Kiedy składać wniosek o 500 plus 2023/2024? Za kilka dni ważny termin. Trzeba o nim pamiętać, aby zachować ciągłość wypłat

Już niebawem rozpocznie się procedura składania wniosków o 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzice, którzy chcą zachować ciągłość wypłat i uniknąć opóźnień, powinni dokładnie pilnować terminów. W przypadku niedopełnienia formalności na czas część środków można nawet stracić. Dodatek nie jest bowiem przyznawany automatycznie, chociaż przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. Kiedy składać wniosek o 500 plus 2023/2024?

Kiedy składać wniosek o 500 plus 2023/2024?

500 plus to świadczenie, które już od kilku lat co miesiąc wspiera polskie rodziny. Wielu rodzicom już właściwie nie potrafi wyobrazić sobie planowania domowego budżetu bez tego regularnego zastrzyku gotówki. Aby środki zostały przyznane, nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych warunków. 500+ przysługuje bowiem na każde dziecko do 18. roku życia, bez względu na miesięczne dochody rodziców czy ogólną sytuację materialną rodziny. Właściwie wystarczy wyłącznie złożenie odpowiedniego wniosku do ZUS.

Od 1 stycznia 2022 wnioski można składać jedynie drogą elektroniczną, za pośrednictwem: portalu PUE ZUS, aplikacji mZUS, portalu Ministerstwa Rodziny [email protected] lub bankowości elektronicznej. Po pozytywnym rozpatrzeniu dokumentu, ZUS przyznaje świadczenie na następny okres świadczeniowy (od 1 czerwca do 31 maja kolejnego roku) lub do końca bieżącego okresu świadczeniowego (tj. do 31 maja – w przypadku rodziców nowo narodzonych dzieci, którzy składają wniosek po raz pierwszy).

Kolejny okres świadczeniowy zaczyna się 1 czerwca 2023 roku. Rodzice, którym przyznano już świadczenie, mają zapewnione wypłaty tylko do końca maja tego roku. Aby zachować ciągłość wypłat od czerwca, należy złożyć wniosek – można to robić już od 1 lutego. Wszyscy, który dopełnią formalności najpóźniej do 30 kwietnia, będą otrzymywać przelewy bez żadnej przerwy. Spóźnialscy muszą się jednak spodziewać pewnego “poślizgu” i przerw w wypłatach.

Zobacz: Karta Dużej Rodziny – lista partnerów 2023. Gdzie skorzystamy ze zniżek?

Wypłaty 500 plus

Złożenie wniosku po 30 kwietnia będzie oznaczało opóźnienie w wypłatach – rodzice mogą się spodziewać, że w czerwcu nie otrzymają pieniędzy, a trafią one na konto dopiero w lipcu. Warto się z tym liczyć i pamiętać o formalnościach, aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki.

Złożenie wniosku już w nowym okresie świadczeniowym (po 1 czerwca) będzie skutkowało tym, że środki zostaną przyznane dopiero od dnia dostarczenia dokumentów, ale na konto trafią z opóźnieniem, do dwóch miesięcy.

Jak informuje ZUS, jeśli wniosek dotrze do urzędu w terminie:

  • od 1 do 31 maja 2022 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca 2022 r.,
  • od 1 do 30 czerwca 2022 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2022 r.,
  • od 1 do 31 lipca 2022 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2022 r.,
  • od 1 do 31 sierpnia 2022 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2022 r.

Bardzo spóźnieni rodzice mogą nawet stracić część środków – jeśli złożymy wniosek np. w lipcu, to nie otrzymamy zaległej wypłaty za czerwiec. Wyrównanie będzie wyłącznie do lipca.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo