11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości [obchody, scenariusz lekcji, wiersze i dekoracje]

Narodowe Święto Niepodległości jest bardzo ważnym dniem dla każdego Polaka. Upamiętniamy wtedy odzyskanie przez nasz kraj niezależności po 123 latach zaborczej niewoli. Święto to powinno być jednocześnie wyrazem radości z życia w wolnym państwie polskim, jak i pamięci o wszystkich tych, którzy umarli w walce o niepodległą Polskę.

Narodowe Święto Niepodległości

Święto odzyskania niepodległości w Polsce obchodzimy co roku 11 listopada. Jest to najważniejsze polskie święto narodowe obok Dnia Konstytucji 3 Maja. Kiedy jest święto niepodległości, miliony Polaków zbierają się w swoich miastach na paradach, imprezach i koncertach urządzanych z tej okazji. Święto ustanowiono na pamiątkę wydarzeń z listopada 1918 roku, kiedy to po I wojnie światowej odtwarzały się organy polskiej państwowości. Był to proces stopniowy, a datę 11 listopada wybrano symbolicznie – tego dnia, po przybyciu Józefa Piłsudskiego do Warszawy oraz kończących wielką wojnę rozejmach formowanie się państwa polskiego weszło w decydującą fazę.

Zobacz też: Hymn Polski: kiedy i kto go napisał? [tekst Mazurka Dąbrowskiego]

Obchody święta niepodległości

Jak obchodzimy święto niepodległości? Największe obchody mają miejsce w Warszawie, gdzie odbywa się wielka parada z udziałem wszystkich oddziałów Wojska Polskiego. W obecności prezydenta i najważniejszych krajowych polityków tysiące Polaków obserwują przemarsz reprezentacyjny przedstawicieli różnych gałęzi naszej armii. Oprócz tego organizowany jest szereg innych imprez, koncertów, wystaw czy spektakli o tematyce patriotycznej, które mają wprowadzić Polaków w atmosferę tego wyjątkowego dnia. Mieszkańcy miast i wsi wywieszają biało-czerwone flagi i ozdabiają swoje domy narodowymi barwami.

Poznaj: 6 pomysłów na wróżby andrzejkowe

Święto Niepodległości dla dzieci

Poczucie narodowej wspólnotowości powinno być wyjątkowo istotnym elementem wychowania młodego człowieka. W takie dni jak 11 listopada dziecko uczy się, że jako obywatele danego państwa tworzymy wielką rodzinę, wspólnotę, o której wspólne dobre każdy z nas powinien dbać. Patriotyzm to bowiem nie tylko powiewające biało-czerwone flagi, wiersze i piosenki, ale przede wszystkim świadomość Polski jako wspólnej własności każdego z nas. Warto uświadomić to dzieciom przy okazji wizyty na paradzie, koncercie czy wspólnego tworzenia patriotycznych ozdób.

Popularną tradycją jest wysyłanie sobie pocztówek z okazji Bożego Narodzenia czy Nowego Roku. A może ciekawym pomysłem będzie też kartka na Święto Niepodległości? Taką kartkę możemy kupić w sklepie, ale dziecko może też wykonać ją samo. Można na niej wykleić lub narysować godło i flagę Polski, popularną scenę z historii naszego kraju albo po prostu przyczepić patriotyczny kotylion. Kartkę można wysłać do rodziny lub znajomych, którzy mieszkają za granicą albo po prostu powiesić w domu lub szkole w ramach ozdoby.

Sprawdź: Życzenia noworoczne dla osoby w żałobie

Święto Niepodległości – scenariusz lekcji

Święto Niepodległości jest ustawowo dniem wolnym od pracy i nauki, jednak w wielu szkołach w przeddzień lub dzień po tym wydarzeniu organizuje się różnego rodzaju apele, akademie i lekcje mające zwrócić uwagę dzieci na wyjątkowość 11 listopada. Przede wszystkim lekcja o Święcie Niepodległości powinna zacząć się od spytania uczniów co już o tym dniu wiedzą i co on dla nich znaczy. Odpowiedzi mogą być zaczątkiem dyskusji o roli patriotyzmu w naszym życiu.

Warto nakreślić uczniom kontekst wydarzeń z 1918 roku. Powinno się powiedzieć o zaborach, nieudanych powstaniach i 123 latach nieobecności państwa polskiego na mapach Europy. Należy też podkreślić istotną rolę wielu postaci w procesie odzyskiwania niepodległości. Najważniejszą figurą jest rzecz jasna Józef Piłsudski, jednak oprócz niego dzieci powinny też wiedzieć o takich osobach jak Ignacy Paderewski, Roman Dmowski czy Jędrzej Moraczewski. W pewnym momencie lekcji zadaj też dzieciom pytanie: Jeśli moglibyście wybrać, kiedy ma odbywać się Święto Niepodległości, jaką datę byście wybrali? To pytanie i odpowiedzi na nie będzie wstępem do rozważań o odzyskiwaniu państwowości polskiej jako procesie. Opowiedz dzieciom o innych datach, które można uznać za początek niepodległości Polski:

  • 7 października – odezwa Rady Regencyjnej głosząca odzyskanie niepodległości,
  • 7 listopada – uformowanie rządu Ignacego Daszyńskiego,
  • 12 listopada – wojska niemieckie opuszczają Warszawę

Podkreśl, że 11 listopada to w tylko data symboliczna – tego dnia Józef Piłsudski przejął dowodzenie nad Wojskiem Polskim. Warto jednak pamiętać o wschodnich terenach II Rzeczypospolitej (dzisiejsza Ukraina, Białoruś i Litwa), które trafiły w granice Polski dopiero po wojnie z bolszewikami w 1920 roku. Polska nie od razu miała ustalone granice.

W dalszej części lekcji nawiąż do historii świętowania 11 listopada. Opowiedz o tym, że nie było to na początku święto ustanowione prawnie, a jego obchody inicjowało nieoficjalnie wojsko. W czasach II wojny światowej upamiętnianie tej daty było zakazane i odbywało się na tajnych spotkaniach, w ukryciu przez niemieckimi i sowieckimi okupantami. Również w PRL święto to nie znalazło się w kalendarzu świąt państwowych i było upamiętniane raczej indywidualnie lub w małych grupach. Oficjalnie zostało ustanowione dopiero przez sejm w roku 1989 na skutek przemian polityczno-społecznych i upadku komuny.

Poznaj: Cytaty dla zmarłego taty – najpiękniejsze wiersze ku pamięci taty

Wiersze na święto niepodległości

Wiersze czy piosenki na święto niepodległości stanowią bardzo ważny element świętowania 11 listopada. Na akademiach, apelach czy koncertach zarówno profesjonalni wokaliści i aktorzy, jak i zwykli obywatele wykonują wiele patriotycznych utworów. Konkursy recytatorskie poezji niepodległościowej organizowane są w całym kraju, a na podstawie wielu wierszy powstały wspaniałe piosenki. Poniżej wymieniamy kilka najpopularniejszych wierszy patriotycznych.

  • Władysław Bełza – „Katechizm polskiego dziecka”: jeden z najpopularniejszych patriotycznych wierszy składający się z szeregu pytań o ojczyznę.
  • Cyprian Kamil Norwid – „Moja piosenka”: przepełniony tęsknotą za ojczyzną i zachwytem nad jej pięknem utwór jednego z wieszczy polskiego romantyzmu.
  • Maria Konopnicka – „Polska – moja Ojczyzna”: napisany przez działaczkę niepodległościową i pisarkę wiersz zwraca uwagę na piastowskie korzenie Polski i piękno rodzimej natury.
  • Marcin Wolski – „Niepodległość: utwór tego współczesnego pisarza i dziennikarza zwraca uwagę na codzienne aspekty patriotyzmu.
  • Jan Pietrzak – „Żeby Polska była Polską”: napisany w latach 70. utwór wymienia najważniejsze momenty historii państwa polskiego.

Powyższe utwory na pewno świetnie nadadzą się do słuchania, czytania i recytowania podczas narodowego święta niepodległości.

zobacz też: Życzenia na rocznicę ślubu – dla żony i męża [najpiękniejsze życzenia z okazji rocznicy ślubu]

Dekoracje na święto niepodległości

Wielu Polaków 11 listopada dekoruje swoje domy w patriotyczne barwy. Również szkoły czy inne budynki publiczne pełne są biało-czerwonych ozdób. Dziecko może z pomocą rodzica czy nauczyciela wykonać na przykład plakat na święto niepodległości. Na takim afiszu mogą znaleźć się patriotyczne rysunki przedstawiające na przykład jak dziecko obchodziło Narodowe Święto Niepodległości. Oprócz tego można tam umieścić informacje na temat tego święta, jego historii i tego, co upamiętnia. Innymi dekoracjami mogą być biało-czerwone róże z papieru. Do ułożenia barw patriotycznych można użyć darów natury – zebrać białe kamyczki i czerwone, jesienne opadłe z drzew liście.

Sprawdź: Prezent dla mamy – oryginalne, niepowtarzalne pomysły

Kokarda na święto niepodległości

Jedną z najpopularniejszych patriotycznych ozdób są kokardy, czyli kotyliony. Na Święto Niepodległości warto kupić taki lub też wykonać samemu i z dumą nosić na piersi. Zrobienie kotyliona wcale nie jest trudne – wystarczy biały i czerwony papier, nożyczki i klej. Kawałki papieru w obydwu kolorach składamy w harmonijkę, formujemy z nich okręgi i nakładamy na siebie. Następnie na środku przyczepiamy dwa koła – białe i czerwone a od dołu dwa cienkie paski, również w tych kolorach. Zamiast papieru można też użyć wstążek czy bibuły. Do ubrania kotylion przypinamy za pomocą agrafki czy pinezki. Wspólne robienie kotylionów w przeddzień Święta Niepodległości może być świetną wspólną rozrywką dla całej rodziny.

Zobacz też: Niedopieczone potrawy – Czy można dopiec ciasto, chleb, pasztet?

Rodzice pytają:

Dlaczego 11 listopada obchodzimy narodowe święto niepodległości?

11 listopada 1918 roku Józef Piłsudski przejął władzę nad polskimi wojskami a traktaty kończące I Wojnę Światową uznały polską państwowość.

Co to jest święto niepodległości?

Jest to obchodzone 11 listopada polskie święto narodowe ustanowione na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.

Jak Polacy obchodzą Święto Niepodległości?

Polacy spotykają się w ten dzień na licznych paradach wojskowych, koncertach, imprezach czy konkursach. Oprócz tego wywieszają biało-czerwone flagi i przystrajają dom ozdobami patriotycznymi.

Kiedy ustanowiono Święto Niepodległości?

Pierwsze obchody tego święta państwowego odbyły się w 1937 roku na podstawie ustawy sejmowej z kwietnia 1937. Nieoficjalnie jednak imprezy, parady i spotkania patriotyczne odbywały się tego dnia już od 1919 roku.

Czy w Święto Niepodległości można pracować?

Praca w Święto Niepodległości jest możliwa tylko, gdy odbywa się w ruchu ciągłym, wiąże się akcjami ratowniczymi, niezbędnym remontem, transportem, rolnictwem lub ochroną mienia. Jeśli ktoś w ten dzień pracuje, pracodawca ma obowiązek mu to wynagrodzić dodatkowym dniem wolnym udzielonym w ciągu 6 dni przed lub po Narodowym Święcie Niepodległości.

Dodaj komentarz

Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo