Lista gości to jedno z podstawowych zagadnień podczas planowania ślubu i wesela. Jej przygotowanie zazwyczaj zajmuje dużo czasu. Pominięcie kogoś może być źle widziane, dlatego listę gości trzeba gruntownie przemyśleć i przedyskutować.

Przed wyborem konkretnego wzoru zaproszeń oraz sali weselnej młoda para powinna stworzyć listę gości, których chce zaprosić. Lista gości powinna oczywiście uwzględniać osoby zapraszane z rodziny panny młodej oraz pana młodego. Bardzo często stworzenie jej sprawia wiele trudności, a już na pewno jest czasochłonne…

Najpierw stwórz dwie listy gości. Pierwsza powinna obejmować wszystkich gości zaproszonych na ślub, natomiast druga powinna zawierać nazwiska gości zaproszonych na wesele. Taki podział ułatwia przeprowadzenie selekcji gości zapraszanych poza ślubem również na wesele.

Jakich gości powinniśmy uwzględnić oraz kto może nam pomóc w stworzeniu listy gości?

Reklama

Lista gości z rodziny

Nie ulega wątpliwości, że zarówno na ślub jak i na wesele powinna zostać zaproszona najbliższa rodzina, czyli rodzice i rodzeństwo młodej pary. W dalszej kolejności zapraszamy także rodzeństwo rodziców, czyli ciocie i wujków młodej pary.

Przyjaciele i znajomi rodziców

Bardzo często rodzice młodej pary aktywnie uczestniczą w organizacji ślubu i wesela. Najczęściej są też dużym wsparciem finansowym przy organizacji tej uroczystości. W takim przypadku warto się liczyć z ich zdaniem i zaprosić również ich przyjaciół i znajomych, nawet jeśli ich słabo znacie. W sytuacji, gdy sami finansujecie przyjęcie możecie rozważyć zaproszenie tych dodatkowych gości, ale w mniejszym stopniu wypada Wam się na to godzić z czystej uprzejmości.

Dzieci na liście gości

Zaroszenie dzieci na wesele może być kłopotliwe. Skala problemu jest tym większa im młodsze są dzieci, ponieważ wymagają one większej opieki. W tym wypadku młoda para ma kilka możliwości. Możecie zaprosić gości nie uwzględniając na zaproszeniach dzieci. Prawdopodobnie większość gości przyjdzie wówczas bez dzieci, albo zabierze je jedynie do kościoła i na kawałek wesela. Druga możliwość to wynajęcie przez Was osoby, która zaopiekuje się maluchami podczas przyjęcia weselnego.

Wasi przyjaciele i znajomi

Miłym gestem z Waszej strony będzie zaproszenie większości znajomych na Wasz ślub. Na wesele zapraszamy wszystkich, których uważamy za przyjaciół.

Wasi współpracownicy

Częstym problemem jest zaproszenie na ślub znajomych z pracy. Obowiązuje tu prosta zasada – albo zapraszacie wszystkich albo nikogo. Pamiętajcie, że niezaproszeni przez Was współpracownicy na pewno dowiedzą się o ceremonii ślubu i pominięcie ich może wywołać niesnaski pomiędzy Wami.

Zamknięcie listy gości

Jeśli macie już wspólnie opracowaną listę gości na ślub i wesele to możecie przystąpić do wyboru i zamówienia zaproszeń ślubnych. Po ich odbiorze zacznijcie zapraszać Waszych gości. Najbliższa rodzina i przyjaciele powinni dostać od Was zaproszenie osobiście, natomiast pozostałe osoby z listy mogą otrzymać zaproszenie tradycyjną pocztą.

Zaproszenia powinniście wręczyć na miesiąc przez planowaną uroczystością. Doręczanie ich tydzień przed ślubem jest nietaktem. Powinniście również potwierdzić Waszą listę gości i skorygować ją o osoby, które się nie pojawią – w takim wypadku miłym gestem z Waszej strony będzie wysłanie również im zdjęć lub filmu z uroczystości.

Reklama

Udało Wam się już przebrnąć przez przygotowywanie listy gości?

Dodaj komentarz

Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo