Jak zorganizować mikołajki w przedszkolu i w szkole? Pomysły na świąteczną zabawę dla dzieci!

Mikołajki to bardzo ciekawa i pozytywna tradycja, uwielbiana szczególnie przez najmłodszych. Z tej okazji, co roku 6 grudnia, wszystkich po raz pierwszy odwiedza Św. Mikołaj i przynosi prezenty. Przyjęło się również, że drobnymi upominkami wymieniamy się także z przyjaciółmi czy znajomymi, np. w szkole czy w przedszkolu. Przede wszystkim jednak warto urozmaicić dzieciom ten dzień, przygotowując ciekawy scenariusz na zabawy i świąteczne aktywności. Jak zorganizować mikołajki w przedszkolu i w szkole?

Pomysły na mikołajki w szkole i w przedszkolu

6 grudnia co roku obchodzimy Dzień Świętego Mikołaja, który jest związany z tradycją chrześcijańską. W katolicyzmie i prawosławiu tego dnia wspomina się świętego biskupa z Miry, który według wierzeń wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Zgodnie ze zwyczajem wieczorem dnia poprzedzającego lub nocą z 5 na 6 grudnia święty Mikołaj (osoba za niego przebrana) przynosi dzieciom prezenty. Jeszcze 200 lat temu było to jedno z najważniejszych na ziemiach polskich. Aktualnie tradycja nieco straciła na znaczeniu – podarunki wręczamy sobie głównie w Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia. W mikołajki dzieci otrzymują tylko drobne upominki, przede wszystkim słodkości.

Prezenty to jednak niejedyny element mikołajkowych tradycji. Z okazji 6 grudnia w przedszkolach i szkołach organizuje się specjalne zajęcia i zabawy. Jakie aktywności będą najciekawsze dla przedszkolaków i młodszych uczniów? Sprawdź nasze propozycje:

  • Losowanie – każde dziecko losuje z woreczka kartkę z imieniem kolegi z grupy/klasy, a następnie przygotowuje wylosowanej osobie świąteczną kartkę z życzeniami.
  • Świąteczny quiz – przygotowujemy pytania związane z Bożym Narodzeniem, a następnie zapisujemy je na karteczkach i umieszczamy w woreczku. Każde dziecko po kolei losuje pytanie i na nie odpowiada (przykłady pytań: W który dzień grudnia przypada Wigilia?, Co jemy w wieczór wigilijny? Wymień 2 potrawy, Z jakiej krainy przyjeżdża święty Mikołaj?, Jakie zwięrzęta napędzają sanie Mikołaja?, kto w Wigilię mówi ludzkim głosem?, jak nazywają się piosenki, które śpiewamy w Boże Narodzenie?).
  • Robienie ozdób z masy solnej – przepis na masę solną jest niezwykle prosty, a można z niej przygotować niemal nieograniczoną liczbę figurek i kształtów. Po zastygnięciu, ozdoby można pomalować farbkami i dodać odrobinę brokatu, a następnie przewlec sznureczki i powiesić na choince.
  • Mikołajkowa edycja gier planszowych (np. Dobble czy świąteczne kalambury).
  • Poszukiwanie skarbów – w sali układamy w różnych miejscach plastikowe bombki (szklane nie będą najlepszym pomysłem), których dzieci będą poszukiwać. Osoba, która znajdzie ich najwięcej, wygrywa.
  • Zabawa w lodowisko – na podłodzie rozkłada się białe prześcieradło, dzieci poruszają się po nim w rytm muzyki tak jak na lodowisku. Gdy muzyka cichnie, dzieci muszą zejść z “lodu” – ten, kto zejdzie ostatni, odpada.

Zobacz: Najładniejsze kolorowanki ze Świętym Mikołajem. Najciekawsze szablony dla dzieci!

Mikołajkowa zabawa. Jak zorganizować mikołajki dla dzieci?

Mikołajki w przedszkolu i w szkole zorganizować można na wiele sposobów. Dzieci z pewnością ucieszą się np. z wyjścia z tej okazji do kina czy do sali zabaw. 6 grudnia to również znakomity moment, aby wspólnie udekorować klasę i rozpocząć odliczanie do Świąt w magicznej atmosferze. Można więc ubrać choinkę, ozdobić klasę lampkami i wykonanymi z papieru śnieżynkami. Dla młodszych dzieci świetnym pomysłem będzie zrobienie długiego, kolorowego łańcucha z papieru.

Podczas wspólnego świętowanie mikołajek nie może oczywiście zabraknąć Mikołaja. W przedszkolu czy w młodszych klasach szkół podstawowych często przychodzi ktoś przebrany za tego sympatycznego staruszka z brodą i rozdaje dzieciom drobne upominki czy np. cukierki. Nie jest to jednak obowiązkowy punkt programu. Można również zaproponować dzieciom, że każde z nich przebierze się za małego Mikołaja – właściwie wystarczy tylko charakterystyczna czerwona czapka oraz siwa broda (np. z waty).

W ramach obchodów można również przeprowadzić z dziećmi zajęcia dotyczące historii mikołajek. Przybliżyć im postać Św. Mikołaja, czyli legendarnego biskupa Miry. Całość można zakończyć wspólnym śpiewaniem mikołajkowych piosenek lub świątecznym seansem najlepszych bożonarodzeniowych filmów.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Przedszkole

Wyprawka przedszkolaka [LISTA]

Co powinna zawierać wyprawka dla przedszkolaka? Lista niezbędnych rzeczy może się różnić w zależności od placówki. Jednak są pewne elementy wyprawki do przedszkola, które powinien kupić każdy rodzić. Wyprawka dla...

Czytaj dalej →
Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general