Jedną ze spraw, która zaprząta głowę przyszłej mamy jest to, jaką koszulę do porodu wybrać. Pierworódki często nie mają pewności, czy ma to jakiekolwiek znaczenie. Przygotowaliśmy mały poradnik dotyczący zasad wyboru koszuli porodowej.
Jednorazowa koszula do porodu
Jeżeli poród zaczął się niespodziewanie wcześnie, a Ty nie zdążyłaś jeszcze spakować torby lub jeszcze nie znalazła się w niej bielizna porodowa, nie martw się. Większość oddziałów jest wyposażona w jednorazowe koszule do porodu, które udostępniają przyszłym mamom. Co ciekawe, w niektórych szpitalach kobiety rodzą właśnie w koszulach, które dostają na porodówce, nie w swoich.
Jednorazowa koszula do porodu Matodress
Warto mieć świadomość, że nawet jeśli rodzisz we własnej koszuli, to tak czy siak może się ona okazać jednorazową. Pot, krew, wydzieliny porodowe –bielizna, w której będziesz rodziła może nie nadać się do ponownego użycia.
Koszula do porodu
Wydawałoby się, że wybór koszuli do porodu nie powinien mieć większego znaczenia, niemniej jednak jest parę rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Jakich?
Cena
Jak już wspomnieliśmy wyżej, koszula do porodu z pewnością ucierpi podczas przychodzenia dziecka na świat. Z pewnością pojawi się krew, pot, wydzieliny porodowe, niewykluczone, że także mocz czy kał. Koszula po porodzie będzie nadawała się prawdopodobnie tylko do wyrzucenia. Nie zabieraj więc ze sobą na porodówkę swojej najlepszej. Droższą i ładniejszą koszulę możesz za to zostawić na kolejne dni w szpitalu, bo z pewnością spędzisz tam więcej niż jeden dzień i warto wtedy czuć się dobrze w tym, co masz na sobie.
Materiał
Niezależnie od ceny koszuli, powinna być ona wykonana z naturalnych materiałów. Sztuczne mieszanki sprawią, że będziesz się nadmiernie pociła i będzie Ci gorąco. Zmniejszy to znacząco Twój komfort, a takich rozpraszaczy powinnaś unikać, by móc czuć się swobodnie i skupić wyłącznie na własnym ciele.
Długość
Po pierwsze: koszula do porodu nie powinna być zbyt długa. Idealna będzie taka, która sięgać będzie maksymalnie do kolan. Dłuższe koszule będą znacząco utrudniać pracę zespołu medycznego, ponieważ mogą się plątać między Twoimi nogami a nadmiar materiału będzie zwyczajnie przeszkadzał.
Z drugiej strony, koszula do porodu nie powinna być zbyt krótka. Wiele przyszłych mam widzi oczyma wyobraźni jedynie moment parcia i wydaje im się, że krótki t-shirt będzie idealny. Ale przecież poród trwa o wiele dłużej. Będziesz chodziła do toalety, poruszała się po sali porodowej, być może korzystała z piłki dla rozluźnienia. Koszulka ledwo zakrywająca pośladki z pewnością nie sprawi, że będziesz czuła się komfortowo.
Dekolt
Wielkość dekoltu koszuli do porodu ma znaczenie! Dobrze, jeśli jest ona głęboko wycięta. Gdy maluch przyjdzie na świat, zostanie położony na Twojej piersi. To pierwszy kontakt tzw. „skóra do skóry”, który jest kluczowy dla zbudowania przyszłych relacji pomiędzy Tobą a maluchem. Duży dekolt go znacząco ułatwi. Przyda się także, gdy od razu przystawisz dziecko do piersi.
Koszula do porodu rozpinana z przodu czy z tyłu?
Koszula porodowa powinna mieć zapięcie z tyłu. Dzięki temu w razie potrzeby anestezjolog będzie miał łatwiejszy dostęp do kręgosłupa i będzie mógł wykonać znieczulenie zewnątrzoponowe w szybki sposób.
Francis & Henry
Ciążowa koszula nocna, do karmienia i kangurowania.
Moon
Bambusowa koszula nocna ciążowa i do karmienia Moon granatowa.
doctor nap
Różowa koszula ciążowa i do porodu z prążkowanej bawełny.
Sprawdź: Jakie majtki poporodowe wybrać i czemu ten wybór jest tak ważny?
103 komentarze