Czy można robić makijaż permanentny w ciąży?

Makijaż permanentny stanowi formę płytkiego tatuażu. Jego wykonanie to wprowadzenie pigmentu (barwnika) przy użyciu igły bądź innych ostrzy do skóry. Zazwyczaj dzieje się to w miejscowym znieczuleniu, do którego używa się kremów oraz maści mających działanie miejscowo znieczulające. Czy jednak makijaż permanentny w czasie ciąży jest wskazany? Dlaczego warto przemyśleć, czy warto robić makijaż permanentny w ciąży?

Makijaż permanentny a ciąża

Marzy ci się makijaż permanentny na początku ciąży? Dobrze byłoby to przemyśleć, zanim dokonasz takiego wyboru. Okazuje się bowiem, że makijaż permanentny w ciąży nie jest zalecany. Wiąże się z nim bowiem kilka czynników ryzyka, dlatego zdecydowanie lepiej odłożyć to na moment już długo po narodzeniu dziecka. Dlaczego? Ponieważ, chociaż wszystkie środki, które są wykorzystywane do wykonywania makijażu permanentnego są przebadane i dopuszczone do użytku, to jednak nasz organizm może w rozmaity sposób na nie zareagować. Jak wiadomo, kobiety w stanie ciąży powinny szczególną uwagę zwracać na to, jakie zioła czy środki farmakologiczne są przez nie przyjmowane. W związku z tym makijaż permanentny w ciąży również powinien być dobrze przemyślany i warto brać pod uwagę możliwe konsekwencje, które się z nim wiążą. Niejednokrotnie barwniki używane w celu wykonania makijażu permanentnego w ciąży mogą nie powinny być w tym okresie stosowane, ponieważ mogą wywołać niepożądane reakcje, przykładowo odczyny alergiczne bądź trudno gojące się rany jako powikłania po wykonaniu zabiegu. Nawet w przypadku zastosowania wysokiej jakości wyrobów, mających status medycznych, nie poleca się wykonywania zabiegu makijażu permanentnego w ciąży. Nie ma bowiem badań, które mogłyby potwierdzić bezpieczeństwo stosowania barwników dla rozwijającego się płodu. 

Sprawdź: Co stosować na trądzik w ciąży?

Makijaż permanentny brwi w ciąży

Chcesz mieć brwi permanentne w ciąży? Lepiej odłożyć to na późniejszy czas. Jeśli jesteś jeszcze w okresie, w którym starasz się o dziecko, a ciąża nie jest potwierdzona – wówczas możesz wykonać makijaż permanentny. Jeżeli jednak już wiesz, że jesteś w ciąży, to znacznie lepiej odłożyć to na później, a póki co stosować jedynie tradycyjny makijaż lub decydować się na standardową hennę do brwi co jakiś czas. Wspomniane już zostało, że stosowane do tego rodzaju barwniki mogą wywołać powikłania niebezpieczne dla dziecka. Dodatkowo wykonywanie makijażu permanentnego może spowodować u kobiety niepotrzebny stres, a jest on bardzo niewskazany w czasie ciąży. Stres ma bowiem niekorzystny wpływ na rozwijający się płód i kobieta powinna w tym okresie dbać o relaks i spokój psychiczny, unikając wszelkich czynników stresogennych. 

Warto też mieć na uwadze, że makijaż permanentny stanowi zabieg, w wyniku którego zostaje naruszona ciągłość naskórka. Choć nie jest to zabieg mocno inwazyjny, to jednak zostawia on ślad w organizmie oraz na naskórku. Kobieta w ciąży może być osłabiona i przez to mocniej podatna na złapanie infekcji, zatem każda tego typu ingerencja w organizm może spowodować wystąpienie choroby. Lepiej zatem nie ryzykować i odczekać z makijażem permanentnym na późniejszy czas. 

Niezależnie od tego, czy chcemy wykonać makijaż permanentny na początku ciąży, czy bardziej pod koniec – stanowczo bezpieczniej będzie z niego zrezygnować w tym czasie. 

Zobacz też: Poród: Oczekiwania a rzeczywistość. Co najczęściej zaskakuje przyszłą mamę?

Makijaż permanentny ust w ciąży

Makijaż permanentny ust w czasie ciąży również nie jest dobrym pomysłem. Pamiętajmy, że zarówno przed jego wykonaniem, jak i po zabiegu zalecane jest przyjmowanie środków przeciwwirusowych, które są dostępne wyłącznie na receptę, a ich przyjmowanie ma zapobiegać ewentualnemu wystąpieniu opryszczki na ustach i w ich okolicach. Przyjmowanie niektórych z tego rodzaju leków może być szczególnie niebezpieczne dla prawidłowego rozwoju naszego dziecka. Zatem koniecznie zrezygnujmy w wykonywania makijażu permanentnego ust w ciąży i odłóżmy to na bezpieczniejszy czas.

Oczywiście makijaż permanentny to świetna alternatywa dla tradycyjnego make-up’u, która każdego dnia pozwala nam zaoszczędzić sporo czasu, ale stanowczo lepiej odłożyć ją na czas, kiedy będzie to dla nas w pełni bezpieczne. Rzeczywiście mogłoby być tak, że ten zabieg wykonany w okresie ciąży by nam ani dziecku nie zaszkodził – ale nigdy nie mam takiej 100% pewności, dlatego mimo wszystko lepiej nie ryzykować. 

Sprawdź: Jak często można robić USG w ciąży?

Rodzice pytają:

Czy w ciąży można robić makijaż permanentny?

Jak dowiedzieliśmy się z niniejszego artykułu, makijaż permanentny w ciąży nie jest zalecany. Znacznie lepiej odłożyć go na późniejszy czas, by nie ryzykować jakimkolwiek uszkodzeniem rozwijającego się w organizmie kobiety płodu. 

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo