Lawenda po zimie jest sucha. Kiedy lawenda odbija po zimie?

Lawenda po zimie jest sucha – czy jest to oznaka obumarcia rośliny? Podczas zimy wiele roślin obumiera, ale nie wszystkie. Lawenda jest jedną z roślin, która potrafi przetrwać zimę, a podczas wiosny sama „powraca do życia”. Jak ta roślina znosi zimę i jak pomóc jej wrócić do życia podczas wczesnej wiosny? W tym artykule odpowiemy Wam na nurtujące Was pytania, à propos żywotności lawendy po zimie, a także jak ją wspomóc w powracaniu do życia.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Lawenda jest rośliną wieloletnią, więc nie każdej zimy uschnie;
  • Roślinę należy odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem;
  • Uschnięta lawenda uwielbia kąpiele i strzyżenie.

Lawenda po zimie jest sucha

Wiele roślin podczas zimy obumiera i nie da się ich w żaden sposób uratować. Jeśli lawenda po zimie jest sucha, to nie musisz się o nią martwić, choć zdarzyć się może, że niestety nie wróci już do życia. Warto dodać, że lawenda jest rośliną wieloletnią, a to oznacza, że powinna nam przeżyć kilka zim bez większego problemu. 

Istnieje jednak wiele sposobów, dzięki którym możemy przyspieszyć jej powrót do życia. Jednym z nich z takich metod jest odpowiednie zabezpieczenie rośliny przed zimnem. Dlaczego? Zmarznięta lawenda może mieć w przyszłości problem z ponownym zakwitnięciem na wiosnę. Ze względu na to, że większość gatunków lawendy pochodzi z obszarów śródziemnomorskich (np. Wyspy Kanaryjskie), jest ona przyzwyczajona do nieco cieplejszych temperatur niż te, których może doświadczyć podczas polskiej zimy (czyli lawenda jest podatna na przemarzanie podczas mrozów). 

Co należy zrobić, żeby lawenda nie zmarzła podczas zimy? Jednym ze sposobów zabezpieczenia lawendy przed zimnem jest okrycie jej stroiszem (jest to stos gałązek roślin iglastych, który układamy wokół rośliny) lub słomą. Oczywiście nie tylko widoczna część rośliny jest podatna na chłód, korzenie znajdujące się w glebie również należy odpowiednio przygotować na nadejście zimy. Do tego celu przyda nam się kora sosnowa, torf lub większa ilość ziemi ogrodowej, którą zasypujemy korzenie. Co najważniejsze, całe zabezpieczenie należy zdjąć na początku zimy, żeby roślina mogła się przyzwyczaić do warunków atmosferycznych.

Zobacz: Czy ciasto drożdżowe można mrozić?

Kiedy lawenda budzi się po zimie?

Lawenda po zimie powinna w większości przypadków odbić na początku wiosny. Proces odbicia zależny jest w dużej mierze od tego, jak sroga zima była. Pierwszą oznaką tego, że lawenda przetrwała zimę, jest to, że nie jest ona „sucha jak pieprz”, ale warto mieć na uwadze, że z zewnątrz roślina może wydawać się na suchą, a w rzeczywistości będzie ona żywa. 

Jak to sprawdzić? Polecamy w jednym miejscu lekko naciąć lub przyciąć jedną gałąź, żeby sprawdzić, czy jest ona żywa. Pamiętaj – uschnięta lawenda po zimie nie zawsze jest oznaką tego, że roślina jest martwa. Jeśli lawenda wciąż jest giętka, a niełamliwa wtedy możesz mieć pewność, że roślina żyje. Przed zabezpieczeniem rośliny przed zimą powinno się ją lekko przyciąć. 

Źle zabezpieczona przemarznięta lawenda może nie odbić. Sucha lawenda po zimie nie będzie się nadawać do dalszego hodowania, dlatego warto sprawdzić, czy aby na pewno nie jest sucha.

Sprawdź: Jak zagęścić żurek? Podpowiadamy, w jaki sposób i czym zagęścić żurek

Co zrobić z suchą lawendą?

Pamiętaj, jeśli lawenda zmarzła, to nie jest oznaka tego, że jest ona już martwa, dlatego powinno się wykonać szereg czynności, aby móc ją uratować. Lawenda sucha po zimie lubi strzyżenie, a także kąpiel i przyciemnione miejsce. Taką lawendę można uratować, wykonując wyżej wspomnianą kąpiel rośliny. Doniczkę powinno wstawić do jakiegoś pojemnika wypełnionego wodą na co najmniej kilka godzin i przenieść ją do lekko zacienionego miejsca – do tego idealnie nada się garaż lub miejsce pod dachem, gdzie na pewno nie dotrą do niej promienie słoneczne w większych ilościach. Warto również pomyśleć o przesadzeniu rośliny. Ważne, żeby w nowym miejscu sadzenia rośliny wymieszać glebę z hydrożelem, który w przyszłości powinien skutecznie zabezpieczyć ją przed uschnięciem.

Hydrożel zatrzymuje wodę, która jest kluczowa w ponownym odbiciu lawendy. Jeśli jednak lawendy nie da się już uratować, będzie trzeba ją po prostu wykopać i wyrzucić lub recyklingować. Warto jednak sprawdzić, czy aby na pewno nie uschła, szczególnie że lawenda jest bardzo ładną ozdobą naszego ogrodu bądź działki.

Zobacz: Z termoobiegiem czy bez – jak ustawiać piekarnik w zależności od potrawy

Rodzice pytają o suchą lawendę po zimie:

Czy uschnięta lawenda odbije?

Istnieje duża szansa, że uschnięta lawenda odbije, ale warto ją naciąć, żeby mieć pewność, że roślina jest żywa.

Jak uratować uschnięty rozmaryn?

Przede wszystkim taka roślina potrzebuje wstępnej diagnozy, która polega na sprawdzeniu, czy na korzeniach nie ma oznak zgnilizny. Jeśli pojawią się chore korzenie, należy je odciąć i wykąpać korzenie w ukorzeniaczu, który zapobiegnie ponownemu pojawieniu się infekcji.

Jak wygląda lawenda po zimie?

Poprawnie zabezpieczona lawenda będzie wyglądać tak samo jak przed zimą, ale będzie pozbawiona liści. Jeśli była niepoprawnie zabezpieczona roślina będzie sucha na wiór.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo