Książeczka zdrowia dziecka

Książeczka zdrowia dziecka jest to dokument dla dzieci (od 0 do 8 roku życia), który wydaje nam szpital zaraz po urodzeniu się maleństwa. Jest to również książeczka szczepień dziecka, ponieważ zawiera najważniejsze informacje na ten temat, a także informacje na temat jego stanu zdrowonego oraz przebytych chorób. Jest to niezwykle ważny dokument, który okazujemy przy każdym badaniu profilaktycznym, przy wizytach patronażowych oraz w szpitalu.

Książeczka zdrowia dziecka

Przede wszystkim jest to dokument obowiązkowy. Książeczkę zdrowia dziecka wraz z książeczką szczepień otrzyma każda świeżo upieczona matka przy wypisie ze szpitala. Jest to na tyle ważny dokument, że nie możemy go pozostawić na dnie szafy ani dopuścić do tego, aby go zgubić. Książeczka zdrowia dziecka musi być właściwie oraz regularnie wypełniana, bo będzie ona stanowiła historię zdrowotną naszej pociechy i dzięki temu znacznie łatwiej będzie lekarzom wystawiać diagnozę w razie wystąpienia jakiejś choroby. 

Książeczka ta jest obowiązkowa w sytuacji konieczności leczenia szpitalnego – wówczas musimy ją okazać razem ze skierowaniem od lekarza. 

Przez jakiś czas książeczka zdrowia dziecka była nieobowiązkowa; wtedy wydawały ją tylko niektóre szpitale. Obecnie jednak przepisy zostały zmienione i jest to dokument obowiązkowy. Wzór nowej książeczki zdrowia jest taki sam dla wszystkich szpitali. 

Kilkadziesiąt pierwszych stron to miejsca na ważne informacje ułożone w porządku chronologicznym. 

Poza danymi osobowymi dziecka, informacją o jego płci, numeru pesel, danych opiekunów oraz grupy krwi dziecka, znajdziemy w niej również dane o przebiegu ciąży i porodu (nawet tego, że kobieta rodziła w sposób naturalny, czy poprzez cesarskie cięcie).

Kilka stron zawiera informacje o stanie noworodka po urodzeniu – znajdziemy tam dane o jego wadze, liczbie punktów w skali Apgar, długości ciała oraz sposobu w jaki był karmiony na oddziale dla noworodków. 

Książeczka zdrowia dziecka zawiera także miejsce na szczegółowy opis stanu jego zdrowia, którego dokonuje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej w czasie wizyty patronażowej. Są tam też relacje z wizyt pielęgniarki środowiskowej lub położnej. 

Sprawdź: Jak reagować na histerię dziecka?

Książeczka zdrowia dziecka – gdzie kupić? 

Zastanawiasz się, gdzie kupić książeczkę zdrowia dziecka? Jest ona wydawana przez szpital, w którym kobieta rodziła. Nie powinniśmy jej kupować, lecz w celu jej nabycia należy zgłosić się do szpitala, w którym nasze dziecko przyszło na świat. Tam otrzymamy duplikat, który musi być mozolnie odtwarzany, aby odzyskać wszystkie zapisy z gabinetów lekarskich, w których nasza pociecha była badana.

Książeczka zdrowia dziecka posiada sekcje, które zawierają opisy badań, szczepienia, a także obserwacje lekarzy prowadzących na poszczególnych etapach rozwoju i życia dziecka. 

Zobacz też: Siatki Centylowe: wzrost, waga i obwód główki dziecka

Zgubiona książeczka zdrowia dziecka

Co zrobić w takim przypadku? Przede wszystkim należy się jak najszybciej udać do szpitala, w którym dziecko się narodziło.. Trzeba będzie prosić o ponowne wydanie książeczki zdrowia dziecka, a następnie sami będziemy się musieli starać o duplikat wszystkich ewentualnych wpisów z gabinetów lekarskich.

Książeczka zdrowia dziecka jest niezwykle istotnym dokumentem, dlatego najlepiej nie dopuścić do sytuacji, w której dojdzie do jej zgubienia. Wiąże się to bowiem z wieloma trudnościami. 

 Nieco mniej problemów będzie z odtworzeniem karty szczepień, która jest przechowywana przez lekarza opiekującego się dzieckiem (albo też przez przychodnię, w której zarejestrowana jest nasza pociecha). 

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo