Koronawirus a karmienie piersią [tymczasowe zalecenia WHO, CDC i UNICEF]

Czy karmić piersią podczas epidemii koronawirusa? Co, jeśli mama karmiąca jest zakażona SARS-CoV-2? Czy koronawirus przenika do mleka matki? Jakie środki ostrożności zachować? Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa sytuacja zmienia się bardzo szybko i warto mieć na uwadze, że również te zalecenia mogą być tymczasowe.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Badania wskazują, że koronawirus nie przenika do mleka matki.
  • Jeśli stan matki na to pozwala, zalecane jest kontynuowanie karmienia piersią przy zastosowaniu środków bezpieczeństwa.
  • Główną drogą zakażenia COVID-19 jest droga kropelkowa, dlatego chora mama podczas kontaktu z dzieckiem powinna stosować maseczki ochronne, często myć ręce i dezynfekować powierzchnie.
  • Mamy używające laktatorów muszą pamiętać o ich dokładnym myciu i sterylizacji.

Koronawirus a karmienie piersią

Nie od dziś wiadomo, że mleko matki jest idealnym pokarmem dla dziecka. Zawiera nie tylko niezbędne składniki odżywcze, ale także przeciwciała, które pomagają w obronie małego organizmu przed infekcjami. WHO i UNICEF zalecają, aby noworodki zostały nakarmione piersią w ciągu pierwszej godziny od porodu i były karmione w ten sposób przez pierwsze 6 miesięcy życia. Ale czy te zalecenia są wciąż aktualne w dobie pandemii koronawirusa? Czy matka może bezpiecznie karmić piersią, jeśli jest zarażona SARS-CoV-2 lub chora na COVID-19?
Jak podaje UNICEF biorąc pod uwagę zalety karmienia piersią oraz niewielką rolę kobiecego mleka jako drogi przenoszenia wirusów, matka zakażona koronawirusem wciąż może karmić piersią, ale zachowując niezbędne środki bezpieczeństwa. Są to:

  • noszenie maseczki ochronnej nie tylko w trakcie karmienia, ale też gdy mama jest blisko dziecka,
  • mycie rąk przed i po kontakcie z dzieckiem,
  • czyszczenie i dezynfekcja skażonych powierzchni,
  • w przypadku odciągania mleka laktatorem – czyszczenie i sterylizacja laktatora i butelek.

Jeśli stan matki nie pozwala na samodzielne karmienie, można ją zachęcić do odciągania mleka i podawania go niemowlęciu butelką lub z pomocą specjalnej łyżeczki.

Czy SARS-CoV-2 przenika do mleka matki?

Jak pisze na swoich stronach Centers for Disease Control and Prevention (CDC) na razie wciąż niewiele wiadomo o wirusie  SARS-CoV-2 i powodowanej przez niego chorobie COVID-19. Przyjmuje się, że zakażenie odbywa się głównie drogą kropelkową podczas kaszlu lub kichania. W niezbyt licznych badaniach przeprowadzonych na matkach z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, nie został on wykryty w mleku matki.

Podobnie jak UNICEF na tym etapie badań i na podstawie dotychczasowych ustaleń również CDC skłania się do opinii, iż w niewielu przypadkach karmienie piersią lub odciągniętym mlekiem nie jest zalecane. Eksperci z CDC zalecają kontynuowanie karmienia piersią przy zachowaniu środków ostrożności. Zastrzega się jednak, że ostateczna decyzja o dalszym karmieniu należy do matki, która powinna zasięgnąć w tej sprawie porady swojego lekarza.

Sprawdź:

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo