Komunia u ewangelików – jak wygląda? Te aspekty są szczególnie istotne
Pierwsza Komunia święta to jeden z najważniejszych sakramentów w Kościele katolickim. W polskiej tradycji przyjęło się, że nie jest to uroczystość wyłącznie o charakterze religijnym, ale także rodzinnym. Z tej okazji bliscy spotykają się na przyjęciach i razem świętują wielkie wydarzenie w życiu dziecka. Jednak nie we wszystkich odłamach chrześcijaństwa obrządek wygląda podobnie. Niekiedy różni się również sposób postrzegania sakramentu i jego znaczenie. Czy w Kościele ewangelickim jest komunia? Sprawdzamy, jak komunia wygląda u ewangelików.
- W Kościele ewangelickim nieco inaczej niż w Kościele katolickim rozumie się istotę komunii świętej.
- Za odpowiednik katolickiej Pierwszej Komunii można uznać ewangelicką konfirmację. Podczas uroczystości wierny po raz pierwszy przyjmuje Eucharystię i jednocześnie dokonuje aktu potwierdzenia swojej wiary, otrzymanej na chrzcie.
- W większości krajów protestanckich konfirmacja odbywa się wieku 12-16 lat.
Komunia u ewangelików
Zgodnie z chrześcijańską tradycja, komunia święta – czyli Eucharystia – to jeden z najważniejszych sakramentów, ze względu na to, że jest to liturgiczna celebracja Ostatniej Wieczerzy. Jak mówi Biblia, ustanowił ją sam Chrystus, wypowiadając do swoich apostołów słowa: to czyńcie na moją pamiątkę. Chociaż zdecydowana większość odłamów chrześcijaństwa pozostaje ze sobą zgodna co do istoty i najważniejszych elementów tego sakramentu, to jednak wciąż można wskazać między nimi wiele zasadniczych różnic – zarówno w sposobie rozumienia, jak i obrządku.
Nieco inaczej niż w katolicyzmie wygląda ten aspekt w przypadku ewangelików, którzy – w myśl zasad swojego kościoła – oficjalnie uznają tylko dwa sakramenty – Chrzest i Komunię Świętą ” jako zbawienne dary Bożej łaski”. Tylko one bowiem spełniają 3 niezbędne kryteria:
- zawierają jakiś fizyczny znak
- noszą w sobie obietnicę niewidzialnej łaski Bożej
- zostały ustanowione przez Jezusa Chrystusa.
W przeciwieństwie do niektórych wyznań protestanckich, wierni Kościoła Ewangelicko-Augsuburskiego wierzą, że Chrystus rzeczywiście jest obecny w przyjmowanym Chlebie i Winie. Podkreśla to jednoznacznie katechizm Marcina Lutra: “jest to prawdziwe ciało i prawdziwa krew Chrystusa Pana w chlebie i winie i pod postacią chleba i wina przez Słowo Chrystusa nam chrześcijanom ku spożywaniu i piciu ustanowiona”. Kościoły reformowane odrzucają jednak katolickiej nauki o przeistoczeniu (wina w krew, a chleba w ciało Zbawiciela). Wierni rzymskokatoliccy wierzą bowiem, że podczas mszy chleb i wino stają się Ciałem i Krwią Pańską – po tym gdy duchowny wypowie odpowiednie słowa – i pozostają nimi również po zakończeniu nabożeństwa. Ewangelicy odrzucają to przekonanie – według ich tradycji Chrystus jest obecny wyłącznie w momencie przyjęcia przez wiernego komunii, a postacie eucharystyczne (czyli hostia i wino) nie zmieniają swojej istoty.
Luter widzi w nauce o przeistoczeniu niepotrzebne filozoficzne subtelności, które nie mają znaczenia dla życia człowieka z Bogiem. […] Kościół Ewangelicki twierdzi że są one [postacie eucharystyczne] ciałem i krwią Pańską tak długo, jak są używane Sakramenty, a nie przedtem ani potem. To znaczy tak długo, jak są złączone ze Słowem Bożym, nie tylko podczas dystrybucji i spożywania, gdyż to sugerowałoby zależność od wiary uczestników Komunii.https://old2020.luteranie.pl/materialy/rozne_pisma/komunia_swieta,331.html
Komunia w Kościele ewangelickim udzielana jest zawsze pod dwoma postaciami, czyli zgodnie z tym, jak – według Ewangelii – uczynił to sam Chrystus.
Co ciekawe, w obrządku ewangelickim próżno szukać klasycznej formy spowiedzi podobnej do tej, którą znamy z kościołów katolickich. Kluczowe do otrzymania odpuszczenia grzechów jest indywidualne żałowanie za złe uczynki, które ma charakter wewnętrznego, duchowego przeżycia. Pokuta jest więc rozumiana po prostu jako “uświadomienie sobie własnej grzeszności i szczere pragnienie poprawy spowodowane miłością do Boga”. Warto również dodać, że sam akt przyjęcia komunii jest równoznaczny z udzieleniem i dokonaniem oczyszczenia z grzechu, a każde przystąpienie do Eucharystii jest także równoznaczne z zawarciem nowego przymierza z Bogiem.
Zobacz: Pierwsza Komunia Święta u prawosławnych wygląda nieco inaczej niż katolicka. Czym się różni?
Jak wygląda konfirmacja w kościele ewangelickim?
W Kościele ewangelickim nieco inaczej niż w katolickim wygląda również Pierwsza Komunia Święta. Przede wszystkim nosi inną nazwę – konfirmacja (od łacińskiego confirmatio, czyli potwierdzenie), a dodatkowo nie ma charakteru sakramentu. Mimo pewnych różnic można przyjąć, że jest to uroczystość będąca w pewnym sensie odpowiednikiem katolickiej pierwszej komunii i jednocześnie także bierzmowania.
W większości krajów protestanckich komunię po raz pierwszy przyjmuje się mniej więcej między 12. a 16. rokiem życia. Jest to szczególny moment w okresie dojrzewania, sytuujący się pomiędzy dzieciństwem a dorosłością, kiedy to nastolatek ma już świadomość znaczenia tej uroczystości. Podczas podniosłego nabożeństwa konfirmacji dokonuje się poprzez położenie rąk na głowie konfirmanta i udzielenie błogosławieństwa przez duchownego. Podobnie jak w Polsce, m.in. w Danii, Niemczech i Norwegii wydarzeniu również towarzyszą spotkania rodzinne – mniejsze lub większe przyjęcia.
W Kościele katolickim Pierwsza Komunia jest jednak raczej traktowana bardziej jako oficjalne przyjęcie do Wspólnoty i otrzymanie możliwości pełnego udziału nie tylko we mszy, ale także w wierze. U ewangelików konfirmacja (jak sama nazwa wskazuje) to nie tylko komunia, ale przede wszystkim akt potwierdzenia wyznania, które przyjęliśmy na chrzcie. Konfirmant musi bowiem w obliczu wszystkich wyznać swoją wiarę i ślubować Bogu wierność.
Sprawdź: Dała na komunię 200 złotych i łańcuszek. To, co powiedziała rodzina wywołało szok
Czy katolik może przyjąć komunię w kościele ewangelickim?
Według zasad obowiązujących w Kościele ewangelickim nie ma żadnych przeciwskazań, aby katolik mógł przystąpić podczas nabożeństwa do komunii – może to bowiem zrobić każda ochrzczona osoba. Nieco inaczej jednak wygląda to z punktu widzenia katolika, który musiałby otrzymania Eucharystię z rąk kapłana, który – w myśl tradycji rzymskiej – nie został wyświęcony. Pamiętajmy, że ewangelicy nie uznają sakramentu kapłaństwa.
Zobacz: To, ile wydajemy na prezenty komunijne, to istne szaleństwo! Niektórzy biorą nawet kredyty
Rodzice pytają, jak wygląda komunia u ewangelików
<!– wp:yoast/faq-block {"questions":[{"id":"faq-question-1654812267669","question":["Czy protestanci przyjmują komunię świętą?"],"answer":["W większości odłamów tak, ale nie wszyscy zgadzają się co do rzeczywistej obecności Chrystusa w przyjmowanym pokarmie."],"jsonQuestion":"Czy protestanci przyjmują komunię świętą?","jsonAnswer":"W większości odłamów tak, ale nie wszyscy zgadzają się co do rzeczywistej obecności Chrystusa w przyjmowanym pokarmie."},{"id":"faq-question-1654812295569","question":["Czy przejście z katolicyzmu na protestantyzm to grzech?"],"answer":["Tak, z punktu widzenia Kościoła katolickiego jest to grzechem, ponieważ te dwie doktryny różnią się od siebie zasadniczo."],"jsonQuestion":"Czy przejście z katolicyzmu na protestantyzm to grzech?","jsonAnswer":"Tak, z punktu widzenia Kościoła katolickiego jest to grzechem, ponieważ te dwie doktryny różnią się od siebie zasadniczo."},{"id":"faq-question-1654812322755","question":["Konfirmacja co to jest?"],"answer":["Uroczysty obrzęd wyznania swojej wiary, który odbywa się mniej więcej między 12. a 16. rokiem życia i można go uznać za odpowiednik katolickiej pierwszej komunii oraz jednocześnie bierzmowania."],"jsonQuestion":"Konfirmacja co to jest?","jsonAnswer":"Uroczysty obrzęd wyznania swojej wiary, który odbywa się mniej więcej między 12. a 16. rokiem życia i można go uznać za odpowiednik katolickiej pierwszej komunii oraz jednocześnie bierzmowania."},{"id":"faq-question-1654812350703","question":["Czy katolik może przyjąć komunię w kościele protestanckim?"],"answer":["Kościoły protestanckie nie uznają sakramentu kapłaństwa, więc przyjęcie komunii w kościele protestanckim z punktu widzenia katolika oznaczałoby otrzymanie jej z rąk niewyświęconego kapłana. "],"jsonQuestion":"Czy katolik może przyjąć komunię w kościele protestanckim?","jsonAnswer":"Kościoły protestanckie nie uznają sakramentu kapłaństwa, więc przyjęcie komunii w kościele protestanckim z punktu widzenia katolika oznaczałoby otrzymanie jej z rąk niewyświęconego kapłana. "},{"id":"faq-question-1654812355759","question":["Luteranie spowiedź – jak wygląda?"],"answer":["Luteranie nie praktykują klasycznej spowiedzi, jaką znamy z katolickich kościołów. Polega ona na indywidualnej, duchowej rozmowie z Bogiem, uświadomieniem sobie własnych grzechów i odczuwanie szczerego żalu za nie. Spowiedź ma charakter powszechny i odbywa się na nabożeństwie spowiednio-komunijnym."],"jsonQuestion":"Luteranie spowiedź – jak wygląda?”,”jsonAnswer”:”Luteranie nie praktykują klasycznej spowiedzi, jaką znamy z katolickich kościołów. Polega ona na indywidualnej, duchowej rozmowie z Bogiem, uświadomieniem sobie własnych grzechów i odczuwanie szczerego żalu za nie. Spowiedź ma charakter powszechny i odbywa się na nabożeństwie spowiednio-komunijnym.”}]} –>W większości odłamów tak, ale nie wszyscy zgadzają się co do rzeczywistej obecności Chrystusa w przyjmowanym pokarmie.
Tak, z punktu widzenia Kościoła katolickiego jest to grzechem, ponieważ te dwie doktryny różnią się od siebie zasadniczo.
Uroczysty obrzęd wyznania swojej wiary, który odbywa się mniej więcej między 12. a 16. rokiem życia i można go uznać za odpowiednik katolickiej pierwszej komunii oraz jednocześnie bierzmowania.
Kościoły protestanckie nie uznają sakramentu kapłaństwa, więc przyjęcie komunii w kościele protestanckim z punktu widzenia katolika oznaczałoby otrzymanie jej z rąk niewyświęconego kapłana.
Luteranie nie praktykują klasycznej spowiedzi, jaką znamy z katolickich kościołów. Polega ona na indywidualnej, duchowej rozmowie z Bogiem, uświadomieniem sobie własnych grzechów i odczuwanie szczerego żalu za nie. Spowiedź ma charakter powszechny i odbywa się na nabożeństwie spowiednio-komunijnym.
- Rodzice.pl
- Rodzice
- Ważne Okazje
- Komunia
- Komunia u ewangelików – jak wygląda? Te aspekty są szczególnie istotne
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem