Masaż dziecka metodą Shantala

Masaż Shantala to pochodząca z dalekiej Azji sztuka masowania niemowląt, która robi od kilkunastu lat furorę w krajach europejskich i w Stanach Zjednoczonych. Na czym polega jej sukces?

Masaże metodą Shantala

Ten rodzaj masażu wywodzi się z Indii. Ma ponad tysiącletnią tradycję. W Indiach umiejętność jego wykonywania jest przekazywana z pokolenia na pokolenie i jest tradycyjnym elementem wychowywania dzieci. Nazywany jest tam “dotykiem miłości”. Masaż Shantala ma charakter relaksacyjny, nie stosuje się go w celach terapeutycznych przy fizycznych schorzeniach. Jego główną zaletą jest specjalna forma dotyku, która sprawia maluszkowi przyjemność.

Stał się popularny w Europie dzięki francuskiemu położnikowi, Frederique Leboyer. Podczas swojej podróży do Indii, spotkał on w Kalkucie sparaliżowaną od pasa w dół kobietę, która siedząc pośród zgiełku wprost na gołej ziemi, masowała swoje malutkie dziecko ruchami pełnymi harmonii, spokoju i miłości. Shantala – bo tak miała na imię – miała opowiedzieć położnikowi o tradycji masowania najmłodszych, panującej w jej rodzinie od pokoleń.

Po powrocie do Europy, Leboyer opisał swoje przemyślenia w książce „Shantala – tradycyjna sztuka masażu”. Zawarł w niej szczegółowe opisy technik masowania, przekazane mu przez napotkaną Hinduskę, której imieniem Francuz nazwał ten rodzaj masażu. Książka szybko stała się hitem w jego kraju, a jej popularność stopniowo zataczała coraz szersze kręgi w całej Europie. W połowie lat dziewięćdziesiątych dotarła także do Polski, chociaż tłumaczenia poradnika napisanego przez położnika doczekaliśmy się dopiero w 2012 roku.

Zalety masażu Shantala

Rozwój mózgu

Niemowlęta przez pierwsze miesiące życia odbierają otoczenie głównie przez zmysł dotyku. Ma on nie tylko kluczowe znaczenie w poznawaniu świata w pierwszych dniach życia. W ludzkiej skórze znajdują się miliony receptorów, których stymulacja rozbudza pracę mózgu i rozwój układu nerwowego. Pobudzanie tych receptorów sprawia, że w mózgu tworzą się nowe połączenia, które pozostają na okres całego życia człowieka, dlatego masowanie niemowląt  ma bezpośredni wpływ na rozwój ich mózgu.

Więź z rodzicami

Masaż Shantala zaspokaja naturalne potrzeby bliskości i kontaktu fizycznego, które każdy człowiek nosi w sobie od urodzenia. Masowanie malucha pomaga zbudować silną więź pomiędzy nim a rodzicami. Ciekawostką jest fakt, że w Holandii masaż ten jest obowiązkowym elementem procedury adopcyjnej. W naturalny sposób pozwala przyszłym rodzicom zbliżyć się do maluszka i zawiązać pierwszą, bardzo silną nić więzi emocjonalnej.

Świadomość własnego ciała

Dziecko, które jest regularnie masowane, od pierwszych dni uczy się świadomości własnego ciała. Gdy opowiadasz o tym, co właśnie robisz, jaką część ciała masujesz, maluch uczy się własnej anatomii. Od najmłodszych lat wie, jaki dotyk sprawia mu przyjemność, w którym miejscu największą. Uczy się otwartości, prawdopodobnie w przyszłości będzie łatwiej nawiązywać kontakty z innymi ludźmi.

Poczucie bezpieczeństwa

Badania wskazują, że nic nie daje człowiekowi takiego poczucia bezpieczeństwa, jak dobry kontakt fizyczny z drugim człowiekiem. Dzieci zawsze najbezpieczniej czują się w ramionach rodziców. Głaskanie i masowanie działa uspokajająco na maluchy w każdym wieku. Zdaniem specjalistów, bodźce odbierane przez skórę dotykanych maluszków są bardzo podobne do tych, które były wywoływane przez wody płodowe w łonie mamy. Dzięki temu dzieci czują się dobrze i bezpiecznie, ponieważ mają warunki podobne do tych, które przez kilka miesięcy były ich całym światem.

Łagodzi stres

Masaż rozluźnia i łagodzi napięcie mięśni, które występuje przy odczuwanym przez człowieka stresie. Ma to zastosowanie zarówno u ludzi dorosłych, jak i u tych całkiem malutkich.

Pomaga w zasypianiu

Masaż relaksuje i rozluźnia dziecko. Sprawia, że czuje się ono bezpieczne, wycisza się, dzięki czemu jest w stanie łatwiej i szybciej zasnąć.

Pobudza krążenie

Masowanie pobudza pracę układu krwionośnego. Krew zaczyna szybciej krążyć w żyłach, dzięki czemu cały organizm jest lepiej dotleniony. U malutkich dzieci jest to ważną zaletą, ponieważ ich układ krwionośny i mechanizm termoregulacji dopiero uczą się poprawnie funkcjonować.

Poprawia trawienie i zapobiega kolce

Jednym z elementów masażu jest masaż brzuszka. Dzięki temu stymulowany jest układ pokarmowy. Jelita lepiej pracują, reguluje się cykl wypróżnień, a także ułatwione jest uwalnianie gazów, których zbyt duże nagromadzenie powoduje bolesne kolki.

Korzyści płynące dla rodziców z masażu Shantala

Masaż Shantala to nie tylko korzyści dla maluszka. Przyjemność i pozytywne skutki dotyczą również rodziców. Podobnie jak dziecko, czują się oni zrelaksowani i rozluźnieni. Ich więzi z dzieckiem wzmacniają się. Wedle specjalistów taki rodzaj kontaktu jest w stanie złagodzić skutki lub nawet całkowicie zapobiec depresji poporodowej u matek.

Masaż pozwala na lepsze zrozumienie dziecka i jego niewerbalnych komunikatów. Rodzice mają większą świadomość reakcji dziecka, ich znaczenia. Wiedzą, jaki rodzaj dotyku szybko uspokaja malucha.

Jak wykonywać masaż Shantala?

Masażu nie powinno rozpoczynać się od razu po nakarmieniu malucha. Należy odczekać minimum pół godziny. W pomieszczeniu powinno być ciepło, ponieważ dziecko podczas masażu pozostaje nagie. Masujący rodzic siedzi bezpośrednio na podłodze lub klęczy. Przed sobą rozłóż kocyk i połóż na nim szkraba. Możesz także siedzieć z nogami wyciągniętymi przed siebie, na których połóż dziecko tak, by stópkami dotykało Twojego podbrzusza.

W dłoniach rozgrzej olejek. Rozpocznij od masowania klatki piersiowej. Wykonuj delikatne, koliste ruchy. Przesuwaj się stopniowo w dół, obejmując jednocześnie dłońmi boki malucha. Następnie wymasuj obydwie rączki i nóżki – każdą z osobna. Wykonuj przy tym ruchy, jakbyś chciała odcisnąć z nich nadmiar wody – oczywiście odpowiednio delikatnie. Rączki i nóżki wymasuj od pach i pachwin, aż do końców paluszków. W następnej kolejności przejdź do plecków dziecka. Zacznij od karku i powoli schodź ku pośladkom.

Na samym końcu wymasuj twarz dziecka. Zacznij od delikatnych ruchów kolistych wykonywanych na czółku. Pomasuj nosek, policzki i bródkę. Następnie przejdź do uszu i główki malucha.

Cały masaż nie powinien zajmować dłużej niż 10 minut. Po zakończeniu dobrze jest wykąpać maluszka. Będzie to kolejna chwila relaksu dla niego, a dodatkowo pozbędziecie się nadmiaru olejku pozostałego po masażu.

[Zdjęcie główne: Screen Youtube “TV Chris Flores”]

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Masaż dziecka metodą Shantala

 1. Bardzo interesujący artykuł. Zbawienne właściwości masażu są znane już od wieków. Tak jak napisano w artykule, taki masaż to forma relaksu zarówno dla dziecka jak i rodzica.

  Rozwój niemowląt

  Męskie sprawy małego mężczyzny

  Prawidłowa pielęgnacja niemowlęcia przysparza z początku rodzicom wielu problemów. Boją się uszkodzić delikatne ciało maluszka, nie są do końca pewni co im wolno, a czego lepiej nie robić. Wątpliwości budzą...

  Czytaj dalej →
  Rozwój niemowląt

  Dlaczego niemowlę piszczy?

  Kiedy kilkumiesięczne niemowlę piszczy, pierwszą myślą jego opiekunów jest podejrzenie, że odczuwa silny ból w którejś partii ciała. Na szczęście, dolegliwości bólowe w takich sytuacjach stanowią raczej wyjątek niż regułę....

  Czytaj dalej →
  Rozwój niemowląt

  Pierwsze akrobacje

  Pierwsze naturalne ćwiczenia dziecka Wielu rodziców czeka z niecierpliwością na to, gdy ich dziecko samo wykona obrót z pleców na brzuch. Wcześniej jednak to zachowanie i naturalne dla dziecka ćwiczenie...

  Czytaj dalej →
  Rozwój niemowląt

  Pierwszy rok życia dziecka

  Od kolki do chodzenia, czyli pierwszy rok życia dziecka Pierwsze miesiące niemowlaka to czas intensywnego rozwoju. Niemalże każdy dzień pierwszego roku jest debiutem. To, w jakim czasie dziecko będzie rozwijało...

  Czytaj dalej →
  Rozwój niemowląt, Pierwszy rok życia dziecka

  Jedenasty miesiąc życia dziecka

  Jedenasty miesiąc życia dziecka to moment, gdy jest już ono coraz bardziej „kontaktowe” i rozumie więcej wyrazów. Część niemowląt właśnie w tym wieku wypowiada swoje pierwsze świadome słowa. Mimo, że...

  Czytaj dalej →
  Rozwój niemowląt

  Pierwsze próby siadania

  Kiedy niemowlę siada? Kiedy niemowlę siada? Pierwsze próby siadania u niemowląt mogą wystąpić w różnych okresach. Niektóre maluchy już w 6 miesięcy samodzielnie siedzą, inne jeszcze w 9 miesiącu życia...

  Czytaj dalej →
  Rozwój niemowląt

  Dziecko uzależnione od telefonu

  Mamo, czy telefon już działa? Niedawno mój syn dostał szlaban na telefon. Niby normalna sprawa, tyle że Stasiek ma dopiero rok i dwa miesiące. Kilka miesięcy temu nie przeszłoby mi...

  Czytaj dalej →
  Rozwój niemowląt, Pierwszy rok życia dziecka

  Drugi miesiąc życia dziecka

  Drugi miesiąc życia dziecka Drugi miesiąc życia dziecka to czas, gdy maluch jest już przyzwyczajony do życia poza brzuszkiem mamy. W tym czasie następuje jego szybki rozwój, zarówno fizyczny, jak...

  Czytaj dalej →
  Rozwój niemowląt, Pierwszy rok życia dziecka

  Dziewiąty miesiąc życia dziecka

  Dziewięciomiesięczny maluch potrafi już raczkować, samodzielnie siada, bez trudu przekręca się z pleców na brzuszek i w dalszym ciągu jest bardzo zainteresowany otaczającym go światem. Dziecko bardzo lubi teraz naśladować...

  Czytaj dalej →
  Rozwój niemowląt, Pierwszy rok życia dziecka

  Dwunasty miesiąc życia dziecka

  W dwunastym miesiącu życia dziecka stawia ono już pierwsze kroczki i wypowiada świadomie pierwsze słowa. Maluszek rozumie co do niego mówisz i potrafi wykonać proste polecenia. Z dnia na dzień...

  Czytaj dalej →
  Zdrowie dziecka

  Jak powstają pieprzyki?

  Pieprzyki to niewielkie znamiona, które ma na swojej skórze każdy człowiek – bez względu na płeć czy wiek. Pojawiają się na niej przez całe nasze życie. Niektóre znikają, w ich...

  Czytaj dalej →
  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo
  Enable registration in settings - general