Mama do pracy, dziecko do żłobka: nowy sposób na kryzys demograficzny?

Kryzys demograficzny w Europie to rosnący problem. Młodzi ludzie zakładają rodziny coraz później, a dzieci rodzi się niewiele. UE postanowiła z tym zawalczyć poprzez zachęcanie matek do aktywności zawodowej. Czy to dobry pomysł?

Mama w pracy, dziecko w żłobku

UE, jak i obecny rząd, na różne sposoby próbują walczyć z niskim przyrostem naturalnym. PiS wprowadzając 500+ liczył na “baby boom”, który owszem miał miejsce, ale był chwilowy. Obecnie statystyki znów lecą w dół. Unia Europejska dla odmiany stara się ułatwić matkom powrót do aktywności zawodowej po ciąży poprzez ułatwienie im dostępu do opieki nad dzieckiem do lat 3.

Zdaniem Magdaleny Olek, analityka Instytutu Ordo Iuris oraz współautorki raportu „Opieka nad dziećmi do 3. roku życia w Polsce i na świecie. Aspekty prawne, ekonomiczne i społeczne” w wypowiedzi dla PCH24.pl, nie jest to idealne rozwiązanie:

Naszym zdaniem, jest to zła droga, nieodpowiadająca zarówno potrzebom rodziców jak i dzieci. Wyznaczenie takiego celu miało w założeniu pomóc rodzicom opiekującym się dziećmi do lat 3 jak najszybciej powrócić na rynek pracy zarobkowej. Problem w tym, że nikt nie zapytał rodziców, jakiej formy pomocy od państwa oczekują. Tym samym, nie dał im de facto wyboru formy opieki nad małymi dziećmi, ponieważ większości rodzin nie stać na samodzielne ponoszenie kosztów np. zatrudnienia opiekunki.

Jak pokazują badania wprowadzony w Polsce program 500+ mógł mieć wpływ na mniejszą obecność kobiet na rynku pracy, ale niekoniecznie był skutecznym pomysłem na zwiększenie liczby rodzących się w Polsce dzieci. Czy istnieje więc sensowne rozwiązanie kryzysu demograficznego w Europie?

Żłobek dobry dla dziecka?

Magdalena Olek w dalszej części wypowiedzi dla PCH24.pl tłumaczy:

Unia Europejska od lat forsuje ideę równouprawnienia kobiet, która błędnie rozumiana jest jako konieczność podjęcia przez nie pracy zarobkowej – nie zaś realne umożliwienie kobietom wyboru swojej drogi życiowej. W dokumentach unijnych wprost stwierdza się, że rodzina stanowi PRZESZKODĘ dla rozwijania przez kobiety kariery zawodowej.

Jednak patrząc na to realnie wiele kobiet po ciąży chce lub ze względów finansowych musi wrócić do pracy. Czasem żłobek to konieczność, a dla niektórych rodziców wygoda, z której chętnie korzystają. Jak można przeczytać na naszym forum matki, choć czasem z wątpliwościami oddają dzieci do żłobka kiedy wychodzą do pracy, to często są usatysfakcjonowane poziomem placówek.

Moi przyjaciele zdecydowali się na żłobek, zanim ich córeczka skończyła roczek. Przystosowała się bardzo szybko, chodzi tam bardzo chętnie, bawi się, je, śpi. Nie ma żadnych problemów poza niestety infekcjami co jakiś czas. Ale to w grupie dzieci nieuniknione. I z mojego doświadczenia wynika, że im młodsze dziecko, tym lepiej znosi przyzwyczajanie do żłobka – pisze jedna z forumowiczek.

Jedna z matek nie była jednak po stronie oddawania dzieci do żłobków:

Z Waszych rozważań można by wywnioskować, że z posłania niemowlaka do żłobka wynika więcej plusów niż minusów, a największy minus to choroby. Dziewczyny, czy Wy naprawdę nie zdajecie sobie sprawy, jaki wpływ na rozwój tak małego dziecka ma żłobek i co przeżywa takie 6, czy 8-miesięczne dziecko pozostawione w obcym miejscu z obcymi ludźmi? Rozumiem, że w życiu zdarzają się różne sytuacje i bywa, że nie ma wyboru, ale tak naprawdę (nie oszukujmy się), chyba nieczęsto się to zdarza. Gratuluję pogody ducha w tej sytuacji i sugeruję odrobinę obiektywnej refleksji nad wyższością niezliczonych zalet żłobka nad jego wadami (tylko weźcie pod uwagę te naprawdę ważne).

Niestety, obecnie nie ma idealnego rozwiązania, a rodzic często musi szukać rozwiązań najbardziej odpowiadających potrzebom dziecka i całej rodziny. Ideałem by było, gdyby kobiety miały realne wsparcie, kiedy zapragną pozostać z maluszkiem w domu. Z drugiej strony, pracujące matki, powinny być rozumiane, a opieka w żłobkach na najwyższym poziomie. Zobaczymy, czy z kolejnymi zmianami zaproponowanymi przez rząd przyjdzie lepsza zmiana, rozwiązująca kryzys demograficzny długoterminowo.

Zobacz:

[zdjęcie: depositphotos.com]

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo