Kiedy zdalne nauczanie w 2021? Rok temu zamknięto szkoły przy dwa razy mniejszej liczbie zakażeń niż wczoraj

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce staje się coraz poważniejsza. Kilka dni temu padł kolejny rekord IV fali. Wszyscy uczniowie, rodzice i nauczyciele zastanawiają się, czy rosnąca liczba zakażeń oznacza powrót nauki zdalnej już wkrótce. Rok temu rząd podjął decyzję o zamknięciu szkół przy dwa razy mniejszej liczbie przypadków, niż mamy obecnie. Czy zatem nauka zdalna to kwestia czasu? Kiedy zdalne nauczanie w 2021?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • w 2020 roku szkoły zamknięto 26 października, kiedy zakażeń było 10 tysięcy.
  • Obecnie dziennie przybywa dwa razy tyle chorych, ostatni rekord to ponad 19 tysięcy.
  • Minister edukacji Przemysław Czarnek twierdzi, ze zamknięcie szkół jest możliwe wyłącznie przy radykalnych wzrostach zachorowań i hospitalizacji.
  • Rząd nie przewiduje ogólnokrajowego lockdownu, ale eksperci w zakresie wirusologii ostrzegają, że prognozy są niepokojące. Sugerują wprowadzenie ograniczeń na poziomie lokalnym, aby uniknąć załamania się systemu ochrony zdrowia.

Od kiedy zdalne nauczanie 2021?

Czwarta fala pandemii naprawdę nabiera rozpędu. Prawie codziennie padają nowe rekordy zachorowań, a minister zdrowia Adam Niedzielski już jakiś czas temu przyznał, że rządowe prognozy dotyczące rozwoju epidemii w Polsce prawdopodobnie się nie sprawdzą. Tempo przyrostu nowych zakażeń jest zdecydowanie wyższe, niż przewidywano. Zawiodły także założenia dotyczące procesu szczepień, który widocznie zwolnił w ostatnim czasie.

Sytuacja staje się coraz poważniejsza, w związku z czym częściej pojawiają się pytania, czy znów grozi nam lockdown i ponowne zamknięcie szkół. Każdą informację na ten temat ze szczególnym niepokojem śledzą zwłaszcza uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele. Przypomnijmy, że w zeszłym roku szkoły przeszły na naukę online już 26 października. Rząd podjął wówczas taką decyzję, ponieważ dzienna liczba zakażonych sięgała 10 tysięcy. Dzisiaj obserwujemy jest to już prawie 20 tysięcy każdego dnia, a więc dwa razy więcej niż w 2020 roku. Rośnie też liczba hospitalizacji i pogarsza się sytuacja w szpitalach, a według specjalistów ma być tylko gorzej. Czy to oznacza nauczanie zdalne już w najbliższym czasie?

Zobacz: Krótsza kwarantanna uczniów? Minister Czarnek zabrał głos w tej sprawie

Nauka zdalna w listopadzie? Czarnek: “Jeśli nastąpi radykalny wzrost zakażeń i hospitalizacji”

Na pytania o ewentualny lockdown przedstawiciele rządu odpowiadają, że na razie nie ma takich planów. Wprowadzenie innych obostrzeń i ograniczeń ma być uzależnione od sytuacji. Żadne decyzje nie zostały jednak jeszcze podjęte, a rząd nie ujawnia konkretnych planów, chociaż twierdzi, że przygotowano różne scenariusze. Kilka dni temu głos w tej sprawie zabrał premier Mateusz Morawiecki i potwierdził, że dyskutowane są “różnego rodzaju mechanizmy, które mogą zmniejszyć natężenie transmisji wirusa, ale nie jest to lockdown”.

Czy jednak jednym z planowanych narzędzi walki z Covid-19 będzie zamknięcie szkół? Minister Czarnek pytany o to na początku listopada odpowiedział, że póki co nauczanie zdalne w całym kraju jest wykluczone i priorytetem pozostaje utrzymanie nauki stacjonarnej. Przyznał jednak, że takie scenariusze brane są pod uwagę, jeśli gwałtownie wzrosłaby dzienna liczba zakażeń.

Gdyby wydarzyło się coś bardzo złego w najbliższej przyszłości, czyli radykalny wzrost zakażeń i hospitalizacji i brak wydolności służby zdrowia, te scenariusze są.Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Niestety tak się właśnie stało i sprawdziły się najgorsze przewidywania. W ostatnich dniach liczba zakażeń znacząco wzrosła i sięgnęła prawie 20 tysięcy. Średnia dzienna z ostatniego tygodnia to prawie 15 tysięcy. Czy właśnie taki “radykalny wzrost” miał na myśli?

Z dnia na dzień pogarsza się także sytuacja w systemie ochrony zdrowia. Lekarze alarmują, że w szpitalach zaczyna brakować miejsc ze względu na przybywające cały czas nowe hospitalizacje. Eksperci w dziedzinie wirusologii ostrzegają, że przy tak szybkim rozwoju IV fali pod koniec listopada możemy mieć nawet 40 tysięcy chorych dziennie. Sugerują więc wprowadzenie obostrzeń przynajmniej na poziomie lokalnym, np. w gminach o niskim odsetku zaszczepionych osób.

Najwyższy czas na lokalny lockdown. To jest nieuniknione, bo nagle zakażenia nie znikną. Symulacje są bardzo niekorzystne dla całej Polski. Baza łóżek się kurczy […], a przy takich prognozach rozwoju epidemii, nie będzie gdzie kłaść chorych. Nie mówiąc już o konieczności zapewnienia personalu do leczenia i opieki.prof. Agnieszka Szustak-Ciesielska, Katedra Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie, w rozmowie z PAP.

Kiedy zdalne nauczanie w 2021? Już teraz tysiące uczniów musiało przejść na naukę online z powodu kolejnych ognisk wirusa w szkołach. Gwałtowne wzrosty zakażeń w ostatnim czasie z pewnością znajdą odzwierciedlenie także w placówkach. Ciągłe wysyłanie części dzieci i nauczycieli na zdalne nauczanie na dłuższą metę będzie niezwykle męczące. Na razie nie wiadomo jednak, jakie decyzje podejmie rząd w tej sprawie.

Zobacz: Jak sprawdzić czy dziecko jest na kwarantannie?
Zobacz: Szczepienie pięciolatków przeciwko koronawirusowi już wkrótce? 

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general