Napięcie mięśniowe u niemowląt

Ostatnio wiele się słyszy o nieprawidłowym napięciu mięśniowym u niemowląt. Wydaje się, że problem ten występuje coraz częściej, ale czy tak jest rzeczywiście? Jakie są objawy wzmożonego napięcia mięśniowego u niemowlaka? Czy da się je wyleczyć? Odpowiadamy na najczęściej zadawane przez Was pytania.

Zespół napięcia mięśniowego u niemowlaka

Zacznijmy od ogólnego wyjaśnienia, czym jest napięcie mięśniowe. Termin ten po prostu oznacza gotowość naszego układu mięśniowego do pracy. Mięśnie w zasadzie pracują cały czas, nie tylko gdy się poruszamy czy wykonujemy aktywność fizyczną. W czasie siedzenia również są napięte – podtrzymują nasze ciało właśnie w pozycji siedzącej. Mózg reguluje napięcie mięśniowe i odpowiednio je dozuje.

Gdy maleństwo przychodzi na świat, jego układ mięśniowy prawidłowe wzorce pracy nabywa z czasem. Zdarza się jednak, że ich przyswajanie jest nieprawidłowe, przez co nieprawidłowe jest także napięcie mięśni, co określa się zespołem napięcia mięśniowego.

Zespół napięcia mięśniowego: przyczyny

Przyczyny zespołu napięcia mięśniowego u niemowlęcia mogą mieć bardzo różne podłoże. Zazwyczaj schorzenie to jest efektem jakiegoś deficytu neurologicznego. Zaburzenia pracy układu nerwowego mogą być konsekwencją niedotlenienia, do którego doszło podczas porodu, zbyt wczesnego urodzenia się maluszka, nieprawidłowości w czasie ciąży, takich jak anemia czy nadciśnienie. Wpływ na to mogą mieć także choroby tarczycy przyszłej mamy, a także infekcje, które dotknęły maluszka tuż po jego urodzeniu.

Zespół napięcia mięśniowego: objawy

Chociaż zespół napięcia mięśniowego może objawiać się na wiele różnych sposobów, jest szereg objawów, które dosyć precyzyjnie wskazują na rodzaj problemu. Należą do nich mocno zaciśnięte piąstki dziecka, których maluch nie rozluźnia praktycznie w żadnej sytuacji. Zaniepokoić również powinno to, że maluch ma stale skrzyżowane nóżki lub wygina się w jedną stronę, jak rogalik, gdy leży na pleckach. Dziecko podczas jedzenia i brania na ręce denerwuje się, pręży, przechyla ciało w jedną stronę. Podczas ubierania jego ciało jest sztywne, trudno zgiąć mu rączki lub nóżki.

Wzmożone napięcie mięśniowe: leczenie

Wzmożone napięcie mięśniowe nie jest chorobą nieuleczalną, lecz przypadłością, z którą łatwo walczyć, lecz wymaga to zdiagnozowania jej w odpowiednim czasie i regularnych ćwiczeń, które przywrócą odpowiednie napięcie. Gdy zauważysz niepokojące objawy, zdaj z nich relację Waszemu pediatrze. Pokieruje on Was do neurologa, który po zbadaniu dziecka zdecyduje o kolejnych krokach.

W przypadku skierowania na rehabilitację, rehabilitant dobierze odpowiednie ćwiczenia, gdy zapozna się z ciałem maluszka i jego problemami. Regularne ich wykonywanie przyniesie bardzo szybkie efekty w stosunkowo niedługim czasie.

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo