#5 ciekawostek z okazji 60. urodzin LEGO + Test zestawu okolicznościowego

Trudno w to uwierzyć, ale klocki LEGO towarzyszą dzieciom rozwijając ich kreatywność już od 60. lat. Dla nas, dzieciaków urodzonych w latach 80. były obiektem westchnień i marzeń. Tylko nieliczni, których rodzina mieszkała za zachodnią granicą, mogli się nimi cieszyć. Sytuacja zmieniła się całkowicie już w latach 90., gdy na świat przyszła moja młodsza siostra. Dla współczesnych dzieci klocki LEGO są nieodłącznym elementem dzieciństwa. Fascynujące jest to, jak chętnie bawią się tymi samymi klockami, które my w dzieciństwie zdobywaliśmy z takim trudem.

Z lekką zazdrością patrzę na materiały blogerów i vlogerów ze Stanów czy Danii, którzy chwalą się zestawami odziedziczonymi po dziadkach. Mimo, że jesteśmy o jedno pokolenie “do tyłu”, wierzę, że moje wnuki także będą cieszyły się z zestawów, które ja otrzymałem w dzieciństwie. Dlaczego? 

LEGO to świat niekończącej się zabawy. Jedyne, co nas w nim ogranicza, to wyobraźnia. A tę klocki LEGO rozwijają, jak żadna inna zabawka.

Zgodnie z hasłem marki LEGO:

Cokolwiek da się wymyślić, da się też zbudować — oraz przebudowywać i bawić się cały dzień. Małe klocki mogą zainspirować do dużych pomysłów!

Nie mogę się nadziwić, jakie rzeczy potrafi złożyć nasza dwuletnia córka z kilku zestawów “Duplo”, które posiada. Fakt, że wraca do nich tak często pokazuje, że to zabawka, która broni się przed upływającym czasem. Mimo tabletów, wirtualnej rzeczywistości, “zwykłe” kawałki plastiku z wypustkami stale budzą wypieki na twarzach nie tylko najmłodszych. I robią to już od 60. lat.

[shopify_frame link=”https://sklep.rodzice.pl/lego/?page=2″ limit=”8″]

Historia LEGO jest niezwykła. Od zakładu stolarskiego do najbardziej rozpoznawalnej zabawki świata. Sami spójrzcie na infografikę, którą LEGO przygotowało z okazji swoich 60. urodzin (kliknij na obrazek, żeby go powiększyć/pobrać):

Historia Klocków LEGO (kliknij na obrazek, żeby go powiększyć/pobrać)

Ciekawostki o LEGO

  1. Sześć klocków LEGO o wymiarze „2×2” można ułożyć na ponad 915 milionów sposobów;
  2. Kolumna zbudowana z 40 miliardów klocków LEGO, mogłaby dosięgnąć księżyca;
  3. To, że klocki LEGO w tak łatwy sposób się ze sobą łączą, to zasługa formy używanych do produkcji elementów LEGO, które są dokładne do 0,004 mm – mniej niż grubość pojedynczego włosa;
  4. Do produkcji klocków LEGO wykorzystywanych jest ponad 60 kolorów;
  5. Klocki LEGO to ponad 3700 różnych elementów (włączając wszystkie typy klocków LEGO i innych elementów).

Rocznicowe zestawy klocków LEGO

Z okazji 60. rocznicy powstania kultowego klocka, LEGO wypuściło pięć specjalnych zestawów okolicznościowych. Każdy z nich składa się z innej liczby elementów. Najtańszy kosztuje około 20, a najdroższy około 300 zł. Każdemu z nich towarzyszy jedna myśl przewodnia – #BuildBiggerThinking, co oznacza mniej więcej: “Budujemy Kreatywość”. Zestawy te udowadniają, że klocki LEGO są wszechstronne i każdy (bez względu na wiek i płeć) znajdzie w nich coś dla siebie. W jednym pudełku możemy znaleźć zatem elementy z których ułożymy zarówno pojazd (np. helikopter), podwodny świat czy też puchar lodów.
Każdy z zestawów to mnóstwo super zabawy w okresie między feriami, a wakacjami. Który zestaw wybrać? Zdecydujcie sami:

Zestaw LEGO “Tęczowa zabawa” (10401)

LEGO - Tęczowa Zabawa (10401)
LEGO – Tęczowa Zabawa (10401)

Wykorzystaj kolorowe klocki do stworzenia wielobarwnego samolotu, który zabierze Cię do gwiazd lub wysil wyobraźnię, żeby stworzyć nowe, fantastyczne postacie, których jeszcze nikt nie widział. A może chciał(a)byś mieć swoją własną tęczę? Ten zestaw, który można kupić za niecałe 20 zł, to mieszanka kolorowych klocków, która idealnie łączy w sobie cel pobudzania kreatywności i uczczenia 60. rocznicy LEGO. Dzięki swojej niskiej cenie nie nadwyręży zbyt mocno domowego budżetu. Zestaw jest odpowiedni dla dziewczynek i chłopców, którzy ukończyli 5 lat.

Wymiary opakowania: 12x9x6 cm
Ilość klocków: 85 sztuk
Porównaj ceny i kup swój zestaw tutaj.

Zestaw LEGO “Wyprawa w przyszłość” (10402)

lego wyprawa w przyszłość 10402
Zestaw LEGO wyprawa w przyszłość (10402)

Po Twoim domu kręcą się robotomaniacy? Zestaw “Wyprawa w przyszłość” zapewni im wiele godzin wciągającej zabawy. W zestawie znajduje się wszystko (w tym specjalna okolicznościowa płytka), czego potrzeba do złożenia robota, wózka na zakupy, gokarta, śpiewającą papugę i nie tylko. W zestawie znajduje się także figurka. Jedno pudełko – kilka poziomów trudności, czyli zestaw idealny dla początkującego budowniczego.

Wymiary opakowania: 14x16x6 cm
Ilość klocków: 186 sztuk
Porównaj ceny i kup swój zestaw tutaj.

Zestaw LEGO “Świat pełen zabawy” (10403)

“Świat pełen zabawy” to zestaw, który trafił w nasze ręce. Z pozoru nieduże pudełko mieści w sobie prawie 300 elementów, z których można stworzyć helikopter (mój osobisty faworyt), żabę, puchar lodowy i nie tylko. Podobnie jak w poprzednich zestawach mamy tu zatem elementy zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Nie zabrakło także specjalnego okolicznościowego klocka/płytki. W zestawie oprócz dwóch figurek, mamy także kilka rzadko spotykanych klocków. Jakich? Obejrzyjcie nasze wideo i sprawdźcie sami.

Co ciekawe, w książeczce dołączonej do pudełka można znaleźć instrukcję złożenia trzech elementów. Pozostałe dostępne są na stronie LEGO.com.

Wymiary opakowania: 19x26x5 cm
Ilość klocków: 295 sztuk
Porównaj ceny i kup swój zestaw tutaj.

Zestaw LEGO “Na dnie oceanu” (10404)

Zestaw LEGO
Zestaw LEGO “Na dnie oceanu” (10404)

Zanurz się w głębinach oceanu i podziwiaj przepiękne ryby i inne wodne stworzenia. Skorzystaj z kasku, płetw oraz podwodnego aparatu fotograficznego. Pamiętaj jednak, że po wyjściu na ląd, będziesz musiał(a) zmierzyć się ze smokiem, który chce zaatakować Twój zamek. To wszystko (i nie tylko) w jednym zestawie “Na dnie oceanu”. Zestaw, który kosztuje około 100 zł zawiera w sobie dwie figurki i dodatkowe akcesoria (wąż, noga kurczaka, itp.). Wszystkich elementów jest aż 579.

Wymiary opakowania: 26x28x10 cm
Ilość klocków: 579 sztuk
Porównaj ceny i kup swój zestaw tutaj.

Zestaw LEGO “Misja na Marsa” (10405)

Zestaw LEGO
Zestaw LEGO “Misja na Marsa” (10405)

Ten zestaw można określić jednym słowem – EPICKI. Prawie 900 klocków, z których można zbudować statek kosmiczny, pojazdy, perkusję, głębinowego potwora i wiele więcej. Trzy figurki i liczne akcesoria, takie jak: papuga, wąż, jabłko, rogalik, lód na patyku, bochenek chleba, kubek i kieliszek, klucz, aparat fotograficzny, lornetka, miecz rycerski, miecz piracki, trzy peruki, dwa kapelusze pirackie, dwa hełmy z wymiennymi wizjerami.
Zestaw, który będzie angażował i pobudzał kreatywność przez długie lata.

Wymiary opakowania: 26x37x18 cm
Ilość klocków: 871 sztuk
Porównaj ceny i kup swój zestaw tutaj.

Więcej zestawów LEGO:

[shopify_frame link=”https://sklep.rodzice.pl/lego/” limit=”12″]


Sprawdź: Klocki LEGO w promocji do 60% >>


Który zestaw rocznicowy podoba Ci się najbardziej? Pamiętasz swoje pierwsze klocki LEGO?

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo