Nauczanie zdalne listopad 2021: Czy uczniowie rozpoczną zdalne nauczanie już od 2 listopada?

Od kilku dni obserwujemy znaczący przyrost nowych dziennych zakażeń Covid-19. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów czwarta fala rozpędza się, pogarsza się też sytuacja w szpitalach. Minister Niedzielski mówi o “eksplozji pandemii” i zapowiada, że jeśli średnia zachorowań utrzyma się na takim poziomie, mogą nas czekać kolejne obostrzenia. Czy to oznacza zamknięte szkoły? Listopad 2021: nauczanie zdalne od 2 listopada?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Według ministra zdrowa Adama Niedzielskiego w najbliższym czasie nie grozi nam lockdown, a priorytetem rządu jest utrzymanie nauki stacjonarnej. Nauczanie zdalne dla wszystkich uczniów na razie nie wchodzi w grę.
  • Ze względu na rosnącą liczbą przypadków prawdopodobnie czekają nas jednak pewne nowe obostrzenia. Warunkiem ich wprowadzenia jest utrzymywanie się pod koniec października średniej dziennej liczby zakażeń powyżej 7 tysięcy.
  • Ewentualne restrykcje będą omawiane na początku listopada i wtedy też zapadać mają decyzje, ale prawdopodobnie będą wprowadzane na poziomie regionalnym, a nie w całym kraju.

Nauczanie zdalne listopad 2021: tysiące dzieci już uczy się online

Z niepokojem przyglądamy się danym płynącym codziennie z resortu zdrowia. Z każdym tygodniem liczba zakażeń podwaja się, a w ostatnich dniach zanotowano kolejne rekordy zachorowań. Wyraźnie widać, że czwarta fala nabrała tempa. Minister zdrowia zapowiada, że tendencja rosnąca może utrzymywać się w najbliższych tygodniach i jeśli będzie wciąż na takim poziomie to “zaburzy wszystkie prognozy, którymi do tej pory dysponowaliśmy”. W takiej sytuacji konieczne może się okazać wprowadzenie dodatkowych restrykcji. Czy jedną z nich może być nauka zdalna od listopada?

Na razie zarówno przedstawiciele ministerstwa zdrowia, jak i resortu edukacji zgodnie twierdzą, że lockdown nam nie grozi. Na ten moment nie jest także rozważane zamknięcie szkół. Zdaniem rządu póki co sprawdza się obecne rozwiązanie, czyli nauczanie zdalne tylko w razie konieczności, tj. wykrycia ogniska wirusa w szkole.

Zobacz: Zdalne nauczanie coraz bliżej? Niedzielski komentuje

Aktualnie z powodu rosnącej liczby zakażeń już blisko 2000 placówek oświaty musiało zmienić sposób funkcjonowania. Jeśli chodzi o podstawówki, to tutaj liczby przedstawiają się najgorzej, ponieważ aż 1116 z nich pracuje hybrydowo, a kolejne 41 całkowicie zdalnie. Ponadto uczniowie z 550 szkół ponadpodstawowych kształcą się w trybie mieszanym, a z 33 w pełni zdalnie. Z kolei przedszkolaki ze 194 placówek musiały przejść na naukę hybrydową, a 14 przedszkoli jest całkiem zamknięta i zajęcia odbywają się wyłącznie online.

Nauka zdalna od listopada 2021? Jest kilka warunków

Od początku czwartej fali epidemii w Polsce rządzący utrzymują, że nauka stacjonarna nie jest zagrożona i wprowadzenie nauczania zdalnego byłoby ostatecznością. Mimo obecnych niepokojących wzrostów zakażeń szefowie MZ i MEiN podtrzymują swoje stanowiska i wyraźnie podkreślają, że utrzymanie szkół w trybie pracy stacjonarnej jest priorytetem.

Jednocześnie minister Niedzielski przyznaje, że obecnej sytuacji epidemiologicznej nie można lekceważyć. Jego zdaniem ostatnie wzrosty są sygnałem ostrzegawczym i w zależności od dalszego rozwoju pandemii będzie rozważane wprowadzenie pewnych obostrzeń.

Nasze działania będą zależeć od tego, jak się będzie rozwijała sytuacja, a przesądzi o tym najbliższe 7 dni. Jeśli będziemy na koniec października na średnim poziomie powyżej 7 tys. zachorowań w ciagu doby, to trzeba będzie zastanowić się, czy nie podjąć jakichś bardziej restrykcyjnych kroków.Adam Niedzielski dla PAP

Tymczasem październik dobiega końca, a dziś i wczoraj liczba przypadków przekroczyła już nawet nie 7, ale 8 tysięcy. Kilka dni wcześniej było to sporo powyżej 6 tysięcy. Wygląda więc na to, że najgorsze przewidywania się sprawdzają, a jeden z warunków wprowadzenia obostrzeń również zostanie spełniony. Nie wiadomo jednak dokładanie, jakie restrykcje minister ma na myśli. Z pewnością wyklucza na razie całkowity lockdown. Bardziej prawdopodobne są restrykcje na poziomie regionalnym, czyli powrót do podziału Polski na strefy. Czy listopad 2021 będzie miesiącem, kiedy wróci nauczanie zdalne?

Sprawdź: Czy 2 listopada jest wolny od szkoły i pracy?

Od 2 listopada zdalne lekcje?

Wielu rodziców niepokoi się, czy pogarszająca się sytuacja pandemiczna może oznaczać nauczanie zdalne od 2 listopada. Tym bardziej że z każdym dniem rośnie nie tylko liczba przypadków, ale także hospitalizacji. A jak podkreślał wielokrotnie minister Czarnek, to właśnie sytuacja w systemie ochrony zdrowia i wydolność szpitali będzie w głównej mierze decydować o zamknięciu szkół. Pytany w niedawnym wywiadzie dla Polskiego Radia o nauczanie zdalne 2021 odpowiedział, że nie jest to całkowicie niemożliwe.

niebezpieczeństwo zawsze istnieje. Zwłaszcza w tych regionach, gdzie mamy bardzo dużą liczbę zakażeń. Natomiast jestem przekonany, że jeśli miałoby do tego dochodzić, to najpierw musiałoby dojść do wszystkich innych ograniczeń, które znamy.Minister edukacji Przemysław Czarnek, w wywiadzie dla Polskiego Radia z 26.10.21.

Czy zatem listopad 2021 oznacza realną możliwość przejścia na nauczanie zdalne? Wszystko zależy od dalszego rozwoju czwartej fali. Na początku przyszłego miesiąca mamy poznać pierwsze decyzje dotyczące restrykcji i ewentualnych obostrzeń.

Rodzice pytają o nauczanie zdalne listopad 2021.

Od kiedy zdalne nauczanie 2021?

Rządzący zapowiadają, że na razie nie jest planowane przejście na zdalne nauczanie. Jednak decyzje o ewentualnych obostrzeniach będą zależeń od rozwoju epidemii i mają być podejmowane na początku listopada.

Będą lekcje zdalne od 2 listopada?

Nic nie wskazuje na to, żeby od 2 listopada miały się rozpocząć zdalne lekcje. Decyzje dotyczące obostrzeń według zapowiedzi rządzących mają zostać podjęte na początku listopada.

Dodaj komentarz

Bajki dla dzieci, Newsy

Filmy dla dzieci. Netflix: Co warto obejrzeć?

Najbardziej popularna platforma streamingowa w Polsce, udostępnia również najlepsze filmy dla dzieci. Netflix ma w swojej ofercie nie tylko klasyki, które z własnego dzieciństwa mogą pamiętać trzydziestoletni rodzice, ale także...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia, Newsy

Egzamin ósmoklasisty 2021

Egzamin ósmoklasisty 2021 będzie miał zmienioną datę, formułę oraz zostaną wprowadzone zmiany ze względu na pandemię. Zostanie on przeprowadzony na podstawie nowych wymagań egzaminacyjnych. Sprawdź jakie zmiany czekają ósmoklasistów! Kiedy...

Czytaj dalej →
Objawy ciąży

Objawy ciąży tydzień po tygodniu

Pierwsze objawy ciąży tydzień po tygodniu stają się coraz wyraźniejsze i coraz bardziej oczywiste staje się, że zostaniesz mamą, nawet jeśli nie potwierdziłaś tego jeszcze testem ciążowym. Jakie pierwsze sygnały...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja niemowląt, Zakupy dla niemowląt

Misie Szumisie: o co ten szum?

Misie Szumisie to zdaniem wielu rodziców najlepszy patent na usypianie niemowląt. Dlaczego? Jak działa biały oraz różowy szum Szumisia? I czy misiek jest lepszy od polecanej prze rodziców na forach...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele dla gości, Sukienki na wesele dla mamy, Sukienki na wesele dla świadkowej

Miętowe sukienki na wesele

Miętowe sukienki łączą w sobie elegancję, kobiecość i wdzięk. Są idealną sukienką na wesele i pasują każdemu typowi urody. Choć miętowe sukienki swój szczyt popularności osiągnęły dwa lata temu, to...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general