Kolorowanki dla dzieci: dlaczego warto kolorować?

Kolorowanki to dla dzieci przede wszystkim świetna zabawa. Jednak, jak większość zabaw, kolorowanie ma za zadanie nie tylko zajęcie dziecięcego czasu. Kolorowanki są idealną formą zabawy, ponieważ wpływają na rozwój umiejętności motorycznych, wyobraźni oraz kreatywności dziecka. Dlaczego jeszcze warto zachęcać dziecko do malowania i rysowania?  Jakie kolorowanki będą najlepsze dla dzieci w różnym wieku?

Kolorowanki dla dzieci: dlaczego warto kolorować?

Dlaczego powinniśmy zachęcać dziecko do kolorowania?

Kolorowanie niesie ze sobą mnóstwo zalet dotyczących rozwoju malucha, dlatego warto zachęcać dziecko do kolorowania i rysowania, nawet jeżeli nie jest to ulubione zajęcie dziecka. Oczywiście wszystkie dzieci są różne i dla niektórych kolorowanie może być świetną zabawą, podczas gdy inne nudzą się i nie widzą w kolorowankach nic fajnego, jednak nawet tę drugą grupę pociech, powinniśmy jak najczęściej przekonywać do kolorowania.

Plusów płynących z kolorowania jest naprawdę dużo. Przede wszystkim trzymanie w rączkach kredek i manipulowanie nimi doskonale wspomaga rozwój umiejętności motorycznych i zdolności manualnych. Kolorowanie jest więc świetnym wstępem do nauki pisania. Podczas kolorowania dziecko uczy się, jak się koncentrować i wykonywać zadania, które wymagają dłuższego skupienia. Dzięki temu, taka forma spędzania czasu przygotowuje małe dzieci do pójścia do szkoły, a u starszych dzieci wspomaga ćwiczenie koncentracji.

Oprócz tego, kolorowanie pobudza dziecięcą kreatywność, uczy samodzielnego myślenia i planowania. Z pozoru błahy wybór kolorów czy kolejności, w jakiej pokoloruje się kolorowankę, dla dziecka jest bardzo ważny i rozwijający. Dzięki temu, że kolorowanki są bardzo zróżnicowane, dziecko poznaje przez nie kształty, kolory, przedmioty oraz uczy się, jak się nazywają poszczególne elementy otaczającego go świata, które widzi wokół siebie. Poza tym, kolorowanki otwierają umysł i pobudzają wyobraźnię dziecka.

Jak wybrać odpowiednią kolorowankę dla dziecka?

Żeby kolorowanka stanowiła dobrą zabawę dla dziecka, a jednocześnie wspierała jego rozwój, musi być odpowiednio dobrana. Jeśli Twoje dziecko nie przepada za kolorowaniem, może spróbuj podsunąć mu inną kolorowankę? Może po prostu musisz znaleźć wzór, który będzie się dziecku podobał, zaciekawi go i sprawi, że maluch zechce pokolorować obrazek i polubi kolorowanki.


Sprawdź: Największy wybór kolorowanek dla dzieci >>


Przede wszystkim kolorowanka musi być dostosowana do wieku, etapu rozwoju i umiejętności maluszka. Jeśli obrazek będzie zbyt skomplikowany jak na wiek i umiejętności dziecka i będzie zawierał mnóstwo małych elementów, do których potrzeba precyzji, maluch może się zirytować i zniechęcić. Z drugiej strony, kolorowanka nie może być też zbyt łatwa, ponieważ dziecko szybko się znudzi. Kolorowanka musi być pewnego rodzaju wyzwaniem, które stymuluje rozwój dziecka, ale nie może przekraczać możliwości malca. Kolorowanki przeznaczone dla najmłodszych przedstawiają zazwyczaj duże elementy z małą ilością szczegółów. Takie malowanki zwykle przedstawiają jedną postać, przedmiot albo budynek. Żeby maluch nie miał wątpliwości co do tego, co znajduje się na obrazu, kontury są wyraźne i mocno zaznaczone. Grube kreski są ważne również ze względu na to, że dziecku łatwiej trzymać się kolorem wewnątrz konturu, co sprawia, że może ładnie pokolorować obrazek. Wbrew pozorom, nie jest to bez znaczenia, ponieważ dziecko widząc ładny obrazek chętniej pokoloruje następny.

Jeśli zauważysz, że proste kolorowanki zaczynają nudzić dziecko, stopniowo zwiększaj stopień trudności. Z czasem możesz wybierać kolorowanki przedstawiające więcej szczegółów, które mają mniej wyraźnie zaznaczone kontury.

Dodatkowo, temat kolorowanki musi być dostosowany do zainteresowań dziecka. Oczywistym jest, że dziecko, które interesuje się autkami i wszelkimi innymi pojazdami, nie będzie chętnie kolorowało lalek czy księżniczek.

Bez względu na to, jaką kolorowankę maluch koloruje, warto to robić razem z nim. Nie chodzi oczywiście o to, żeby rodzic kolorował zamiast dziecka, jednak wspólne kolorowanie to doskonała okazja do nauki nazw przedmiotów i postaci, które znajdują się na rysunkach. Kolorując nazywajcie to, co znajduje się na obrazkach.

Jakie przybory będą najlepsze do kolorowania?

Oprócz wyboru samej kolorowanki, bardzo ważne jest to, czym dziecko koloruje. Nieodpowiednie narzędzie, tak samo jak źle dobrana kolorowanka, może skutecznie zniechęcić dziecko do kolorowania. W przypadku małych dzieci, warto zacząć od nauki pewnego trzymania czegoś w rączce. Najlepiej sprawdzi się do tego spory pędzel i czysta, duża kartka papieru. Stopniowo możesz zmniejszać pędzelek, dzięki czemu malec będzie się uczył wykonywać coraz bardziej precyzyjne ruchy. Żeby pobudzać kreatywność dziecka, warto kupić farbki przeznaczone do malowania rączkami. Będzie to z pewnością świetna zabawa, która rozbudzi zainteresowanie dziecka artystycznymi zajęciami.

Następnym krokiem jest nauka rysowania kredkami. Na początek warto wybrać grube, krótkie i miękkie kredki, takie jak na przykład kredki świecowe. Takie przybory łatwiej utrzymać w ręce i nie trzeba przykładać dużej siły, aby coś narysować lub pokolorować. Poza tym, na początku przygody dziecka z kolorowaniem, nie dawaj maluchowi dużego wyboru kolorów. Lepiej pozostać przy kilku podstawowych kolorach, które są niezbędne do pokolorowania niezbyt skomplikowanych wzorów. Zbyt duży wybór kolorów i odcieni może zdekoncentrować dziecko i sprawić, że będzie mu trudno podejmować decyzje co do wyboru kolorów.

Kolejnym etapem jest wprowadzanie coraz większej liczby kolorów i innych rodzajów kredek. Po kredkach świecowych przychodzi kolej na kredki ołówkowe, które są dłuższe, bardziej twarde, ale też mają też cieńszą końcówkę, która pozwala na bardziej precyzyjne wypełnianie kolorem. Większość dzieci uwielbia rysować mazakami, jednak nie są one najlepsze, jeśli chodzi o rozwój dziecka. Mazaki umożliwiają łatwe kolorowanie, nie wymagają wkładania siły, przez co nie wspomagają rozwoju motoryki.

Dodaj komentarz

Zakupy
Trendy wiosna 2018: 5 must have na nadchodzący sezon!
Jakie trendy zaserwuje nam wiosna 2018?  Co będziemy nosić w nadchodzącym sezonie? Zaglądamy na najważniejsze pokazy mody i na instagramy popularnych blogerek, by podejrzeć, co jest must have wiosną 2018. Trendy
Czytaj dalej
Gry i zabawy dla dzieci
Zabawy integracyjne dla dzieci
Urodziny, przyjęcia z różnych okazji, pierwszy dzień przedszkola czy imprezy rodzinne to okazja do tego, by dzieci pobawiły się w większej grupie. Gdy nie znają się zbyt dobrze, pomocne będzie
Czytaj dalej
Boże Narodzenie Kolorowanki
Choinka do wydruku i kolorowania
Zbliżają się Święta, więc to idealny czas, żeby rozpocząć przygotowania i wprowadzić siebie  oraz rodzinę w świąteczny nastrój. To również doskonała okazja, aby pokazać dziecku wigilijne tradycje i poprzez wspólną
Czytaj dalej
Kolorowanki
Kolorowanki świąteczne dla dzieci: Boże Narodzenie
Choć do Bożego Narodzenia został jeszcze miesiąc, większość dzieci już teraz zaczyna pisać listy do świętego Mikołaja. Na pewno równie chętnie sięgną one po kolorowanki świąteczne na Boże Narodzenie. Kolorowanki świąteczne
Czytaj dalej
Kolorowanki Wielkanoc
Kolorowanki wielkanocne. Pisanki wielkanocne, palma, baranek i zajączek do kolorowania
Sprzątanie, zakupy, gotowanie, pieczenie i wiele innych zadań, a w międzyczasie dziecko chce się bawić? Przedświąteczny zgiełk to pewnie czas, kiedy często nie wiesz, jak zająć malucha, żebyś mogła spokojnie
Czytaj dalej
Kolorowanki
Kolorowanki ze Świętym Mikołajem do druku
Do Bożego Narodzenia coraz bliżej. Czas na kolorowanki ze Świętym Mikołajem! Zobaczcie kilka propozycji kolorowanek z Mikołajem do wydruku. Mikołaj: Kolorowanka Świąteczne dni to dla wielu dzieci ulubiony czas w roku. Nie
Czytaj dalej