Będzie matura ustna w 2023? Uczniowie obawiają się egzaminów po zmianach

Nadchodzący rok szkolny będzie dosyć wymagający zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli. W maju 2023 po raz pierwszy do matury przystąpią absolwenci ośmioklasowych podstawówek. Oznacza to, że częściowo zmienia się formuła egzaminu, a także zakres materiału do opanowania. Ponieważ cała procedura egzaminacyjna będzie przebiegała na nieco innych zasadach, uczniowie zastanawiają się, czy będzie również matura ustna 2023, która od lat budzi postrach. Ze względu na pandemię w ostatnich latach uczniowie nie musieli do niej przystępować. Nie wiadomo jednak, jak będzie tym razem. Czy w 2023 będą matury ustne? Czy matura ustna jest obowiązkowa?

Czy w 2023 będzie matura ustna?

Pandemia koronawirusa wywołała w ostatnich latach sporo zamieszania w systemie oświaty. Z powodu długich miesięcy nauki zdalnej ministerstwo edukacji zdecydowało o wprowadzeniu kilku ważnych zmian. Jedną z nich była rezygnacja z przeprowadzania egzaminów ustnych na maturze. W tradycyjnym systemie, zgodnie z zasadami sprzed pandemii, każdy abiturient musiał obowiązkowo przystąpić i zdać maturę ustną z języka polskiego oraz wybranego języka obcego nowożytnego. Był to jeden z niezbędnych do spełnienia warunków, aby móc otrzymać świadectwo dojrzałości.

Kwestię egzaminów ustnych mocno pokrzyżowała pandemia. Ze względu na ograniczenia w prowadzeniu zajęć odpowiednie przygotowanie do tej części matur stało się wyjątkowo utrudnione. Z tego względu MEiN tymczasowo zniósł obowiązek zdawania matur ustnych. Mogli do nich przystąpić uczniowie, którzy wyrazili taką chęć, ponieważ np. wynik liczyć się podczas rekrutacji na studia.

Decyzja o nieprzeprowadzaniu egzaminów ustnych nie została jednak wprowadzona na stałe i – jak wynika z informacji udostępnionych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną – w nadchodzącym roku obowiązek wróci. Oznacza to, że wszyscy maturzyści w 2023 będą musieli się zmierzyć z ustnymi.

Zobacz: Rok szkolny 2022/23 – dni wolne wypadają bardzo korzystnie. Kiedy uczniowie odpoczną od nauki?

Matury ustne 2023. Czy możliwe jest zwolnienie z matury ustnej tegorocznych zdających?

Jak łatwo się domyślić, uczniowie nie są zachwyceni faktem, że matury ustne powracają w pełnej formie. Szczególnie niezadowolona jest młodzież, która w tym roku szkolnym rozpoczyna naukę w czwartych klasach techników, a więc rówieśnicy maturzystów z 2022 roku. Ich zdaniem przywrócenie obowiązku zdawania matur ustnych byłoby przejawem nierównego traktowania, biorąc pod uwagę, że koledzy z tego samego rocznika byli z tego zadania zwolnieni.

W związku z powyższym zdecydowali się stworzyć specjalną petycję, w której apelują do ministra edukacja Przemysława Czarnka o odwołanie matur ustnych również w 2023.

Apelujemy o przedłużenie dostosowań egzaminu maturalnego dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych – techników na rok 2023. Petycja dotyczy zwolnienia maturzystów z techników z obowiązku zdawania egzaminów ustnych z języka polskiego i języka obcego nowożytnego w roku 2023.  

Autorzy petycji argumentują swoją prośby faktem, że oni również przez niemal dwa lata uczyli się w formie zdalnej. Podczas lekcji online ćwiczenie poleceń z zakresu matury ustnej było bardzo utrudnione, dlatego dominowały przede wszystkim zadania pisemne czy czytanie ze zrozumieniem. Chociaż argumenty uczniów techników wydają się rzeczywiście rzeczowe i uzasadnione, to jednak bardzo wątpliwe jest, aby MEiN ponownie odwołał matury ustne.

