Kłujący ból brzucha w ciąży

Kłujący ból brzucha w ciąży to niejednokrotnie objaw alarmujący dla ciężarnej. Wiele kobiet łączy tą dolegliwość z możliwymi nieprawidłowościami dotyczącymi samej ciąży i w wielu przypadkach się mylą. W ciąży ze względu na zwiększone wydzielanie hormonów – progesteronu i estrogenów, następują również zmiany w układzie pokarmowym. Poza tym kobieta w ciąży jest narażona tak, jak każdy inny człowiek na występowanie chorób układu pokarmowego, które przypadkowo wystąpiły akurat w tym momencie. W zależności od lokalizacji możemy wyodrębnić różne możliwe przyczyny bólu brzucha.

Bóle brzucha w ciąży – Kłujący ból w nadbrzuszu

W ciąży, jak już zostało wspomniane, wiele zmian dotyczy układu pokarmowego. Jedną z nich jest zmniejszenie napięcia dolnego zwieracza przełyku (mięśnia zlokalizowanego w dolnej części przełyku). Zmniejszenie tego napięcia bardzo często powoduje wystąpienie refluksu żołądkowo – przełykowego, czyli tzw. zgagi. Dolegliwości te mogą występować już w pierwszym trymestrze ciąży oraz towarzyszyć całej ciąży. Szczególnie narażone są kobiety, które miewały zgagę bardzo często przed ciążą. Dla własnego komfortu poinformuj lekarza prowadzącego ciążę o tych dolegliwościach, gdyż oprócz modyfikacji diety istnieją leki zmniejszające jej występowanie.

Zobacz też: Ból gardła w ciąży: domowe sposoby na chore gardło w ciąży

Sposoby na kłujący ból nadbrzusza

  • Zmień swoją dietę na lekkostrawną – dieta lekkostrawna w ciąży pomaga nie tylko na dolegliwości bólowe związane z układem pokarmowym, ale również zaparcia, które również są częstym objawem towarzyszącym ciąży. Staraj się przygotowywać posiłki na świeżo. Każdy z nich wzbogać w warzywa i owoce. Nie zapominaj o piciu 2,5 l płynów dziennie. Pij najlepiej wodę lub 100% soki (najlepiej świeżo-wyciskane).
  • Podziel swoją dobową rację na kilka mniejszych posiłków – najadanie się do syta może potęgować Twoje objawy. Pamiętaj, żeby ostatni posiłek spożyć na 2-3h przed planowanym snem, to również może poprawić Twój stan.
  • Odpoczywaj w pozycji półsiedzącej – w nocy podłóż pod głowę dodatkową poduszkę, ale na tyle, żeby było Ci wygodnie spać. Jeśli masz regulowany zagłówek w łóżku możesz go dodatkowo unieść.
  • Nie pal papierosów ani nie pij alkoholu – pamiętaj, że każda ilość tych substancji w ciąży szkodzi nie tylko Tobie, ale również dziecku.

Sprawdź: Kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny?

Kłucie w podbrzuszu w ciąży

Kłucie w podbrzuszu podczas ciąży jest objawem bardzo niecharakterystycznym i z jednej strony może dotyczyć ciąży, z drugiej natomiast układu pokarmowego. Ustalenie, z którym z problemów mamy do czynienia należy do zadań lekarza.

Na wczesnych etapach ciąży kłucie w podbrzuszu może sugerować poronienie lub ciążę pozamaciczną. Jednak głównym objawem w obu tych stanach jest krwawienie z dróg rodnych. Jeśli więc wykonałaś tylko test ciążowy i nie zgłosiłaś się jeszcze do lekarza, warto to zrobić jak najszybciej, nie tylko ze względu na dolegliwości. Ciąża prowadzona przez specjalistę zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa i pozwoli na szybkie wykrycie wielu ewentualnych nieprawidłowości.

Na przełomie II i III trymestru ciąży kłujący ból w podbrzuszu może również zwiastować przedwczesne oddzielenie łożyska. Jest to sytuacja zazwyczaj występująca na skutek urazu mechanicznego np. poślizgnięcie i upadek na brzuch czy uderzenie w kierownicę podczas prowadzenia samochodu.

Objawy, których możesz się wtedy spodziewać to:

  • Kłujący ból w podbrzuszu, ale również odczuwalne skurcze;
  • Krwawienie z pochwy lub jego brak;
  • Krwawienie wewnętrzne, które może sugerować powiększający się obwód brzucha;
  • Gwałtowne ruchy dziecka lub ich brak.

Nigdy nie lekceważ takich wypadków i udaj się na izbę przyjęć najbliższego szpitala, gdyż nawet oddzielenie najmniejszego fragmentu łożyska zagraża zdrowiu i życiu Twojego dziecka.

Kłucie w podbrzuszu w III trymestrze ciąży może być również efektem występowania skurczy przepowiadających. Skurcze przepowiadające to przedporodowy „trening” dla macicy. Nie są one sytuacją alarmującą i ustępują po odpoczynku.

Najczęstszą dolegliwością powodującą ból brzucha ze strony układu pokarmowego w ciąży jest zapalenie wyrostka robaczkowego. W zapaleniu wyrostka robaczkowego ból brzucha początkowo umiejscawia się w okolicy pępka, natomiast dopiero później przechodzi do prawego dołu biodrowego. Oczywiście przy stawianiu diagnozy wymagane jest różnicowanie tego schorzenia z pozostałymi przeze mnie wymienionymi.

Zobacz też: Ból nerek w ciąży – czy to coś poważnego?

Kłucie w prawym i lewym boku w ciąży

Na zaawansowanym etapie ciąży (koniec II, początek III trymestru) kłucie w prawym i lewym boku może pojawić się fizjologicznie – naturalnie. Wówczas odczuwane przez Ciebie dolegliwości są związane ze znacznym obciążeniem więzadeł macicy. Ten ból możesz również odczuwać w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, gdyż w związku z „dużym brzuchem” następuje przesunięcie środka ciężkości pod koniec ciąży. W tym przypadku nie ma powodów do obaw. Po porodzie objawy te ustępują.

Z kłuciem w prawym lub lewym boku może być również związany stan nazywany kolką nerkową. Kolka nerkowa to przemieszczenie kamienia z nerki do moczowodu, co jest odczuwalne jako silny, ostry ból z prawej lub lewej strony (zależy to od tego, który moczowód został zablokowany). W zależności od różnic indywidualnych ból ten może być lokalizowany z przodu jamy brzusznej lub z tyłu. Bardzo często objawami towarzyszącymi jest bolesne parcie na mocz oraz potrzeba częstego oddawania moczu.

Zobacz też: Wyrostek robaczkowy w ciąży

Kłujący ból brzucha w ciąży – Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli bóle brzucha mają charakter nawracający lub jeśli dodatkowo występuje/ą u Ciebie:

  • Plamienie lub krwawienie z pochwy;
  • Uporczywe wymioty (wymioty w I trymestrze ciąży są naturalną reakcją organizmu; pamiętaj, aby w tej sytuacji spożywać duże ilości wody);
  • Gwałtowne ruchy płodu lub ich brak (po 20 tygodniu ciąży);
  • Odejście wód płodowych.


Źródła:
  • Podręcznik naukowy „Chirurgia. Podręcznik dla studentów. Tom 1 i 2.” Red. Noszczyk, Wojciech. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2005.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo