Koronawirusowa gra w ciuciubabkę: Czy pozwolić rodzicom na przebywanie na oddziałach pediatrycznych?

Na oddziałach pediatrycznych są dzieci, które potrzebują nie tylko opieki lekarzy, ale i obecności rodziców. Jak to pogodzić z uzasadnionym zaleceniem, by w szpitalach obecnie przebywali tylko ci, którzy bezwzględnie muszą?

Są kwestie, które trzeba regulować ścisłymi procedurami. Są też takie, w przypadku których brak procedur nie szkodzi, bo wystarczy rozsądek. I zdarzają się sytuacje, w których i procedur, i rozsądku brakuje. Mówiąc o dramatycznej sytuacji szpitali w walce z koronawirusem nie zapominajmy, że w szpitalu na co dzień prowadzonych jest wiele frontów walk. Na oddziałach pediatrycznych są dzieci, które potrzebują nie tylko opieki lekarzy, ale i obecności rodziców. Jak to pogodzić z uzasadnionym zaleceniem, by w szpitalach obecnie przebywali tylko ci, którzy bezwzględnie muszą?

Jeden ze szpitali w Bydgoszczy pogodził to tak, że rodzice dostali po prostu zakaz przebywania z dziećmi. To oczywiście spowodowało skargi do rzecznika praw obywatelskich. W sprawę zaangażował się rzecznik prawa pacjenta, a jeszcze wcześniej o zwrócenie uwagi na problem apelowała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego zapewnił, że w szpitalu już trwają prace nad nowym rozwiązaniem.

Nie ma tu wytycznych na poziomie krajowym. Każdy szpital musi radzić sobie sam, a zdarza się, że zarządzanie szpitalem, i to nie tylko w dobie pandemii, to zabawa w ciuciubabkę. Ktoś ma zasłonięte oczy i nie widzi, ktoś biega dookoła i krzyczy. Trochę chce się dać złapać, trochę nie.

Ustawa z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta reguluje prawo pacjenta do obecności osoby bliskiej, ale oczywiście w przypadku pandemii odwiedziny czy przebywanie w szpitalu mogą zostać ograniczone. Rodzice, których dzieci znajdują się w szpitalu, muszą liczyć na zdrowy rozsądek osób zarządzających szpitalami. I pamiętać o wyjątkowej ostrożności. 22 marca CNN podało, że w Atlancie 12-letnią pacjentkę z COVID-19 podłączono do respiratora. Nie miała innych chorób towarzyszących i nie podróżowała w ostatnim czasie. Nie wiadomo, w jaki sposób zakaziła się koronawirusem.

Sprawdź:


Autor: Milena Kruszewska – Prezes Fundacji Watch Health Care, której celem jest tworzenie przestrzeni do dyskusji dla ekspertów zdrowotnych oraz dostarczanie precyzyjnych i opartych na dowodach naukowych informacji na temat kondycji systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo