Sondaż CBOS: rodzice źle oceniają reformę edukacji
W 2017 roku MEN przeprowadziło reformę edukacji. Planowano łatwe i nieodczuwalne przez dzieci i rodziców usunięcie gimnazjów i powrót to 8-klasowych podstawówek. Reforma, nazywana przez przeciwników “deformą” okazała się fiaskiem. Szkoły pękają w szwach, a dzieci ze zmęczenia mdleją na lekcjach.

Reforma edukacji: czy to dobra zmiana?
Obecnie panujący rząd usilnie próbuje pokazać, jak bardzo mylne były działania poprzednich partii rządzących i wprowadza ogrom reform. Choć zdarzają się takie wychodzące naprzeciw potrzebom obywateli, reforma edukacji przeprowadzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej okazuję się totalnym fiaskiem. Politycy zapewniali nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim uczniów, że zmiana będzie nieodczuwalna. Nic bardziej mylnego. W drugim roku reformy w szkołach panuje chaos, a lista problemów jest tak długa, że nie wiadomo, od czego zacząć.
Rodzice mają serdecznie dość tego, że ich dzieci kończą zajęcia o bardzo późnych godzinach, w dwa lata przerabiają materiały przygotowane na 3 lata edukacji, a niektóre zajęcia odbywają się na korytarzach ze względu na brak sal lekcyjnych! Co więcej niektóre placówki rozpoczynają zajęcia już o 7:00 rano, a przerwy między lekcjami skrócono do 5 minut. Wszystko po to, by “upchnąć” wszystkie wymagane w programie lekcje oraz pomieścić wszystkie klasy.
Protest rodziców i nauczycieli
W Warszawie odbył się protest pod hasłem “Kumulacja chaosu”, w którym uczestniczyli rodzice ze zgromadzenia “Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji” oraz nauczyciele, którzy z powodu reformy edukacji muszą wyrabiać dodatkowe nadgodziny i przerabiać ogromne ilości materiału w krótkim czasie. Jak podaje Fakt, Dorota Łoboda z ruchu “Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji” w czasie marszu zwróciła się do Anny Zalewskiej, minister edukacji:
Stoimy tu po raz kolejny, stoimy przed Ministerstwem Edukacji Narodowej, tam, gdzie powinna być dzisiaj pani ministra Anna Zalewska po to, żeby stanąć przed nami, wziąć odpowiedzialność za niewyobrażalny bałagan i chaos, który wywołała jej reforma. To ona jest winna temu, że nasze dzieci mają przeładowane podstawy programowe, że nasze dzieci spędzają w szkołach długie godziny, często dłuższe niż my w pracy.
Jednym z aspektów, który najbardziej wzburza rodziców, jest fakt, że za rok do szkół średnich będą aplikować zarówno gimnazjaliści, jak i uczniowie 8 klasy podstawówki. Rzeczniczka MEN-u Anna Ostrowska w oficjalnym liście zapewniała jednak, że szkoły są na to przygotowane:
Z informacji posiadanych przez MEN wynika także, że wiele miast jest już przygotowanych do przeprowadzenia rekrutacji w roku 2019. Włodarze miasta potwierdzają, że rekrutacja na rok szkolny 2019/2020 będzie przeprowadzona sprawnie. Nie przewidują oni problemów z nauką w systemie zmianowym.
Czy można jednak ufać zapewnieniom MEN-u, skoro obecnie w szkołach panuje taki bałagan?
“Stracone roczniki. Kulminacja chaosu”
Problem z liczbą aplikujących do szkół średnich w przyszłym roku to niestety nie jedyna zmora uczących się dzieci. Szkoły już teraz nie są przygotowane na taką liczbę uczniów. W wielu placówkach zajęcia odbywają się na korytarzach czy w bibliotece, a nie są to miejsca sprzyjające prowadzeniu lekcji.
Dzieci muszą zderzyć się też z ogromną ilością materiałów do przerobienia w bardzo krótkim czasie. Rodzice skarżą się, że nagle materiał przeznaczony dla gimnazjalistów i rozłożony na trzy lata nauki, został upchnięty w dwa lata. Z kolei nauczycielka z jednej z warszawskich szkół rozmawiając z nami stwierdza:
Nie ma takiej możliwości, abym przerobiła z dziećmi cały program. Jest zbyt szeroki. Jestem zmuszona wybierać najważniejsze zagadnienia, w przeciwnym wypadku dzieci nie dałyby sobie rady!
Uczniowie i tak spędzają godziny na odrabianiu lekcji. Problem staje się jeszcze większy, gdy w czwartej klasie podstawówki dochodzą kolejne przedmioty: chemia, fizyka czy geografia. Rodzice przyznają, że są zmuszeni pomagać swoim pociechom w odrabianiu zadań domowych, a wcześniej nigdy nie istniała taka potrzeba. Dzieci są zdezorientowane, nie nadążają z nauką i zdarza się, że są przemęczone.
Długie godziny w szkole, mnóstwo prac domowych
Jak mówi pani Agnieszka z Grudziądza w rozmowie z Newsweekiem, jej dotychczas aktywna i radosna córka zasłabła w czasie zajęć. Okazało się, że przyczyną było przemęczenie organizmu. Z powodu reformy i długich godzin spędzanych w szkole musiała także zrezygnować z zajęć lekkoatletycznych, w których osiągała bardzo dobre wyniki.
Nic dziwnego, że dzieci nie wyrabiają, a ze szkoły wracają wycieńczone, wystarczy spojrzeć na plan zajęć 8-klasistów jednej z warszawskich placówek: poniedziałek zajęcia od 8:00 do 16:35. Wtorek i czwartek tak samo. W środę dzieci zostają o godzinę dłużej. Jedynie w piątek uczniowie kończą lekcje o 15:45. Gdzie tu czas na jakiekolwiek planowanie czasu wolnego czy zajęcia pozalekcyjne? Po powrocie ze szkoły trzeba przecież odrobić prace domową…
Sondaż CBOS: reforma edukacji jest nieprzygotowana!
Reforma edukacji miała być nieodczuwalna, a tymczasem dzieci odczuwają ją bardzo mocno, co odbija się na ich zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym. Czy aby na pewno była to “dobra zmiana”?
Po roku funkcjonowania reformy edukacji większość ankietowanych oceniła, że była ona potrzebna (52% wobec 37% będących przeciwnego zdania), ale znaczna część badanych miała zastrzeżenia do jej przygotowania (40% opinii negatywnych wobec 29% pozytywnych) https://t.co/A9eULGPswU
— CBOS (@CBOS_Info) September 24, 2018
Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez nadzorowany przez premiera CBOS wynika, że zmiany wprowadzone w szkołach są bardzo negatywnie oceniane przez rodziców. Większość ankietowanych uważała, że reforma edukacji była zdecydowanie konieczna (24%) oraz potrzebna (28%). 11% pytanych nie miało na ten temat wyrobionego zdania, zaś pozostali stwierdzili, że zmiany nie były konieczne.
40% respondentów odniosło się negatywnie do sposobu przygotowania reformy. 31% rodziców nie ma na ten temat wyrobionego zdania. Nieco mniej, 29% pytanych oceniło sposób przygotowania i wdrożenia reformy pozytywnie.
Podobnie sytuacja wyglądała przy pytaniu o sposób przeprowadzenia reformy edukacji: 31%ankietowanych oceniło go pozytywnie, 36% – negatywnie, zaś 33% rodziców nie miało na ten temat zdania.
A co Wy sądzicie na ten temat? Jak to wygląda w Waszych szkołach?
Zdjęcie główne: depositphotos.com
Ile trwa matura z polskiego? Jaki jest próg zaliczenia? Uczniowie mają sporo czasu na pisanie
Legenda o Świętym Mikołaju dla dzieci. Co kryje prawdziwa historia legendarnego biskupa?
Czy 3 grudnia jest niedziela handlowa? Przed świętami będą jeszcze dwie okazje na dodatkowe weekendowe zakupy
Życzenia od Mikołaja dla dzieci. Zabawne i urocze wierszyki dla najmłodszych
Kiedy matury próbne 2023/2024? CKE ogłosiła oficjalne terminy, uczniom nie zostało wiele czasu
Prezenty na Mikołaja dla dzieci 10 lat. Te pomysły zachwycą najmłodszych!
- Rodzice.pl
- Newsy
- Sondaż CBOS: rodzice źle oceniają reformę edukacji
Ślub i wesele w niedzielę
Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...
Czytaj dalej →Śledzik Niemowlaka
Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...
Czytaj dalej →Fryzury ślubne. Co powinnaś wiedzieć?
Nie jest wielkim odkryciem fakt, że to kobiety mają dużo więcej przygotowań przed weselem i to one więcej uwagi do tych przygotowań przykładają. Pan Młody oprócz wyboru garnituru, butów i...
Czytaj dalej →- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem
1 komentarzy: Sondaż CBOS: rodzice źle oceniają reformę edukacji
Program jest przeładowany. Dzieci uczą się rzeczy kompletnie nieprzydatnych w przyszłości. Zamiast uczyć najłatwiejszymi metodami, sposobami, wszystko jest komplikowane. A gdzie w tym wszystkim są dzieci, które zostały na siłę wepchnięte do tego systemu w wieku 6 lat, teraz są w wieku 9 lat w czwartej klasie i rozgrywają się tragedie. Tragedie dzieci w szkole (stres, nerwy) oraz w domu z rodzicami przy odrabianiu zadań domowych. Tak trudnych, na które umysł dziecka w tym wieku nie jest przygotowany, nie jest w stanie przyswoić wiedzy, ponieważ nie jest jeszcze odpowiednio rozwinięty by zapamiętać i zrozumieć materiał. Nie ma opcji by dziecko samo dobrze rozwiązało zadania z matematyki. A to jest przecież ich dzieciństwo. Dzieciństwo naszych dzieci, najcenniejszego co mamy na świecie. Dzieciństwo – najwspanialszy okres w życiu człowieka, ale nie w Polsce. Dlaczego w innych krajach Europy (lepiej rozwiniętych) szkoły mają przyjazny program, dostosowany do poziomu i rozwoju młodego człowieka i też potrafią wykształcić mądrych ludzi.