Najlepsze buty na zimowe szaleństwo dla dziecka z wadą postawy ciała – wiemy, jak dobrze wybrać i się nie rozczarować

Zimno, opady śniegu oraz silny wiatr to warunki pogodowe, które nie sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu. Dzieci nie mogą jednak spędzić całej zimy w domu. By mały człowiek mógł oddawać się zimowym szaleństwom bez obaw o to, że się przeziębi lub dozna kontuzji na oblodzonej powierzchni, jego rodzice powinni zaopatrzyć go w odpowiednie obuwie. Jak wybrać buty zimowe dla dziecka? Jakie są najlepsze buty dla dzieci z wadami postawy?

Jak wybrać obuwie zimowe dla dziecka?

Obuwie zimowe dla dziecka musi być przede wszystkim wygodne. Nie można dopuścić do tego, by buty uwierały, obcierały i powodowały powstawanie odcisków oraz pęcherzy na delikatnych dziecięcych stopach. Obuwie zimowe musi również zapewniać właściwą termoizolację oraz ochronę przed wilgocią. Przy wyborze butów dla dziecka należy więc zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane, a także na ich podeszwę oraz system zamykania. Istotne jest ponadto uwzględnienie sposobu, w jaki obuwie będzie użytkowane.

Sposób noszenia

Wybór butów zimowych dla dziecka w dużej mierze zależy od warunków atmosferycznych, w jakich mają być noszone, a także od powierzchni, po jakiej dziecko ma się poruszać. Miejskie spacery, wizyty w parkach i na placach zabaw wymagają z reguły lżejszego obuwia niż wyprawy w góry. Z tego powodu przed zakupem butów zimowych należy zawsze rozważyć sposób oraz miejsce ich użytkowania.

Rodzaj materiału wierzchniego

Zimowe buty dziecięce mogą być wykonane z tkaniny tekstylnej, skóry naturalnej lub skóry syntetycznej. Wszystkie materiały są odpowiednio impregnowane i zapewniają ochronę przed deszczem oraz śniegiem. Do zalet skóry naturalnej należy przede wszystkim oddychalność, która zapobiega poceniu stóp. Skóra syntetyczna cechuje się z kolei niezwykłą wytrzymałością i jest łatwa w utrzymaniu w czystości, co jest niezwykle istotne w wypadku obuwia dziecięcego.

System zamykający

System zamykający zapewnia właściwe mocowanie obuwia na stopie i wpływa na komfort jego zakładania i zdejmowania. Dziecięce buty zimowe wyposażone są zazwyczaj w:

  • klamry,
  • system szybkiego sznurowania,
  • sznurowanie,
  • zamek błyskawiczny,
  • zapięcie na rzepy.

Wybór zależy od indywidualnych preferencji oraz umiejętności dziecka.

Podeszwa

Podeszwa stanowi niezwykle istotny element dziecięcych butów zimowych. Powinna być przede wszystkim odpowiednio gruba, by zapewnić odpowiednią izolację od podłoża. Musi również posiadać specjalną powłokę antypoślizgową, dzięki której zachowana zostaje właściwa przyczepność nawet na silnie oblodzonym terenie. Dzięki temu dziecko jest chronione przed upadkami, które mogą powodować kontuzje.

Przy wyborze zimowych butów dziecięcych należy zwrócić także uwagę na ich ocieplenie. Najlepszą ochronę przed niskimi temperaturami oferują grube, futerkowe warstwy ocieplające. 

Jak wybrać właściwy rozmiar butów zimowych dla dziecka?

Buty zimowe dla dziecka muszą być właściwie dopasowane do stopy. Konieczne jest jednak zapewnienie stopom przestrzeni, by nie były one zbyt ściśnięte. Najlepiej zdecydować się na wybór obuwia, w którym pomiędzy palcami a czubkiem buta pozostaje około 1,5 centymetra wolnej przestrzeni. Trzeba jednak pamiętać, iż buty nie mogą być zbyt duże. Noszenie luźnego obuwia wymusza bowiem na dziecku nienaturalny chód, który może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju stopy.

Buty zimowe a wady postawy dziecka

W wypadku dzieci, które mają problemy związane z rozwojem stóp lub wyraźne wady postawy, konieczny może okazać się zakup specjalnego obuwia ortopedycznego. Współcześnie na rynku dostępny jest szeroki wybór tego typu obuwia, a producenci dokładają wszelkich starań, by było ono estetyczne i jak najbardziej zbliżone do zwykłych butów dziecięcych pod względem wizualnym. Rodzice muszą jednak pamiętać, że obuwia ortopedycznego ani specjalnych wkładek nie można stosować bez wyraźnego zalecenia lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty. Stopa dziecka musi bowiem pracować, by wykształcić prawidłowe ustawienie, a usztywnione, profilowane buty mogą zaburzyć ten proces.

Zimowe buty dziecięce marki Salomon

Wysokiej jakości zimowe buty dziecięce oferuje marka Salomon. Obuwie to zapewnia doskonałą przyczepność do podłoża i stabilność, a jednocześnie utrzymuje ciepło i chroni przed wychłodzeniem w niskich temperaturach. Zimowe buty dziecięce marki Salomon posiadają nieprzemakalną membranę oraz wewnętrzne sztuczne futerko najnowszej generacji, które skutecznie chronią stopę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Obuwie precyzyjnie dopasowuje się do stopy i zapewnia komfort użytkowania w każdej sytuacji.

Stopa dziecka wciąż rośnie, nic więc dziwnego, że rodzice z reguły nie chcą wydawać dużych sum na obuwie, które będzie noszone tylko przez jeden sezon. Muszą oni jednak pamiętać, że nawet najdroższe buty są tańsze niż zabiegi terapeutyczne, które mogą być konieczne do usunięcia szkód wywołanych przez noszenie przez dziecko źle dopasowanego obuwia. Nieprawidłowo dobrane buty mogą bowiem skutkować w przyszłości wadami postawy oraz wadami stopy – stopą koślawą i szpotawą oraz płaskostopiem. Mogą być również być odpowiedzialne za zmiany ustawienia poszczególnych części ciała i rzutować na kolana, miednice oraz kręgosłup. Zakup wysokiej jakości zimowych butów dziecięcych to wydatek rzędu około 200–500 złotych, są to jednak pieniądze dobrze zainwestowane.

Dodaj komentarz

NA ZAKUPACH

Rozmiar ubranek dla noworodka

Zakup ubranek dla noworodka to dla wielu rodziców ogromny problem. Przyszli rodzice mają zazwyczaj wątpliwości, ile ubranek kupić i jaki rozmiar ubranek dla noworodka wybrać. Jest to trudna sprawa, ponieważ...

Czytaj dalej →
NA ZAKUPACH

Wanienka dla dziecka

Wanienka dla dziecka to jeden z zakupów, których młodzi rodzice dokonują jeszcze przed przyjściem dziecka na świat. To jeden z podstawowych elementów wyprawki dla niemowlaka. W sklepach wybór wanienek jest...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general