Nauczanie zdalne listopad 2021: Czy uczniowie rozpoczną zdalne nauczanie już od 2 listopada?

Od kilku dni obserwujemy znaczący przyrost nowych dziennych zakażeń Covid-19. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów czwarta fala rozpędza się, pogarsza się też sytuacja w szpitalach. Minister Niedzielski mówi o “eksplozji pandemii” i zapowiada, że jeśli średnia zachorowań utrzyma się na takim poziomie, mogą nas czekać kolejne obostrzenia. Czy to oznacza zamknięte szkoły? Listopad 2021: nauczanie zdalne od 2 listopada?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Według ministra zdrowa Adama Niedzielskiego w najbliższym czasie nie grozi nam lockdown, a priorytetem rządu jest utrzymanie nauki stacjonarnej. Nauczanie zdalne dla wszystkich uczniów na razie nie wchodzi w grę.
  • Ze względu na rosnącą liczbą przypadków prawdopodobnie czekają nas jednak pewne nowe obostrzenia. Warunkiem ich wprowadzenia jest utrzymywanie się pod koniec października średniej dziennej liczby zakażeń powyżej 7 tysięcy.
  • Ewentualne restrykcje będą omawiane na początku listopada i wtedy też zapadać mają decyzje, ale prawdopodobnie będą wprowadzane na poziomie regionalnym, a nie w całym kraju.

Nauczanie zdalne listopad 2021: tysiące dzieci już uczy się online

Z niepokojem przyglądamy się danym płynącym codziennie z resortu zdrowia. Z każdym tygodniem liczba zakażeń podwaja się, a w ostatnich dniach zanotowano kolejne rekordy zachorowań. Wyraźnie widać, że czwarta fala nabrała tempa. Minister zdrowia zapowiada, że tendencja rosnąca może utrzymywać się w najbliższych tygodniach i jeśli będzie wciąż na takim poziomie to “zaburzy wszystkie prognozy, którymi do tej pory dysponowaliśmy”. W takiej sytuacji konieczne może się okazać wprowadzenie dodatkowych restrykcji. Czy jedną z nich może być nauka zdalna od listopada?

Na razie zarówno przedstawiciele ministerstwa zdrowia, jak i resortu edukacji zgodnie twierdzą, że lockdown nam nie grozi. Na ten moment nie jest także rozważane zamknięcie szkół. Zdaniem rządu póki co sprawdza się obecne rozwiązanie, czyli nauczanie zdalne tylko w razie konieczności, tj. wykrycia ogniska wirusa w szkole.

Zobacz: Zdalne nauczanie coraz bliżej? Niedzielski komentuje

Aktualnie z powodu rosnącej liczby zakażeń już blisko 2000 placówek oświaty musiało zmienić sposób funkcjonowania. Jeśli chodzi o podstawówki, to tutaj liczby przedstawiają się najgorzej, ponieważ aż 1116 z nich pracuje hybrydowo, a kolejne 41 całkowicie zdalnie. Ponadto uczniowie z 550 szkół ponadpodstawowych kształcą się w trybie mieszanym, a z 33 w pełni zdalnie. Z kolei przedszkolaki ze 194 placówek musiały przejść na naukę hybrydową, a 14 przedszkoli jest całkiem zamknięta i zajęcia odbywają się wyłącznie online.

Nauka zdalna od listopada 2021? Jest kilka warunków

Od początku czwartej fali epidemii w Polsce rządzący utrzymują, że nauka stacjonarna nie jest zagrożona i wprowadzenie nauczania zdalnego byłoby ostatecznością. Mimo obecnych niepokojących wzrostów zakażeń szefowie MZ i MEiN podtrzymują swoje stanowiska i wyraźnie podkreślają, że utrzymanie szkół w trybie pracy stacjonarnej jest priorytetem.

Jednocześnie minister Niedzielski przyznaje, że obecnej sytuacji epidemiologicznej nie można lekceważyć. Jego zdaniem ostatnie wzrosty są sygnałem ostrzegawczym i w zależności od dalszego rozwoju pandemii będzie rozważane wprowadzenie pewnych obostrzeń.

Nasze działania będą zależeć od tego, jak się będzie rozwijała sytuacja, a przesądzi o tym najbliższe 7 dni. Jeśli będziemy na koniec października na średnim poziomie powyżej 7 tys. zachorowań w ciagu doby, to trzeba będzie zastanowić się, czy nie podjąć jakichś bardziej restrykcyjnych kroków.Adam Niedzielski dla PAP

Tymczasem październik dobiega końca, a dziś i wczoraj liczba przypadków przekroczyła już nawet nie 7, ale 8 tysięcy. Kilka dni wcześniej było to sporo powyżej 6 tysięcy. Wygląda więc na to, że najgorsze przewidywania się sprawdzają, a jeden z warunków wprowadzenia obostrzeń również zostanie spełniony. Nie wiadomo jednak dokładanie, jakie restrykcje minister ma na myśli. Z pewnością wyklucza na razie całkowity lockdown. Bardziej prawdopodobne są restrykcje na poziomie regionalnym, czyli powrót do podziału Polski na strefy. Czy listopad 2021 będzie miesiącem, kiedy wróci nauczanie zdalne?

Sprawdź: Czy 2 listopada jest wolny od szkoły i pracy?

Od 2 listopada zdalne lekcje?

Wielu rodziców niepokoi się, czy pogarszająca się sytuacja pandemiczna może oznaczać nauczanie zdalne od 2 listopada. Tym bardziej że z każdym dniem rośnie nie tylko liczba przypadków, ale także hospitalizacji. A jak podkreślał wielokrotnie minister Czarnek, to właśnie sytuacja w systemie ochrony zdrowia i wydolność szpitali będzie w głównej mierze decydować o zamknięciu szkół. Pytany w niedawnym wywiadzie dla Polskiego Radia o nauczanie zdalne 2021 odpowiedział, że nie jest to całkowicie niemożliwe.

niebezpieczeństwo zawsze istnieje. Zwłaszcza w tych regionach, gdzie mamy bardzo dużą liczbę zakażeń. Natomiast jestem przekonany, że jeśli miałoby do tego dochodzić, to najpierw musiałoby dojść do wszystkich innych ograniczeń, które znamy.Minister edukacji Przemysław Czarnek, w wywiadzie dla Polskiego Radia z 26.10.21.

Czy zatem listopad 2021 oznacza realną możliwość przejścia na nauczanie zdalne? Wszystko zależy od dalszego rozwoju czwartej fali. Na początku przyszłego miesiąca mamy poznać pierwsze decyzje dotyczące restrykcji i ewentualnych obostrzeń.

Rodzice pytają o nauczanie zdalne listopad 2021.

Od kiedy zdalne nauczanie 2021?

Rządzący zapowiadają, że na razie nie jest planowane przejście na zdalne nauczanie. Jednak decyzje o ewentualnych obostrzeniach będą zależeń od rozwoju epidemii i mają być podejmowane na początku listopada.

Będą lekcje zdalne od 2 listopada?

Nic nie wskazuje na to, żeby od 2 listopada miały się rozpocząć zdalne lekcje. Decyzje dotyczące obostrzeń według zapowiedzi rządzących mają zostać podjęte na początku listopada.

Dodaj komentarz

Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo