Koronawirus a niepłodność: Czy COVID-19 ma wpływ na płodność mężczyzn? Jak wygląda leczenie niepłodności w czasie koronawirusa?

Cały świat nerwowo zerka na skutki szybko rozprzestrzeniającego się wirusa SARS C0VID-2. Naukowcy robią co mogą i w ekstremalnie trudnych warunkach prowadzą badania, które mają nam, zwykłym obywatelom jak i całemu personelowi medycznemu, dostarczyć jak najwięcej rzetelnych i pomocnych informacji. Z dużym niepokojem sytuacji przyglądają się również rodziny, które z racji wielu zawirowań życiowych starają się o swoje potomstwo. Czy zachorowanie na chorobę wywołaną koronawirusem powoduje większe prawdopodobieństwo obniżenia płodności? Sprawdziliśmy rekomendacje wielu zagranicznych i polskich towarzystw medycznych zajmujących się tematyką niepłodności. Zapytaliśmy również o to naszego eksperta, dra Artura Polaka z Kliniki Leczenia Niepłodności Polimedis.

Koronawirus a niepłodność: Czy COVID-19 ma wpływ na płodność mężczyzn? Jak wygląda leczenie niepłodności w czasie koronawirusa?
elements.envato.com

Leczenie niepłodności u kobiet a COVID-19

Do momentu pisania tego artykułu, nie ukazały się jeszcze żadne merytorycznie przygotowane badania naukowców zajmujących się płodnością u kobiet. Wszystkie dostępne materiały zakładają, iż układ rozrodczy kobiety jest na tyle skomplikowanym i zarazem delikatnym systemem, że należy na czas epidemii koronawirusa SARS- CoV-2, wstrzymać się z decyzją leczenia przyczyn niepłodności. Takie informacje jednoznacznie zakładają fakt, zaprzestania starania się o pojawienie się na teście ciążowym upragnionych dwóch kresek.

Kobiety, które są już w trakcie leczenia powinny wiedzieć, że eksperymentalne leki zwiększające potencjalnie szanse na zajście w ciąże, bardzo obniżają odporność. Wielu lekarzy zajmujących się niepłodnością zaleca je bezwzględnie odstawić. Przypomina również o tym, że do czasu wyjaśnienia sytuacji epidemiologicznej warto wstrzymać się z wszelkimi działaniami mającymi na celu zwiększenie szans na zajście w ciąże. Do tych działań zaliczają również przełożenie daty rozpoczęcia symulacji. Przerwanie stymulacji nie prowadzi do niekorzystnych zdarzeń, o ile nie podano hCG (np. Ovitrelle lub Pregnyl). rosnące pęcherzyki ulegają atrezji i się wchłoną w ciągu 1-2 cykli. W celu zabezpieczenia przed spontaniczną owulacją lekarze prowadzący włączają progestageny, tabletki antykoncepcyjne lub przedłuża stosowanie agonisty GnRH- to działania zapobiegawcze by uniknąć zdarzeń niepożądanych lub innych skutków przerwania terapii.

Sprawdź:  Badanie AMH: czy ma znaczenie w diagnostyce niepłodności?

Istotna informacja dla kobiet jest taka, że nie jest znany wpływ koronawirusa na wczesną ciążę. Rzeczywiście, na podstawie dotychczasowych badań naukowych można przypuszczać, że wirus nie pojawi się w ogóle we krwi tylko w drogach oddechowych i w niewielkim stopniu w układzie pokarmowym. Zwiększa to szanse na utrzymanie ciąży, ale i tak rekomendowane jest wstrzymanie się z planami rozrodczymi. A wszystko dlatego, że uznawane na całym świecie towarzystwa medyczne zaliczają kobiety ciężarne do grupy podwyższonego ryzyka zachorowań na COVID-19, w tym amerykańskie CDC (Centers for Disease Control and Prevention).

Koronawirus a płodność mężczyzn

Problem niepłodności dotyczy około 15-20% par w Polsce. Powszechne jest przekonanie, że niepłodność dotyka w większym stopniu kobiety. Tymczasem badania wskazują, że przyczyna problemów z poczęciem potomstwa w takim samym stopniu co kobiet dotyczy również mężczyzn. Niepłodność męską WHO określa jako niezdolnością męzczyny do zapłodnienia partnerki po roku regularnego współżycia bez antykoncepcji. Naukowe doniesienia mówią, że w ciągu ostatnich lat dość znacznie zmniejszyła się liczba plemników o prawidłowej budowie i ruchliwości u dużej części męskiej populacji. Przyczyny takie stanu rzeczy lekarze dopatrują się w wielu czynnikach, między innymi takich jak: choroby ogólnoustrojowe, choroby jąder, czynniki środowiskowe, zaburzenia rozwoju plemników.

Sytuacja epidemiologiczna, która opanowała cały świat może również wpłynąć na kwestię płodności u mężczyzn. Szczególnie, że warunki środowiskowe stwarzają warunki, gdzie ryzyko zachorowania na koronawirusa jest niezwykle duże. Poprosiliśmy naszego specjalistę o komentarz w tej sprawie.

“Wiele czynników, na przykład wysoka gorączka, niektóre leki mogą powodować przejściowe uszkodzenie spermatogenezy i obniżenie parametrów nasienia. Trudno zatem na aktualnym etapie stwierdzić czy to sam wirus jest tego przyczyną, czy też ogólny stan zdrowia w przebiegu zakażenia i choroby. Pojawi się wiele doniesień na temat wpływu wirusa na nasze zdrowie, które trzeba będzie dopiero zweryfikować“
podkreśla doktor Artur Polak z Kliniki Polmedis.

Wiele naukowych doniesień dotyczących wpływu choroby na płodność mężczyzn zbudowana jest na analogiach związanych z chorobą wywołaną przez wirusa SARS w 2002/2003 roku. U mężczyzn, którzy chorowali w wyniku zarażenia koronawirusem SARS powstały powikłania w postaci zapalenia jąder, które doprowadziło do ich poważnego uszkodzenia. Po ustąpieniu zasadniczej choroby odnotowano również poważne upośledzenia płodności u dużego grona ozdrowieńców płci męskiej. Na podstawie doświadczeń z poprzedniej epidemii koronawirusowej chińscy naukowcy zalecają monitorowanie funkcji reprodukcyjnych u mężczyzn, którzy przebyli infekcję koronawirusową.

Sprawdź:  Badania hormonalne - Wasz pierwszy krok w stronę leczenia niepłodności

Zalecenia dla par w trakcie leczenia

Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) zaleca szczególną ostrożność podczas starań o dziecko i leczenia niepłodności, a nawet ewentualne odroczenie decyzji o ciąży (ograniczenie się do mrożenia komórek jajowych lub zarodków). Pacjentom w grupie ryzyka, w zależności od etapu terapii, zaleca się jej przerwanie lub odroczenie ciąży i zastosowanie procedury zamrożenia oocytów lub zamrażania zarodków.

“Pacjenci w grupie ryzyka to osoby, które miały kontakt z osobami zakażonymi, przebywały w miejscach, gdzie wskaźnik zachorowalności jest wysoki, mogą być zakażeni COVID-19 czy wykazują objawy zapalenia górnych dróg oddechowych. Za to pacjentom, którzy są w trakcie terapii, są zdrowi i nie są w grupie ryzyka, zalecam dokończenie leczenia niepłodności z jednoczesnym rozważeniem odroczenia transferu”
powiedział nam dr Artur Polak

PTMRiE zaalarmował również w swoim komunikacie, że dotychczas nie zarejestrowano żadnych badań, które opisywałyby wpływ koronawirusa na początkowy etap ciąży. Ze względu na te fakty, jak i stanowiska jakie zajmują międzynarodowe towarzystwa naukowe zajmujące się leczeniem niepłodności PTMRiE zaleca:

Pacjentom już leczonym, którzy nie są w grupie ryzyka i są zdrowi dokończenie rozpoczętych procedur leczenia niepłodności z ewentualnym rozważeniem odroczenia transferu.

Pacjentom już leczonym – zaprzestać terapii immunomodulacyjnych, jeśli z jakichkolwiek powodów są stosowane w uzupełnieniu leczenia niepłodności, gdyż w okresie zagrożenia epidemicznego może to być groźne dla zdrowia i życia.

Pacjentom będącym w ciąży, pacjentom będącym w trakcie leczenia lub planującym leczenie: bezwzględne unikanie kontaktu z osobami zakażonymi i będącymi w trakcie kwarantanny oraz miejsc, w których ryzyko zakażenia jest zwiększone.

Wszystkim pacjentom starającym się o ciążę, zarówno planującym leczenie niepłodności jak i będącym w trakcie leczenia, nawet jeśli nie spełniają kryteriów diagnostycznych zakażenia COVID-19: szczególną ostrożność podczas starań i leczenia lub ew. odroczenie decyzji o ciąży, (ograniczenie się do mrożenia komórek jajowych lub zarodków).

Pacjenci pozostający pod opieką Ośrodków Medycznie Wspomaganej Prokreacji w Polsce powinni mieć zapewniony stały kontakt telefoniczny z Ośrodkiem, a także powinni ściśle przestrzegać zaleceń epidemiologicznych aktualizowanych na stronie Głównego Inspektoratu.

Badania trwają

Każdego dnia bombardowani jesteśmy nowymi doniesieniami związanymi z poznawaniem wirusa SARS CoV-2. Niestety, wszyscy specjaliści podkreślają, że aby poznać skutki jakie niesie za sobą choroba spowodowana tym koronawirusem, musimy jeszcze poczekać. Z naszej perspektywy, najlepiej jest śledzić najnowsze doniesienia publikowane przez WHO, Amerykański CDC, Ministerstwo Zdrowia czy Główny Inspektorat Sanitarny. O wszystkich zaleceniach i zmianach będziemy informować na bieżąco, a ten artykuł odświeżać.

Sprawdź:  Badania hormonalne - Wasz pierwszy krok w stronę leczenia niepłodności

NASZ SPECJALISTA:
Dr n. med. Artur Polak – Założyciel i Dyrektor Kliniki Leczenia Niepłodności Polmedis oraz Dyrektor ds. Laboratoryjnych, ginekolog-położnik z ponad 20-letnim doświadczeniem w leczeniu niepłodności. Artur Polak posiada certyfikat embriologa klinicznego ESHRE podkreślający wysoką i w pełni bezpieczną jakość usług.
Klinika Polmedis we Wrocławiu działa od 1998 roku. Od 2002 wdrożona jest tutaj metoda leczenia niepłodności zapłodnieniem pozaustrojowym – in vitro (IVF). Klinika jest pionierem na rynku dolnośląskim w leczeniu metodą in vitro. To tutaj przyszło na świat pierwsze na Dolnym Śląsku dziecko urodzone w wyniku zastosowania zapłodnienia pozaustrojowego metodą ICSI oraz po podaniu mrożonych zarodków, a także w wyniku zastosowania gamet od anonimowych dawców.
Więcej o klinice: polmedis.pl

Dodaj komentarz

Gry i zabawy dla dzieci
Co robić z dzieckiem w domu? Sprawdzone sposoby na nudę!
W co się bawić z dziećmi w domu, gdy nie mamy możliwości wyjść na zewnątrz? Po kilku dniach nawet najbardziej kreatywnym rodzicom kończą się pomysły, a nierzadko również... cierpliwość. To
Czytaj dalej
Prawo
Koronawirusowa gra w ciuciubabkę: Czy pozwolić rodzicom na przebywanie na oddziałach pediatrycznych?
Na oddziałach pediatrycznych są dzieci, które potrzebują nie tylko opieki lekarzy, ale i obecności rodziców. Jak to pogodzić z uzasadnionym zaleceniem, by w szpitalach obecnie przebywali tylko ci, którzy bezwzględnie
Czytaj dalej
Problemy z zajściem w ciążę
Ciąża z in vitro: Diagnostyka preimplantacyjna
Zapłodnienie komórki jajowej przez plemnik i zagnieżdżenie się jej w ścianie macicy to dopiero połowa drogi do przyjścia na świat zdrowego maluszka. Zaburzenia genetyczne zarodków nie należą do rzadkości i stanowią
Czytaj dalej
Problemy z zajściem w ciążę
Oligospermia a ciąża: te rzeczy powinniście wiedzieć, jeśli bezskutecznie staracie się o dziecko!
W dzisiejszych czasach bardzo wiele par ma problem z zajściem w ciążę. Powszechnie uważa się, że najczęściej problem leży po stronie kobiet. Ogólnodostępne hormonalne sposoby antykoncepcji czy terapie z użyciem
Czytaj dalej
Problemy z zajściem w ciążę
Masz problem z zajściem w ciążę? Powodem może być brak śluzu szyjkowego
Kiedy starania o dziecko, przez dłuższy czas nie przynoszą spodziewanych efektów, kobiety zaczynają odczuwać niepokój. Szukają przyczyny niepowodzeń, często wpadają we frustrację i zaczynają obwiniać siebie. W takich sytuacjach najważniejsza jest
Czytaj dalej
Problemy z zajściem w ciążę
Masz problemy z zajściem w ciążę? To może być niewydolność jajników!
Aby doszło do zapłodnienia, tj. aby męska komórka płciowa, mogła połączyć się z komórką żeńską i na skutek skomplikowanych przemian wspólnie utworzyły zarodek, niezbędna jest praca zespołowa całego organizmu kobiety.
Czytaj dalej