Krótkie imię dla dziewczynki coraz większym hitem. Pnie się w rankingu

Wybór imienia dla nadchodzącego maluszka może przysporzyć niemałego trudu rodzicom. Jednym z pierwszych odruchów często jest zaglądanie do list oraz rankingów imion po to, by przekonać się, które są najczęściej używane. Choć moda na pewne imiona wraca i odchodzi, niektóre z nich niezmiennie pozostają na najwyższych pozycjach. Okazuje się, że wiele z nich jest krótkie, trzy- lub czteroliterowe.

Krótkie imię żeńskie pnie się w rankingu 

Nieustępliwymi zwycięzcami rankingów są imiona takie jak Zofia, Zuzanna, czy Hanna. Rok temu imię Hanna zajęło piąte miejsce w rankingu, w 2020 czwarte, a w 2019 i 2018 piąte. Przy czym warto zaznaczyć, że od 2012 nie spadło poniżej dziesiątego miejsca. Można więc uznać, że jest to jeden z silniejszych liderów wśród nadawanych dziewczynkom imion. 

Istnieje szansa na to, że w ciągu najbliższych kilku lat, być może nawet pod koniec tego roku, imię Hanna prześcignie Zuzanny i Zofie w popularności, które również stoją niezmiennie wysoko w rankingu od paru lat. 

Zobacz: Najdziwniejsze imiona dla dzieci 2022. Skąd rodzice wzięli takie pomysły?

Znaczenie imienia Hanna 

Hanna jest bliźniaczą formą imienia Anna. Pochodzi z języka hebrajskiego. „Hannah”, które jest nie tylko słowem, ale również imieniem w obcojęzycznych krajach, oznacza „łaskę” bądź „wdzięk”. Imię nie należy do najmłodszych, bo pierwszych wzmianek w Polsce można się było doszukiwać już na początku XIV wieku. Hanna obchodzi imieniny 5 stycznia, 27 lutego, 9 czerwca, 26 lipca, a także 1 września. 

Anna czy Hanna?

Dlaczego niektóre Anny nagle stały się Hannami? Może to wynikać z wpływów germańskich. W wymowie niemieckiej wśród wielu imion pojawia się nagłosowe „h-„. Jest to przydech przed samogłoską na początku imienia. Przydech jest zjawiskiem fonetycznym polegającym na artykułowaniu niektóry głosek z nadmiarem powietrza, które może się kojarzyć ze słabo wymawianym „h”.  

Hanna nie ma również tylu odpowiedników w innych językach, co Anna. Najczęściej spotykane to słoweńska Hana, czy angielska Hannah. W innych językach spotkamy więcej takich odmian jak Anna, Anne, Ana, Anja, czy Ona. 

Zobacz: Słowiańskie i staropolskie imiona: Piękne i (nie)zapomniane [INSPIRACJE DLA RODZICÓW]

Inne krótkie imiona dla dziewczynek 

Hanna nie jest jedynym popularnym krótkim imieniem dla dziewczynki. Wiele z nich ma również ciekawą etymologię. 

Ida to żeńskie imię pochodzenia germańskiego, które w Polsce ma długą historię, bowiem wspominki tego imienia pojawiały się już w XIII wieku. Podobnie jak w przypadku Anny i Hanny, Ida również miała swoją odpowiedniczkę z literą „H” – Hidę. Pochodzenia można się również doszukiwać w łacinie. Wtedy Ida pochodzi od słowa „idus”, który wywodzi się od nazwy świąt na cześć boga Dionizosa. Z historii możemy kojarzyć nazwy Idy sierpniowe oraz marcowe. Ida obchodzi imieniny 13 kwietnia i 4 września. 

Iga wywodzi się od imienia Jadwiga, wcześniej figurowało jako zdrobnienie, obecnie jest traktowane jako samodzielne imię. Traktując je jako zdrobnienie od imienia Ignacja, jest z kolei pochodzenia łacińskiego, słowo „ignis” oznacza „ogień”, chociaż pełne imię Jadwiga wywodzi się z korzeni germańskich. Ida obchodzi imieniny 11 maja, 15 lipca oraz 23 października, 

Ewa to jedno z najstarszych imion, które pojawiło się już w starożytnym języku sumeryjskim. W formie „Awa” oznaczało „życie”. Rozumienie hebrajskie nie odbiega daleko, ponieważ słowo „hawwa” znaczy to dokładnie samo. Podobnym słowem jest arabskie „hajja”, czyli „wąż”. Ewa obchodzi imieniny między innymi 12 lutego, 12 czerwca oraz 24 grudnia. 

Ada jest kolejnym imieniem z bilbijnym rodowodem. Jest pochodzenia semickiego, a w języku hebrajskim oznacza „stroić się”. Figuruje również jako zdrobnienie od imienia Adrianna. Imieniny obchodzi 6 kwietnia, 28 lipca oraz 12 grudnia. 

Pola pierwotnie była tylko zdrobnieniem od imienia Apolonia, jednak od jakiegoś czasu traktuje się je jako samodzielne imię. Usamodzielnienie może wynikać z faktu, że Apolonia często błędnie była utożsamiana z imieniem Paula, które zagranicą może być wymawiane właśnie jako Pola. Ma pochodzenie greckie. Jest to jedne z popularniejszych imion nadawanych dziewczynkom w ciągu ostatnich kilku lat. Pola dzieli imieniny z Apolonią, a obchodzą jego 9 lutego. 

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general