Porody rodzinne zakazane! Szpitale wprowadzają ograniczenia na porodówkach lub całkowicie zawieszają ich funkcjonowanie

To nie jest łatwy czas dla wszystkich. Dla kobiet, które za chwilę będą rodziły także. Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny jako jeden z pierwszych wprowadził zakaz obecności ojców na porodówkach. Obostrzenia dotyczą też odwiedzin i osób pozostających z dziećmi na oddziałach pediatrycznych. Podobne komunikaty pojawiały się wczoraj na stronach kolejnych szpitali. Niektóre szpitale zawieszają działalność porodówek i oddziałów noworodkowych.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • W kolejnych rozporządzeniach ministerstwo zdrowia może wprowadzić czasowe ograniczenie sposobów przemieszczania się.
  • Szpitale wprowadzają zakaz wejścia odwiedzających na ich teren.
  • Ojcowie i bliskie osoby nie mogą towarzyszyć ciężarnym podczas porodów naturalnych oraz cesarskiego cięcia.
  • Na oddziałach pediatrycznych z dzieckiem może przebywać tylko jeden rodzic, który nie ma możliwości wychodzenia z oddziału.

Zakaz przebywania ojców na porodówkach

Na facebookowym fanpagu Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny pojawił się komunikat mówiący, iż od dnia 12.03.2020 roku od godziny 12:00 do odwołania zostaje wstrzymana możliwość obecności osób towarzyszących na oddziałach szpitalnych. W praktyce oznacza to też brak możliwości obecności bliskich w trakcie porodu. Jedynym wyjątkiem przewidzianym przez szpital jest obecność opiekuna dziecka na Oddziale Pediatrii oraz Oddziale Patologii Noworodka z zastrzeżeniem, że przy dziecku może przebywać tylko jeden rodzic i nie ma on prawa opuszczania oddziału, na którym przebywa.

Skrajne opinie internautów

Post szpitala pojawił się na kilka godzin przed wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemiologicznego i informacji o tym, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może wprowadzić m.in. czasowe ograniczenia określonych sposobów przemieszczania się. Opinie internautów na temat zakazu wprowadzonego przez szpital są skrajnie różnie: od tych pełnych zrozumienia po całkowitą negację. Część komentujących zwraca uwagę, że obostrzenia mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie zagrożenia epidemią. Inni powołują się na to, jak ważna jest obecność bliskiej osoby w trakcie porodu.

W innych szpitalach wprowadzają to samo powoli. Więc to nie jest bez sensu a dla bezpieczeństwa..

(…) sorry ale to lekka przesada, kobieta ma prawo rodzić w obecności męża

Nie każda kobieta radzi sobie w takich sytuacjach, porody są różne, kobiety z depresja też muszą jakoś rodzic, wsparcie najbliższej osoby czy to mąż czy mama(nie mówię o całej familii na porodówce, czy poporodowe) jest dla niektórych bardzo ważne. Gdyby matce coś się stało albo dziecku przy porodzie to drugi rodzic nie ma opcji, a w czym jest gorszy np tata dziecka? Nie wszystkie szpitale odwołały porody rodzinne. Wiadomo, że bezpieczeństwo przede wszystkim ale tu nie ma póki co sensownego i logicznego wytłumaczenia.

Odwiedziny a obecność męża przy porodzie to zupełnie dwie inne sprawy… W zeszłym tygodniu w innych szpitalach na pewno mógł być mąż przy porodzie. Wiem, że sytuacja jest dynamiczna, ale nie do końca rozumiem tego nakazu/zakazu… Poród to bardzo osobista i indywidualna sprawa i często traumatyczne przeżycie, ból, lęk, ale także piękna chwila, pierwsze minuty, godziny z wyczekiwanym maluszkiem, dlaczego tacie dziecka ma być to odebrane?

(…) owszem nasze mamy dały radę ale bardzo często poród był traumatycznym wspomnieniem. Doskonale rozumiem kobiety, które cała ciąże miały zaplanowane jak będzie wyglądał poród, a teraz w ostatniej chwili ktoś te plany zmienia , to powoduje stres. Bardzo współczuje, nie chciałabym bym sama na oddziale zaraz po porodzie, czy to SN czy CC, tak czy inaczej kobieta potrzebuje wsparcia, pomocy. Brak obecności męża przy porodzie to trochę przerost formy nad treścią- ma chronić przed ewentualnym wniesieniem zarazy. Jest jeszcze okres inkubacji choroby, jeśli taki mąż byłby chory, kobieta która rodzi tez najprawdopodobniej jest chora i może pozarazac innych. Na pediatrii i patologii noworodka może być jeden rodzic który nie może opuszczać oddziały, ty można by wprowadzić te sama zasadę niech mężczyzna przyjdzie i nie opuszcza oddziału.

Bardzo dobrze, to jest sytuacja nadzwyczajna i ilość osób na oddziałach trzeba ograniczyć do koniecznego minimum.

Obostrzenia dotyczące porodów, a także zamknięte oddziały

Przypomnijmy, że już 8 marca zgodnie z decyzją Wojewody Lubuskiego oddział ginekologiczno-położniczy oraz noworodkowy w żagańskiej filii 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach został czasowo zawieszony. Wczoraj podobną decyzję podjął między innymi szpital powiatowy w Strzelcach Opolskich. Powodami jest między innymi brak personelu medycznego. Część personelu zostało poddanych kwarantannie, ponieważ miały kontakt z osobami z podejrzeniem zarażenia koronawirusem.

Sprawdź: Zmiany w zwolnieniach na dziecko ze względu na koronawirusa!

Czy zakazy dotyczące porodów rodzinnych są legalne?

Na ten temat wypowiedziała się w zeszły piątek Fundacja Rodzić po Ludzku:

Wczoraj (12.03.2020) natomiast Ministerstwo zdrowia poinformowało, że stanu zagrożenia epidemicznego zostanie wkrótce wprowadzony. Oznacza to, że dyrektorzy szpitali zgodnie z prawem będą mogli zakazać porodów rodzinnych.

Dowiedz się: Czy szkoły będą organizowały lekcje online?

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo