Koronawirusowa gra w ciuciubabkę: Czy pozwolić rodzicom na przebywanie na oddziałach pediatrycznych?

Na oddziałach pediatrycznych są dzieci, które potrzebują nie tylko opieki lekarzy, ale i obecności rodziców. Jak to pogodzić z uzasadnionym zaleceniem, by w szpitalach obecnie przebywali tylko ci, którzy bezwzględnie muszą?

Koronawirusowa gra w ciuciubabkę: Czy pozwolić rodzicom na przebywanie na oddziałach pediatrycznych?
elements.envato.com

Są kwestie, które trzeba regulować ścisłymi procedurami. Są też takie, w przypadku których brak procedur nie szkodzi, bo wystarczy rozsądek. I zdarzają się sytuacje, w których i procedur, i rozsądku brakuje. Mówiąc o dramatycznej sytuacji szpitali w walce z koronawirusem nie zapominajmy, że w szpitalu na co dzień prowadzonych jest wiele frontów walk. Na oddziałach pediatrycznych są dzieci, które potrzebują nie tylko opieki lekarzy, ale i obecności rodziców. Jak to pogodzić z uzasadnionym zaleceniem, by w szpitalach obecnie przebywali tylko ci, którzy bezwzględnie muszą?

Jeden ze szpitali w Bydgoszczy pogodził to tak, że rodzice dostali po prostu zakaz przebywania z dziećmi. To oczywiście spowodowało skargi do rzecznika praw obywatelskich. W sprawę zaangażował się rzecznik prawa pacjenta, a jeszcze wcześniej o zwrócenie uwagi na problem apelowała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego zapewnił, że w szpitalu już trwają prace nad nowym rozwiązaniem.

Nie ma tu wytycznych na poziomie krajowym. Każdy szpital musi radzić sobie sam, a zdarza się, że zarządzanie szpitalem, i to nie tylko w dobie pandemii, to zabawa w ciuciubabkę. Ktoś ma zasłonięte oczy i nie widzi, ktoś biega dookoła i krzyczy. Trochę chce się dać złapać, trochę nie.

Ustawa z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta reguluje prawo pacjenta do obecności osoby bliskiej, ale oczywiście w przypadku pandemii odwiedziny czy przebywanie w szpitalu mogą zostać ograniczone. Rodzice, których dzieci znajdują się w szpitalu, muszą liczyć na zdrowy rozsądek osób zarządzających szpitalami. I pamiętać o wyjątkowej ostrożności. 22 marca CNN podało, że w Atlancie 12-letnią pacjentkę z COVID-19 podłączono do respiratora. Nie miała innych chorób towarzyszących i nie podróżowała w ostatnim czasie. Nie wiadomo, w jaki sposób zakaziła się koronawirusem.

Sprawdź:


Autor: Milena Kruszewska – Prezes Fundacji Watch Health Care, której celem jest tworzenie przestrzeni do dyskusji dla ekspertów zdrowotnych oraz dostarczanie precyzyjnych i opartych na dowodach naukowych informacji na temat kondycji systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Dodaj komentarz

Niepłodność
Koronawirus a niepłodność: Czy COVID-19 ma wpływ na płodność mężczyzn? Jak wygląda leczenie niepłodności w czasie koronawirusa?
Cały świat nerwowo zerka na skutki szybko rozprzestrzeniającego się wirusa SARS C0VID-2. Naukowcy robią co mogą i w ekstremalnie trudnych warunkach prowadzą badania, które mają nam, zwykłym obywatelom jak i
Czytaj dalej
Ciąża
Pęcherzyk ciążowy (żółtkowy): budowa, skład, nieprawidłowości
Pęcherzyk ciążowy - to właśnie jego poszukuje ginekolog w badaniu USG celem potwierdzenia ciąży w jej pierwszych tygodniach. Zaleca się, aby badanie USG przeprowadzane było jednak nie wcześniej niż w
Czytaj dalej
Finanse Prawo
Alimenty od dziadków 2020: W jakich przypadkach alimenty płacą dziadkowie?
Zdarza się czasem tak, że pomimo zasądzenia przez sąd alimentów, rodzic zobowiązany do ich płacenia uchyla się od obowiązku. W takich sytuacjach istnieje kilka sposobów na uzyskanie środków na dziecko.
Czytaj dalej
Prawo
Wypowiedzenie umowy z przedszkolem prywatnym lub żłobkiem [WZÓR]
Przedszkola i żłobki prywatne to dla wielu rodziców jedyna pomoc w sprawowaniu opieki nad dziećmi. Zwłaszcza, gdy obydwoje rodzice pracują, korzystanie z usług takich instytucji staje się najlepszym rozwiązaniem. Co
Czytaj dalej
Finanse Prawo
Darowizna pieniężna od rodziców [Limit, Umowa, Podatek]
Rodzice często nawet dorosłe dzieci wspierają finansowo, a jedną z najpopularniejszych form takiego wsparcia jest oficjalna darowizna pieniężna. Zwykle opiewa ona na znaczne sumy, dlatego też wiele osób zadaje sobie
Czytaj dalej
Bezpieczeństwo dzieci Prawo
Przewożenie dzieci w samochodzie: Jazda bez fotelika w 2020 roku
Niespełna trzy lata temu weszły zmiany w przepisach dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie. Przepisy te obowiązują także w bieżącym 2020 roku. Co się zmieniło w 2017 roku? Czego nie można?
Czytaj dalej