Matura z religii? “Bardzo bym chciał” odpowiada wiceminister edukacji

Matura z religii staje się coraz bardziej prawdopodobna – pisze Justyna Suchecka z TVN24. W styczniu minister edukacji Przemysław Czarnek spotkał się z przedstawicielami Komisji Wychowania Katolickiego. Czy matura z religii będzie już w 2021? Od kiedy MEN chce wprowadzić maturę z religii? Czy matura z religii będzie obowiązkowa? Co na ten temat sądzą szkoły?

Matura z religii 2021

Religia na maturze nie jest możliwa do zorganizowania w 2021 roku, pomimo iż to temat poruszany od kilkunastu lat. Pierwsze działania w tej sprawie zostały podjęte już w 2006 roku przez ówczesnego ministra edukacji – Romana Giertycha.

W 2017 roku biskup Marek Medyk powiedział, że:

“Jak Bóg pozwoli, to w 2021 roku mogłaby już być matura z religii”.biskup Marek Medyk

Słowa biskupa jednak się nie spełniły, aczkolwiek jak ustaliła Justyna Suchocka – episkopat po objęciu resortu edukacji przez Przemysława Czarnka może znów mieć nadzieję na egzamin dojrzałości z religii.

Podczas gdy minister Czarnek spotkał się z episkopatem, Komisję Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski reprezentowali: ks. bp dr hab. Wojciech Osial przewodniczący Komisji, dziekan Wydziału Teologicznego UKSW oraz ks. dr Marek Korgul, ks. bp dr Marek Mendyk, biskup świdnicki, ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik.

Przedstawicielka biura prasowego resortu edukacji – Justyna Sadlak tłumaczy, że spotkanie to miało jednak tylko “charakter roboczy i kurtuazyjny” i przedstawiciele Komisji Wychowania Katolickiego jedynie wyjaśnili aktualnemu ministrowi dotychczasowe wystąpienia do MEN.

Religia na maturze już w 2024 roku?

Reporterzy TVN24 obliczają, że wprowadzenie matury z religii byłoby możliwe już w 2024 roku.

Matura z religii? Wiceminister edukacji jest zachwycony tym pomysłem i jak najbardziej popiera wprowadzenie matury dodatkowej z religii.

Matura z religii? Bardzo bym chciał, bo to oznaczałoby poważne potraktowanie tego zagadnienia. – Uczniowie mogą dziś zdawać różne dodatkowe przedmioty, które niekiedy nawet nie są nauczane w szkole, jak choćby historię sztuki. A przecież egzamin z religii to byłby egzamin z zakresu wiedzy teologicznej, nauki, którą mamy w Polsce również na poziomie akademickim – dodawał.Wiceminister Edukacji Tomasz Rzymkowski cytowany przez tvn24.pl

Anonimowy urzędnik w rozmowie z TVN24 wypowiedział się na temat dotychczasowych – nieudanych prób wprowadzenia religii na maturze:

Poprzedni ministrowie, nawet bardzo wierzący, tłumaczyli hierarchom, że to wdrożenie i przeprowadzenie matury z religii jest niemożliwe z powodów prawno-organizacyjnych. Ale minister Czarnek nie zna takich ograniczeń i pewnie uważa, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Rzymkowski podkreślił, że aby przeprowadzić maturę z religii niezbędne będzie włożenie ogromnego wysiłku ze strony państwa, Kościołów i związków wyznaniowych.

Proszę pamiętać, że jeśli maturę z religii lub teologii mógłby współorganizować Kościół katolicki, to to samo prawo miałyby inne wyzwania i związki wyznaniowe, m.in. muzułmanie, grekokatolicy, prawosławniWiceminister Edukacji Tomasz Rzymkowski

Matura z religii wydaje się być zaskakująca ze względu na to, że ostatnio bardzo dużo słyszy się o masowych rezygnacjach uczniów z religii. Biorąc to pod uwagę może się wydawać, że religia na maturze nie miałaby zbyt dużego zainteresowania.

Matura z religii – stanowisko szkoły w sprawie wprowadzenia religii na maturze

Nauczyciele i członkowie maturalnych komisji egzaminacyjnych również wypowiadają się na temat wprowadzenia takich przedmiotów na egzaminy maturalne.

Myślę, że ten pomysł motywowany jest faktem, że coraz więcej młodzieży rezygnuje z lekcji religii, a to mogłoby ten proces spowolnić. Matura z religii może wydawać się dla młodzieży łatwiejszym wyborem niż z innego przedmiotu. Po drugie  uważam, że wprowadzenie religii na maturze, gdzie w szkole prowadzona jest jako forma katechezy zazwyczaj katolickiej czy prawosławnej, jest niewłaściwe. Najkrócej mówiąc, religia w takiej formie nie jest nauką, nawet rozumiejąc to w sensie miękkim – nauk humanistycznych. I to jest wystarczającym powodem do nie rezygnacji z tego pomysłu.Łukasz Konecki, nauczyciel etyki, Szkoła Podstawowa nr 65 w Warszawie

Rodzice pytają o religię na maturze

Czy matura z religii będzie już w 2021?

Matury z religii nie będzie w 2021 roku. Wprowadzenie tego przedmiotu jako egzaminu dojrzałości wymaga bardzo dużego wysiłku ze strony państwa, Kościołów i związków wyznaniowych. Na organizację tak dużego i poważnego przedsięwzięcia potrzeba czasu.

Czy matura z religii będzie obowiązkowa?

Matura z religii ma być przedmiotem dodatkowym. Nie podjęto jednak jeszcze żadnych decyzji w tej sprawie. Aktualnie dyskusja na ten temat ma jedynie “charakter roboczy i kurtuazyjny”.

Od kiedy MEN chce wprowadzić maturę z religii?

Redaktorzy spekulują, że byłoby to możliwe już 2024 roku. Są to jednak tylko spekulacje. MEN nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general