Rząd wprowadza kolejne “500 plus” ale tylko dla wybranej grupy rodziców

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że już od 1 lipca wszyscy podatnicy będą musieli zmierzyć się z kolejną już rewolucją w przepisach. Reformy wprowadzone w ramach Polskiego Ład – wbrew nazwie – przyniosły sporo zamieszania. W związku z tym system podatkowy ma znów przejść kilka istotnych modyfikacji. Rząd postanowił wycofać się z niektórych zmian, a przy okazji wprowadzić kilka nowości – jedną z nich jest planowane nowe odliczenie w wysokości 500 zł rocznie. Kolejne “500 plus” nie będzie jednak przysługiwać wszystkim. Kto będzie mógł skorzystać z nowej ulgi?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Prawdopodobnie 1 lipca wejdą w życie korekty do przepisów podatkowych wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu.
  • Planowane jest m.in. zlikwidowanie ulgi dla klasy średniej oraz ulgi dla osób samotnie wychowujących dziecko.
  • Rząd planuje podwyższyć wprowadzoną w styczniu specjalną ulgę podatkową dla członków związków zawodowych do 500 złotych.

Zmiany w Polskim Ładzie

Wielu specjalistów z zakresu ekonomii już w zeszłym roku wskazywało, że przygotowane w Polskim Ładzie zmiany w systemie podatkowym są pełne nieścisłości i błędów, a stopień ich skomplikowania może skutkować prawdziwym chaosem. Mimo zapewnień rządu, że większość obywateli zyska (a przynajmniej nie straci) na nowych przepisach, rzeczywistość od 1 stycznia wygląda nieco inaczej. Wygląda na to, że politycy partii rządzącej w końcu wzięli pod uwagę krytykę i postanowili wprowadzić w programie pewne modyfikacje. Oznacza to jednak, że w połowie roku czeka nas kolejna rewolucja.

Przede wszystkim do Sejmu trafił już projekt ustawy zakładający likwidację tzw. ulgi dla klasy średniej, budzącej najwięcej kontrowersji ze względu na znaczny stopień skomplikowania. W ramach rekompensaty rząd chce obniżyć stawki PIT z 17 do 12 proc. Zniknąć ma również nowa ulga dla samotnych rodziców – prawdopodobnie od 1 lipca powróci opcja rozliczania się na dotychczasowych, preferencyjnych zasadach.

Sprawdź: Aż 30 tys. zł na dziecko? Zmiana #NiskiePodatki miałaby obowiązywać już od lipca 2022 roku

Kolejne “500 plus”, ale nie dla wszystkich

Jak informują dziennikarze “Faktu”, kolejną nowością, którą szykuje rząd na 1 lipca, są korzystniejsze warunki rozliczania podatków dla konkretnej grupy. Okazuje się, że wraz z Polskim Ładem od początku stycznia do systemu podatkowego wprowadzona została nowa ulga przeznaczona wyłącznie dla członków związków zawodowych. W poprzednich latach podobne odliczenie nie istniało.

Aktualnie wysokość wspomnianej ulgi wynosi 300 zł – o tyle właśnie związkowcy mogą pomniejszyć swoje dochody w momencie składania zeznania podatkowego. Dużo wskazuje jednak na to, że rząd szykuje podwyżkę i od 1 lipca (z mocą wsteczną od 1 stycznia) odliczenie wzrośnie do 500 złotych. Pomysł popiera m.in. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, czyli obecnie największy związek zawodowy w Polsce.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general