Koronawirus a karmienie piersią [tymczasowe zalecenia WHO, CDC i UNICEF]

Czy karmić piersią podczas epidemii koronawirusa? Co, jeśli mama karmiąca jest zakażona SARS-CoV-2? Czy koronawirus przenika do mleka matki? Jakie środki ostrożności zachować? Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa sytuacja zmienia się bardzo szybko i warto mieć na uwadze, że również te zalecenia mogą być tymczasowe.

Koronawirus a karmienie piersią [tymczasowe zalecenia WHO, CDC i UNICEF]
elements.envato.com
Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Badania wskazują, że koronawirus nie przenika do mleka matki.
  • Jeśli stan matki na to pozwala, zalecane jest kontynuowanie karmienia piersią przy zastosowaniu środków bezpieczeństwa.
  • Główną drogą zakażenia COVID-19 jest droga kropelkowa, dlatego chora mama podczas kontaktu z dzieckiem powinna stosować maseczki ochronne, często myć ręce i dezynfekować powierzchnie.
  • Mamy używające laktatorów muszą pamiętać o ich dokładnym myciu i sterylizacji.

Koronawirus a karmienie piersią

Nie od dziś wiadomo, że mleko matki jest idealnym pokarmem dla dziecka. Zawiera nie tylko niezbędne składniki odżywcze, ale także przeciwciała, które pomagają w obronie małego organizmu przed infekcjami. WHO i UNICEF zalecają, aby noworodki zostały nakarmione piersią w ciągu pierwszej godziny od porodu i były karmione w ten sposób przez pierwsze 6 miesięcy życia. Ale czy te zalecenia są wciąż aktualne w dobie pandemii koronawirusa? Czy matka może bezpiecznie karmić piersią, jeśli jest zarażona SARS-CoV-2 lub chora na COVID-19?
Jak podaje UNICEF biorąc pod uwagę zalety karmienia piersią oraz niewielką rolę kobiecego mleka jako drogi przenoszenia wirusów, matka zakażona koronawirusem wciąż może karmić piersią, ale zachowując niezbędne środki bezpieczeństwa. Są to:

  • noszenie maseczki ochronnej nie tylko w trakcie karmienia, ale też gdy mama jest blisko dziecka,
  • mycie rąk przed i po kontakcie z dzieckiem,
  • czyszczenie i dezynfekcja skażonych powierzchni,
  • w przypadku odciągania mleka laktatorem – czyszczenie i sterylizacja laktatora i butelek.

Jeśli stan matki nie pozwala na samodzielne karmienie, można ją zachęcić do odciągania mleka i podawania go niemowlęciu butelką lub z pomocą specjalnej łyżeczki.

Czy SARS-CoV-2 przenika do mleka matki?

Jak pisze na swoich stronach Centers for Disease Control and Prevention (CDC) na razie wciąż niewiele wiadomo o wirusie  SARS-CoV-2 i powodowanej przez niego chorobie COVID-19. Przyjmuje się, że zakażenie odbywa się głównie drogą kropelkową podczas kaszlu lub kichania. W niezbyt licznych badaniach przeprowadzonych na matkach z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, nie został on wykryty w mleku matki.

Sprawdź:  [Skandal] Zgwałcił 12-latkę, a teraz dostał prawa do opieki nad synem z tego gwałtu

Podobnie jak UNICEF na tym etapie badań i na podstawie dotychczasowych ustaleń również CDC skłania się do opinii, iż w niewielu przypadkach karmienie piersią lub odciągniętym mlekiem nie jest zalecane. Eksperci z CDC zalecają kontynuowanie karmienia piersią przy zachowaniu środków ostrożności. Zastrzega się jednak, że ostateczna decyzja o dalszym karmieniu należy do matki, która powinna zasięgnąć w tej sprawie porady swojego lekarza.

Sprawdź:

Dodaj komentarz

Dzień Ojca
Dzień Ojca 2020: 17 najpiękniejszych cytatów o Ojcu
Drodzy Ojcowie! Niech poniższe cytaty będą jednocześnie życzeniami, a być może także wskazówkami z okazji Waszego dzisiejszego Święta. Mamy nadzieję, że poniże mądrości są Wam dobrze znane, ale według nas
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia
Krótkie przemówienie nauczyciela na zakończenie przedszkola - przykłady
Rok szkolny 2019/2020 kończy się już w tym tygodniu. Dla części najmłodszych dzieci nadchodzi czas pożegnania z przedszkolem, ulubionymi paniami oraz koleżankami i kolegami, z którymi w ostatnim roku mogli
Czytaj dalej
Karmienie piersią
Czy pokarm w piersiach może się zepsuć? 8 mitów związanych z karmieniem piersią!
Karmienie piersią jest jednym z najbardziej problematycznych zagadnień pojawiających się po porodzie. Problemy laktacyjne niejednokrotnie spędzają sen z powiek młodym rodzicom, nie pozwalają na relaksację i powodują ciągłe zamartwianie się.
Czytaj dalej
Karmienie piersią
Dlaczego warto karmić piersią, czyli wszystko o mleku kobiecym
Produkowane w piersiach mleko to naturalny pokarm, który stymuluje rozwój naszego malucha. W jaki sposób tego rodzaju karmienie wpływa na jego zdrowie? Jakie składniki naszego mleka okazują się niezbędne dla
Czytaj dalej
Karmienie piersią
KRYZYS LAKTACYJNY: Jak zwiększyć laktację?
Karmienie piersią to niezapomniany okres w życiu każdej matki. Podczas tego rodzaju kontaktu fizycznego tworzy się z maluszkiem niepowtarzalna więź. Pokarm mamy jest najlepszym źródłem składników odżywczych. Jego skład jest
Czytaj dalej
Karmienie piersią
Siara: właściwości pierwszego mleka mamy
Siara, czyli pierwsze mleko matki pojawiające się tuż po porodzie jest źródłem wielu drogocennych składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju maluszka. Produkowana jest ona zaledwie przez kilkanaście pierwszych godzin, dlatego warto
Czytaj dalej