Klocki są jedną z tych zabawek, które nie nudzą się dzieciom od pokoleń. Trudno je zdyskwalifikować i z biegiem lat kolejne maluchy sięgają po różnego rodzaju klocki. A jest w czym wybierać! Najbardziej znane są chyba klocki LEGO i tradycyjne drewniane klocki. Rośnie im jednak konkurencja w postaci m.in. klocków magnetycznych, konstrukcyjnych czy mega bloks. Po które sięgnąć?Klocki: LEGO, drewniane a może jeszcze inne?

Rynek zabawek jest ogromny. Co roku powstają nowe kolekcje akcesoriów, lalek, pluszaków oraz klocków. Tymi ostatnimi od pokoleń uwielbiają się bawić zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Obecnie jest ich tak wiele, że aż ciężko zdecydować, który model wybrać dla dziecka. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę w zależności od preferencji maluszka, jego wieku itp.

Najsłynniejszą firmą produkującą klocki jest LEGO, które tworzy zabawki już od 1932 roku! LEGO ma swoje filie stacjonarne na całym świecie, ale ich produkty można zakupić również online. Najbardziej znane są małe klocki, z których maluszek może stworzyć dowolną figurę czy zabawkowy budynek. Ze względu na mały rozmiar nie są one przeznaczone dla dzieci poniżej 3 roku życia. Często się zdarza, że dziecko wkłada drobne elementy do buzi, nosa czy uszu, co może prowadzić do urazów albo wizyty w szpitalu.

LEGO produkuje jednak też większe klocki: DUPLO. Powstają serie dla chłopców (np. Star Wars) oraz dla dziewczynek(np. seria Friends). Dzieci mogą jednak spokojnie bawić się wspólnie i wymieniać zabawkami, gdyż LEGO jest ponadczasowe i stworzone dla każdego maluszka. Firma produkuje również unikatowe serie, które kolekcjonują nawet dorośli, a ceny poszczególnych modeli mogą sięgać nawet paru tysięcy złotych.

Lego FRIENDS Basen w Heartlake 41313

Zestaw LEGO Friends i wiele innych znajdziesz TUTAJ

Klocki dla małych dzieci

Jak wspomnieliśmy młodsze dzieci nie powinny bawić się zabawkami z wieloma drobnymi elementami. Dla nich skierowane są serie Duplo oraz Playmobile, które składają się z dużych klocków, bezpieczniejszych dla maluszków. Najmłodsi nie potrafią również tworzyć zbyt skomplikowanych konstrukcji, a produkty Duplo i Playmobile są dostosowane do zabawy dla rocznych maluszków. Oprócz tego, że klocki dla małych dzieci są większe od tych dla starszaków, często są pełnią one rolę edukacyjną np. pociąg Duplo z cyferkami firmy LEGO. W zabawę z najmłodszymi warto przeplatać elementy nauki, co wspomaga szybszy rozwój dziecka.

LEGO Duplo można układać na wiele sposobów łącząc ze sobą różne zestawy. Sprawdź ceny>>>

Klocki magnetyczne

Świetnym urozmaiceniem tradycyjnych klocków, są zabawki z magnesami. Można z nich tworzyć bardziej wymyślne figury ze względu na to, że konstrukcja jest stabilniejsza. Koszt takich zabawek to od 40 zł do nawet ponad stu. Produkuję je takie firmy jak np. Plastwood, Geomag, czy Viga Toys. Innym świetną propozycją przemysłu zabawek są klocki wafle, czyli takie przypominające w dotyku gąbkę. Są to jedne z najbezpieczniejszych opcji zwłaszcza dla małych dzieci. “Wafle” dostaniemy już od 35 zł np. na stronie polskie-zabawki na allegro.Sprawdź ofertę klocków magnetycznych>>>

Klocki drewniane

Warto też wybierać klocki przyjazne środowisku, czyli takie wykonane np. z drewna zamiast plastiku. Oprócz tego, że takie zabawki są ekologiczne, to jeszcze istnieje mniejsza szansa na to, że jakiś element się odłamie i zrani dziecko. Drewniane klocki produkuje np. firma Smiki, która robi klocki z alfabetem, czy Playme oferująca zabawki ze zwierzątkami.

Drewniane klocki Viga można układać, ale też poznawać z ich pomocą kolory oraz cyfry. Zobacz więcej klocków z drewna>>>

Klocki konstrukcyjneDzięki nim wraz z dzieckiem możesz zmienić się w konstruktora. Z łatwością stworzycie samochody, samoloty i wiele innych rzeczy. Możecie korzystać z załączonej instrukcji lub pozwolić ponieść się wyobraźni. Elementy zestawu można przecież wykorzystać na wiele różnych sposobów, niekoniecznie tych przewidzianych przez producenta. Najprostsze klocki konstrukcyjne przeznaczone są już dla dwulatków, jednak po większość zestawów warto sięgnąć, gdy maluch skończy 6 lub 8 lat.