Sprawdź: Zwolnienie z WF – kto może je wystawić? Jak uzyskać zwolnienie całoroczne? Procedura może zostać utrudniona

Kiedy są matury 2023?

Szczegółowy harmonogram matury 2023 nie jest jeszcze znany. Wiadomo jednak, że jeśli nic niezwykłego się nie wydarzy, to uczniowie rozpoczną egzaminacyjny maraton tuż po majówce, a więc 4 maja (język polski), następnie zmierzą się z królową nauk, czyli matematyką. Ostatnie egzaminy potrwają najprawdopodobniej do mniej więcej 25 maja.

Egzaminy ustne 2023 natomiast odbywają się w zasadzie codziennie od 7-8 maja (w zależności od tego, jak wypada w kalendarzu weekend), a każdy uczeń ma wyznaczony swój indywidualny termin i godzinę.

Zobacz: Rada rodziców – czy składki są obowiązkowe? Sprawdź, na co idą środki zbierane na komitet rodzicielski

Zmiany w maturze 2023

W 2023 młodzież po raz pierwszy zmierzy się z maturą w nowej formule. Zmiany dotyczą przede wszystkim zakresu materiału do nauki, a także formy i treści zadań. Jeśli zaś chodzi o ogólne zasady i warunki otrzymania świadectwa dojrzałości, to na razie nic się nie zmienia. Nadal należy zdać następujące egzaminy:

  • pisemny z języka polskiego (poziom podstawowy) – próg wynosi 30%;
  • pisemny z języka nowożytnego (poziom podstawowy) – próg wynosi 30%;
  • pisemny z matematyki (poziom podstawowy) – próg wynosi 30%;
  • pisemny z jednego przedmiotu dodatkowego (poziom rozszerzony) – bez progu;
  • ustny egzamin z języka polskiego – próg wynosi 30%;
  • ustny egzamin z języka obcego – próg wynosi 30%.

Zdecydowanie najwięcej nowości dotyczy egzaminu pisemnego z języka polskiego. Przede wszystkim będzie obowiązywał wydłużony czas na maturze 2023 – egzamin będzie trwał aż 240 minut. Inaczej niż dotychczas będzie również skonstruowany arkusz, zostanie bowiem podzielony na trzy części – pierwsza będzie dotyczyć zagadnień językowych i czytania ze zrozumienie, następnie do rozwiązania będzie test historycznoliteracki, a na koniec – wypracowanie w formie wypowiedzi argumentacyjnej. Co ważne, znacznie zwiększona została liczba lektur obowiązkowych.

Zobacz: Epoki literackie po kolei. Wszystko, co trzeba wiedzieć, w pigułce!

Jak wygląda matura ustna z polskiego?

Ustne matury 2023 również wyglądać będą nieco inaczej. Egzamin z języka polskiego będzie trwał 30 minut. Każdy zdający losuje dwa pytania – jedno pochodzi z puli jawnej (udostępnianej przez CKE), a drugie z puli niejawnej. Po zapoznaniu się z ich treścią uczeń ma 15 minut na opracowanie odpowiedzi i przygotowanie krótkiej wypowiedzi. Przez kolejne 15 minut zdający przedstawia swoje wnioski w formie monologu, a następnie odbywa się rozmowa z komisją na temat wybranego zagadnienia.

Sprawdź: Powody nieobecności w szkole. Co powinno zawierać usprawiedliwienie, aby nie zostało odrzucone?

Rodzice i uczniowie pytają, czy będą ustne matury 2023

Matura 2023 bez ustnych?

Zgodnie z założeniami w 2023 roku matury ustne będą się już odbywać normalnie, czyli znów będą obowiązkowe.

Matura ustna 2023 odwołana czy będzie?

Tak, w 2023 mają wrócić matury ustne.

Czy będą ustne matury 2023 po gimnazjum?

Tak, matury ustne w 2023 roku obowiązują również uczniów, którzy kończyli jeszcze gimnazjum, a teraz uczą się w szkołach średnich (technikach czy szkołach branżowych).

Kiedy matura 2023?

Między 4 a mniej więcej 25 maja.

Matura 2023 czy będą ustne?

Tak, ustna matura 2023 ma się odbyć normalnie, tak jak przed pandemią.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo