Książki dla sześciolatków – od których zacząć, by obudzić w dziecku małego czytelnika? [przegląd inkBOOKa]

Sześciolatek to czytelnik specyficzny – jeszcze zbyt młody, by samodzielnie brać się za poważniejsze lektury… ale często już na tyle dojrzały, by słuchając czytającego rodzica czy dziadka dał się porwać dłuższej, wielowątkowej opowieści. Książki dla sześciolatków są szczególnie interesujące, jeśli opowiadają o bohaterach bliskich sercu (jak choćby Pinokio czy Paddington) lub fascynujących tajemnicach przyrody. Wraz z firmą inkBOOK Europe– producentem polskiego czytnika książek inkBOOK Calypso Plus – przygotowaliśmy propozycje 5 książek, idealnych na „pierwszą” poważną lekturę dla sześciolatków. 

Książki dla sześciolatków

Oczywiście, podobnie jak w przypadku poprzedniego przeglądu książek (Książki dla 8 letniej dziewczynki, które rozwiną jej wyobraźnię) nie upieramy się, że to opisane poniżej książki to „jedyny dobry wybór” – pozycji idealnych dla 6-latków jest tak dużo, że pełna lista miałaby z pewnością postać opasłego tomiszcza. Chętnie też poznamy Wasze propozycje takich książek – wpisujcie je w komentarzach. Poniżej przedstawiamy proponowane przez Nas książki dla sześciolatków.

Książki dla 6 latków – 5 propozycji

“Pinokio” Carlo Collodi

Są takie książki dla sześciolatka jak i dla sześciolatki, które zapadają dzieciom w pamięć na długie lata. Do takich należy właśnie Pinokio. Bajka o drewnianym pajacyku wciągnie zwłaszcza starsze dzieci – dlatego możemy ją już czytać nawet 5-latkom. A historia jest ciekawa, bo opowiada przygody postaci niezwykłej:

Pinokia – niesfornej kukiełki, wystruganej z kawałka czarodziejskiego drewna, która chce zostać prawdziwym chłopcem. Książka zawiera wiele motywów moralizatorskich, ale tak sprytnie wplecionych w fabułę, że dzieci nie odbierają jej jako nudnej przypowiastki, bo historia obfituje w wiele wydarzeń, które składają się na barwną opowieść. Z początku Pinokio ma wiele przywar: kłamie, nie szanuje innych, lubi oszukiwać i za nic ma wartości jak pracowitość. Jest raczej lekkomyślny i zadufany w sobie. Jednak wraz z upływem czasu i kolejnymi wydarzeniami stajemy się świadkiem zmian, które w nim zachodzą. A wszystko to w dzieje się przy akompaniamencie zaskakujących zwrotów akcji i elementów fantastycznych, które dzieci pokochają.

“Burzliwe dzieje pirata Rabarbara” Wojciech Witkowski

To książka dla 6 latka, która znana jest starszym pokoleniom, ale nadal przez dzieci uwielbiana. I nic dziwnego, bo przygody zabawnego i dobrego pirata są napisane z takim humorem, że potrafią rozbawić małego słuchacza do łez.  

Tytułowy pirat Rabarbar to postać nietuzinkowa – barwna, której nie da się nie polubić, a jego absurdalne czasem przygody powodują u dzieci zachwyt i szeroki uśmiech. Bo czyż nie śmieszy już sam fakt, że oto miłośnik grochówki na wędzące postanawia zostać samodzielnym piratem, a w tym celu sporządza sobie strój pirata, armatę na arbuzy i okręt z działami na pomidory? I choć pirat sam w sobie jest postacią podziwianą, to nasz Rabarbar pozbawiony jest jakiejkolwiek agresji  – o czym świadczy choćby fakt, że nie można strzelać zielonymi pomidorami, bo są za twarde i “jeszcze mogłoby się komuś coś stać”. Świetna opowiastka nie tylko z uwagi na przesympatyczne przygody, ale też możliwość ćwiczenia przez dzieci głoski “r”.

“BFO, czyli Bardzo Fajny Olbrzym” Roald Dahl

Jedna z książek, która znalazła się kiedyś w ciekawym zestawieniu 50 książek, które każde dziecko powinno przeczytać według brytyjskich rodziców. To niezwykle zabawna opowieść o dość nietypowej przyjaźni: małej Sophie, która zostaje porwana z łóżka przez tytułowego BFO i razem z nim trafia do tej bajkowej krainy olbrzymów.

Na szczęście nasz olbrzym to najsympatyczniejszy i najweselszy kompan, jaki mógł się trafić naszej bohaterce. W tej bajkowej krainie  Sophie będzie musiała stawić czoła sąsiadom olbrzyma, którzy są raczej odpychający i na dodatek lubią łapać dzieci. Ale dzielna Sophie postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i planuje tym razem przerwać okropne praktyki olbrzymów. Ciepła opowieść o Sophie już dawno wciągnęła miliony dzieci na całym świecie, bo każde z nich jest ostatecznie ciekawe: czy nasza mała bohaterka da sobie radę?

„Pupy, ogonki i kuperki” Mikołaj Golachowski

Fajna książka edukacyjna dla 6 latka. Przedstawia ciekawe, barwne i prześmieszne historie o zwierzętach, opowiadane od… zupełnie innej strony niż moglibyśmy się spodziewać. Autor – biolog, ekolog, polarnik, podróżnik, a na dodatek doktor nauk przyrodniczych – przedstawia nam nietypowy i przeciekawy świat biologii i anatomii zwierzęcej, skupiając się na tajemnicach związanych z… pupami.

Z książki dowiemy się m.in. co wspólnego ma zad hipopotama z helikopterem, pingwina z armatą, a pewnego żuka – ze skomplikowanym laboratorium chemicznym. Dlaczego pawian ma czerwony zadek, a tasiemiec nie ma go wcale? Czemu psy stale się obwąchują, a koty ciągle się myją? I po co sarna pokazuje wszystkim biały talerz? Odpowiedzi na wszystkie te pytania przynoszą „Pupy, ogony i kuperki” – co ważne, całość podana jest w bardzo zabawnej, świetnej do wspólnego czytania, formie.

Seria opowieści o Paddingtonie

Tu trudno wskazać jedną konkretną pozycję, bo każda książka opowiadająca o przygodach sympatycznego misia rodem z Peru będzie wybitnie dobrą propozycją zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników.

Warto oczywiście zacząć od początku tej opowieści, opisanej w książce „Miś zwany Paddington”, a później sięgnąć choćby po „Paddingtona za granicą” czy „Paddingtona w opałach”. Każda z tych opowieści – opisujących perypetię odrobinę przesympatycznego, uroczo naiwnego, nieco pechowego i rozrabiającego (ale zawsze też pełnego dobrych intencji) niedźwiadka idealnie sprawdzi się w roli lektury dla sześciolatka (choć do fascynacji Paddingtonem bez wstydu przyznają się również czytelniczy dziesięciokrotnie starsi).

Dodaj komentarz

Książki dla dzieci

Central Park. Kraina Koe. Tom II

Pamiętacie małego bohatera książki “Central Park. Kraina Koe”? W pierwszym tomie serii poznajemy historię Patryka, który za sprawą gnoma trafia przez tajemniczy portal do Krainy Koe stanowiącej lustrzane odbicie Central...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general