Koniec wyjazdów w trakcie roku szkolnego? Będzie zakaz zwalniania dzieci z lekcji? Wiceszefowa MEN: “obowiązek szkolny oznacza obowiązek”

Coraz więcej rodziców planuje urlopy i wyjazdy w trakcie roku szkolnego, głównie ze względów finansowych, ponieważ urlop dla kilkuosobowej rodziny poza sezonem wychodzi dużo taniej. Takie praktyki nie podobają się jednak nauczycielom, którzy skarżą się, że dezorganizuje im to pracę. Sprawą tą postanowiło zainteresować się ministerstwo edukacji, a wiceministra Katarzyna Lubnauer zapowiedziała, że resort będzie szukał rozwiązań, by walczyć z tym trendem. Czy to koniec wyjazdów w trakcie roku szkolnego?

Koniec wyjazdów w trakcie roku szkolnego?

W trakcie rozmowy wiceministry edukacji Katarzyny Lubnauer w Radiu Zet został poruszony temat wyjazdów uczniów w czasie roku szkolnego. Okazuje się, że coraz więcej rodzin decyduje się na urlop jeszcze przed wakacjami lub tuż po ich zakończeniu, aby zaoszczędzić nieco na podróży i zakwaterowaniu. Część rodziców otwarcie przyznaje. że zamierza zorganizować wyjazd nawet w samym środku roku szkolnego. Na ten trend narzekają nauczyciele, którzy podkreślają, że takie przerwy szkodzą uczniom i niekiedy dezorganizują pracę całej klasy. Dlatego też kwestii tej postanowił przyjrzeć się resort edukacji.

Bardzo często mamy głosy ze strony nauczycieli i dyrektorów szkół, że rodzice traktują szkołę jako miejsce, gdzie dziecko może chodzić, albo może nie chodzić. Obowiązuje ich zasada 50 proc. obecności w skali roku. […] To jest ze szkodą dla uczniów. Będziemy się przyglądać, jakie rozwiązania przyjąćwiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer

W tym samym wywiadzie wiceministra zaznaczyła, że takie praktyki nie powinny mieć miejsca, a ministerstwo być może będzie podejmować odpowiednie działania, aby je ograniczyć. Niewykluczone, że resort skorzysta z rozwiązań obowiązujących w innych krajach europejskich. Czy to oznacza zakaz wyjazdu na wakacje w roku szkolnym?

Nie powinny [wyjeżdżać – przypis red.] i każdy zdaje sobie sprawę, że jest to szkoda dla dziecka, jeśli przez 2 tygodnie nie chodzi do szkoły.wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer

Zobacz: Będzie nowy przedmiot w szkole. Edukacja zdrowotna zastąpi WDŻ. Kiedy pojawi się w planie lekcji?

Zakaz wyjazdu dzieci w roku szkolnym?

Aktualnie uczniowie mogą być usprawiedliwiani i zwalniani z lekcji przez rodziców lub lekarza.  Zdaniem wiceministry problemem jest zbyt duża “dowolność wyboru ze strony rodziców, jak wiele dni w szkole dziecko ma spędzać”. Podkreśliła również, że wielu rodziców powinno znacznie poważniej podchodzić do obowiązku szkolnego. Na razie nie wiadomo, jakie konkretnie kroki ministerstwo zamierza podjąć. Być może będą one dotyczyły ograniczenia możliwości zwalnienia dzieci z lekcji przez rodziców.

W wielu krajach mamy taką sytuację, że jeśli rodzic chciałby wyjechać z dzieckiem na wakacje w ciągu roku szkolnego, to mogą go nawet zatrzymać na lotnisku. My na razie się przyglądamywiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer

Sprawdź: 800 plus – zmiany od września. Pojawi się nowy warunek. Część rodziców straci świadczenie

Czytelnicy pytają o wakacje w czasie roku szkolnego

Czy dziecko w roku szkolnym może jechać na wakacje?

W przepisach nie obowiązuje żaden zakaz wyjazdów w czasie roku szkolnego, a nieobecności mogą usprawiedliwiać rodzice.

Będzie zakaz wyjazdów w roku szkolnym?

Żaden zakaz wyjazdu w roku szkolnym na razie nie jest planowany.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo