Który tydzień ciąży jest najniebezpieczniejszy? To powinny wiedzieć przyszłe mamy

Który tydzień ciąży jest najniebezpieczniejszy? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam, analizujących własne działania i nawyki pod kątem ich potencjalnej szkodliwości dla płodu. W dzisiejszych czasach medycyna potrafi już udzielić dość precyzyjnej odpowiedzi.

Który tydzień ciąży jest najniebezpieczniejszy?

Specjaliści nie mają wątpliwości: najbardziej niebezpieczny okres w ciąży to jej pierwszy trymestr, czyli czas od 1. do 3. miesiąca (oraz od 1. do 13. tygodnia). Ryzyko poronienia będzie wówczas zdecydowanie najwyższe; zacznie spadać wraz z nadejściem drugiego i trzeciego trymestru, choć nawet wtedy ciąża nie uwolni się od zagrożeń takich jak wady płodu czy przedwczesny poród.

W krajach wysoko rozwiniętych od wielu lat obserwuje się znaczny wzrost poronień samoistnych, zbyt wczesnych porodów oraz narodzin dzieci z poważnymi wadami wrodzonymi. Winę za to ponosi współistnienie czynników środowiskowych i genetycznych, ale także po prostu niehigieniczny tryb życia: nadmierny stres, nieodpowiednia dieta, sięganie po używki, otyłość. Początkowy okres ciąży charakteryzuje się tym, że przyszła matka najczęściej nie wie jeszcze o rozwijającym się w jej organizmie nowym życiu. Nieświadomie może więc podejmować decyzje, które mocno zaszkodzą zdrowiu albo nawet życiu płodu. Z tego właśnie powodu zaleca się wszystkim kobietom w wieku rozrodczym, aby w drugiej połowie cyklu unikały wszelkich działań ryzykownych z prokreacyjnego punktu widzenia.

Który tydzień ciąży jest najbardziej niebezpieczny? Które aktywności należałoby uznać za ryzykowne?

Chodzi tu przede wszystkim o poddawanie się badaniom wykorzystującym promienie rentgenowskie, przyjmowanie leków uszkadzających płód (należy każdorazowo zapoznawać się z ulotką dołączoną do opakowania), unikać osób przechodzących jakiekolwiek choroby wirusowe. Zaleca się także zaniechanie znacznego fizycznego wysiłku, powstrzymanie się od dźwigania ciężarów czy wizyt w solarium albo saunie.

Dysponując przybliżoną wiedzą na temat tego, który tydzień ciąży jest najniebezpieczniejszy, kobieta powinna także zaplanować dla siebie właściwą dietę. Składają się na nią przede wszystkim lekkie posiłki bogate w błonnik pokarmowy, a także spożywanie dużych ilości warzyw i owoców zamiast słodkich przekąsek.

W pierwszym trymestrze ciąży niezwykle istotną rolę odgrywa ponadto kwas foliowy, biorący udział w prawidłowym rozwoju układu nerwowego płodu. Kwas foliowy można przyjmować w tabletkach, występuje on jednak także naturalnie. Jego źródło stanowią m.in.:

  • zielone warzywa (fasolka szparagowa, szpinak, brokuły),
  • kiełki pszenicy,
  • mąka i jej przetwory.

Najbardziej niebezpieczny okres w ciąży a choroby przewlekłe

Rozmyślania o tym, który miesiąc ciąży jest najniebezpieczniejszy, nie mogą pominąć aspektu ewentualnych chorób przewlekłych przyszłej mamy. W przypadku schorzeń takich jak padaczka czy cukrzyca wzrasta ryzyko powikłań w czasie ciąży, wynikających przede wszystkim z przyjmowania przez kobietę konkretnych leków.

Nieodzowna okaże się tutaj współpraca między lekarzem prowadzącym ciążę a specjalistą leczącym chorobę podstawową. Dzięki owej współpracy kobieta ma szansę urodzić całkowicie zdrowe dziecko, nie przejmując się tym, który tydzień ciąży jest najniebezpieczniejszy.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo