Matka chrzestna: dokumenty, obowiązki i co kupuje?

Chrzest jest pierwszym sakramentem, jakie przyjmuje dziecko. I choć zgodnie z wytycznymi Episkopatu „do chrztu należy dopuszczać wszystkie dzieci zgłoszone przez rodziców lub prawnych opiekunów, jeśli osoby te są wierzące i zobowiążą się, że dzieci będą wychowywane w wierze, w której zostaną ochrzczone”, przed udzieleniem sakramentu do wybranego kościoła należy donieść stosowne dokumenty i dane rodziców chrzestnych.

Jakie dokumenty do kościoła należy złożyć przed chrztem?

Formalności związane z sakramentem najbezpieczniej jest zacząć załatwiać na około 2 miesiące przed planowaną datą uroczystości. Akt chrztu zostanie sporządzony pod warunkiem dostarczenia następujących dokumentów:

  • skrócony akt urodzenia dziecka,
  • świadectwa ślubu kościelnego rodziców,
  • dokumentów potwierdzających dane osobowe rodziców,
  • dane chrzestnych (imię i nazwisko, wiek, wyznanie, adres zamieszkania).

Stosowne dokumenty do kościoła powinna donieść też matka chrzestna i ojciec chrzestny. Chodzi tu przede wszystkim o zaświadczenie z rodzimej parafii, że mogą być chrzestnymi. W większości parafii wymaga się również zaświadczenia o odbytej spowiedzi świętej.

Kto może zostać matką chrzestną oraz ojcem chrzestnym?

Szukając ojca czy matki chrzestnej rodzice dziecka najczęściej wybierają bliskie sobie osoby. Takie, które będą wspierały dziecko w codziennym życiu, a w razie problemów staną się doradcami i będą służyć pomocą. Z punktu widzenia kościoła katolickiego, matka chrzestna musi spełniać następujące warunki:

  • ukończone 16 lat,
  • powinna przyjąć sakrament bierzmowania,
  • nie jest rodzicem chrzczonego dziecka,
  • jest katolikiem i w swoim życiu kieruje się zasadami wiary.

Warto wspomnieć, iż przepisy dopuszczają, by matką chrzestną była osoba innego wyznania, która pełni rolę świadka chrztu. Warunkiem jest jednak to, by taka osoba była ochrzczona i by ojciec chrzestny był katolikiem.

Niektórzy z nas zadają sobie pytanie czy matka chrzestna może być w ciąży. Kościół nie widzi w tym względzie przeciwwskazań, jednak stare przesądy mówią, że absolutnie nie. Zgodnie z wierzeniami ma to grozić odebraniem zdrowia jednemu z dzieci: temu nienarodzonemu lub temu, które jest podawane do chrztu. Tak więc decyzję w tym względzie podejmują rodzice dziecka: jeśli nie są przesądni, nic nie stoi na przeszkodzie, by dziecko do chrztu podawała matka chrzestna w ciąży.

Co kupuje matka chrzestna?

Zgodnie z tradycją matka chrzestna powinna pomóc wybrać i kupić szatę oraz ubranie na chrzest dla dziecka. Coraz częściej z różnych powodów odchodzi się od tej tradycji. W końcu nie jest ważne, co kupuje matka chrzestna, ale to że jest osobą często obecną przy dziecku. Taką, która będzie wspierać rodziców nie tylko w dniu pierwszego sakramentu, ale podczas wychowania dziecka w kolejnych latach.

Pozostaje jeszcze kwestia prezentu na chrzest, której nie określają żadne normy. Mogą to być oczywiście pieniądze i kartka z życzeniami na chrzest, ale warto pomyśleć o czymś, co będzie pamiątką na lata. Łańcuszek, obrazek do pokoju dziecka czy pięknie ilustrowana Biblia. Wielu rodziców doceni też praktyczne prezenty, ponieważ przy tak małym dziecku wydatków nigdy nie brakuje. Komplet ubranek, zabawka edukacyjna czy element wyposażenia pokoju niemowlęcia – te rzeczy zawsze są w cenie. Nie zapominajmy jednak, że to nie one są najważniejsze podczas uroczystości.

Obowiązki matki chrzestnej

Obowiązki matki chrzestnej nie kończą się w dniu udzielenia sakramentu. Zgodnie z nauką kościoła, chrzestna ma być tą osobą, która wspiera rodziców dziecka w tym, by zostało ono wychowane w wierze. W praktyce oznacza to, że powinna być ona obecna w życiu chrześniaka lub chrześnicy i przekazywać jej odpowiednie wartości. Matka chrzestna bywa także podporą w trudnych sytuacjach życiowych i powierniczką sekretów w nastoletnim życiu. Dla większości dzieci jest bardzo ważną osobą, której ufają niemal na równi z rodzicami.

Zanim chrzestna będzie mogła spełnić właściwą sobie rolę w życiu malucha pamiętajmy, że w wielu regionach Polski wciąż ważne jest to, co kupuje matka chrzestna na chrzest. Konieczne bywa więc wcześniejsze ustalenie z rodzicami, jakie ubranko na chrzest najbardziej im odpowiada lub wspólne wybranie się na zakupy. Wizyta w sklepie przyda się też przyszłej mamie chrzestnej – dobór odpowiedniej sukienki jest absolutną koniecznością!

Zobacz też: Życzenia na chrzest od chrzestnej

Jaka sukienka dla matki chrzestnej?

Chrzest, jako ważna uroczystość kościelna wymaga odpowiedniej oprawy również pod kątem ubioru matki chrzestnej. Sukienka wydaje się wręcz stworzona na tę okazję. Szukając właściwego modelu unikajmy czerni. Warto stawiać na pastelowe, wesołe kolory, które podkreślają radosny charakter wydarzenia. Pamiętajmy też, że do kościoła nie wypada wkładać sukienek kończących się nad kolanem czy odsłaniających ramiona. W gorące dni z pomocą przyjdzie nam krótki żakiet lub bolerko, które można zdjąć po wyjściu z kościoła.
[shopify_frame link=”https://sklep.rodzice.pl/sukienki/” limit=”8″]

Miejsce sukienek coraz częściej zajmują kombinezony. Trzeba przyznać, że wiele modeli w żaden sposób nie ustępuje elegancją sukienkom. Kupując kombinezon na chrzest zwróć uwagę na głębokość wycięcia dekoltu oraz na to, by nie miał zbyt wąskich ramiączek. Dobierz go też do swojej figury tak, by właściwie podkreślił wcięcie w pasie.

[shopify_frame link=”https://sklep.rodzice.pl/kombinezony-damskie/” limit=”8″]

Życzenia na chrzest

Gdy wszystko jest już gotowe, warto wcześniej pomyśleć, jakie życzenia na chrzest chcesz złożyć jako matka chrzestna. W tej roli mogą sprawdzić się też cytaty. Zapisane na ozdobnych kartkach przetrwają wiele lat i będą cieszyć Twojego chrześniaka, gdy już nauczy się czytać.

Wpielgrzymce życia Swojego
Niech Cię zawsze Pan Bóg broni
I mocą Chrztu Świętego
Od pokus i złego chroni
Kochaj rodziców swoich
By pociechę z Ciebie mieli
I pomnij, że Bóg w niebie
Zawsze patrzy na Ciebie.

Najmilsza sercu Boża dziecino!
W dniu tak pięknym i radosnym
niczym kwiat w promieniach wiosny
życzę Ci miłości, szczęścia, pomyślności
i to, o czym zamarzysz, by się spełniło
i to, co pokochasz, by Twoim było.

Chrzest dziś sprawił,
że stałeś się ukochanym dzieckiem Boga.
Jego łaskę otrzymałeś, z nią jest prosta każda dorga
Ufaj Bogu nie pytając, co On w zamian dać Ci może.
Swoje serce Mu oddając wiesz, że zawsze Ci pomoże.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo