Konflikt płytkowy

O konflikcie serologicznym słyszeliśmy z pewnością wszyscy. Natomiast okazuje się, że niewiele osób wie, czym jest konflikt płytkowy. Czy konflikt płytkowy to to samo co konflikt serologiczny? Na czym on polega? Czy zagraża ciąży i bezpieczeństwu matki? Wyjaśniamy krok po kroku!

Konflikt serologiczny a konflikt płytkowy

Aby zrozumieć sedno problemu, jakim jest konflikt serologiczny, a także przyczyny konfliktu płytkowego, należy zrobić szybką powtórkę z grup krwi. Istnieją cztery jej główne grupy, czyli A, B, AB oraz 0. Krew dzieli się także na dwie grupy Rh: Rh+, czyli dodatnia i Rh-, czyli ujemna. Oznacza to, że na krwinkach czerwonych występuje bądź nie występuje antygen D. Występuje przy Rh dodatnim, nie występuje przy Rh ujemnym. Rh dodatnie ma większość ludzi żyjących na świecie, bo aż około 85%.

Jeżeli przyszła mama ma krew z Rh ujemnym a jej dziecko ma Rh dodatnie (po ojcu), wówczas w organizmie matki może dojść do wytworzenia się przeciwciała anty-D. W pierwszej ciąży nie niesie to za sobą żadnych skutków, ale gdy kobieta ponownie zajdzie w ciążę, a jej maluszek znów ma Rh dodatnie, wtedy te wytworzone podczas pierwszej ciąży przeciwciała anty-D atakują krew dziecka i to właśnie nazywane jest konfliktem serologicznym. Gdyby nie podejmowane zostały żadne środki zaradcze, ciąża mogłaby się zakończyć śmiercią dziecka.

Konflikt płytkowy jest jedną z odmian konfliktu serologicznego. W jego przypadku nie chodzi o antygen D i Rh dodatnie czy Rh ujemne. Tutaj znaczenie mają antygeny płytek.

Konflikt płytkowy w ciąży

Konflikt płytkowy jest stosunkowo rzadko występującym. Szacuje się, że problem dotyczy jednej na 2000-2500 ciąż, co oznacza, że dotyka zaledwie co setnej ciąży.

Konflikt płytkowy ma miejsce wtedy, gdy na płytkach krwi matki nie występują antygeny HPA-1a. Jeżeli maluszek odziedziczy ten antygen po ojcu, to organizm ciężarnej zaczyna go zwalczać. Wytwarza przeciwciała, które atakują krew malca. W krótkim czasie może to doprowadzić do małopłytkowości, czego skutkiem jest wylew wewnątrzczaszkowy i najczęściej śmierć dziecka.

Konflikt płytkowy: badania

Do niedawna nie było badania, które pozwoliłoby w prosty sposób i z dużym prawdopodobieństwem sprawdzić, czy zachodzi ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego. Zmienili to lekarze z Zakładu Immunologii Hematologicznej i Transfuzjologicznej w Instytucie Hematologii i Transfuzjologi. Dzięki nim można pomiędzy 8 a 20 tygodniem ciąży wykonać badanie, które określi czy zachodzi ryzyko wystąpienia konfliktu płytkowego. Badanie polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi od ciężarnej. Następnie w warunkach laboratoryjnych sprawdzane jest, czy występuje w niej HPA-1a.

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo