Masaż dziecka metodą Shantala

Masaż Shantala to pochodząca z dalekiej Azji sztuka masowania niemowląt, która robi od kilkunastu lat furorę w krajach europejskich i w Stanach Zjednoczonych. Na czym polega jej sukces?

Masaże metodą Shantala

Ten rodzaj masażu wywodzi się z Indii. Ma ponad tysiącletnią tradycję. W Indiach umiejętność jego wykonywania jest przekazywana z pokolenia na pokolenie i jest tradycyjnym elementem wychowywania dzieci. Nazywany jest tam “dotykiem miłości”. Masaż Shantala ma charakter relaksacyjny, nie stosuje się go w celach terapeutycznych przy fizycznych schorzeniach. Jego główną zaletą jest specjalna forma dotyku, która sprawia maluszkowi przyjemność.

Stał się popularny w Europie dzięki francuskiemu położnikowi, Frederique Leboyer. Podczas swojej podróży do Indii, spotkał on w Kalkucie sparaliżowaną od pasa w dół kobietę, która siedząc pośród zgiełku wprost na gołej ziemi, masowała swoje malutkie dziecko ruchami pełnymi harmonii, spokoju i miłości. Shantala – bo tak miała na imię – miała opowiedzieć położnikowi o tradycji masowania najmłodszych, panującej w jej rodzinie od pokoleń.

Po powrocie do Europy, Leboyer opisał swoje przemyślenia w książce „Shantala – tradycyjna sztuka masażu”. Zawarł w niej szczegółowe opisy technik masowania, przekazane mu przez napotkaną Hinduskę, której imieniem Francuz nazwał ten rodzaj masażu. Książka szybko stała się hitem w jego kraju, a jej popularność stopniowo zataczała coraz szersze kręgi w całej Europie. W połowie lat dziewięćdziesiątych dotarła także do Polski, chociaż tłumaczenia poradnika napisanego przez położnika doczekaliśmy się dopiero w 2012 roku.

Zalety masażu Shantala

Rozwój mózgu

Niemowlęta przez pierwsze miesiące życia odbierają otoczenie głównie przez zmysł dotyku. Ma on nie tylko kluczowe znaczenie w poznawaniu świata w pierwszych dniach życia. W ludzkiej skórze znajdują się miliony receptorów, których stymulacja rozbudza pracę mózgu i rozwój układu nerwowego. Pobudzanie tych receptorów sprawia, że w mózgu tworzą się nowe połączenia, które pozostają na okres całego życia człowieka, dlatego masowanie niemowląt  ma bezpośredni wpływ na rozwój ich mózgu.

Więź z rodzicami

Masaż Shantala zaspokaja naturalne potrzeby bliskości i kontaktu fizycznego, które każdy człowiek nosi w sobie od urodzenia. Masowanie malucha pomaga zbudować silną więź pomiędzy nim a rodzicami. Ciekawostką jest fakt, że w Holandii masaż ten jest obowiązkowym elementem procedury adopcyjnej. W naturalny sposób pozwala przyszłym rodzicom zbliżyć się do maluszka i zawiązać pierwszą, bardzo silną nić więzi emocjonalnej.

Świadomość własnego ciała

Dziecko, które jest regularnie masowane, od pierwszych dni uczy się świadomości własnego ciała. Gdy opowiadasz o tym, co właśnie robisz, jaką część ciała masujesz, maluch uczy się własnej anatomii. Od najmłodszych lat wie, jaki dotyk sprawia mu przyjemność, w którym miejscu największą. Uczy się otwartości, prawdopodobnie w przyszłości będzie łatwiej nawiązywać kontakty z innymi ludźmi.

Poczucie bezpieczeństwa

Badania wskazują, że nic nie daje człowiekowi takiego poczucia bezpieczeństwa, jak dobry kontakt fizyczny z drugim człowiekiem. Dzieci zawsze najbezpieczniej czują się w ramionach rodziców. Głaskanie i masowanie działa uspokajająco na maluchy w każdym wieku. Zdaniem specjalistów, bodźce odbierane przez skórę dotykanych maluszków są bardzo podobne do tych, które były wywoływane przez wody płodowe w łonie mamy. Dzięki temu dzieci czują się dobrze i bezpiecznie, ponieważ mają warunki podobne do tych, które przez kilka miesięcy były ich całym światem.

Łagodzi stres

Masaż rozluźnia i łagodzi napięcie mięśni, które występuje przy odczuwanym przez człowieka stresie. Ma to zastosowanie zarówno u ludzi dorosłych, jak i u tych całkiem malutkich.

Pomaga w zasypianiu

Masaż relaksuje i rozluźnia dziecko. Sprawia, że czuje się ono bezpieczne, wycisza się, dzięki czemu jest w stanie łatwiej i szybciej zasnąć.

Pobudza krążenie

Masowanie pobudza pracę układu krwionośnego. Krew zaczyna szybciej krążyć w żyłach, dzięki czemu cały organizm jest lepiej dotleniony. U malutkich dzieci jest to ważną zaletą, ponieważ ich układ krwionośny i mechanizm termoregulacji dopiero uczą się poprawnie funkcjonować.

Poprawia trawienie i zapobiega kolce

Jednym z elementów masażu jest masaż brzuszka. Dzięki temu stymulowany jest układ pokarmowy. Jelita lepiej pracują, reguluje się cykl wypróżnień, a także ułatwione jest uwalnianie gazów, których zbyt duże nagromadzenie powoduje bolesne kolki.

Korzyści płynące dla rodziców z masażu Shantala

Masaż Shantala to nie tylko korzyści dla maluszka. Przyjemność i pozytywne skutki dotyczą również rodziców. Podobnie jak dziecko, czują się oni zrelaksowani i rozluźnieni. Ich więzi z dzieckiem wzmacniają się. Wedle specjalistów taki rodzaj kontaktu jest w stanie złagodzić skutki lub nawet całkowicie zapobiec depresji poporodowej u matek.

Masaż pozwala na lepsze zrozumienie dziecka i jego niewerbalnych komunikatów. Rodzice mają większą świadomość reakcji dziecka, ich znaczenia. Wiedzą, jaki rodzaj dotyku szybko uspokaja malucha.

Jak wykonywać masaż Shantala?

Masażu nie powinno rozpoczynać się od razu po nakarmieniu malucha. Należy odczekać minimum pół godziny. W pomieszczeniu powinno być ciepło, ponieważ dziecko podczas masażu pozostaje nagie. Masujący rodzic siedzi bezpośrednio na podłodze lub klęczy. Przed sobą rozłóż kocyk i połóż na nim szkraba. Możesz także siedzieć z nogami wyciągniętymi przed siebie, na których połóż dziecko tak, by stópkami dotykało Twojego podbrzusza.

W dłoniach rozgrzej olejek. Rozpocznij od masowania klatki piersiowej. Wykonuj delikatne, koliste ruchy. Przesuwaj się stopniowo w dół, obejmując jednocześnie dłońmi boki malucha. Następnie wymasuj obydwie rączki i nóżki – każdą z osobna. Wykonuj przy tym ruchy, jakbyś chciała odcisnąć z nich nadmiar wody – oczywiście odpowiednio delikatnie. Rączki i nóżki wymasuj od pach i pachwin, aż do końców paluszków. W następnej kolejności przejdź do plecków dziecka. Zacznij od karku i powoli schodź ku pośladkom.

Na samym końcu wymasuj twarz dziecka. Zacznij od delikatnych ruchów kolistych wykonywanych na czółku. Pomasuj nosek, policzki i bródkę. Następnie przejdź do uszu i główki malucha.

Cały masaż nie powinien zajmować dłużej niż 10 minut. Po zakończeniu dobrze jest wykąpać maluszka. Będzie to kolejna chwila relaksu dla niego, a dodatkowo pozbędziecie się nadmiaru olejku pozostałego po masażu.

[Zdjęcie główne: Screen Youtube “TV Chris Flores”]

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Masaż dziecka metodą Shantala

  1. Bardzo interesujący artykuł. Zbawienne właściwości masażu są znane już od wieków. Tak jak napisano w artykule, taki masaż to forma relaksu zarówno dla dziecka jak i rodzica.

    Rozwój niemowląt, Pierwszy rok życia dziecka

    Czwarty miesiąc życia dziecka

    Czwarty miesiąc życia dziecka to moment, gdy jest ono zdecydowanie bardziej sprawne niż w chwili narodzin i łatwiej komunikuje się z otoczeniem. Maluszek ma większą świadomość tego, co dzieje się...

    Czytaj dalej →
    Rozwój niemowląt

    Pierwsze akrobacje

    Pierwsze naturalne ćwiczenia dziecka Wielu rodziców czeka z niecierpliwością na to, gdy ich dziecko samo wykona obrót z pleców na brzuch. Wcześniej jednak to zachowanie i naturalne dla dziecka ćwiczenie...

    Czytaj dalej →
    Rozwój niemowląt

    Skoki rozwojowe po roku życia dziecka

    Skoki rozwojowe po roku życia nie ustępują – możesz spodziewać się ważnych zmian w zachowaniu dziecka, podobnie, jak miało to miejsce w wieku niemowlęcym. Wyjaśniamy, czym objawiają się najważniejsze momenty...

    Czytaj dalej →
    Rozwój niemowląt

    Kiedy zanika odruch moro u niemowląt?

    Odruch moro to jeden z automatycznych ruchów, które można zaobserwować u noworodków i niemowląt. Pojawia się już w 9 tygodniu życia płodowego i utrzymuje kilka miesięcy po narodzinach. Jego występowanie...

    Czytaj dalej →
    Rozwój niemowląt, Pierwszy rok życia dziecka

    Dziewiąty miesiąc życia dziecka

    Dziewięciomiesięczny maluch potrafi już raczkować, samodzielnie siada, bez trudu przekręca się z pleców na brzuszek i w dalszym ciągu jest bardzo zainteresowany otaczającym go światem. Dziecko bardzo lubi teraz naśladować...

    Czytaj dalej →
    Rozwój niemowląt, Pierwszy rok życia dziecka

    Szósty miesiąc życia dziecka

    Szósty miesiąc życia dziecka to moment, gdy jest ono już zdolne wykonywać wiele ruchów. Potrafi pełzać i turlać się, przewracać z pleców na brzuszek i unosić główkę. Część dzieci w...

    Czytaj dalej →
    Zakupy dla niemowląt

    Prezent na roczek z Ikei?

    Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

    Czytaj dalej →
    Wieczór kawalerski i panieński

    Wieczór kawalerski

    Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo
    Enable registration in settings - general