Klocki LEGO dla dziewczynek? Czemu nie!

Klocki LEGO nie są zarezerwowane tylko dla chłopców – równie dobrze mogą być trafionym prezentem dla dziewczynek. Wśród dostępnych zestawów znajdziemy propozycje dla każdej grupy wiekowej; kupując jeden z nich, zajmiemy uwagę małych konstruktorek na wiele godzin. Klocki to doskonały pomysł na upominek – sprawdzą się na wiele okazji: pod choinkę, jako niespodzianka na urodziny czy Dzień Dziecka. Dowiedz się, jaki zestaw kupić małej – czy szukać czegoś wśród uniwersalnych zestawów, czy może raczej zainwestować w specjalne serie LEGO dla dziewczynek.

Klocki LEGO dla dziewczynek

Jeszcze dwadzieścia lat temu firmy zabawkarskie – w tym LEGO – nie wytwarzały silnych podziałów między dziećmi. W ofercie przeważały zestawy uniwersalne, skierowane zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Obecnie wchodząc do sklepu zabawkowego widzimy podział na dwa światy, przy czym jeden jest podejrzanie różowy i brokatowy. Czy takie zróżnicowanie jest problemem, czy raczej zaletą?

W 2012 roku duński producent klocków wypuścił na rynek nową linię produktów. LEGO Friends, jako seria wyraźnie skierowana do dziewcząt, spotkała się nie tyle z pochwałami, co z falą krytyki. Firmie zarzucono wzmacnianie seksistowskich stereotypów. Różowe, kwieciste zestawy klocków bardziej od umiejętności konstrukcyjnych kształtują instynkt opiekuńczy, np. pielęgnowanie zwierzątek.

Dyrektor generalny marki – Jorgen Vig Knudstorp – nie przejął się zbytnio utyskiwaniem feministycznych środowisk. W wywiadach cierpliwie tłumaczył, że małe dziewczynki zasadniczo różnią się od chłopców w swoim wieku. Interesują się porównywaniem i zabawą towarzyską, a nie rywalizacją i konfliktem. Wolą współpracować i pielęgnować społeczne aspekty życia niż skupiać się na walce.

Z jednej strony trudno się nie zgodzić, że w ostatnich latach dziewczęce zabawki (w tym klocki LEGO dla dziewczynek) przeszły proces „zaróżowienia”. Część słynnych produktów wtłacza dzieci w kult idealnego ciała, a podważa ich możliwości naukowe czy samorozwojowe. Z drugiej strony – trudno odmówić LEGO uniwersalności i szerokiego asortymentu. Serie LEGO dla dziewczynek zostały zaprojektowane z uwzględnieniem wyników naukowych badań i rynkowych testów na tysiącach dzieci. Zresztą, przecież tylko od ciebie zależy, czym będzie bawić się twoje dziecko – możesz postawić na „typowo dziewczęce” atrakcje albo na bardziej uniwersalne konstrukcje.

Klocki LEGO dla dziewczynki mogą zachęcać dziecko do wcielania się w różne role, o jakich najczęściej marzą młode kobietki – w gwiazdę pop, fryzjerkę czy projektantkę mody – ale i do zabawy w archeologa czy w panią naukowiec. Zabawki duńskiej firmy stymulują rozwój dziecka na wielu równoległych płaszczyznach. Dziewczynki, podobnie jak chłopcy, uwielbiają budować, układać i tworzyć, ale i burzyć. Dopasowywanie do siebie poszczególnych elementów rozwija ich wyobraźnię i kreatywność, a przy okazji zabawki kształtują w nich odpowiednie nawyki społeczne.

LEGO Duplo dla dziewczynki

Oczywiście klocki nie nadają się dla niemowląt – po pierwsze, nie będą one w stanie czerpać z nich przyjemności, a po drugie, istnieje spore ryzyko, że włożą do buzi jakiś element i się zadławią. Kiedy jednak dziewczynka przekroczy magiczną granicę 2 lat (ew. 1,5 roku), stanie przed nią otworem kolorowy świat pięknych zestawów Duplo. Trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na wspólne spędzanie kreatywnego czasu i pobudzanie wyobraźni swojego dziecka. Zestawy LEGO Duplo da dziewczynek już od najmłodszych lat ćwiczą ich manualne zdolności, dzięki czemu ułatwiają późniejszą naukę pisania. Wizyta w dżungli, przejażdżka cyferkowym pociągiem, wypełnianie codziennych obowiązków na swojej klockowej farmie – każdy zestaw otwiera przed dzieckiem zupełnie inne możliwości. Poniżej przedstawiamy trzy przykładowe pakiety klocków, jakie warto sprezentować głodnemu wrażeń maluchowi:


Klocki LEGO Duplo dla dziewczynek

LEGO Duplo – Zestaw na początek

Klocki LEGO Duplo dla dziewczynek (podobnie zresztą jak te dla chłopców) są nieco większe od tych tradycyjnych i idealnie wpasowują się w drobne dłonie dzieci. Jeśli nie wiesz, co kupić dziewczynce, która wcześniej nigdy nie bawiła się klockami, ten zestaw będzie strzałem w dziesiątkę. Przy użyciu 65 elementów i dwóch figurki – króliczka i dziewczynki – można stworzyć całą masę wspaniałych budowli. Cena klocków wynosi niecałe 100 zł.


Ceny zestawów LEGO Duplo

LEGO Duplo – Domek do zabawy dla dziewczynek

Chyba najciekawszy i najbardziej zajmujący zestaw LEGO Duplo dla dziewczynek. Małe konstruktorki będą musiały poświęcić wiele godzin i wykazać się dużą kreatywnością, żeby zbudować dom dla całej rodziny – taty, mamy, córki oraz kota. Jednym ograniczeniem jest tutaj wyobraźnia – budowla może być parterowa lub trzypiętrowa, posiadać piękną kuchnię i łazienkę albo poddasze, na którym straszy. Zestaw zawiera wyposażenie dla pomieszczeń oraz wymienne tapety. Ze względu na swoje rozbudowanie jest znacznie droższy – jego cena wynosi około 250 zł.


Ceny zestawów LEGO Duplo Kreatywne zwierzątka

LEGO Duplo – Kreatywne zwierzątka

Niemal wszystkie dzieci uwielbiają zwierzątka, podobnie jak niemal każda dziewczynka ma w sobie wrodzony instynkt opiekuńczy. Nic dziwnego, że ten zestaw klocków cieszy się takim zainteresowaniem. Stosunkowo tani (ok. 60 zł), pozwala na ułożenie kilku zwierząt, w tym psa, królika, żyrafy i gąsienicy.


Zobacz również: 5 edukacyjnych gier planszowych na prezent dla dziecka

Zestawy LEGO dla starszych dziewczynek

Jeśli chodzi o zestawy dla dzieci po 6. roku życia, są one oczywiście znacznie bardziej wymagające – posiadają o wiele więcej (zwykle kilkaset) elementów i stwarzają szersze możliwości do zabawy. Do klocków dołączane są dekoracyjne dodatki, rekwizyty i przeróżne figurki (najczęściej zwierzątka). Zestaw LEGO dla dziewczynki pomoże przenieść się twojej córeczce w świat marzeń – jednego dnia będzie mogła być treserką psów, a innego latać samolotem, pływać pontonem czy mieszkać w domku na drzewie.

Oto kilka propozycji dla dziewczynek w wieku przedszkolnym:


Ceny zestawów LEGO Classic

LEGO Classic (Kreatywne budowanie w jasnych kolorach)

Z tego klasycznego zestawu, który zawiera aż 303 klocki, będziecie w stanie wyczarować dosłownie wszystko. Jasne kolory na ogół utrafiają w gusta dziewczynek. Cena: ok. 80 zł.


LEGO Juniors dla dziewczynek

LEGO Juniors to zestawy idealne dla dzieci, dla których LEGO Duplo jest już za proste, ale klasyczne klocki pozostają jeszcze za trudne. Wśród z nich znajduje się kilka propozycji klocków LEGO dla dziewczynek. Idealnym pomysłem jest spakowany do walizeczki zestaw Supermarket, który mała będzie mogła zabrać do przedszkola lub idąc do kogoś w odwiedziny. Za taką przyjemność trzeba zapłacić ok. 100 zł, ale w pakiecie otrzymujemy naukę podstawowych przedsiębiorczych odruchów!


Ceny zestawów LEGO Creator (Zabawa w kotka i myszkę)

LEGO Creator dla dziewczynek

Z kolei LEGO Creator to takie zestawy, które pozwalają na budowanie trzech odmiennych konstrukcji. Ta konkretna wersja kosztuje niecałe 100 zł, zawiera 285 elementów i nadaje się do ułożenia kotka, królika i szczeniaczka.


Sprawdź: Pomysły na prezent dla dziecka w wieku 11-12 lat

Z kolei te propozycje przypadną do gustu dziewczynkom w wielu szkolnym (od 6 do 12 lat):


Ceny zestawów LEGO Friends

LEGO Friends (np. Dom Olivii albo Jacht)

Klocki LEGO Friends dla dziewczynek to najbardziej znana seria dedykowana dzieciom płci żeńskiej. Występuje w niej kilka przyjaciółek, które dzielą ze sobą pasje i swój czas – Mię, Olivię, Stephanie, Emmę i Andreę. W rozmaitych zestawach odnajdziemy wszystko to, co dziewczynki kochają najbardziej: salon piękności, cukiernię, wybieg dla modelek czy akcesoria gwiazdy pop.

Po wypuszczeniu serii Friends największy sukces osiągnął zestaw Dom Oliwii – wielki, jasny dom dla lalek z różowiutkim dachem, kompletem kwiatów i szczotek do włosów. Z kolei Jacht jest na tyle uniwersalny, że może wciągnąć do zabawy braciszka czy tatę. Wspólne budowanie klocków i odgrywanie ról skutecznie uczy współpracy i dzielenia się z innymi. Cena zestawów zabawek z serii LEGO Friends dla dziewczynek oscyluje w okolicach 400 zł.

Zobacz też: Najlepszy prezent dla dziewczynki 8 lat


LEGO Disney Princess (np. Błyszczący lodowy zamek Elzy)

Ta seria klocków LEGO zadowoli każdą fankę bajek Disneya. Poszczególne zestawy umożliwiają podróż w cudowne, bajkowe światy, w tym do Krainy Lodu. Ze względu na niezwykłą popularność księżniczki Elsy, warto zainwestować w Lodowy Zamek (w komplecie odnajdziemy soplowe drzewo, bar z lodami, tajemne schody, a nawet zjeżdżalnię – wszystko za ok. 175 zł). W ofercie LEGO dostępne są również zestawy nawiązujące do Kopciuszka, Dżasminy (partnerki Alladyna) czy Małej Syrenki (Arielki).


Ceny zestawów LEGO dla dziewczynek Architecture (Nowy Jork)

LEGO Architecture (np. Nowy Jork)

A co nada się dla nieco starszych dziewczynek? Być może zainteresuje je odtwarzanie miniaturowych wersji najsłynniejszych budowli świata. Producent zaleca ją wprawdzie dla dzieci od 11 lat, ale przy pomocy rodziców mniejsze pociechy także dadzą sobie radę. Ponieważ układanka zawiera wiele małych elementów, wymaga sporo cierpliwości, ale i zapewnia doskonałą zabawę na przynajmniej kilka dni. Cena zestawów z serii LEGO Architecture sięga ok. 220 zł.

Zobacz też: Pomysły na prezent dla 10-latki na urodziny, dzień dziecka lub pod choinkę 2021

Oczywiście to tylko przykładowe zestawy LEGO dla dziewczynek. Ogromną popularnością cieszą się także inne serie, m.in. LEGO Elves (nawiązujące do baśniowej krainy elfów), LEGO City czy LEGO Scooby-Doo (bardziej uniwersalne gwarancje niezapomnianej przygody). Pamiętaj, że klocki to świetne wsparcie edukacyjne dla twojego dziecka. Najmniejsze dziewczynki nauczą się dzięki nim kolorów, liczenia, relacji przestrzennych i klasyfikowania obiektów. Z kolei te starsze pojmą lepiej znaczenie poszczególnych ról społecznych, odpowiedzialności i kreatywnego myślenia.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo