Potęga zerowa – Liczba do potęgi 0

Choć niektórzy obawiają się potęgowania i uznają je ze działanie skomplikowane, to pokażemy Wam dzisiaj, że obliczanie liczby do potęgi 0 wcale nie musi być trudne ani szczególnie skomplikowane. Potęgowanie jest działaniem stanowiącym uogólnienie wielokrotnego mnożenia elementu przez siebie. Element, który jest potęgowany nazywa się podstawą, natomiast liczba czynników w mnożeniu to wykładnik. Wynik potęgowania stanowi potęgę elementu. Co zaś wiemy o wyniku potęgowania, jaki daje liczba do potęgi 0? Podpowiadamy.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Według wzoru: a do potęgi 0 = 1, każda liczba podniesiona do potęgi 0 daje wynik 1.

Potęga 0 – potęga zero 

Dla dowolnej liczby a, która jest różna od 0 zachodzi taki wzór: a do potęgi 0=1.

Potęga 0 stanowi uważana jest za niejednoznaczną. Choć większość działów matematyki uznaje, że zero do potęgi zerowej daje 1, to zdarza się, że wyrażenie zero do potęgi 0 traktowane jest niejednoznacznie. Interpretując zero do potęgi 0 jako 1 upraszcza się wzory i wyklucza konieczność analizowania przypadków szczególnych w twierdzeniach. 

Jednak 0 do potęgi 0 traktujemy jako niejednoznaczne w tych sytuacjach, w których wykładnik zmienia się w sposób ciągły.

Wielu badaczy argumentuje, że najlepsza wartość zero do potęgi 0 jest zależna od kontekstu, co sprawia, że jej zdefiniowanie pozostaje problematyczne. Pozostali zaś uważają, że zero do potęgi zerowej jest równe 1. Debata na temat potęgi zero trwa już od początków XVII wieku. 

Najczęściej jednak argumentuje się, że liczba do potęgi 0 daje nam 1, co spełnia zarówno funkcję estetyczną, jak i pragmatyczną. Choć jest to kwestia wciąż umowna, to nie da się ukryć, że jest to umowa wynikająca ze zdrowego rozsądku, która ułatwia życie matematykom i każdemu, kto dopiero odkrywa świat potęgowania i rozpoczyna swoją przygodę z potęgą zerową.

Sprawdź: Ile to pierwiastek z 8?

Ile to jest do potęgi 0?

Uznaje się, że zawsze liczba podniesiona do potęgi 0 daje nam wynik 1. Wyraża się to we wzorze: a do potęgi 0 = 1.

Z definicji tej wnioskujemy, że 0 do potęgi n = 0, zaś 1 do potęgi n = 1.

Kiedy podnosimy daną liczbę do potęgi o wykładniku 0, powinniśmy korzystać z takiego wzoru:

a do potęgi 0 = 1.

Zgodnie z tym, co ukazuje powyższy wzór – każda liczba rzeczywista różna od zera podniesiona do potęgi 0 daje nam wynik 1. 

A zatem chcesz wiedzieć – ile to jest do potęgi 0? Spójrzmy na poniższe przykłady:

  • 0 do potęgi 0 = 1
  • 1 do potęgi 0 = 1
  • 2 do potęgi 0 = 1
  • 6 do potęgi 0 = 1
  • 8 do potęgi 0 = 1
  • itd.

Zobacz też: Obliczanie obwodu koła – Jak obliczyć obwód koła?

Musimy zapamiętać, że każda liczba podniesiona do potęgi zerowej daje nam wynik 1. Nie powinniśmy dać się zmylić w sytuacji, gdy będziemy musieli obliczyć coś do potęgi 0, np. siedem ósmych do potęgi zerowej. Liczba ujemna do potęgi 0 również zawsze wynosi 1. Pamiętajmy, że niezależnie od stopnia skomplikowania takiego działania, wynik zawsze jest równy 1. A zatem:

  • 7/8 do potęgi 0 = 1
  • ¾ do potęgi 0 = 1
  • 10/8 do potęgi 0 = 1
  • -2 do potęgi 0 = 1
  • Pierwiastek z 7 do potęgi 0 = 1
  • 23 do potęgi 0 = 1
  • 1,23 do potęgi 0 = 1
  • itd.

Jak widać na przykładzie potęgowania do potęgi zerowej, nie jest to działanie matematyczne szczególnie skomplikowane. W przypadku potęgi 0 musimy po prostu pamiętać o zasadzie, która tutaj dominuje i za każdym razem ją stosować.

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia

Kolejowe ABC

Zbliża się lato i wakacje. Wszystko wskazuje na to, że ten czas będzie zupełnie inny niż dotychczas. Każda rodzina marzy o powrocie do codzienności sprzed epidemii. A z wakacjami kojarzy...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia, Rozrywka

#melokoncert dla niemowląt i małych dzieci

Na końcówkę wakacji sprawcie sobie i maluszkom prezent i wpadnijcie do rodzinnej restauracji Polana na warszawskim Wilanowie na MeloKoncert dla niemowląt i małych dzieci. Koncert odbędzie się w sobotę 25...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia

Koniec roku szkolnego 2020

Ferie zimowe we wszystkich rejonach Polski już się zakończyły – czas pomyśleć o wakacjach! Kiedy wypada koniec roku szkolnego 2020, a tym samym ile dni zostało jeszcze do końca roku...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general