Kiedy Wigilia 2022? Sprawdź, w jaki dzień obchodzimy najważniejszy wieczór w roku

Większość z nas już na przełomie listopada i grudnia rozpoczyna wielkie odliczanie do Bożego Narodzenia. Nie tylko dlatego, że mamy wówczas kilka dodatkowych dni wolnych, ale przede wszystkim ze względu na niezwykłą atmosferę, spotkania z rodziną i pyszne tradycyjne potrawy na stole. Sprawdź, kiedy wypada Wigilia w 2022 roku i czy mamy wtedy wolne1

Kiedy Wigilia Bożego Narodzenia 2022?

Boże Narodzenie to z dużą dozą prawdopodobieństwa najbardziej wyczekiwane święta w roku. Większość z nas uwielbia świąteczny klimat, dekoracje ubieranie choinki i przygotowywanie tradycyjnych potraw. Nic więc dziwnego, że już od początku grudnia sprawdzamy kalendarz i odliczamy dni. Uroczystość Bożego Narodzenia zgodnie z tradycją chrześcijańską ma stałą datę i jest to 25 (Pierwszy Dzień Bożego Narodzenia) i 26 grudnia (Drugi Dzień Bożego Narodzenia). Najważniejsza jest oczywiście noc z 24 na 25 grudnia, kiedy to w Kościele świętuje się narodziny Chrystusa.

W polskiej kulturze przyjęło się jednak, że najważniejsze rodzinne uroczystości przypadają na wieczór wigilijny. Wówczas spotykamy się przy kolacji, dzielimy opłatkiem i wręczamy sobie prezenty. W tym roku Wigilia 24 grudnia wypada w sobotę, co oznacza, że 25 (niedziela) i 26 (poniedziałek) będą dniami wolnymi od pracy.

Zobacz: Piękne i mądre życzenia bożonarodzeniowe 2022. Czego życzyć bliskim?

Czy Wigilia jest wolna od pracy?

Zgodnie z obowiązująca ustawą oficjalnie wolne od pracy są tylko 25 i 26 grudnia, czyli Pierwszy i Drugi Dzień Świąt. W związku z tym, mimo że 24 grudnia wypada w sobotę, to niektórzy będą musieli iść do pracy. Tego dnia otwarte są sklepy spożywcze i supermarkety, ale nie pracują w standardowych godzinach. Według przepisów w Wigilię obowiązuje zakaz handlu od 14.00, co oznacza, że później zakupy będzie można zrobić ewentualnie na stacji benzynowej lub w mniejszym sklepie, jeśli za ladą stanie osobiście jego właściciel.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo