Mycie okien bez smug nie wymaga posiadania specjalistycznych, drogich środków czystości. Istnieją metody, dzięki którym w łatwy sposób pozbędziesz się wszelkich śladów na oknach za pomocą produktów obecnych w wielu polskich domach. Niektóre z nich są w pełni ekologiczne, dzięki czemu sprzątanie nie musi szkodzić tobie ani środowisku. Czym myć okna, żeby nie było smug?
Jak myć okna bez smug?
Mycie okien bez smug nie jest wcale trudne – pod warunkiem, że sięgniesz po kilka sprawdzonych trików. Kluczem do sukcesu są nie tylko odpowiednie narzędzia i środki czystości, lecz także odpowiednie polerowanie okien oraz pogoda na zewnątrz. Przede wszystkim okien nie powinno się myć w sytuacji, kiedy świeci na nie bezpośrednio słońce. Wówczas woda z płynem wysycha błyskawicznie, a na szybie zostaje osad z zawartych w niej środków, których nie zdążyłeś zebrać szmatką lub specjalną ściągaczką.
Podczas mycia okien warto pamiętać również o ramach i uszczelkach, na których także gromadzi się brud, a czasami nawet grzyb. Jeśli ich nie umyjesz, masz szansę przenieść zabrudzenia z ram na szyby podczas polerowania. W sklepach dostępne są specjalne środki pozwalające na radzenie sobie z takimi zanieczyszczeniami, ale można też stworzyć podobny detergent samodzielnie z wykorzystaniem wody oraz niewielkiej ilości sody oczyszczonej.
Domowe i ekologiczne płyny do mycia szyb
Czym myć okna, żeby się nie mazały? Istnieje wiele domowych sposobów na stworzenie płynów pozwalających na umycie okien i uniknięcie brzydkich smug. Najpopularniejsza opcja to dodanie do wody zwykłego płynu do mycia naczyń, który skutecznie usuwa tłuste plamy i zabrudzenia. Inny sposób to połączenie wody z gliceryną lub płynem do zmiękczania tkanin.
Oprócz chemicznych dodatków, do wody można dodać także w pełni ekologiczne środki, takie jak sok z cytryny, ocet lub denaturat. Zazwyczaj należy zmieszać około 4 łyżki jednego z wyżej wymienionych płynów z 2,5 litrami wody. Dodatek denaturatu pozwala również na uniknięcie zamarzania szyb zimą, co jest pomocne w przypadku dużych mrozów. Niektórzy sugerują także możliwość skorzystania z amoniaku, jednak ma on nieprzyjemny zapach, który ulatnia się dopiero po jakimś czasie. W przeciwieństwie do amoniaku np. sok z cytryny, który jednocześnie daje wrażenie świeżości w całym pomieszczeniu.
Składniki na domowy płyn do mycia szyb
Przepisów na domowe płyny do mycia okien bez smug jest bardzo wiele. Oto kilka z nich:
- 100 ml wody, 100 ml spirytusu salicylowego, łyżeczka octu,
- szklanka wody, szklanka octu, 2 łyżki soku z cytryny,
- 2 łyżeczki z boraksu, 3 szklanki wody.
Powyższe mieszanki są ekologicznymi propozycjami, które nie działają negatywnie na środowisko i twoje zdrowie. Istnieje również opcja stworzenia połączeń z wykorzystaniem środków syntetycznych. Oto one:
- 2 szklanki ciepłej wody destylowanej, przefiltrowanej lub przegotowanej (bez kamienia), 2 łyżki mydła w płynie, 2 łyżki wódki, 3-4 krople gliceryny.
- 1 szklanka wody demineralizowanej, 1 szklanka octu spirytusowego, 2 łyżki alkoholu izopropylowego.
Wszystkie przygotowane w ten sposób płyny do mycia szyb należy następnie umieścić w plastikowym opakowaniu z atomizerem, na przykład po zużytym, kupnym środku czystości. Dzięki temu oszczędzisz również plastik, a sprzątanie stanie się jeszcze bardziej ekologiczne.
Mycie okien za pomocą takich domowych specyfików jest najwygodniejsze z użyciem ściereczek wykonanych z mikrofibry lub papierowego ręcznika. Dobrym pomysłem może być również skorzystanie z automatycznych ściągaczek zasysających ciecz znajdującą się na oknie, jednak jest to znacznie bardziej kosztowne rozwiązanie.
Jak myć okna bez smug? Triki!
Istnieje kilka ciekawych trików pomocnych podczas mycia okien. Pierwszym z nich jest przecieranie szyb ściereczką w przeciwnym kierunku w zależności od strony okna. Z zewnętrznej może być to poziomo, a wewnętrznej – pionowo. W ten sposób będziesz widzieć, z której strony powstały smugi.
Matowe, często myte okna można również przetrzeć zwykłą ściereczką z mikrofibry nasączoną wodą. W ten sposób zyskają one swój dawny blask.
Niewiele osób wie, że istnieje coś takiego, jak mycie okien gazetą. Farba drukarska zapobiega powstawaniu smug i zacieków, dlatego gazety nadają się idealnie do polerowania szyb. W tym przypadku warto jednak założyć rękawiczki, ponieważ może ona barwić dłonie.
Rodzice pytają o mycie okien bez smug:
Od czego zacząć mycie okien?
Mycie okien należy rozpocząć od zdjęcia wszystkich rzeczy z parapetu i odkurzenia okiennic od zewnętrznej strony. W tym miejscu mogą gromadzić się bowiem pajęczyny, które następnie zaplączą się w ściereczkę i pozostawią brzydkie ślady na szybie.
Czy mycie okien w ciąży jest niebezpieczne?
Mycie okien w ciąży nie jest najlepszym pomysłem w przypadku ostatniego trymestru. Na samym początku ciąży nie powinno być ono zbyt niebezpieczne, ale jeśli możesz, poproś kogoś o pomoc.
Czy mycie okien przyspiesza poród?
Mycie okien często wiąże się z koniecznością podnoszenia rąk, co może przyczynić się do odklejania łożyska. Z tego powodu taka czynność może przyspieszyć poród lub spowodować wiele innych komplikacji w ostatnich miesiącach ciąży.