Kocyk dla dziecka: wybieramy nakrycie dla niemowlaka
Choć wydawać by się mogło, że zakup kocyka dla niemowlaka to prosta i przyjemna sprawa, podjęcie decyzji może nastręczać sporych problemów. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym materiał, rozmiar czy wzór okrycia. Co będzie lepsze: kocyk bawełniany, bambusowy czy może minky? Jakie czynniki decydują o trwałości i funkcjonalności kocyka dla niemowląt? Dowiedz się już teraz!
Kocyki niemowlęce – najpopularniejsze rodzaje
Żeby kocyk dla dziecka nie był jednorazowego użytku, jego wybór musi być przemyślany. Dobre okrycie powinno umilać sen i zapewniać optymalną temperaturę, a z czasem zyskać wartość sentymentalną. W ofercie sklepowej przeważają kocyki z czterech materiałów – bawełny, polaru, akrylu oraz mikrofibry. Na początek przyjrzyjmy się każdemu z nich.
Kocyk bawełniany (z bawełny lub bio-bawełny) – chyba najbardziej popularny, a przy tym doskonały dla alergików. Warto postawić na niepodrażniającą wersję 100%; czasami tkanina posiada bowiem domieszki syntetyków, w tym poliakrylu, wiskozy czy dralonu. Bawełna gwarantuje optymalną wentylację, przez co jest idealna zarówno latem, jak i zimą – sprawdza się także w ciepłych mieszkaniach. Pod takim kocykiem delikatna skóra niemowlęcia nie będzie ani marznąć, ani się przegrzewać.
Porównaj: Ceny kocyków w sklepach internetowych >>
Kocyk polarowy – oprócz tego, że pomaga zachować ciepłotę ciała na optymalnym poziomie, nie wchłania wody, więc świetnie izoluje przed wilgocią. Nadaje się jako okrycie przez okrągły rok i przy każdej pogodzie.
Kocyk akrylowy – puszysty, cieplutki i bardzo miły w dotyku. Takie okrycia najczęściej składają się w 85% z akrylu, a w 15% z poliestru, dzięki czemu są przewiewne, nie gniotą się ani nie mechacą. Doskonale nadają się na chłodniejsze dni i noce.
Koc z mikrofibry – przewiewny, miękki, miły w dotyku, a przy tym dość cienki (najcieńszy z wyżej wymienionych). Powstaje z syntetycznych, poliestrowych włókien.
Idealnym wyjściem jest zakup dwóch kocyków dla dziecka – jednego cieńszego (np. z mikrofibry), a drugiego grubszego (np. akrylowego). Malec będzie miał wtedy okrycie zarówno na cieplejszą, jak i na chłodniejszą pogodę. Kocyki bawełniane i polarowe można potraktować jako modele w miarę uniwersalne; oczywiście pamiętając o tym, że nie uszyto jeszcze okrycia na każdą okazję.
6 zasad zakupu kocyka dla niemowlaka:
1. Długotrwała miękkość i elastyczność
Maluchy kochają kontakt z miękkimi, miłymi w dotyku przedmiotami. Dlatego przeglądając kocyki dziecięce warto zwrócić na to szczególną uwagę. Nie mniej ważne są elastyczność i możliwość otulenia pociechy w każdych warunkach. Zbyt sztywne okrycie nie będzie zbytnio funkcjonalne, zwłaszcza jeśli chodzi o niemowlaki.
Niestety kocyki dziecięce z tanich, nienajlepszych jakościowo materiałów są miękkie wyłącznie na początku, a po kilku praniach niewiele z tej miękkości pozostaje. Z kolei częste prasowanie pozbawia tkanin elastyczności i sprawia, że z czasem stają się one coraz mniej przyjemne. Dlatego też warto zainwestować trochę więcej grosza w kocyk z wyższej półki – w dłuższej perspektywie jest to bardziej opłacalne niż kilkukrotna wymiana tańszego okrycia na nowe.
Doskonałą tkaniną jest minky – i to właśnie ten materiał chcielibyśmy Wam polecić. Miękki, elastyczny i przyjemny polarek pięknie się układa, jest niezwykle funkcjonalny i nie wymaga prasowania. Uważaj tylko, skąd pochodzi dana tkanina poliestrowa i jakiej jest jakości. Oryginalne minky jest sygnowane przez amerykańską markę Shannon Fabrics i – niestety – stosunkowo drogie. Pamiętaj jednak, że inwestycja w gorsze podróbki nie ma większego sensu. Wybierając kocyk dla noworodka, stawiaj na jak najlepszą jakość i modele bez dodatkowych usztywnień, ociepleń czy w ogóle wypełnień.
2. Bezpieczeństwo produktu
Dobrej jakości tkanina jest automatycznie rodzajem gwarancji, że kocyk będzie bezpieczny dla dziecka i jego niezwykle wrażliwej i delikatnej skóry. Koc – podobnie jak każdy inny produkt – musi bowiem spełniać określone wymogi bezpieczeństwa. Nie zapominaj o tym, kiedy będziesz się zastanawiać, w jaki kocyk dla noworodka zainwestować. Zamiast tego upewnij się, czy upatrzone okrycie posiada certyfikat OekoTex Standard 100 bądź europejskie oznaczenie Tekstylia Godne Zaufania. Tak wyróżnione modele z pewnością nie zawierają żadnych substancji szkodliwych lub groźnych dla zdrowia. Jeśli zależy Ci na maksymalnej profilaktyce, zainwestuj w ciepły koc z biobawełny ze specjalnym oznaczeniem Global Organic Textile Standard (w skrócie GOTS). To najlepszy możliwy wybór dla najmłodszych alergików i dzieci z atopową skórą.
3. Optymalny rozmiar
Rozmiar kocyka dla dziecka ma ogromne znaczenie. Rodzice często zastanawiają się, czy lepiej najpierw kupić mniejszy, czy raczej od razu inwestować w coś większego. Według ekspertów najlepszym wyborem jest koc w rozmiarze 75 x 100 cm – bardzo popularny, a przez to łatwo dostępny i produkowany przez wiele firm. Jeśli spodoba Ci się okrycie pięć czy dziesięć centymetrów szersze lub dłuższe, nie rezygnuj z zakupu – takie różnice nie mają większego znaczenia. Najważniejsze, żeby kocyk nie był węższy niż 70 cm.
Mniejsze rozmiary, takie jak 65 x 75 cm, stworzono z myślą o noworodkach. Takie kocyki są niezwykle wygodne przy okazji używania nosidełek i małych wózków, a zwłaszcza gondoli. Jest to opcja tańsza, a ponadto często sprzedawana w gotowym zestawie z poduszką. Mimo wszystko zastanów się, czy nie lepiej wydać trochę więcej pieniędzy na większy rozmiar i poduszkę. Jeśli dobrze dobierzesz kocyk dla niemowlaka, posłuży on Twojemu maluchowi jeszcze przez kilka lat. Okrycie w rozmiarze 75 x 100 cm nada się zarówno dla niemowląt, jak i dwu- czy trzylatków (dzięki kocykowi dziecko nie zmarznie po wyjściu z wanny ani podczas oglądania wieczorynki).
Inni opiekunowie zastanawiają się nad zakupem jeszcze większego rozmiaru, martwiąc się, że opcja 75 x 100 cm będzie za mała. Są to jednak obawy zupełnie bezpodstawne. Wielki kocyk dla noworodka nie będzie zbytnio użyteczny; wręcz przeciwnie, będzie z nim sporo zachodu. Żeby włożyć go do nosidełka, trzeba go będzie składać dwa razy, co grozi przegrzaniem małego. Mało tego, powoduje to dodatkowe komplikacje: zwisający z wózka kocyk może się wiecznie plątać i ciągnąć po ziemi (co gorsza później bakterie dość łatwo przenoszą się na skórę dziecka).
Większy kocyk sprawdzi się dopiero w przypadku starszych dzieci. Dwu- czy trzylatki nie spędzają pod przykryciem tyle czasu, co noworodki – używają swoich kocyków zupełnie inaczej i traktują je bardziej emocjonalnie. Ponieważ lepiej przyswajają się do zmian temperatury i mają już swój gust, warto rozważyć wersję bawełnianą z jakimś oryginalnym nadrukiem (na przykład z bohaterem z ulubionej bajki).
4. Nie tylko wygląd, ale i funkcjonalność
Jasne, że kocyk dla dziecka powinien być ładny. Dobrze jest od najmłodszych lat otaczać pociechy estetycznymi rzeczami. Dobry design powinien jednak łączyć ładny wygląd z funkcjonalnością – i właśnie takiego kompromisu należy szukać. Najbardziej użyteczne są kocyki polarowe (z włókien poliestrowych, zwłaszcza wspomniane minky); jednocześnie rzadko są one tak kolorowe i wzorzyste, jak ich bawełniane odpowiedniki.
Żeby wygląd kocyka był bardziej urozmaicony i ciekawy dla dziecka, producenci łączą polar z innymi tkaninami. Właśnie w ten sposób powstają najładniejsze niemowlęce akcesoria – niestety dzieje się to kosztem funkcjonalności i elastyczności danego okrycia. Swoją drogą, nie bez znaczenia pozostaje sam wybór producenta kocyka – warto stawiać na firmy z długoletnią tradycją, które cieszą się pozytywnymi opiniami klientów.
Wygląd dziecięcego kocyka zależy oczywiście od naszego gustu. W dzisiejszych czasach wybór jest tak szeroki, że praktycznie nieograniczony – dlatego znalezienie pasującego wzoru nie powinno stanowić żadnego problemu. Najpopularniejsze odcienie kocyków dla niemowląt to jasne, pastelowe kolory, w tym błękitny, różowy i beżowy. Modne są wszelkie wzory ze zwierzątkami (misiami, małpkami, królikami, słoniami, żyrafami, sówkami – co kto woli), a także typowe słodkie nadruki i hafty, np. serduszka czy kwiatki. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest personalizacja kocyka dla dziecka, na przykład poprzez naszycie na nim jego imienia, daty urodzin czy wyjątkowej dedykacji. Takie okrycie z pewnością okaże się ulubioną pamiątką Twojego malucha, kiedy ten już podrośnie.
Zastanówmy się, jak poszczególne tkaniny wpływają na funkcjonalność kocyków. Cienkie, bawełniane lub bambusowe okrycia nadają się przede wszystkim na lato, ewentualnie – po ich ociepleniu – na wiosenne i jesienne dni. Jednocześnie ocieplając takie kocyki redukujemy ich elastyczność i na własne życzenie sprawiamy, że gorzej się układają. Im więcej ocieplenia, tym kocyk jest sztywniejszy i bardziej podobny do pościeli. Podobne okrycia trzeba prasować po każdym praniu, a co więcej – bardzo szybko się brudzą. Niestety nieważne, jak będziemy uważać, raz na jakiś czas koc wyląduje pod kołami wózka albo zostanie poplamiony piciem czy jedzeniem. Dlatego łatwość utrzymania w czystości powinna być kluczowym faktorem przy wyborze danego okrycia.
Jeśli chodzi kocyki dla dzieci z łączonych tkanin, godne uwagi są zwłaszcza tkaniny bambusowe – ekologiczne, antyalergiczne, antybakteryjne i antyodorowe, a przy tym bardzo miłe w dotyku (choć nie aż tak jak minky). Ich jedyną wadą jest fakt, że gniotą się w trakcie prania. Grube, puszyste kocyki z aksamitnej, bambusowo-bawełnianej dzianiny przypominają kocyki z babcinego fotela. Są całkowicie naturalne, nie posiadają żadnych sztucznych domieszek i łączą piękne z użytecznym.
5. O dobry kocyk biją się wszyscy domownicy
Najłatwiej poznać idealny kocyk po tym, że chcą z niego korzystać nie tylko dzieci. Zgodnie z przysłowiem „nie rób drugiemu, co tobie niemiłe” nigdy nie kupuj maluchowi rzeczy, z których sam nie chciałbyś korzystać. Ciepły koc dla niemowlaka stanie się wkrótce nieodłączną częścią jego życia: będzie utulał go do snu, zwieńczał rytuał kąpieli i stanowił najlepszą metodę na ogrzanie zmarzniętego ciała. Porządne, miękkie okrycie jest także bardzo pomocne przy karmieniu – i to zarówno z punktu widzenia dziecka, jak i mamy.
Dobry kocyk powinien wzbudzać wyłącznie pozytywne emocje oraz zapewniać poczucie bezpieczeństwa. Ma on za zadanie uspokajać, ułatwiać zasypianie i sprawiać, że czujemy się przytulnie – jak w domu. No właśnie: „czujemy się”, bo okrycie nie musi służyć wyłącznie maluszkowi. Milutki kocyk równie dobrze sprawdzi się przy wieczornym czytaniu książki czy wspólnym oglądaniu telewizji. Jeśli zorientujesz się, że podkradasz dziecku kawałek materiału, choć płachta jest za mała żeby ogrzać Was dwoje – jest to najlepszy sygnał, że zdecydowaliście się na odpowiednie okrycie. Jeszcze jedną próbą jakości może być opinia starszego rodzeństwa. Kilkulatki mają skłonność do afektywnego, spontanicznego komentowania danej tkaniny. Kiedy starszy brat kurczowo trzyma kocyk w rączkach i mówi: „też taki chcę, nie oddam”, trudno o lepszą wskazówkę, że zakup był strzałem w dziesiątkę.
6. Koc ma uzupełniać, a nie zastępować ubranie
To bardzo ważna wskazówka dotycząca użytkowania niemowlęcych kocyków. Przykryte czy nie, dziecko powinno być ubrane na cebulkę. Kiedy będziecie na spacerze i wyjdzie słońce, wystarczy, że odkryjesz kocyk zamiast bawić się w ubieranie i rozbieranie. Pod żadnym pozorem nie traktuj okrycia jako zamiennika odzieży, na przykład skarpetek albo rękawiczek. Kiedy dziecko się rozkopie – nawet nieświadomie – może łatwo przemarznąć.
W polskim, umiarkowanym klimacie dobrze jest zainwestować w przynajmniej jeden kocyk dziecięcy z grubszej tkaniny, ale bez dodatkowej warstwy ocieplenia. Każda warstwa – czy to silikonowa, czy poliestrowa – rujnuje bowiem właściwości oddychające. Takie okrycie sprawdzi się w domu, a przez większość roku też podczas spacerów. Jedynie przy silnych upałach lepiej zamienić koc na bambusową lub tetrową pieluszkę albo na bambusowy otulacz. Bardzo cienkie kocyki sprawdzą się natomiast jedynie w upalne dni, co w naszym klimacie oznacza około dwa miesiące użytkowania w skali roku. Dlatego inwestycja wyłącznie w cienki kocyk nie jest dobrym pomysłem – można ewentualnie zakupić go jako letni dodatek.
Co bardzo istotne, kocyk dla dziecka powinien być wykonany z wysokiej jakości, oddychającej tkaniny. Zakup okrycia dla niemowlaka nie jest czymś, na czym warto oszczędzać. Tania produkcja zawsze ma miejsce jakimś kosztem – zwykle jest ona okupiona gorszymi właściwościami. Warto w tym miejscu jeszcze raz przywołać oddychające kocyki minky wykonane z poliestru najnowszej generacji.
Jeśli chodzi o samo ubieranie dziecka, nie jest to sprawa łatwa. Maluchy czują się najlepiej wtedy, kiedy jest im ciepło, a ponadto ich nieuodporniony organizm dość łatwo się wychładza. Jednocześnie dzieci są podatne na przegrzanie o wiele bardziej niż dorośli. Idealny kocyk dla niemowlaka powinien być uzupełnieniem ubrania i pomagać rodzicom w regulowaniu temperatury ciała maluchów – zwłaszcza przy zmiennych warunkach pogodowych.
Jeśli zastosujesz się do powyższych porad, wybór kocyka dla dziecka nie będzie taki straszny. Pamiętaj tylko, aby nie panikować i nie kupować pierwszego lepszego okrycia – w końcu Twój maluch zasługuje na to, co najlepsze.
[zdjęcie główne: Nokaut.pl]
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem