Masaż dziecka metodą Shantala

Masaż Shantala to pochodząca z dalekiej Azji sztuka masowania niemowląt, która robi od kilkunastu lat furorę w krajach europejskich i w Stanach Zjednoczonych. Na czym polega jej sukces?

Masaż dziecka metodą Shantala

Masaże metodą Shantala

Ten rodzaj masażu wywodzi się z Indii. Ma ponad tysiącletnią tradycję. W Indiach umiejętność jego wykonywania jest przekazywana z pokolenia na pokolenie i jest tradycyjnym elementem wychowywania dzieci. Nazywany jest tam “dotykiem miłości”. Masaż Shantala ma charakter relaksacyjny, nie stosuje się go w celach terapeutycznych przy fizycznych schorzeniach. Jego główną zaletą jest specjalna forma dotyku, która sprawia maluszkowi przyjemność.

Stał się popularny w Europie dzięki francuskiemu położnikowi, Frederique Leboyer. Podczas swojej podróży do Indii, spotkał on w Kalkucie sparaliżowaną od pasa w dół kobietę, która siedząc pośród zgiełku wprost na gołej ziemi, masowała swoje malutkie dziecko ruchami pełnymi harmonii, spokoju i miłości. Shantala – bo tak miała na imię – miała opowiedzieć położnikowi o tradycji masowania najmłodszych, panującej w jej rodzinie od pokoleń.

Po powrocie do Europy, Leboyer opisał swoje przemyślenia w książce „Shantala – tradycyjna sztuka masażu”. Zawarł w niej szczegółowe opisy technik masowania, przekazane mu przez napotkaną Hinduskę, której imieniem Francuz nazwał ten rodzaj masażu. Książka szybko stała się hitem w jego kraju, a jej popularność stopniowo zataczała coraz szersze kręgi w całej Europie. W połowie lat dziewięćdziesiątych dotarła także do Polski, chociaż tłumaczenia poradnika napisanego przez położnika doczekaliśmy się dopiero w 2012 roku.

Zalety masażu Shantala

Rozwój mózgu

Niemowlęta przez pierwsze miesiące życia odbierają otoczenie głównie przez zmysł dotyku. Ma on nie tylko kluczowe znaczenie w poznawaniu świata w pierwszych dniach życia. W ludzkiej skórze znajdują się miliony receptorów, których stymulacja rozbudza pracę mózgu i rozwój układu nerwowego. Pobudzanie tych receptorów sprawia, że w mózgu tworzą się nowe połączenia, które pozostają na okres całego życia człowieka, dlatego masowanie niemowląt  ma bezpośredni wpływ na rozwój ich mózgu.

Więź z rodzicami

Masaż Shantala zaspokaja naturalne potrzeby bliskości i kontaktu fizycznego, które każdy człowiek nosi w sobie od urodzenia. Masowanie malucha pomaga zbudować silną więź pomiędzy nim a rodzicami. Ciekawostką jest fakt, że w Holandii masaż ten jest obowiązkowym elementem procedury adopcyjnej. W naturalny sposób pozwala przyszłym rodzicom zbliżyć się do maluszka i zawiązać pierwszą, bardzo silną nić więzi emocjonalnej.

Świadomość własnego ciała

Dziecko, które jest regularnie masowane, od pierwszych dni uczy się świadomości własnego ciała. Gdy opowiadasz o tym, co właśnie robisz, jaką część ciała masujesz, maluch uczy się własnej anatomii. Od najmłodszych lat wie, jaki dotyk sprawia mu przyjemność, w którym miejscu największą. Uczy się otwartości, prawdopodobnie w przyszłości będzie łatwiej nawiązywać kontakty z innymi ludźmi.

Poczucie bezpieczeństwa

Badania wskazują, że nic nie daje człowiekowi takiego poczucia bezpieczeństwa, jak dobry kontakt fizyczny z drugim człowiekiem. Dzieci zawsze najbezpieczniej czują się w ramionach rodziców. Głaskanie i masowanie działa uspokajająco na maluchy w każdym wieku. Zdaniem specjalistów, bodźce odbierane przez skórę dotykanych maluszków są bardzo podobne do tych, które były wywoływane przez wody płodowe w łonie mamy. Dzięki temu dzieci czują się dobrze i bezpiecznie, ponieważ mają warunki podobne do tych, które przez kilka miesięcy były ich całym światem.

Łagodzi stres

Masaż rozluźnia i łagodzi napięcie mięśni, które występuje przy odczuwanym przez człowieka stresie. Ma to zastosowanie zarówno u ludzi dorosłych, jak i u tych całkiem malutkich.

Pomaga w zasypianiu

Masaż relaksuje i rozluźnia dziecko. Sprawia, że czuje się ono bezpieczne, wycisza się, dzięki czemu jest w stanie łatwiej i szybciej zasnąć.

Pobudza krążenie

Masowanie pobudza pracę układu krwionośnego. Krew zaczyna szybciej krążyć w żyłach, dzięki czemu cały organizm jest lepiej dotleniony. U malutkich dzieci jest to ważną zaletą, ponieważ ich układ krwionośny i mechanizm termoregulacji dopiero uczą się poprawnie funkcjonować.

Poprawia trawienie i zapobiega kolce

Jednym z elementów masażu jest masaż brzuszka. Dzięki temu stymulowany jest układ pokarmowy. Jelita lepiej pracują, reguluje się cykl wypróżnień, a także ułatwione jest uwalnianie gazów, których zbyt duże nagromadzenie powoduje bolesne kolki.

Korzyści płynące dla rodziców z masażu Shantala

Masaż Shantala to nie tylko korzyści dla maluszka. Przyjemność i pozytywne skutki dotyczą również rodziców. Podobnie jak dziecko, czują się oni zrelaksowani i rozluźnieni. Ich więzi z dzieckiem wzmacniają się. Wedle specjalistów taki rodzaj kontaktu jest w stanie złagodzić skutki lub nawet całkowicie zapobiec depresji poporodowej u matek.

Masaż pozwala na lepsze zrozumienie dziecka i jego niewerbalnych komunikatów. Rodzice mają większą świadomość reakcji dziecka, ich znaczenia. Wiedzą, jaki rodzaj dotyku szybko uspokaja malucha.

Jak wykonywać masaż Shantala?

Masażu nie powinno rozpoczynać się od razu po nakarmieniu malucha. Należy odczekać minimum pół godziny. W pomieszczeniu powinno być ciepło, ponieważ dziecko podczas masażu pozostaje nagie. Masujący rodzic siedzi bezpośrednio na podłodze lub klęczy. Przed sobą rozłóż kocyk i połóż na nim szkraba. Możesz także siedzieć z nogami wyciągniętymi przed siebie, na których połóż dziecko tak, by stópkami dotykało Twojego podbrzusza.

W dłoniach rozgrzej olejek. Rozpocznij od masowania klatki piersiowej. Wykonuj delikatne, koliste ruchy. Przesuwaj się stopniowo w dół, obejmując jednocześnie dłońmi boki malucha. Następnie wymasuj obydwie rączki i nóżki – każdą z osobna. Wykonuj przy tym ruchy, jakbyś chciała odcisnąć z nich nadmiar wody – oczywiście odpowiednio delikatnie. Rączki i nóżki wymasuj od pach i pachwin, aż do końców paluszków. W następnej kolejności przejdź do plecków dziecka. Zacznij od karku i powoli schodź ku pośladkom.

Na samym końcu wymasuj twarz dziecka. Zacznij od delikatnych ruchów kolistych wykonywanych na czółku. Pomasuj nosek, policzki i bródkę. Następnie przejdź do uszu i główki malucha.

Cały masaż nie powinien zajmować dłużej niż 10 minut. Po zakończeniu dobrze jest wykąpać maluszka. Będzie to kolejna chwila relaksu dla niego, a dodatkowo pozbędziecie się nadmiaru olejku pozostałego po masażu.

[Zdjęcie główne: Screen Youtube “TV Chris Flores”]

1 komentarzy: Masaż dziecka metodą Shantala

MayThai Dodane ponad rok temu,

Bardzo interesujący artykuł. Zbawienne właściwości masażu są znane już od wieków. Tak jak napisano w artykule, taki masaż to forma relaksu zarówno dla dziecka jak i rodzica.

Dodaj komentarz

Rozrywka
Siostry bliźniaczki urodziły tego samego dnia! Szanse na taki poród szacuje się na 8:100 000
Siostry bliźniaczki zaszły w ciążę mniej więcej w tym samym czasie, choć wcale tego nie planowały. Gdy obu minął termin porodu, postanowiły, że urodzą dzieci tego samego dnia! Lekarze twierdzą, że
Czytaj dalej
Co jeść podczas karmienia piersią? Co jeść w ciąży?
Grejpfrut w ciąży i podczas karmienia piersią
Grejpfrut to najzdrowszy ze wszystkich cytrusów. Nazywany jest nawet rajskim owocem – czy słusznie? Jakie właściwości ma grejpfrut? Czy można go jeść w czasie ciąży? Czy ma wpływ na karmienie
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt
Mój mąż kąpie się nago z córką – czy powinnam zacząć się martwić?
Na facebookowych grupach rodzicielskich coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące wspólnej kąpieli ojca i dziecka. Od jakiego wieku nagość rodziców przy dzieciach jest czymś niestosownym? Czy płeć rodzica i dziecka
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt
Kiedy dziecko zaczyna się śmiać w głos?
Dziecko od pierwszych chwil po porodzie uczy się komunikacji ze światem. Początkowo jest to krzyk i płacz. Wraz z kolejnymi tygodniami przychodzą nowe umiejętności i nowe dźwięki, a wszystkie zmierzają
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt
Dlaczego niemowlę śpi z otwartymi oczami?
Na początku swojej przygody z rodzicielstwem, młodzi rodzice często zastanawiają się, czy pewne zachowania ich maluchów są normalne i czy nie powinny być powodem do niepokoju. Przykładem tutaj może być
Czytaj dalej
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym Rozwój niemowląt Starsze dziecko
Skoki rozwojowe u niemowląt i starszych dzieci [Kalendarz skoków rozwojowych]
Pierwszy raz na zwrot "Skoki Rozwojowe" trafiłem, gdy "Mamuśki z for" obskoczyły na Facebooku mój wpis na temat Śledzika Niemowlaka. Pewna napisała, że cytuję: "jak przychodzi Skok Rozwojowy, to tego
Czytaj dalej