Koronawirusowa gra w ciuciubabkę: Czy pozwolić rodzicom na przebywanie na oddziałach pediatrycznych?

Na oddziałach pediatrycznych są dzieci, które potrzebują nie tylko opieki lekarzy, ale i obecności rodziców. Jak to pogodzić z uzasadnionym zaleceniem, by w szpitalach obecnie przebywali tylko ci, którzy bezwzględnie muszą?

Są kwestie, które trzeba regulować ścisłymi procedurami. Są też takie, w przypadku których brak procedur nie szkodzi, bo wystarczy rozsądek. I zdarzają się sytuacje, w których i procedur, i rozsądku brakuje. Mówiąc o dramatycznej sytuacji szpitali w walce z koronawirusem nie zapominajmy, że w szpitalu na co dzień prowadzonych jest wiele frontów walk. Na oddziałach pediatrycznych są dzieci, które potrzebują nie tylko opieki lekarzy, ale i obecności rodziców. Jak to pogodzić z uzasadnionym zaleceniem, by w szpitalach obecnie przebywali tylko ci, którzy bezwzględnie muszą?

Jeden ze szpitali w Bydgoszczy pogodził to tak, że rodzice dostali po prostu zakaz przebywania z dziećmi. To oczywiście spowodowało skargi do rzecznika praw obywatelskich. W sprawę zaangażował się rzecznik prawa pacjenta, a jeszcze wcześniej o zwrócenie uwagi na problem apelowała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego zapewnił, że w szpitalu już trwają prace nad nowym rozwiązaniem.

Nie ma tu wytycznych na poziomie krajowym. Każdy szpital musi radzić sobie sam, a zdarza się, że zarządzanie szpitalem, i to nie tylko w dobie pandemii, to zabawa w ciuciubabkę. Ktoś ma zasłonięte oczy i nie widzi, ktoś biega dookoła i krzyczy. Trochę chce się dać złapać, trochę nie.

Ustawa z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta reguluje prawo pacjenta do obecności osoby bliskiej, ale oczywiście w przypadku pandemii odwiedziny czy przebywanie w szpitalu mogą zostać ograniczone. Rodzice, których dzieci znajdują się w szpitalu, muszą liczyć na zdrowy rozsądek osób zarządzających szpitalami. I pamiętać o wyjątkowej ostrożności. 22 marca CNN podało, że w Atlancie 12-letnią pacjentkę z COVID-19 podłączono do respiratora. Nie miała innych chorób towarzyszących i nie podróżowała w ostatnim czasie. Nie wiadomo, w jaki sposób zakaziła się koronawirusem.

Sprawdź:


Autor: Milena Kruszewska – Prezes Fundacji Watch Health Care, której celem jest tworzenie przestrzeni do dyskusji dla ekspertów zdrowotnych oraz dostarczanie precyzyjnych i opartych na dowodach naukowych informacji na temat kondycji systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Dodaj komentarz

Pandemia

Co z zasiłkiem opiekuńczym po 26 lipca?

Od wybuchu pandemii koronawirusa i zamknięcia przedszkoli, szkół i innych placówek edukacyjnych, rząd umożliwił wypłacanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców. Zasiłek mógł być przyznany rodzicom dzieci do lat 8. Od...

Czytaj dalej →
Pandemia

Jak rozcieńczyć spirytus do 70% (z 95%)?

Roztwór spirytusu niegdyś używany przez amatorów domowych trunków oraz młodych rodziców do przemywania pępka noworodka, w czasie pandemii koronawirusa trafił do większości domów. Jak rozcieńczyć spirytus do 70% z 95%...

Czytaj dalej →
Planowanie ciąży

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?

Jeśli staracie się o dziecko to brak ciąży mimo dni płodnych potrafi sfrustrować już na samym początku prób. Zaczynacie szukać przyczyn, przeszukiwać Internet, porównywać swoje doświadczenia do par, które doczekały...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general