Mama do pracy, dziecko do żłobka: nowy sposób na kryzys demograficzny?

Kryzys demograficzny w Europie to rosnący problem. Młodzi ludzie zakładają rodziny coraz później, a dzieci rodzi się niewiele. UE postanowiła z tym zawalczyć poprzez zachęcanie matek do aktywności zawodowej. Czy to dobry pomysł?

Mama do pracy, dziecko do żłobka: nowy sposób na kryzys demograficzny?
depositphotos.com

Mama w pracy, dziecko w żłobku

UE, jak i obecny rząd, na różne sposoby próbują walczyć z niskim przyrostem naturalnym. PiS wprowadzając 500+ liczył na „baby boom”, który owszem miał miejsce, ale był chwilowy. Obecnie statystyki znów lecą w dół. Unia Europejska dla odmiany stara się ułatwić matkom powrót do aktywności zawodowej po ciąży poprzez ułatwienie im dostępu do opieki nad dzieckiem do lat 3.

Zdaniem Magdaleny Olek, analityka Instytutu Ordo Iuris oraz współautorki raportu „Opieka nad dziećmi do 3. roku życia w Polsce i na świecie. Aspekty prawne, ekonomiczne i społeczne” w wypowiedzi dla PCH24.pl, nie jest to idealne rozwiązanie:

Naszym zdaniem, jest to zła droga, nieodpowiadająca zarówno potrzebom rodziców jak i dzieci. Wyznaczenie takiego celu miało w założeniu pomóc rodzicom opiekującym się dziećmi do lat 3 jak najszybciej powrócić na rynek pracy zarobkowej. Problem w tym, że nikt nie zapytał rodziców, jakiej formy pomocy od państwa oczekują. Tym samym, nie dał im de facto wyboru formy opieki nad małymi dziećmi, ponieważ większości rodzin nie stać na samodzielne ponoszenie kosztów np. zatrudnienia opiekunki.

Jak pokazują badania wprowadzony w Polsce program 500+ mógł mieć wpływ na mniejszą obecność kobiet na rynku pracy, ale niekoniecznie był skutecznym pomysłem na zwiększenie liczby rodzących się w Polsce dzieci. Czy istnieje więc sensowne rozwiązanie kryzysu demograficznego w Europie?

Żłobek dobry dla dziecka?

Magdalena Olek w dalszej części wypowiedzi dla PCH24.pl tłumaczy:

Unia Europejska od lat forsuje ideę równouprawnienia kobiet, która błędnie rozumiana jest jako konieczność podjęcia przez nie pracy zarobkowej – nie zaś realne umożliwienie kobietom wyboru swojej drogi życiowej. W dokumentach unijnych wprost stwierdza się, że rodzina stanowi PRZESZKODĘ dla rozwijania przez kobiety kariery zawodowej.

Jednak patrząc na to realnie wiele kobiet po ciąży chce lub ze względów finansowych musi wrócić do pracy. Czasem żłobek to konieczność, a dla niektórych rodziców wygoda, z której chętnie korzystają. Jak można przeczytać na naszym forum matki, choć czasem z wątpliwościami oddają dzieci do żłobka kiedy wychodzą do pracy, to często są usatysfakcjonowane poziomem placówek.

Moi przyjaciele zdecydowali się na żłobek, zanim ich córeczka skończyła roczek. Przystosowała się bardzo szybko, chodzi tam bardzo chętnie, bawi się, je, śpi. Nie ma żadnych problemów poza niestety infekcjami co jakiś czas. Ale to w grupie dzieci nieuniknione. I z mojego doświadczenia wynika, że im młodsze dziecko, tym lepiej znosi przyzwyczajanie do żłobka – pisze jedna z forumowiczek.

Jedna z matek nie była jednak po stronie oddawania dzieci do żłobków:

Z Waszych rozważań można by wywnioskować, że z posłania niemowlaka do żłobka wynika więcej plusów niż minusów, a największy minus to choroby. Dziewczyny, czy Wy naprawdę nie zdajecie sobie sprawy, jaki wpływ na rozwój tak małego dziecka ma żłobek i co przeżywa takie 6, czy 8-miesięczne dziecko pozostawione w obcym miejscu z obcymi ludźmi? Rozumiem, że w życiu zdarzają się różne sytuacje i bywa, że nie ma wyboru, ale tak naprawdę (nie oszukujmy się), chyba nieczęsto się to zdarza. Gratuluję pogody ducha w tej sytuacji i sugeruję odrobinę obiektywnej refleksji nad wyższością niezliczonych zalet żłobka nad jego wadami (tylko weźcie pod uwagę te naprawdę ważne).

Niestety, obecnie nie ma idealnego rozwiązania, a rodzic często musi szukać rozwiązań najbardziej odpowiadających potrzebom dziecka i całej rodziny. Ideałem by było, gdyby kobiety miały realne wsparcie, kiedy zapragną pozostać z maluszkiem w domu. Z drugiej strony, pracujące matki, powinny być rozumiane, a opieka w żłobkach na najwyższym poziomie. Zobaczymy, czy z kolejnymi zmianami zaproponowanymi przez rząd przyjdzie lepsza zmiana, rozwiązująca kryzys demograficzny długoterminowo.

Zobacz:

[zdjęcie: depositphotos.com]

Dodaj komentarz

Ciąża
Bycie w ciąży w lato jest fantastyczne. To przez te 7 rzeczy!
Sierpień jest jednym z najcieplejszych miesięcy w roku i to lato wcale nie jest wyjątkiem. Jeśli dodamy do tego fakt, że starsze dzieci nie chodzą do szkoły i publicznego przedszkola,
Czytaj dalej
Pielęgnacja niemowląt
5 rzeczy, które powinna wiedzieć młoda mama
Gdy maluszek przychodzi na świat, każdy dzień jego życia jest dla świeżo upieczonych rodziców prawdziwym wyzwaniem. Młoda mama czuje się często zagubiona w nowych dla niej sytuacjach i nie wie,
Czytaj dalej
Mama
Twój znak zodiaku określa, jaką mamą jesteś! Który jest najlepszy?
Czy wiesz, spod jakiego znaku zodiaku pochodzą najlepsze mamy? Jakie cechy są przypisane każdej z nich? Przeczytaj nasze zestawienie, a dowiesz się, jaką matką jesteś. Rzecz jasna poniższy ranking należy potraktować
Czytaj dalej
Mama Rozrywka
Ta mama pokazuje, jak radzić sobie z dziećmi w czasie videkonferencji podczas pracy zdalnej!
Ze względu na kwarantannę związaną z koronawirusem, słynny wywiad Roberta Kellego, którego udzielał dla BBC, a który został "przejęty" przez dwójkę jego dzieci, właśnie zyskał drugie życie. Takie widoki są
Czytaj dalej
Ćwiczenia w ciąży Mama
Nie masz płaskiego brzucha po ciąży? Powodem może być rozejście mięśni brzucha
Dieta, brzuszki, kolejne brzuszki i... ciągły brak efektów! Pomimo starań Twój brzuch nie tylko nie wygląda jak u Anny Lewandowskiej, ale nawet przy dużej dozie wyobraźni trudno znaleźć podobieństwo. Powodem
Czytaj dalej
Ciąża Mama
Wypadanie włosów po ciąży? Nie martw się, nie wyłysiejesz!
Kiedy moja koleżanka świeżo po porodzie pokazywała mi swoje odrosty pod grzywką, nie mogłam uwierzyć, że wypadanie włosów po ciąży może przybrać TAKI wymiar. Jej włosy rzeczywiście nie wyglądały najlepiej
Czytaj dalej