LEGO® DUPLO® obchodzą 50. urodziny!

W tym roku Grupa LEGO obchodzi 50. urodziny LEGO® DUPLO® – dużych klocków dla małych rączek. Powstały w 1969 roku – tym samym, w którym pierwszy człowiek postawił stopę na Księżycu. Sam możesz zdecydować, który moment był ważniejszym krokiem milowym dla ludzkości (bo czy Apollo 11 można przebudować w samochód wyścigowy?). Oto kilka najważniejszych wydarzeń z półwiecza wielkiej zabawy.

LEGO® DUPLO® obchodzą 50. urodziny!
materiały prasowe

Ludamus! DUPLO pochodzi z łaciny!

Czy wiesz, że słowo DUPLO® pochodzi od łacińskiego słowa „duplex”, które oznacza podwójny? Nazwa pojawiła się po raz pierwszy w dwóch zestawach LEGO DUPLO wprowadzonych na rynek w 1969 roku – zestawach nr 510 i 511.

A czy wiesz, że klocki LEGO DUPLO są dwa razy większe niż klasyczne klocki LEGO we wszystkich wymiarach? Dzięki temu pasują do systemu LEGO in Play (LEGO System in Play), ale znalezienie tego rozwiązania w skali 2: 1 nie było łatwym zadaniem. Były próby w skali 4: 1 oraz 3: 1, zanim Godtfred Kirk Christiansen – z drugiej generacji właścicieli Grupy LEGO – nie wpadł w 1968 roku (podczas snu!) na pomysł stworzenia klocków z wypustkami z wgłębieniem w środku. Od tego momentu można je łączyć z klasycznymi elementami LEGO, oferując najmłodszym dzieciom zabawkę bezpieczną oraz dopasowaną do ich wieku i rozwoju.

klasyczne lego duplo

Klocki, z których buduje się… życie

Dla maluchów zabawa jest naturalnym sposobem, by zrozumieć świat. Poprzez zabawę dowiadują się, co to znaczy być kochanym, szczęśliwym czy mieć poczucie przynależności. Od urodzenia do czwartego roku życia dzieci przechodzą intensywną transformację neurologiczną. Najszybszy okres uczenia się i rozwoju ma miejsce właśnie wtedy, i to czego wówczas doświadczą ma wpływ na to, jakimi dorosłymi się staną.

Dlatego wszystkie produkty LEGO DUPLO są starannie zaprojektowane, aby poprzez kreatywną i radosną zabawę inspirować i pomagać maluchom uwolnić cały ich potencjał, który będzie procentować w przyszłości. Potwierdzają to wyniki badań. Grupa LEGO zapytała ponad 13 000 rodziców z całego świata, co sądzą o LEGO System in Play, a ich odpowiedzi zostały zebrane w raporcie LEGO Play Well, opublikowanym w 2018 roku. 94% rodziców twierdzi, że zabawa pobudza wyobraźnię dziecka, 93%, że pomaga dziecku być kreatywnym, 91%, że pomaga uczyć się i odkrywać nowe rzeczy. 84% rodziców uważa, że zabawa rozwija umiejętności przydatne później w dorosłym życiu. Co ważne, 91% twierdzi, że zabawa to aktywność dająca radość całej rodzinie!

Sprawdź:  Pierwszy tran, o który upomni się twoje dziecko

dawne lego duplo

Królik i jego przyjaciele

Klocki LEGO DUPLO zostały zaprojektowane po raz pierwszy pod koniec lat 70. XX wieku, a Kjeld Kirk Kristiansen z trzeciej generacji właścicieli Grupy LEGO postawił na LEGO DUPLO jako odrębną markę. Od tego czasu logo LEGO DUPLO z czerwonym króliczkiem pojawiło się na opakowaniach zestawów. Oczywiście, w ciągu ostatnich lat królik przeszedł kilka „przeróbek”, jak każda ikona, ale do dziś pozostaje symbolem marki.

W międzyczasie dołączyło do niego mnóstwo innych zwierząt DUPLO, m.in. konie, owce, krowy, słonie, lwy, a nawet dinozaury. Nie wspominając o wielu różnych postaciach DUPLO – rolnikach i policjantach, lekarzach, kowbojach, strażakach, naukowcach, zawadiackich dzieciach i rodzicach hipsterach – wszystko, by inspirować wyobraźnię małych budowniczych i pomagać im w opowiadaniu historii i odgrywaniu ról.

świat lego duplo

LEGO DUPLO to klocki stworzone z myślą o małych dzieciach już od 1,5 roku życia. Dzięki dużym, kolorowym elementom już półtoraroczne maluchy mogą rozwijać swoje zdolności motoryczne, przestrzenne, koordynację wzrokowo-ruchową czy proste zależności przyczynowo-skutkowe. Dodatkowe elementy jak postacie, zwierzęta czy pojazdy wesprą rozwój kompetencji społecznych i emocjonalnych. LEGO DUPLO to doskonała okazja do ćwiczenia koncentracji uwagi, rozwoju mowy, a przede wszystkim rozwoju wyobraźni i kreatywności. Warto podkreślić, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę i doświadczenie dlatego warto wykorzystać ten fakt podczas codziennych zabaw klockami – mówi Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy i rodzinny.

Jakość i bezpieczeństwo produktu

Grupa LEGO nieustannie dba o to, aby dzieci mogły bezpiecznie bawić się i cieszyć produktami LEGO DUPLO. Bezpieczeństwo to prawdziwy priorytet. Dlatego wszystkie elementy spełniają najbardziej rygorystyczne przepisy dotyczące bezpieczeństwa zabawek. W trosce o jak najlepsze doświadczenia, zarówno podczas fizycznej, jak i cyfrowej zabawy, Grupa LEGO dostosowuje swoje produkty do danej grupy wiekowej, aby zapewnić dzieciom dobrą i bezpieczną zabawę, a jednocześnie wyzwania na odpowiednim dla ich wieku poziomie. Maluchy potrafią zabawki gryźć, rzucać nimi w złości, stanąć na nich, kopać, wrzucić do wody lub połamać. Projektanci LEGO DUPLO muszą być równie kreatywni jak dzieci, jeśli chodzi o testowanie produktów i przewidywanie, co maluchy mogą z nimi zrobić.
Więcej informacji o testach produktów:
Sprawdź:  Zapobiegać zamiast leczyć, czyli klucz do zdrowego trybu życia

Następne 50 lat i więcej

Gdyby klocek LEGO® DUPLO® był osobą, prawdopodobnie byłyby to ostatnie jego lata pracy, i już wyobrażałby sobie siebie na emeryturze, jak relaksuje się i odpoczywa. Ale klocki nie wybierają się na emeryturę!

nowoczesne lego duplo
Z raportu LEGO Play Well wynika, że digitalizacja zwiększa możliwości zabawy, a same dzieci są pionierami określenia dla nowego typu płynnej zabawy, w którą w naturalny sposób się angażują, łącząc rzeczywiste, wyobrażone i wirtualne doświadczenia. Dla nich to po prostu zabawa. Dlatego Grupa LEGO oferuje starszym dzieciom nowe produkty LEGO DUPLO „Pociąg parowy” i LEGO DUPLO „Pociąg towarowy” z systemem Push&Go. Teraz maluchy mogą zostać prawdziwymi motorniczymi dzięki pięciu funkcyjnym klockom, które reagują na proste komendy oraz uczą dzieci kolorów i podstaw programowania. To pierwsze zestawy LEGO DUPLO, które łączą zabawę fizyczną i cyfrową, aby dać jeszcze większe możliwości zabawy i nauki.

Klocki są i zawsze będą inspirować i rozwijać budowniczych jutra. Kto wie, ilu nowych odkrywców kosmosu wyrośnie ze świata zabawy LEGO DUPLO?

Dodaj komentarz

Rozszerzanie diety niemowlaka
Mandarynki, pomarańcze i inne cytrusy dla niemowlaka
Od kiedy podawać dziecku owoce egzotyczne? Alergie są tak powszechne, że rodzice często zwlekają z podaniem dziecku pomarańcza lub mandarynki. Czy strach przed owocami egzotycznymi w diecie niemowlaka jest słuszny? Czy
Czytaj dalej
Pielęgnacja niemowląt
Prawdy i mity o pielęgnacji skóry niemowlaka
Wokół pielęgnacji skóry niemowlaka narosło wiele mitów i błędnych przekonań. Co jest prawdą, a co fałszem? MIT: Skóra niemowlaka zawsze wygląda idealnie Usłyszałaś kiedyś, że ktoś "ma skórę, jak u niemowlaka"? Określa się w ten
Czytaj dalej
Materiały prasowe
#TrzymajStronęDziecka – rusza akcja charytatywna na Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
„Dzieci i ryby głosu nie mają” to często powtarzane przez dorosłych krzywdzące przysłowie, które nie pozostaje bez wpływu na poczucie wartości dzieci. Według ekspertów wciąż poświęcamy za mało czasu i
Czytaj dalej
Materiały prasowe
Nie czekaj na ostatnią chwilę! Kup prezenty świąteczne dla dzieci przy okazji codziennych zakupów
Jak co roku, Biedronka towarzyszy milionom Polaków w przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku, z uwagi na pandemię koronawirusa, będą to święta szczególne. Tym bardziej warto wcześniej nabyć
Czytaj dalej
Materiały prasowe
Dzieci uczą dzieci, czyli nietypowy model nauki
Wspólnie tworzą spektakle, pomimo tego że nie mają przydzielonych ról i pozwala się im na dużą spontaniczność. Zespół Brave Kids stworzył model pracy twórczej oparty na wymianie talentów i umiejętności.
Czytaj dalej
Materiały prasowe
Kolorowy patent na czytanie wspólnie z dziećmi
Wiadomo, że zapach i dotyk książki to coś, co trudno zastąpić – faktem jednak jest, że w pewnych okolicznościach lepiej może sprawdzić się elektroniczny czytnik e-książek. Takimi okolicznościami są np.
Czytaj dalej