Kolorowanki świąteczne dla dzieci: Boże Narodzenie

Choć do Bożego Narodzenia został jeszcze miesiąc, większość dzieci już teraz zaczyna pisać listy do świętego Mikołaja. Na pewno równie chętnie sięgną one po kolorowanki świąteczne na Boże Narodzenie.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Świąteczne kolorowanki to jeden ze sposobów na pokazanie dziecku świątecznych tradycji.
  • Podczas kolorowania opowiadaj dziecku o świąteczych zwyczajach.
  • Można wykorzystać świąteczne kolorowanki do druku lub kupić gotowe kolorowanki w sklepie.
  • Pokolorowane przez dziecko świąteczne motywy można powiesić na ścianie lub podarować gościom w czasie świąt.

Kolorowanki świąteczne do wydruku

Oczekiwanie na Święta to niezwykły czas przede wszystkim dla wszystkich dzieci, niecierpliwie wyczekujących przyjścia Świętego Mikołaja, który przyniesie im wymarzone prezenty. Czekanie na Mikołaja może być naprawdę nieznośne, warto więc znaleźć maluszkowi jakieś ciekawe zajęcie. Świetnym wyjściem będą na przykład świąteczne kolorowanki, które umilą dziecku czas oczekiwania na Święta. Szukasz kolorowanek z motywami związanymi z Bożym Narodzeniem, które można wydrukować? Sprawdź naszą galerię poniżej. Znajdziesz w niej kolorowanki świąteczne w wysokiej jakości do druku. Pod każdą kolorowanką znajdziesz przycisz umożliwiający jej pobrania i wydrukowanie.
Jeżeli po kliknięciu w przycisk, kolorowanka otworzy Ci się w nowej karcie, a nie pobierze na komputer, to skorzystaj z prawego przycisku myszki i opcji zapisz lub drukuj.

[lightGallery]


Sprawdź i pobierz więcej naszych kolorowanek do wydruku:


Świąteczne kolorowanki dla dziecka

Podczas świątecznych przygotowań, często jesteś zabiegana i nie masz zbyt wiele czasu, który możesz spędzić z dzieckiem, które nudzi się i marudzi, co dodatkowo utrudnia Ci pracę. Żeby umilić maluszkowi ten czas i sprawić, żeby Święta nie kojarzyły się z nerwami, godzinami spędzonymi w sklepowych kolejkach, poganianiem dziecka, żeby się czymś zajęło, a ze wspólnym spędzaniem czasu, warto zaangażować dziecko w przedświąteczne przygotowania. Przy okazji możesz zaznajomić malucha ze świątecznymi tradycjami i zwyczajami. Doskonałą zabawą będzie wspólne robienie dekoracji świątecznych, przygotowywanie łańcuchów, robienie stroików na stół, malowanie bombek oraz tworzenie innych ozdób, które sprawią, że w domu zapanuje niezwykła atmosfera.

Jednym z ulubionych dziecięcych zajęć jest kolorowanie, więc w okresie przedświątecznym przygotuj dla malucha kolorowanki o świątecznej tematyce. W sklepach i w Internecie bez problemu znajdziesz mnóstwo obrazków z zimowymi motywami, przedstawiającymi na przykład choinkę, Mikołaja, sanie, Wigilię, renifery, prezenty, bałwanki, aniołki czy pierniczki. Takie kolorowanki wprowadzą Was wszystkich w rodzinny, świąteczny nastrój, a dziecku sprawią wiele radości. Gotowe kolorowanki powieście na ścianach albo na choince. Obrazki możecie później także rozdać swoim gościom w prezencie. Goście z pewnością się ucieszą, a maluch będzie z siebie dumny.

Spraw, żeby podczas przygotowań maluszek czuł się potrzebny i współuczestniczył w tworzeniu magii Świąt. Wtedy będą one dla dziecka wyjątkowym czasem, który powinien kojarzyć się z rodziną, radością i ciepłem.

Kolorowanie, czyli nauka poprzez zabawę

Kolorowanie może być również świetnym pretekstem do wspólnego spędzenia czasu i edukacji dziecka. Przy okazji kolorowania opowiadaj maluszkowi o świątecznych zwyczajach oraz o ich historii. Kolorowanie Mikołaja możesz połączyć z pisaniem listu do niego, dzięki czemu dowiesz się, co maluch chciałby dostać pod choinkę. Taka kolorowanka może również zastąpić list – wystarczy, że maluszek narysuje, to o czym marzy. Podczas kolorowania Mikołaja opowiedz maluszkowi, gdzie Mikołaj mieszka, jak rozwozi prezenty i kto mu pomaga. Takie świąteczne legendy sprawią, że maluszek poczuje magiczny klimat i będzie dobrze wspominał Święta.

Opowiedz też o tym, że w różnych krajach tradycje świąteczne się różnią, o tym, że prezenty są czasami wkładane w skarpetki albo roznoszone przez Gwiazdora lub Aniołka. Przy okazji kolorowania Mikołaja, opowiedz dziecku, że podczas swojej pracy potrzebuje on pomocników, czyli reniferów. Zaznacz, jak ważne jest, żeby pomagać sobie wzajemnie. Możesz również opowiedzieć pouczającą bajkę o Rudolfie Czerwononosym. Jeśli kolorujecie bałwanka, obiecaj maluchowi, że jak tylko pojawi się śnieg, pójdziecie na dwór stworzyć prawdziwego bałwana. Zabierzcie z domu marchewkę i guziki – lepienie bałwana to dla malucha wspaniała zabawa!

Kolorowankami, które na pewno spodobają się dzieciom, zwłaszcza tym, które kochają zwierzęta, będzie obrazek przedstawiający pingwiny. Przy okazji kolorowania takiego obrazka opowiedz maluszkowi o tych zwierzętach, na przykład o tym, co jedzą i jak żyją.

Jakie kolorowanki wybrać?

W Internecie i sklepach papierniczych dostępnych jest wiele wzorów kolorowanek dla dzieci, a wybór obrazka nie jest bez znaczenia. Trzeba wybrać taki obrazek, który nie zniechęci malca do kolorowania, ale też nie będzie zbyt prosty i nudny. Dla mniejszych dzieci najlepsze będą kolorowanki, które przedstawiają jeden element, na przykład bombkę, choinkę lub prezent. Maluchy, które nie są doświadczone w kolorowaniu mogą się zniechęcić, jeśli dostaną do pokolorowania zbyt skomplikowany obrazek. Poza tym, kolorowanki dla małych dzieci powinny mieć wyraźne kontury i dosyć grube linie, tak żeby maluch, który nie ma jeszcze wprawy w trzymaniu kredek i precyzyjnym wypełnianiu pól, mógł ładnie pomalować obrazek. To bardzo ważne, ponieważ dziecko dumne z tego, jak pokolorowało obrazek, chętniej będzie kolorowało następne.

Starszemu dziecku możesz dać kolorowankę, na której będzie większa ilość szczegółów, na przykład choinka z prezentami, Mikołaj z reniferami albo świąteczny stół. Kolorowanie jest nie tylko dobrą zabawą, ale również bardzo dobrze wpływa na rozwój dziecka, więc kolorujcie razem jak najczęściej. Kolorowanie świetnie rozwija umiejętności manualne, dobrze wpływa na wyobraźnię i kreatywność. Poza tym, podczas kolorowania dziecko się wycisza i ćwiczy koncentrację, co przyda mu się, gdy pójdzie do szkoły i będzie musiało przez dłuższy czas pozostawać w skupieniu. Same plusy!

Jeżeli Twoja pociecha nie lubi kolorowanek, może właśnie Święta i zimowe wzory przekonają malucha do tego zajęcia. Podczas kolorowania nie ograniczaj maluszka – jeżeli chce pokolorować choinkę na czerwono, pozwól mu na to. Niech taka zabawa będzie przyjemna i rozwijała wyobraźnię, stworzone obrazki nie muszą przecież oddawać rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general