Krup to poważna choroba, która może zakończyć się nawet śmiercią dziecka, nie należy więc ignorować jej objawów. Atakuje głównie dzieci pomiędzy szóstym miesiącem a piątym rokiem życia. Jakie są jej przyczyny? Jak leczyć chorobę?

Zapewne wiele z Was pamięta ze szkolnej lektury, jak Ania z Zielonego Wzgórza uratowała przed śmiercią malutką siostrzyczkę swojej przyjaciółki Diany. Minnie zachorowała na krup nagle i groziło jej uduszenie. Ostry przypadek krupu tak może się właśnie skończyć. Choroba ta jest bowiem zapaleniem krtani i jej skutkiem może być zwężenie tchawicy, co grozi uduszeniem.

Krup: choroba

Krup nazywany jest również ostrym podgłośniowym zapaleniem krtani lub dławiecem rzekomym. Wywołują go wirusy. Najczęściej jest to wirus paragrypy, a także wirus grypy typu A lub B, metapneumowirus i adenowirus. Choroba przenosi się drogą kropelkową. Najczęściej atakuje wczesną wiosną i jesienią, co ma związek z wahaniami temperatur na zewnątrz. Szacuje się, że krup znacznie częściej dotyka chłopców.

Krup: objawy

Krup zazwyczaj poprzedzony jest kilkudniową infekcją górnych dróg oddechowych. Dziecko pokasłuje, ma katar. Czasami towarzyszy temu niewielka gorączka i ogóle osłabienie dziecka.

Może się jednak zdarzyć, że krup pojawia się nagle. Ma to miejsce najczęściej w nocy. Dziecko zaczyna męczyć szczekający kaszel, bardzo charakterystyczny dla choroby. Maluch ma problemy z nabieraniem powietrza. Z jego gardła wydobywa się świst. Oddech jest płytki, pojawia się często również gorączka.

Krup: leczenie

Choroba może mieć od pierwszych chwil ciężki przebieg. Maluszek wyraźnie ma problemy ze złapaniem oddechu, zaczyna być niespokojny i popłakuje. Należy niezwłocznie zabrać go do szpitala. Bardzo ważne jest, by w tej sytuacji nie panikować. Trzeba uspokoić dziecko, ponieważ Wasze widoczne zdenerwowanie wywoła u niego dodatkowy niepokój, co może przerodzić się w histerię, która znacznie pogorszy atak duszności.

Natychmiastową reakcję powinny również wywołać sine paznokcie i zasinienie wokół ust. W tym przypadku należy wezwać pogotowie, jeśli nie macie możliwości szybkiego dojazdu na ostry dyżur.

U dzieci, które nie ukończyły jeszcze roku, choroba może stanowić śmiertelne zagrożenie ze względu na budowę ich krtani, która jest bardzo wąska. Nadmierna opuchlizna błony śluzowej wyściełającej krtań może doprowadzić do zamknięcia jej światła, co prowadzi do uduszenia.

W przypadku ostrego postępowania choroby, stosuje się leczenie sterydami. Lekarz zaaplikuje dziecku deksametazon, budesonid lub adrenalinę. Czasami konieczne jest zaintubowanie malucha, by utrzymać drożność dróg oddechowych.

Jeżeli natomiast krup ma łagodny przebieg, należy udać się z maluchem do lekarza rodzinnego. Z uwagi na to, że choroba jest wywoływana wirusem, a nie bakterią, nie ma potrzeby wprowadzania antybiotykoterapii. Maluch powinien dużo czasu spędzać na świeżym powietrzu lub przy otwartym oknie, gdyż chłodne, świeże powietrze ułatwia oddychanie z uwagi na obkurczanie się dróg oddechowych. Jeżeli jest upał, maluchowi pomoże kilkuminutowy pobyt w okolicy otwartej zamrażarki.

[Zdjęcie główne: Giphy.com]

Dodaj komentarz

Badania przed ciążą, Badania

Histeroskopia – na czym polega zabieg wziernikowania macicy?

Histeroskopia, nazywana inaczej wziernikowaniem macicy, jest to badanie ginekologiczne, które dzięki użyciu specjalistycznego sprzętu pozwala bardzo dokładnie ocenić stan ścian wewnętrznych macicy. Lekarz ginekolog może zlecić wykonanie histeroskopii, kiedy podczas badania...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo