Masz obawy związane z rozszerzaniem diety malucha? Poznaj historie innych mam!
Rozszerzanie diety to wielka przygoda zarówno dla maluszka jak i rodziców. Z jednej strony przynosi ona wiele radości, ponieważ malec rozpoczyna naukę nowych umiejętności, staje się bardziej samodzielny, rozwija motorykę małą, poznaje nowe smaki. Z drugiej to etap, który budzi obawy wśród rodziców. Liczba opracowań i wytycznych dotyczących rozszerzania diety jest tak duża i różnorodna, że rodzice zastanawiają się, czy nie popełnią błędu na tym etapie rozwoju malca. Chętnie więc sugerują się doświadczeniem innych mam, które borykały się z tymi samymi dylematami. Poznaj ich historię i przekonaj się, że każdy problem i obawy związane z rozszerzaniem diety, z którymi się borykasz można rozwiązać.

#1 Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety
Moja córeczka Joasia, skończyła 5 miesięcy, karmiłam ją piersią od samego początku i nie miałyśmy z tym problemu. Kiedy odwiedzałam pediatrę podczas rutynowego badania zaleciła, mi ona, aby od 6 miesiąca rozpocząć rozszerzanie diety. Ucieszyłam się, że ją zapytałam bo na sklepowych półkach z żywnością dla dzieci odnalazłam słoiczki, które można podawać już od 4 miesiąca i myślałam, że rozpoczynam przygodę z rozszerzaniem diety za późnomówi Ela mama Asi
Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, najlepszy czas, w którym niemowlę powinno poznać nowe smaki to 6. miesiąc życia. Według ich rekomendacji przez pierwsze 6 miesięcy dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią. Z drugiej strony zgodnie z zaleceniami ESPGHAN oraz EFSA wprowadzanie produktów uzupełniających powinno się rozpocząć, kiedy dziecko ukończy 17. tydzień życia i nie później niż̇ w 26. tygodniu życia. Warto zatem dodać tu, że wprowadzenie nowinek pokarmowych u dzieci karmionych piersią przed ukończeniem przez nich 6 miesięcy ma za zadanie pozwolenie im zapoznać się z nowymi smakami, a nie być posiłkiem zastępującym mleko mamy. Bardzo ważne, jest też, aby określić czy maluch jest gotowy do przyjmowania pokarmów stałych. To, co powinniśmy wziąć pod uwagę to:
- czy malec potrafi w miarę stabilnie siedzieć
- czy jest w stanie jeść z łyżeczki (zanika odruch wypychania językiem)
- czy maluch potrafi chwytać przedmioty

#2 Od jakich produktów zacząć?
Kiedy nadszedł czas rozszerzania diety mojej Karolinki, usłyszałam od mamy, aby w pierwszej kolejności podać małej starte jabłuszko. Nie byłam pewna czy to dobry pomysł więc zasięgnęłam rady specjalisty. I według jego rekomendacji jako pierwszy posiłek podałam małej marchewkęJustyna mama Karolinki
Poznawanie nowych smaków i rozszerzenie diety maluszka najlepiej rozpocząć od warzyw. Dlaczego? Bo mają one bardzo wyrazisty, mało słodki smak. Owoce są słodkie i wprowadzając je jako pierwsze, mogą przyzwyczaić maluszka do słodkiego smaku. W konsekwencji maluch może trudniej zaakceptować w późniejszym czasie smak warzyw. Co zatem najlepiej podać maluchowi jako pierwsze? Zalecane są takie warzywa jak marchewka, brokuły, dynia, ziemniaki.
#3 Jak podawać maluszkowi jedzenie
Od początku kiedy na świecie pojawiła się Ola, nie mogłam doczekać się kiedy rozpocznie ona swoją przygodę z jedzeniem posiłków stałych. Przeglądałam w sklepach miseczki, łyżeczki, talerzyki. Jednak kiedy moment rozszerzenia diety stał się faktem, nie byłam pewna, jakie produkty będą bezpieczne dla mojej córeczkimówi Monika mama Oli
Rozszerzenie diety maluszka, poznawanie nowych zapachów, kształtów i smaków, to niewątpliwie nowy, emocjonujący etap zarówno dla maluszka, jak i dla rodziców. Pierwsze posiłki są dla nich dużym wyzwaniem. Kiedy rozpoczynamy etap rozszerzania diety, w domu zaczynają pojawiać się nowe gadżety, akcesoria do rozszerzania diety, które mają pomóc zarówno rodzicom, jak i dziecku. Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju produktów, dzięki którym z łatwością skompletujemy zestaw, ułatwiający dziecku spożywanie pierwszych pokarmów. Na co zatem się zdecydować? Świetnym rozwiązaniem na początek przygody z jedzeniem są talerzyki silikonowe, wykonane z trwałego i nietoksycznego silikonu, które po zjedzonym posiłku bez problemu umyjecie w zmywarce. A co ważne, jeśli talerzyk upadnie nie potłucze się. Naczynia silikonowe z przyssawką Canpol babies idealnie sprawdzą się przy pierwszych posiłkach maluszka, także tych przygotowanych zgodnie z metodą BLW. Dodatkowo naczynia te wyposażone zostały w antypoślizgowe przyssawki, które zapewniają stabilne przymocowanie ich do blatu stołu lub dziecięcego krzesełka i uniemożliwiają maluchowi wyrzucenie posiłku na podłogę. Talerze silikonowe Canpol babies, mają kilka przegródek, dzięki czemu możemy przygotować do jedzenia kilka rodzajów warzyw i np. ryż i makaron, aby maleństwo mogło łatwo sięgnąć po to, na co ma ochotę, zgodnie z metodą BLW. Dodatkowo podział talerzyka ułatwia dzieciom rozpoznawanie poszczególnych kategorii pokarmów, a rodzicom ułatwia podawanie odpowiednich ilości wszystkich ważnych składników żywieniowych. Talerzyki Canpol babies posiadają wesoły kształt misia, który z pewnością zachęci dziecko do jedzenia, a gama kolorystyczna naczyń przypadnie do gustu osobom, które zwracają uwagę na minimalizm i estetykę.
Kolejnym bardzo ważnym akcesorium do rozszerzania diety jest miseczka. Do podawania pierwszych zupek idealnie sprawdzi się miseczka marki Canpol babies, która bezpiecznie przylega do podłoża, dzięki czemu maluszek nie będzie w stanie strącić jej ze stołu. Zarówno silikonowe miseczki jak i talerzyki Canpol babies można bezpiecznie myć w zmywarce i podgrzewać w kuchence mikrofalowej.
Jeśli chcemy, aby dziecko jadło samodzielnie tzw. metodą BLW – warto postawić na odpowiedni śliniak, by zminimalizować ryzyko plam na ubraniu. Świetnie sprawdzą się np. śliniaki silikonowe z kolekcji Bonjour Paris od Canpol babies. Są wykonane w 100% z lekkiego i bezpiecznego silikonu. Posiadają one praktyczną kieszonkę, która zatrzymuje resztki spadającego pokarmu. Regulowane zapięcie umożliwia dopasowanie rozmiaru do wieku dziecka. Dostępne są w trzech wersjach kolorystycznych (beżowy, granatowy, bordowy). Pamiętaj, że metoda BLW nie wyklucza używania łyżeczek, a jedynie stawia na samodzielność malucha. Dlatego możesz podczas podawania posiłków z konsystencją rzadką włączyć łyżeczkę. Dzięki temu dziecko szybko nauczy się nią posługiwać. Nakładaj dziecku jedzenie na łyżeczkę i podawaj mu ją. Dziecko samo będzie kierowało jedzenie do buzi.
Wybierając łyżeczkę, zwróć uwagę czy jest ona wykonana z bezpiecznego dla maluszka tworzywa. Łyżeczki do karmienia marki Canpol babies spełniają wszystkie normy. Dużym jej atutem jest wydłużona rączka, która ułatwia wygodne karmienie dziecka oraz umożliwia wyjmowanie pokarmu z dna słoiczka. A jej zaokrąglone kształty nie podrażniają delikatnych dziąseł dziecka. Łyżeczki idealnie sprawdzą się do nauki samodzielnego jedzenia.
Pamiętajmy, że małe dzieci mają małe brzuszki i ich potrzeby żywieniowe rosną razem z nimi. Dobierajmy zatem naczynia odpowiednie do potrzeb i wieku dziecka, by każdy posiłek był wspaniałą zabawą w nauce samodzielności.
#4 Czy dziecko się najada? Ile powinno jeść niemowlę?
Moje maleństwo uwielbia, kiedy do jego diety dołączają nowinki produktowe. Jestem w gronie tych mam, które nie muszą walczyć o każdy kawałek jedzenia, nie musimy się bawić podczas jedzenia i nie ma wymuszania. Jestem bardzo szczęśliwa, że Heniu nie jest niejadkiem! Wiem jednak jak wiele mam ma z tym problem, boją się one czy ich malec najada się, czy będzie przybierał na wadze?mówi Agnieszka mama Henia
Problem z objadaniem się to główne źródło stresu u rodziców, którzy rozpoczynają przygodę z rozszerzaniem diety u malucha. Warto jednak pamiętać, że w pierwszym roku życia dziecka nowe posiłki służą jako zapoznanie się maluszka z nowymi smakami i różnymi konsystencjami. Nadal podstawą żywienia malucha powinno być mleko mamy. Na początku zacznij od podawania dziecku 3-4 łyżeczek nowego produktu i sprawdź, czy toleruje go. Nie wprowadzaj jednocześnie do diety kilku nowych produktów, bo jeśli zauważysz uczulenie będzie ciężko ustalić, który artykuł wywołuje reakcję alergiczną.
Kiedy malec będzie miał 7-8 miesięcy możesz zwiększyć porcję jedzenia do około 150-180 ml. Przed pierwszym rokiem maluch może już mieć 190-220 ml posiłku w miseczce. Pamiętaj, to wartości orientacyjne. Przypominamy, to rodzic, znając swoje dziecko decyduje, co i kiedy mu poda, to ono decyduje, czy i ile zje.
#5 Co podawać maluchowi do picia
Woda czy soki, to odwieczny dylemat, z którym mierzą się mamy maluszków. Kiedy spotykałam na spacerach mamy i rozmawiałam z nimi o rozszerzaniu diety, opinie dotyczące wprowadzenia do jadłospisu soków czy wody były bardzo podzielone. Ponieważ pierwszy raz byłam mamą i nie miałam doświadczeń w tym temacie, postanowiłam zasięgnąć rady specjalisty. Umówiłam się na wizytę z dietetykiem, który przedstawił mi plusy związane z podaniem wody maluszkowi. Byłam bardzo wdzięczna za tę radę. Dzięki temu, że zaczęłam podawać Mai wodę, a nie soki, ząbki małej były zdrowe, a ona sama do dziś, a ma już 3 lata pije tylko wodęJustyna mama Mai
Od dawna prowadzona jest w Polsce edukacja, która mówi o korzyściach z podawania wody a nie soków maluszkom. Na początku drogi kształtującej nawyki żywieniowe dzieci, warto wyrabiać w nich nawyk picia wody zamiast soków. Dlaczego? Woda nie zawiera barwników, aromatów, konserwantów i nie ma w swoim składzie – cukru! Dodatkowo podając maluchowi wodę, zaspokoimy pragnienie, nawodnimy jego organizm i zmniejszymy ryzyko pojawienia się próchnicy zębów. Pamiętaj, podając maluchowi soki między posiłkami, możesz odebrać mu ochotę na posiłek, ponieważ są one bardzo sycące. A nawet świeżo wyciskane soki są źródłem cukrów przy niedużej zawartości błonnika. Oznacza to, że nawet szklanka soku dostarczy maluchowi sporą dawkę cukru, której często nie wlicza się w dzienny bilans cukru.
Pamiętaj! Każde dziecko jest inne i należy do niego podejść indywidualnie. Rozszerzanie diety potraktuj jako nowe wyzwanie i doświadczenie zarówno dla siebie jak i malucha. Spożywanie posiłków to czas, który warto spędzać z rodziną, powinna mu także towarzyszyć atmosfera spokoju, a nie presji i pośpiechu. A to, w jaki sposób nabędzie maluszek nawyków żywieniowych, w przyszłości zaowocuje zdrowym i radosnym dzieckiem.
Piękny wiersz dla syna. Te utwory będą idealne na Dzień Dziecka!
Co wybierzesz: nowy bon turystyczny czy 500 plus?Kontrowersyjny pomysł ministra
Ten jeden sposób na przechowywanie rosołu pozwoli Ci cieszyć się jego świeżością nawet przez tydzień
Chcesz zostać chrzestnym? Bierzmowanie i spowiedź to dopiero początek! Przygotuj się na niewygodne pytania od księdza
Jaki prezent na zakończenie roku szkolnego dla nauczyciela? Tego nie lubią dostawać. “Bezsensowny wydatek”
Pozdrowienia na Dzień Dziecka, aby dobrze zacząć świętowanie!
- Rodzice.pl
- Niemowlę
- Karmienie niemowląt
- Rozszerzanie diety niemowlaka
- Masz obawy związane z rozszerzaniem diety malucha? Poznaj historie innych mam!
Jajko dla niemowlaka: Od kiedy, ile i jak podać?
Kiedy jest odpowiedni moment, by podać jajko dla niemowlaka? Ta kwestia budzi wiele emocji głównie ze względu na fakt, iż białka jaj są na drugim miejscu na liście najbardziej alergizujących...
Czytaj dalej →Rozszerzanie diety po 4 miesiącu życia dziecka (przykładowy jadłospis)
Rozszerzanie diety po 4 miesiącu życia dziecka jest naturalną czynnością w przypadku pociech, które do tej pory były karmione wyłącznie mlekiem modyfikowanym lub połączeniem mleka modyfikowanego z mlekiem matki. Posiłki...
Czytaj dalej →5 rzeczy, które musisz wiedzieć o sokach warzywnych dla dzieci
Soki warzywne są źródłem minerałów, witamin i… naturalnych antybiotyków! W przeciwieństwie do soków owocowych mają mało cukru i są zdecydowanie mniej kaloryczne. Choćby z tych powodów warto podawać je dzieciom...
Czytaj dalej →Ten produkt jest ważny w diecie roczniaka. Czy podajesz go swojemu dziecku?
Po skończeniu 1. roku życia wciąż trwa intensywny rozwój dziecka, w tym jego układu odpornościowego. Chociaż roczniak wiele już umie i każdego dnia chce coraz bardziej poznawać otaczający go świat,...
Czytaj dalej →Co zrobić na śniadanie dla rocznego dziecka?
Kto z nas nie słyszał, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia? Pewnie nikt, ponieważ to zdanie jest nam powtarzane już od najmłodszych lat. Śniadanie to rzeczywiście bardzo ważny...
Czytaj dalej →Rozszerzanie diety alergika
Żywienie małego alergika Problem alergii jest coraz bardziej pospolity, a rozszerzanie diety alergika nadal powoduje wiele wątpliwości i nasuwa sporo pytań ze strony rodziców. Choć wszyscy alergolodzy przekonują, że nie...
Czytaj dalej →Od kiedy chrupki kukurydziane dla niemowląt?
Wszelkiego rodzaju chrupki i inne tego typu przekąski są lubiane nie tylko przez dorosłych, ale również dzieci. Chrupki kukurydziane dla niemowląt to dobra przekąska, którą można podać dziecku, gdy nagle...
Czytaj dalej →Żywienie rocznego dziecka – co podawać, a jakich produktów unikać? Mamy podpowiedzi od ekspertów
Ułożenie jadłospisu rocznego dziecka może być dla rodziców nie lada wyzwaniem. Choć brzuszek roczniaka cały czas jest mały, ma przecież ogromne potrzeby. Intensywny rozwój dziecka powoduje, że potrzebuje on znacznie...
Czytaj dalej →Dieta po 6 miesiącu życia dziecka: Pora na porcję mięsa
Rozszerzanie diety po 6. miesiącu życia dziecka O urozmaicaniu codziennych dań warto zacząć myśleć, kiedy wybije 6. miesiąc niemowlaka – dieta, którą mu ułożysz powinna być wciąż oparta na mleku,...
Czytaj dalej →Te składniki są ważne! Dowiedz się, na które z nich zwrócić uwagę przy wyborze mleka następnego
Mleko mamy zawiera kluczowe składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach, które razem tworzą wyjątkową kompozycję, korzystnie wpływającą na harmonijny rozwój organizmu dziecka. To właśnie dlatego eksperci rekomendują karmienie piersią...
Czytaj dalej →Kiedy dziecko potrzebuje wody? Nie w ciągu pierwszego pół roku życia!
Widzieliście Bąbelkowy Świat Gupików? Zastanawialiście się kiedyś, czy oni latają, pływają, czy może chodzą? Na podwodny świat wskazują jedynie bąbelki, które od czasu do czasu unoszą się w niby wodzie...
Czytaj dalej →Żywienie niemowlęcia. Jak wybrać bezpieczne produkty?
Niemowlęta i małe dzieci to szczególnie wrażliwa grupa konsumentów. Mają inne potrzeby żywieniowe niż osoby dorosłe. Ich organizmy wciąż się rozwijają, dlatego żywność dla nich powinna być bezpieczna. Bezpieczna, czyli...
Czytaj dalej →Jak rozszerzyć dietę niemowlęcia i wzmocnić jego odporność? Sposoby na małego niejadka
Zje czy nie zje – to pytanie, które zadaje sobie każdy rodzic, próbujący rozszerzyć dietę niemowlęcia. Każdy, kto mierzy się z tym problemem, wie, ile stresu może on wywoływać w...
Czytaj dalej →Rozszerzanie diety niemowlaka krok po kroku. Czas na nowe smaki i konsystencje w menu dziecka!
Moment, w którym niemowlę jest już gotowe na poznawanie nowych smaków, innych niż mleko mamy, jest niezwykle ważny w życiu dziecka i zazwyczaj z niecierpliwością wyczekiwany przez rodziców. Zarówno początek...
Czytaj dalej →Natka pietruszki, koperek i inne przyprawy dla niemowlaka
Rozszerzanie diety noworodka ma miejsce, gdy dziecko skończy pół roku. Wcześniej jego układ trawienny oraz nerki nie są jeszcze gotowe na przyjmowanie stałych pokarmów. Wprowadzanie nowych produktów powinno odbywać się...
Czytaj dalej →Tort Weselny
Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...
Czytaj dalej →Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?
Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....
Czytaj dalej →Menu weselne
Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...
Czytaj dalej →