Mycie okien bez smug: czym i jak myć okna?

Mycie okien bez smug nie wymaga posiadania specjalistycznych, drogich środków czystości. Istnieją metody, dzięki którym w łatwy sposób pozbędziesz się wszelkich śladów na oknach za pomocą produktów obecnych w wielu polskich domach. Niektóre z nich są w pełni ekologiczne, dzięki czemu sprzątanie nie musi szkodzić tobie ani środowisku. Czym myć okna, żeby nie było smug?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Przed myciem okien należy upewnić się, że na bezpośrednio na szybę nie świeci słońce.
  • Zanim rozpoczniemy mycie szyb, należy umyć parapet oraz rany okna.
  • Czym myć okna, żeby nie było smug? Można skorzystać z jednego z wielu środków dostępnych w drogeriach lub przyrządzić domowe środki czystości.
  • Sprawdzonym sposobem jest też mycie okien gazetą.

Jak myć okna bez smug?

Mycie okien bez smug nie jest wcale trudne – pod warunkiem, że sięgniesz po kilka sprawdzonych trików. Kluczem do sukcesu są nie tylko odpowiednie narzędzia i środki czystości, lecz także odpowiednie polerowanie okien oraz pogoda na zewnątrz. Przede wszystkim okien nie powinno się myć w sytuacji, kiedy świeci na nie bezpośrednio słońce. Wówczas woda z płynem wysycha błyskawicznie, a na szybie zostaje osad z zawartych w niej środków, których nie zdążyłeś zebrać szmatką lub specjalną ściągaczką.

Podczas mycia okien warto pamiętać również o ramach i uszczelkach, na których także gromadzi się brud, a czasami nawet grzyb. Jeśli ich nie umyjesz, masz szansę przenieść zabrudzenia z ram na szyby podczas polerowania. W sklepach dostępne są specjalne środki pozwalające na radzenie sobie z takimi zanieczyszczeniami, ale można też stworzyć podobny detergent samodzielnie z wykorzystaniem wody oraz niewielkiej ilości sody oczyszczonej.

Domowe i ekologiczne płyny do mycia szyb

Czym myć okna, żeby się nie mazały? Istnieje wiele domowych sposobów na stworzenie płynów pozwalających na umycie okien i uniknięcie brzydkich smug. Najpopularniejsza opcja to dodanie do wody zwykłego płynu do mycia naczyń, który skutecznie usuwa tłuste plamy i zabrudzenia. Inny sposób to połączenie wody z gliceryną lub płynem do zmiękczania tkanin.

Oprócz chemicznych dodatków, do wody można dodać także w pełni ekologiczne środki, takie jak sok z cytryny, ocet lub denaturat. Zazwyczaj należy zmieszać około 4 łyżki jednego z wyżej wymienionych płynów z 2,5 litrami wody. Dodatek denaturatu pozwala również na uniknięcie zamarzania szyb zimą, co jest pomocne w przypadku dużych mrozów. Niektórzy sugerują także możliwość skorzystania z amoniaku, jednak ma on nieprzyjemny zapach, który ulatnia się dopiero po jakimś czasie. W przeciwieństwie do amoniaku np. sok z cytryny, który jednocześnie daje wrażenie świeżości w całym pomieszczeniu.

Składniki na domowy płyn do mycia szyb

Przepisów na domowe płyny do mycia okien bez smug jest bardzo wiele. Oto kilka z nich:

  1. 100 ml wody, 100 ml spirytusu salicylowego, łyżeczka octu,
  2. szklanka wody, szklanka octu, 2 łyżki soku z cytryny,
  3. 2 łyżeczki z boraksu, 3 szklanki wody.

Powyższe mieszanki są ekologicznymi propozycjami, które nie działają negatywnie na środowisko i twoje zdrowie. Istnieje również opcja stworzenia połączeń z wykorzystaniem środków syntetycznych. Oto one:

  1. 2 szklanki ciepłej wody destylowanej, przefiltrowanej lub przegotowanej (bez kamienia), 2 łyżki mydła w płynie, 2 łyżki wódki, 3-4 krople gliceryny.
  2. 1 szklanka wody demineralizowanej, 1 szklanka octu spirytusowego, 2 łyżki alkoholu izopropylowego.

Wszystkie przygotowane w ten sposób płyny do mycia szyb należy następnie umieścić w plastikowym opakowaniu z atomizerem, na przykład po zużytym, kupnym środku czystości. Dzięki temu oszczędzisz również plastik, a sprzątanie stanie się jeszcze bardziej ekologiczne.

Mycie okien za pomocą takich domowych specyfików jest najwygodniejsze z użyciem ściereczek wykonanych z mikrofibry lub papierowego ręcznika. Dobrym pomysłem może być również skorzystanie z automatycznych ściągaczek zasysających ciecz znajdującą się na oknie, jednak jest to znacznie bardziej kosztowne rozwiązanie.

Jak myć okna bez smug? Triki!

Istnieje kilka ciekawych trików pomocnych podczas mycia okien. Pierwszym z nich jest przecieranie szyb ściereczką w przeciwnym kierunku w zależności od strony okna. Z zewnętrznej może być to poziomo, a wewnętrznej – pionowo. W ten sposób będziesz widzieć, z której strony powstały smugi.

Matowe, często myte okna można również przetrzeć zwykłą ściereczką z mikrofibry nasączoną wodą. W ten sposób zyskają one swój dawny blask.

Niewiele osób wie, że istnieje coś takiego, jak mycie okien gazetą. Farba drukarska zapobiega powstawaniu smug i zacieków, dlatego gazety nadają się idealnie do polerowania szyb. W tym przypadku warto jednak założyć rękawiczki, ponieważ może ona barwić dłonie.

Rodzice pytają o mycie okien bez smug:

Od czego zacząć mycie okien?

Mycie okien należy rozpocząć od zdjęcia wszystkich rzeczy z parapetu i odkurzenia okiennic od zewnętrznej strony. W tym miejscu mogą gromadzić się bowiem pajęczyny, które następnie zaplączą się w ściereczkę i pozostawią brzydkie ślady na szybie.

Czy mycie okien w ciąży jest niebezpieczne?

Mycie okien w ciąży nie jest najlepszym pomysłem w przypadku ostatniego trymestru. Na samym początku ciąży nie powinno być ono zbyt niebezpieczne, ale jeśli możesz, poproś kogoś o pomoc.

Czy mycie okien przyspiesza poród?

Mycie okien często wiąże się z koniecznością podnoszenia rąk, co może przyczynić się do odklejania łożyska. Z tego powodu taka czynność może przyspieszyć poród lub spowodować wiele innych komplikacji w ostatnich miesiącach ciąży.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo