Koronawirus a alimenty 2020. Ministerstwo Rodziny wprowadziło nowe rozwiązania

W trakcie epidemii koronawirusa polski rząd wprowadził przepisy, które mają znaczenie dla osób, którym należą się alimenty. Dzięki projektowi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej łatwiej jest pozyskać świadczenie z funduszu alimentacyjnego.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Kiedy wybuchła epidemia, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stworzyło rozwiązania, które mają pomóc rodzicom w uzyskaniu świadczenia z funduszu alimentacyjnego.
  • Wraz z tarczą antykryzysową podniesiono kryterium dochodowe, ustalono, że obniżenie wynagrodzenia będzie traktowane jak utrata dochodu.
  • Wprowadzono też zasadę "złotówka za złotówkę", dzięki której o świadczenie mogą się starać także ci rodzice, którzy nieznacznie przekroczyli dochód minimalny.

Alimenty a koronawirus. Kryterium dochodowe poszło w górę

W tarczy antykryzysowej znalazł się zapis dotyczący kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stworzyło zapis, na mocy którego kryterium dochodowe podniesiono o 100 zł, czyli do 900 zł. Tak samo jak przed pandemią koronawirusa, świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w przypadku bezskuteczności egzekucji zasądzonych na dzieci alimentów.

Kolejną zmianą dotyczącą alimentów jest zasada “złotówka za złotówkę”. Jak ona działa? Przy ustalaniu prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego obowiązuje mechanizm, który zakłada, że przekroczenie progu dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego (wspomnianych powyżej 900 zł na osobę) nie skutkuje utratą prawa do tych świadczeń. Świadczenie będzie wówczas przysługiwać w wysokości pomniejszonej o kwotę przekroczenia kryterium.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł miesięcznie. Minimalna kwota świadczeń z funduszu alimentacyjnego przysługująca z zastosowaniem mechanizmu „złotówka za złotówkę” wynosić będzie 100 zł. Powyższe rozwiązania będą obowiązywać przy ustalaniu prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okres świadczeniowy rozpoczynający się 1 października 2020 r. – wyjaśnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Obniżono Ci pensję? Możesz złożyć kolejny wniosek o świadczenie z funduszu alimentacyjnego

Dzięki zapisom w tarczy antykryzysowej, które obowiązują od 18 kwietnia 2020 roku, obniżenie wynagrodzenia jest traktowane jak utrata dochodu. Co to oznacza w praktyce? Rodzic, który do tej pory nie otrzymywał na dziecko świadczeń z funduszu alimentacyjnego, ponieważ przekraczał kryterium dochodowe, a dziś ma obniżone wynagrodzenie z powodu epidemii koronawirusa, może jeszcze raz złożyć wniosek o przyznanie świadczenia. Konieczne jest jednak udokumentowanie swojej aktualnej sytuacji dochodowej.

Jeżeli okaże się, że po uwzględnieniu utraty dochodu wynikającej z obniżenia wynagrodzenia za pracę kryterium dochodowe uprawniające do świadczenia jest spełnione, to będzie ono przysługiwać co do zasady od miesiąca złożenia wniosku – nie wcześniej jednak niż od miesiąca następującego po miesiącu utraty dochodu – powiedziała ministra Marlena Maląg.

Źródła:

Dodaj komentarz

Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo