Najwyższy człowiek świata nie miał łatwego życia. Oto jego niezwykła historia!

Niecodzienny wzrost to cecha, która fascynuje ludzi od dawna. Niestety historie najwyższych osób na świecie nie zawsze są pozytywne, większość z nich musi się mierzyć z rozmaitymi problemami, głównie natury zdrowotnej. Co jest powodem nienaturalnie dużego wzrostu? Kim jest najwyższy żyjący człowiek świata? Ile wzrostu miał najwyższy człowiek na świecie w historii?

Najwyższy człowiek świata

Istnieje wiele sposobów na wyróżnianie się z tłumu. Można postawić na niecodzienne stroje, makijaże czy fryzury, aby przyciągnąć do siebie wzrok innych. Nie wszyscy jednak muszą się o to starać, ponieważ przychodzą na świat z pewnymi cechami, które czynią ich wyjątkowymi. Dotyczy to m.in. osób wyróżniających się ponadprzeciętnym wzrostem. Niestety tak charakterystyczna cecha to zazwyczaj bardziej przekleństwo niż błogosławieństwo, biorąc pod uwagę z iloma problemami muszą się mierzyć naprawdę wysokie osoby.

Największy człowiek świata, żyjący rekordzista Guinnessa, Sultanie Kösen skończył niedawno 40 lat. Aktualnie mierzy aż 251 cm, co czyni go najwyższym na ziemi. Mężczyzna przyszedł na świat w 1982 roku w Turcji. Już we wczesnym dzieciństwie stwierdzono u niego akromegalia, czyli nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu, czego powodem był guza uciskający przysadkę mózgową. 

Historia Sultana nie była łatwa. Niecodzienny wzrost nie pozwolił mu na ukończenie edukacji. Zamiast tego zatrudnił się do pracy jako rolnik, aby nieco wspomóc finansowo swoją rodzinę.

Dopiero w 2010 roku podjęto się leczenia niebezpiecznego guza. Dzięki specjalistom z University of Virginia Medical School udało się unormować nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu i Sultan przestał rosnąć.

Mimo niezwykłego wyglądu Sultan znalazł drugą połówkę i w 2013 roku wziął ślub. Wbrew pozorom mężczyzna nie narzeka na swoją sytuację, wręcz przeciwnie – stara się skupiać na pozytywnych aspektach. Podkreśla, że bez problemu jest w stanie wymieniać żarówki czy zakładać firanki, dzięki czemu jego pomoc bardzo przydaje się w codziennych obowiązkach. Do największych wad tak dużego wzrostu zalicza kłopoty z dopasowaniem ubrań oraz obuwia.

Zobacz: Najwięcej dzieci z jednej matki. Rekordzistka zaszła w ciążę 27 razy i urodziła 69 dzieci!

Najwyższy człowiek świata w historii

Najwyższym znanym człowiekiem w historii był Robert Wadlow. Mając 22 lata, osiągnął wzrost 272 cm i masę 222 kg. W momencie narodzin 22 lutego 1918 roku nic nie wskazywało na niepokojące schorzenia – chłopiec przyszedł się zdrowy i chociaż ważył aż 4 kg, to nic nie wzbudzało obaw. Coraz większy niepokój pojawiał się jednak wraz z każdym upływającym miesiącem. W wieku 6 miesięcy chłopiec ważył już 14 kg, a po roku – 30 kg.

Jako 5-latek był już wyższych od niektórych dorosłych, mierząc aż 169 cm. Gdy poszedł do szkoły, zdecydowanie się wyróżniał nie tylko wśród rówieśników, ale także… nauczycieli, których przerastał od dwie głowy. W wieku 13 lat mierzył bowiem aż 223 cm.

Według doniesień prasy z lat 20. Robert był bardzo łagodnym i sympatycznym chłopcem o wielu pasjach. Ponoć najbardziej lubił grę na gitarze, ale szybko musiał zrezygnować z tego hobby ze względu na nienaturalnie duży rozmiar dłoni. Po ukończeniu szkoły mężczyzna szybko stał się atrakcją i ciekawostką – proponowano mu udział w reklamach, a w końcu dołączył do grupy cyrkowej.

Za ogromny wzrost Roberta Wadlowa również odpowiedzialna była choroba – akromegalia. Stała się ona przyczyną tragedii mężczyzny, który zmarł bardzo młodo – w wieku zaledwie 22 lat. Bardzo często upadał, zbijał kolana o ziemię, a z czasem stracił czucie poniżej kolan i nie mógł już poruszać się samodzielnie.

Sprawdź: Stopnie pokrewieństwa, czyli kto jest kim w rodzinie. Niektóre określenia mogą Cię zaskoczyć

Najwyższy człowiek w Polsce

Rekord wzrostu w Polsce należy do Eugeniusza Taracińskiego, który żył w latach 1928-1978 i osiągnął wysokość aż 228 cm. Przyszedł na świat w 1928 roku w Herawcu koło Kamionki Strumiłowej. Przez całe życie ciężko pracował, ale z czasem zaczęły mu coraz bardziej doskwierać problemy zdrowotne, zwłaszcza z kręgosłupem. Na zakończenie swojego życia Eugeniusz pragnął uniknąć bycia ciężarem dla innych, dlatego na pewien czas przeniósł się do Jelcza, gdzie osiedlił się w prostym hotelu dla robotników. Przeżył zaledwie 50 lat, ale przez cały czas pozostawał samodzielny i aktywny.

Zobacz: Skąd pochodzi moje nazwisko? Odkryj korzenie i poznaj historię swojego nazwiska

Czytelnicy pytają, jaki był najwyższy człowiek na świecie

Ile miał najwyższy człowiek na świecie?

Amerykanin Robert Wadlow mierzył 272 cm.

Jaki jest najwyższy człowiek na świecie?

Aktualnie to Sultan Kösen mierzący 251 cm.

Ile wzrostu ma najwyższy człowiek w Polsce?

2 metry i 51 centymetrów.

Ile miał wzrostu najwyższy człowiek w historii?

272 cm.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo