Sondaż CBOS: rodzice źle oceniają reformę edukacji

W 2017 roku MEN przeprowadziło reformę edukacji. Planowano łatwe i nieodczuwalne przez dzieci i rodziców usunięcie gimnazjów i powrót to 8-klasowych podstawówek. Reforma, nazywana przez przeciwników “deformą” okazała się fiaskiem. Szkoły pękają w szwach, a dzieci ze zmęczenia mdleją na lekcjach.

Sondaż CBOS: rodzice źle oceniają reformę edukacji
depositphotos.com

Reforma edukacji: czy to dobra zmiana?

Obecnie panujący rząd usilnie próbuje pokazać, jak bardzo mylne były działania poprzednich partii rządzących i wprowadza ogrom reform. Choć zdarzają się takie wychodzące naprzeciw potrzebom obywateli, reforma edukacji przeprowadzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej okazuję się totalnym fiaskiem. Politycy zapewniali nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim uczniów, że zmiana będzie nieodczuwalna. Nic bardziej mylnego. W drugim roku reformy w szkołach panuje chaos, a lista problemów jest tak długa, że nie wiadomo, od czego zacząć.

Rodzice mają serdecznie dość tego, że ich dzieci kończą zajęcia o bardzo późnych godzinach, w dwa lata przerabiają materiały przygotowane na 3 lata edukacji, a niektóre zajęcia odbywają się na korytarzach ze względu na brak sal lekcyjnych! Co więcej niektóre placówki rozpoczynają zajęcia już o 7:00 rano, a przerwy między lekcjami skrócono do 5 minut. Wszystko po to, by „upchnąć” wszystkie wymagane w programie lekcje oraz pomieścić wszystkie klasy.

Protest rodziców i nauczycieli

W Warszawie odbył się protest pod hasłem “Kumulacja chaosu”, w którym uczestniczyli rodzice ze zgromadzenia “Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji” oraz nauczyciele, którzy z powodu reformy edukacji muszą wyrabiać dodatkowe nadgodziny i przerabiać ogromne ilości materiału w krótkim czasie. Jak podaje Fakt, Dorota Łoboda z ruchu “Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji” w czasie marszu zwróciła się do Anny Zalewskiej, minister edukacji:

Stoimy tu po raz kolejny, stoimy przed Ministerstwem Edukacji Narodowej, tam, gdzie powinna być dzisiaj pani ministra Anna Zalewska po to, żeby stanąć przed nami, wziąć odpowiedzialność za niewyobrażalny bałagan i chaos, który wywołała jej reforma. To ona jest winna temu, że nasze dzieci mają przeładowane podstawy programowe, że nasze dzieci spędzają w szkołach długie godziny, często dłuższe niż my w pracy.

Jednym z aspektów, który najbardziej wzburza rodziców, jest fakt, że za rok do szkół średnich będą aplikować zarówno gimnazjaliści, jak i uczniowie 8 klasy podstawówki. Rzeczniczka MEN-u Anna Ostrowska w oficjalnym liście zapewniała jednak, że szkoły są na to przygotowane:

Z informacji posiadanych przez MEN wynika także, że wiele miast jest już przygotowanych do przeprowadzenia rekrutacji w roku 2019. Włodarze miasta potwierdzają, że rekrutacja na rok szkolny 2019/2020 będzie przeprowadzona sprawnie. Nie przewidują oni problemów z nauką w systemie zmianowym.

Czy można jednak ufać zapewnieniom MEN-u, skoro obecnie w szkołach panuje taki bałagan?

„Stracone roczniki. Kulminacja chaosu”

Problem z liczbą aplikujących do szkół średnich w przyszłym roku to niestety nie jedyna zmora uczących się dzieci. Szkoły już teraz nie są przygotowane na taką liczbę uczniów. W wielu placówkach zajęcia odbywają się na korytarzach czy w bibliotece, a nie są to miejsca sprzyjające prowadzeniu lekcji.

Dzieci muszą zderzyć się też z ogromną ilością materiałów do przerobienia w bardzo krótkim czasie. Rodzice skarżą się, że nagle materiał przeznaczony dla gimnazjalistów i rozłożony na trzy lata nauki, został upchnięty w dwa lata. Z kolei nauczycielka z jednej z warszawskich szkół rozmawiając z nami stwierdza:

Nie ma takiej możliwości, abym przerobiła z dziećmi cały program. Jest zbyt szeroki. Jestem zmuszona wybierać najważniejsze zagadnienia, w przeciwnym wypadku dzieci nie dałyby sobie rady!

Uczniowie i tak spędzają godziny na odrabianiu lekcji. Problem staje się jeszcze większy, gdy w czwartej klasie podstawówki dochodzą kolejne przedmioty: chemia, fizyka czy geografia. Rodzice przyznają, że są zmuszeni pomagać swoim pociechom w odrabianiu zadań domowych, a wcześniej nigdy nie istniała taka potrzeba. Dzieci są zdezorientowane, nie nadążają z nauką i zdarza się, że są przemęczone.

Długie godziny w szkole, mnóstwo prac domowych

Jak mówi pani Agnieszka z Grudziądza w rozmowie z Newsweekiem, jej dotychczas aktywna i radosna córka zasłabła w czasie zajęć. Okazało się, że przyczyną było przemęczenie organizmu. Z powodu reformy i długich godzin spędzanych w szkole musiała także zrezygnować z zajęć lekkoatletycznych, w których osiągała bardzo dobre wyniki.

Nic dziwnego, że dzieci nie wyrabiają, a ze szkoły wracają wycieńczone, wystarczy spojrzeć na plan zajęć 8-klasistów jednej z warszawskich placówek: poniedziałek zajęcia od 8:00 do 16:35. Wtorek i czwartek tak samo. W środę dzieci zostają o godzinę dłużej. Jedynie w piątek uczniowie kończą lekcje o 15:45. Gdzie tu czas na jakiekolwiek planowanie czasu wolnego czy zajęcia pozalekcyjne? Po powrocie ze szkoły trzeba przecież odrobić prace domową…

Sondaż CBOS: reforma edukacji jest nieprzygotowana!

Reforma edukacji miała być nieodczuwalna, a tymczasem dzieci odczuwają ją bardzo mocno, co odbija się na ich zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym. Czy aby na pewno była to “dobra zmiana”?

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez nadzorowany przez premiera CBOS wynika, że zmiany wprowadzone w szkołach są bardzo negatywnie oceniane przez rodziców. Większość ankietowanych uważała, że reforma edukacji była zdecydowanie konieczna (24%) oraz potrzebna (28%). 11% pytanych nie miało na ten temat wyrobionego zdania, zaś pozostali stwierdzili, że zmiany nie były konieczne.

40% respondentów odniosło się negatywnie do sposobu przygotowania reformy. 31% rodziców nie ma na ten temat wyrobionego zdania. Nieco mniej, 29% pytanych oceniło sposób przygotowania i wdrożenia reformy pozytywnie.

Podobnie sytuacja wyglądała przy pytaniu o sposób przeprowadzenia reformy edukacji: 31%ankietowanych oceniło go pozytywnie, 36% – negatywnie, zaś 33% rodziców nie miało na ten temat zdania.

A co Wy sądzicie na ten temat? Jak to wygląda w Waszych szkołach?

Zdjęcie główne: depositphotos.com

1 Komentarz

  • Avatar

Dodaj komentarz

Moda Zakupy
Jakie swetry damskie pasują do twojej figury?
Oczywiście wszystkie kochamy lato, jednak to jesień i chłodniejsza aura dają nam większe pole do popisu w kwestii mody. Wielowarstwowe stylizacje naprawdę pozwalają zaszaleć, ale też ukryć kilka niechcianych centymetrów
Czytaj dalej
Newsy Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
GIF wycofuje z aptek popularny syrop wykrztuśny. Sprawdź, czy masz go w domu!
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu syrop Flegafortan. Do aptek trafiła bowiem seria leku z nieprawdziwymi informacjami odnośnie podawania syropu. Sprawdź, czy nie masz w domu feralnego leku. Lek wycofany ze
Czytaj dalej
Newsy
„Komercyjne media stygmatyzują nauczycieli” – tak TVP broni cyklu „Szkoła”. Rodzice w szoku, a co na to nauczyciele?
"Po tym wszystkim nie będę więcej strajkował. Nam się nie należą podwyżki. Nas trzeba edukować." -  pisze na Facebooku jeden z nauczycieli po obejrzeniu cyklu "Szkoła TVP". Wzburzeni są także
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy
Wydawnictwa udostępniły darmowe podręczniki w wersji elektronicznej dla wszystkich uczniów!
Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, w okresie zawieszenia zajęć w placówkach dydaktyczno-wychowawczych, wydawcy podręczników edukacyjnych zrzeszeni w Polskiej Izbie Książki zdecydowali się udostępnić elektroniczne wersje podręczników za darmo. Szkoły zamknięte z
Czytaj dalej
Finanse Newsy
1000+ na wycieczkę: musieliście odwołać wakacje w tym roku? Rząd ma pomysł, jak ratować turystykę
Obiecałeś dziecku krótkie wakacje w czasie przerwy wielkanocnej? A może kupiłeś bilet na święta, żeby polecieć lub pojechać do rodziny? Już dziś wiadomo, że żadna z tych podróży nie ma
Czytaj dalej
Bajki dla dzieci Newsy
Filmy dla dzieci. Netflix: Co warto obejrzeć?
Najbardziej popularna platforma streamingowa w Polsce, udostępnia również najlepsze filmy dla dzieci. Netflix ma w swojej ofercie nie tylko klasyki, które z własnego dzieciństwa mogą pamiętać trzydziestoletni rodzice, ale także
Czytaj dalej
Finanse Newsy
Kto nie odliczy ulgi prorodzinnej za 2019 r.? UWAGA! Jest limit dochodów!
Rodzice i opiekunowie dzieci do lat 18 oraz uczących się dzieci do lat 25 mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej. Jednak nie wszyscy! Komu nie przysługuje ulga na dziecko za 2019 r.
Czytaj dalej
Newsy
Czy szkoły będą zdalnie prowadziły lekcje? Specjalna platforma jest już gotowa!
Czy lekcje będą prowadzone na odległość? Czy nauczyciele, podobnie jak pracownicy większości korporacji będą pracowali zdalnie? Google przy współpracy z Kancelarią Premiera RP uruchomiło bezpłatną usługę G Suite dla Szkół,
Czytaj dalej
500+ Newsy
Koronawirus a 500 plus. Czy 500+ będzie wypłacane? Premier zapewnia, że tak. Jest jednak petycja o wstrzymanie wypłat
Pandemia koronawirusa sprzyja wzrostowi obaw o codzienne życie, w tym kwestie materialne. Stąd często pojawiające się dzisiaj pytanie: czy 500+ zostanie wstrzymane? Niektóre środowiska domagają się przekierowania środków przewidzianych na
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy
Czy wypożyczanie komputerów do nauki zdalnej będzie możliwe? Rozporządzenie MEN budzi kontrowersje…
Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 25 marca obowiązuje w Polsce nauka zdalna. Oznacza to, że zajęcia mają być prowadzone z wykorzystaniem technik i metod kształcenia na odległość. Jako
Czytaj dalej