LEGO® DUPLO® obchodzą 50. urodziny!

W tym roku Grupa LEGO obchodzi 50. urodziny LEGO® DUPLO® – dużych klocków dla małych rączek. Powstały w 1969 roku – tym samym, w którym pierwszy człowiek postawił stopę na Księżycu. Sam możesz zdecydować, który moment był ważniejszym krokiem milowym dla ludzkości (bo czy Apollo 11 można przebudować w samochód wyścigowy?). Oto kilka najważniejszych wydarzeń z półwiecza wielkiej zabawy.

Ludamus! DUPLO pochodzi z łaciny!

Czy wiesz, że słowo DUPLO® pochodzi od łacińskiego słowa „duplex”, które oznacza podwójny? Nazwa pojawiła się po raz pierwszy w dwóch zestawach LEGO DUPLO wprowadzonych na rynek w 1969 roku – zestawach nr 510 i 511.

A czy wiesz, że klocki LEGO DUPLO są dwa razy większe niż klasyczne klocki LEGO we wszystkich wymiarach? Dzięki temu pasują do systemu LEGO in Play (LEGO System in Play), ale znalezienie tego rozwiązania w skali 2: 1 nie było łatwym zadaniem. Były próby w skali 4: 1 oraz 3: 1, zanim Godtfred Kirk Christiansen – z drugiej generacji właścicieli Grupy LEGO – nie wpadł w 1968 roku (podczas snu!) na pomysł stworzenia klocków z wypustkami z wgłębieniem w środku. Od tego momentu można je łączyć z klasycznymi elementami LEGO, oferując najmłodszym dzieciom zabawkę bezpieczną oraz dopasowaną do ich wieku i rozwoju.

klasyczne lego duplo

Klocki, z których buduje się… życie

Dla maluchów zabawa jest naturalnym sposobem, by zrozumieć świat. Poprzez zabawę dowiadują się, co to znaczy być kochanym, szczęśliwym czy mieć poczucie przynależności. Od urodzenia do czwartego roku życia dzieci przechodzą intensywną transformację neurologiczną. Najszybszy okres uczenia się i rozwoju ma miejsce właśnie wtedy, i to czego wówczas doświadczą ma wpływ na to, jakimi dorosłymi się staną.

Dlatego wszystkie produkty LEGO DUPLO są starannie zaprojektowane, aby poprzez kreatywną i radosną zabawę inspirować i pomagać maluchom uwolnić cały ich potencjał, który będzie procentować w przyszłości. Potwierdzają to wyniki badań. Grupa LEGO zapytała ponad 13 000 rodziców z całego świata, co sądzą o LEGO System in Play, a ich odpowiedzi zostały zebrane w raporcie LEGO Play Well, opublikowanym w 2018 roku. 94% rodziców twierdzi, że zabawa pobudza wyobraźnię dziecka, 93%, że pomaga dziecku być kreatywnym, 91%, że pomaga uczyć się i odkrywać nowe rzeczy. 84% rodziców uważa, że zabawa rozwija umiejętności przydatne później w dorosłym życiu. Co ważne, 91% twierdzi, że zabawa to aktywność dająca radość całej rodzinie!

dawne lego duplo

Królik i jego przyjaciele

Klocki LEGO DUPLO zostały zaprojektowane po raz pierwszy pod koniec lat 70. XX wieku, a Kjeld Kirk Kristiansen z trzeciej generacji właścicieli Grupy LEGO postawił na LEGO DUPLO jako odrębną markę. Od tego czasu logo LEGO DUPLO z czerwonym króliczkiem pojawiło się na opakowaniach zestawów. Oczywiście, w ciągu ostatnich lat królik przeszedł kilka „przeróbek”, jak każda ikona, ale do dziś pozostaje symbolem marki.

W międzyczasie dołączyło do niego mnóstwo innych zwierząt DUPLO, m.in. konie, owce, krowy, słonie, lwy, a nawet dinozaury. Nie wspominając o wielu różnych postaciach DUPLO – rolnikach i policjantach, lekarzach, kowbojach, strażakach, naukowcach, zawadiackich dzieciach i rodzicach hipsterach – wszystko, by inspirować wyobraźnię małych budowniczych i pomagać im w opowiadaniu historii i odgrywaniu ról.

świat lego duplo

LEGO DUPLO to klocki stworzone z myślą o małych dzieciach już od 1,5 roku życia. Dzięki dużym, kolorowym elementom już półtoraroczne maluchy mogą rozwijać swoje zdolności motoryczne, przestrzenne, koordynację wzrokowo-ruchową czy proste zależności przyczynowo-skutkowe. Dodatkowe elementy jak postacie, zwierzęta czy pojazdy wesprą rozwój kompetencji społecznych i emocjonalnych. LEGO DUPLO to doskonała okazja do ćwiczenia koncentracji uwagi, rozwoju mowy, a przede wszystkim rozwoju wyobraźni i kreatywności. Warto podkreślić, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę i doświadczenie dlatego warto wykorzystać ten fakt podczas codziennych zabaw klockami – mówi Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy i rodzinny.

Jakość i bezpieczeństwo produktu

Grupa LEGO nieustannie dba o to, aby dzieci mogły bezpiecznie bawić się i cieszyć produktami LEGO DUPLO. Bezpieczeństwo to prawdziwy priorytet. Dlatego wszystkie elementy spełniają najbardziej rygorystyczne przepisy dotyczące bezpieczeństwa zabawek. W trosce o jak najlepsze doświadczenia, zarówno podczas fizycznej, jak i cyfrowej zabawy, Grupa LEGO dostosowuje swoje produkty do danej grupy wiekowej, aby zapewnić dzieciom dobrą i bezpieczną zabawę, a jednocześnie wyzwania na odpowiednim dla ich wieku poziomie. Maluchy potrafią zabawki gryźć, rzucać nimi w złości, stanąć na nich, kopać, wrzucić do wody lub połamać. Projektanci LEGO DUPLO muszą być równie kreatywni jak dzieci, jeśli chodzi o testowanie produktów i przewidywanie, co maluchy mogą z nimi zrobić.
Więcej informacji o testach produktów:

Następne 50 lat i więcej

Gdyby klocek LEGO® DUPLO® był osobą, prawdopodobnie byłyby to ostatnie jego lata pracy, i już wyobrażałby sobie siebie na emeryturze, jak relaksuje się i odpoczywa. Ale klocki nie wybierają się na emeryturę!

nowoczesne lego duplo
Z raportu LEGO Play Well wynika, że digitalizacja zwiększa możliwości zabawy, a same dzieci są pionierami określenia dla nowego typu płynnej zabawy, w którą w naturalny sposób się angażują, łącząc rzeczywiste, wyobrażone i wirtualne doświadczenia. Dla nich to po prostu zabawa. Dlatego Grupa LEGO oferuje starszym dzieciom nowe produkty LEGO DUPLO „Pociąg parowy” i LEGO DUPLO „Pociąg towarowy” z systemem Push&Go. Teraz maluchy mogą zostać prawdziwymi motorniczymi dzięki pięciu funkcyjnym klockom, które reagują na proste komendy oraz uczą dzieci kolorów i podstaw programowania. To pierwsze zestawy LEGO DUPLO, które łączą zabawę fizyczną i cyfrową, aby dać jeszcze większe możliwości zabawy i nauki.

Klocki są i zawsze będą inspirować i rozwijać budowniczych jutra. Kto wie, ilu nowych odkrywców kosmosu wyrośnie ze świata zabawy LEGO DUPLO?

Dodaj komentarz

Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo