Leukocyty w moczu u dziecka. Czy powinny budzić niepokój? O czym mogą świadczyć?

Leukocyty to po prostu białe krwinki i stanowią bardzo ważny składnik krwi odpowiadający za walkę organizmu z infekcjami. Ich obecność w moczu dziecka może zaniepokoić rodziców, szczególnie jeśli poziom znacząco przekracza przyjęte normy. Leukocyty w moczu u dziecka nie muszą świadczyć o groźnym schorzeniu, zwykle mogą pojawić się z powodu zakażenia czy zapalenia układu moczowego. W niektórych przypadkach mogą jednak wskazywać na bardziej niebezpieczne choroby. Co oznaczają białe krwinki w moczu?

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Leukocyty w moczu dziecka nie muszą świadczyć o poważnym schorzeniu. Z reguły są one zawsze obecne w minimalnych ilościach i nie wskazują na stan chorobowy.
 • Normy leukocytów w moczu u dzieci wynoszą: w moczu odwirowanym - 0 do 10 krwinek białych, w świeżo pobranej próbce moczu - 8 do 10 w 1 mm3, w moczu nieodwirowanym - 0 do 5 leukocytów.
 • Przyczyną przekroczenia normy jest zazwyczaj zakażenie układu moczowego, któremu często towarzyszą również charakterystyczne objawy: m.in. pieczenie i ból podczas oddawania moczu, ból brzucha, nudności czy gorączka.

Leukocyty w moczu u dziecka

Niewielka obecność leukocytów w moczu u dziecka jest zupełnie normalna i nie powinna budzić niepokoju rodziców. Co ważne, nawet lekko podwyższony ich poziom nie musi od razu wskazywać na groźną dolegliwość, ale na wszelki wypadek warto skonsultować wyniki z lekarzem. Leukocyty, czyli białe krwinki odpowiadają w organizmie za odporność i zwalczanie infekcji, a ich niewielka ilość może znaleźć się również w moczu i nie wiąże się to od razu ze stanem chorobowym.

U dzieci normy leukocytów wynoszą:

 • w moczu odwirowanym – 0 do 10 krwinek białych,
 • w świeżo pobranej próbce moczu – 8 do 10 w 1 mm3,
 • w moczu nieodwirowanym – 0 do 5 leukocytów.

Przekroczenie normy leukocytów w moczu dziecka nazywane jest leukocyturią. Najczęstszą jej przyczyną jest zakażenie i obecność stanu zapalnego w obrębie układu moczowego. Aby jednak potwierdzić diagnozę i uzyskać wiarygodny wynik, trzeba w odpowiedni sposób pobrać i zabezpieczyć próbkę.

Przede wszystkim przed pobraniem próbki należy dokładnie umyć krocza wodą z mydłem. Mocz powinien pochodzić z pierwszego oddawanego rano moczu i ze środkowego strumienia (tj. nie nabieramy do pojemnika moczu od razu po tym jak dziecko zaczyna sikać). Próbka powinna jak najszybciej trafić do laboratorium w specjalnym, jałowym pojemniku. Jeśli w tak pobranej próbce mimo wszystko wykryta zostanie obecność białych krwinek, to wyniki należy z pewnością skonsultować z lekarzem, który prawdopodobnie zleci wykonanie posiewu moczu.

Sprawdź: Eksperci alarmują! Nadciąga epidemia krótkowzroczności u dzieci! Jak chronić wzrok swoich pociech?

Podwyższone leukocyty w moczu u dziecka

Jak już wyżej wspomniano, podwyższony poziom leukocytów w moczu u dziecka może mieć kilka przyczyn i nie muszą one koniecznie budzić niepokoju rodziców. Zazwyczaj wyraźne przekroczenie normy może świadczyć o zapaleniu w układzie moczowym, ale powody mogą być również znaczenie bardziej błahe, np. infekcja dróg oddechowych, duży wysiłek fizyczny, gorączka czy odwodnienie. Za zwiększoną ilość leukocytów w moczu może odpowiadać również bakteryjne zakażenie układu moczowego. W niektórych przypadkach może świadczyć o śródmiąższowym lub kłębuszkowym zapaleniu nerek, a także o stanach zapalnych w układzie pokarmowym.

Podwyższony poziom leukocytów w moczu dziecka może wynikać z:

 • zakażenia układu moczowego;
 • zakażenia dróg oddechowych;
 • zwiększonego wysiłku fizycznego;
 • gorączki;
 • odwodnienia;
 • śródmiąższowego lub kłębuszkowego zapalenia nerek;
 • stanu zapalnego w układzie pokarmowym
 • kamicy nerkowej.

W niektórych, skrajnych i bardzo rzadkich przypadkach przekroczenie normy leukocytów w moczu może świadczyć także o:

 • raku pęcherza moczowego
 • zapaleniu lub nowotworze jajników
 • zapaleniu lub nowotworze prostaty.

Diagnozy te są jednak stawiane dzieciom naprawdę rzadko, a więc krwinki białe w moczu u dziecka absolutnie nie powinno od razu wywoływać paniki rodziców. Lepiej jednak nie lekceważyć wyników, tym bardziej jeśli pojawią się niepokojące objawy ze strony układu moczowego.

Zakażenie układu moczowego

Najpowszechniejszą przyczyną zwiększonej ilości leukocytów w moczu dzieci jest zakażenie układu moczowego. Najczęściej jednak lekarz nie ma problemów z postawieniem diagnozy, ponieważ dolegliwości tej towarzyszą również inne niepokojące objawy takie jak:

 • gorączka,
 • ból brzucha,
 • ból i pieczenie przy oddawaniu moczu,
 • nudności i wymioty,
 • problemy z oddawaniem moczu,
 • ból promieniujący w kierunku nerek,
 • nieprzyjemny zapach moczu.

Zobacz: Jak się objawia zapalenie ucha u dziecka?

Leukocyty i bakterie w moczu u dziecka

Zakażenie układu moczowego wywoływane jest najczęściej bakteriami, które dostają się i namnażają w wyniku nieprawidłowej higieny zewnętrznych narządów płciowych. Dlatego bardzo często w badaniu moczu pojawia się podwyższona ilość nie tylko leukocytów, ale także bakterii.

Bakteryjne zakażenie układu moczowego bardzo często doprowadza do zapalenia pęcherza i cewki moczowej. Ze względu na uciążliwe dolegliwości dziecko może wstrzymywać się od oddawania moczu, co namnażaniu się bakterii i ich przemieszczaniu się w kierunku nerek. W efekcie może dojść nawet do zapalenia tych narządów.

Jeśli natomiast zwiększonemu poziomowi leukocytów nie towarzyszy duża ilość bakterii, odpowiedzialne za zakażenie mogą być bakterie atypowe: Chlamydia trachomatis lub Ureaplasma urealyticum.

Sprawdź: Długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych: jakie są przyczyny?

Leukocyty w moczu u niemowlaka

Podobnie jak w przypadku starszych dzieci, przekroczona norma leukocytów u niemowlaków najczęściej oznacza infekcję układu moczowego. W przypadku tak małych trzeba jednak zachować znacznie większą ostrożność i jak najszybciej skonsultować wynik z lekarzem, aby zapobiec dalszemu rozwojowi zapalenia, które może doprowadzić nawet do niewydolności nerek.

Co ważne, według zaleceń Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej dzieci do 3. miesiąca życia, u których wykryto obecność białych krwinek w moczu oraz inne objawy infekcji, powinny trafić na konsultacje do szpitala.

U niemowląt odmiedniczkowe zapalenie nerek może pojawić się po przebyciu infekcją dróg oddechowych lub układu pokarmowego. Rodziców powinny zaniepokoić takie symptomy jak płacz lub krzyk przy oddawaniu moczu, biegunka, zaparcia, wymioty, a także wysoka gorączka.

Sprawdź: Długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych: jakie są przyczyny?

Rodzice pytają o poziom leukocytów w moczu dzieci

Leukocyty w moczu u dziecka – jak leczyć?

O sposobie leczenia każdorazowo powinien decydować lekarz po dokładnych badaniach. Najczęściej leukocyty w moczu dziecka nie wymagają leczenia. Jeśli jednak są wyraźnie podwyższone albo towarzyszą im dodatkowe, niepokojące objawy wskazujące na zakażenie układu moczowego, lekarz zaleci dalszą diagnostykę lub wdroży leczenie antybiotykowe. W przypadku niemowląt do 3. miesiąca leczenie powinno odbywać się w szpitalu.

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka

Choroba ADD

Twoje dziecko ma problemy z koncentracją? Podejrzewasz ADHD, ale inne objawy nie pasują do tej choroby? Być może zaburzenia koncentracji to oznaka innej, popularnej u dzieci choroby, czyli tzw. ADD....

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Morfologia u dzieci

Morfologia u dzieci na czczo to wydarzenie o wiele bardziej doniosłe niż analogiczne, rutynowe badanie dorosłego. Podczas gdy uświadomieni dorośli regularnie wykonują badania profilaktyczne, u dziecka pobieranie krwi wiąże się...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie rodziców

Celiakia

“Gluten” – modne w ostatnich miesiącach słowo, którego popularność stale wzrasta. A może nie tyle “gluten” co raczej słowa “bez glutenu”. Szał na dietę bezglutenową trwa i coraz więcej osób...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców, Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

Zapalenie migdałków

Zapalenie migdałków, znane również jako angina, swoje żniwo zbiera głównie w sezonie jesienno-zimowym, ale zdarza się, że atakuje również latem, pośród największych upałów. Zapalenie migdałków: czym są migdałki? Wyjaśnijmy najpierw co...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców, Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

Cytomegalia w ciąży i u dzieci: Objawy oraz leczenie

Cytomegalia to choroba wywoływana przez cytomegalowirus. Zalicza się ją do grona chorób wenerycznych. Często nie daje żadnych objawów, dlatego bywa diagnozowana dosyć późno. Jak więc ją rozpoznać? Jak wygląda leczenie?...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Zespół Aspergera u dzieci: objawy i leczenie

Zespół Aspergera to określenie stosowane do najłagodniejszych form autyzmu. Jego podłożem są przyczyny neurologiczne, podobnie jak w przypadku wszystkich odmian autyzmu. Najnowsze badania wskazują, że prawdopodobnie gen chorobowy przenoszony jest z...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Skąpomocz u dziecka

Zdrowy maluch oddaje mocz kilka razy dziennie. Świadczy to o prawidłowej pracy układu moczowego i nerek. Wszelkie niepokojące sygnały związane ze zmniejszeniem ilości wydalanego moczu mogą być sygnałem rozwijającej się...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Pomóż dziecku wrócić do formy

Osłabiony chorobą organizm dziecka szybko odzyska pełnię sił, jeśli dostanie właściwe wsparcie. Jakie? Oto krótka ściągawka. Każda infekcja pozostawia w organizmie dziecka ślad. Jest ono osłabione, a w związku z...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Domowe sposoby na zatoki

5 domowych sposobów na zatoki Zapalenie zatok to jedna z tych uciążliwych dolegliwości, które nie wymagają rekonwalescencji w łóżku, a pomimo tego potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. U dzieci chore zatoki są...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Dziecko ruchliwe czy nadpobudliwe?

Twoje dziecko wykazuje niespożytą energię, jest zawsze w ruchu, a Ty masz wrażenie, że jest w kilku miejscach na raz? Niepokoją Cię sygnały z przedszkola lub szkoły, że maluch nie...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Świerzb u dzieci

Świerzb jest chorobą skóry. Jest to schorzenie silnie zakaźne, a największy odsetek zachorowań na świerzb odnotowuje się wśród ludzi przebywających w dużych skupiskach ludzkich, takich jak przedszkola, szkoły, akademiki. Z...

Czytaj dalej →
Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general