11 marca 2021 Minister Zdrowia podczas konferencji prasowej ogłosił listę kolejnych województw, w których przywrócone zostaną dodatkowe obostrzenia w związku z dynamicznym wzrostem liczby zachorowań w ostatnich dniach. We wskazanych województwach ponownie zostaną zamknięte galerie handlowe, baseny, hotele, kina oraz teatry. Uczniowie klas 1-3 będą odbywały naukę w trybie mieszanym. Co w praktyce oznacza edukacja hybrydowa? Od kiedy zostanie wprowadzona oraz jak będzie wyglądała nauka hybrydowa w klasach 1-3, a jak uczyć będą się uczniowie klas starszych?
Dodatkowe obostrzenia w kolejnych województwach
Minister Zdrowia zapowiedział w czasie konferencji obostrzenia w następujących województwach oraz terminach:
- warmińsko-mazurskie – restrykcje przedłużone do 28 marca
- pomorskie – od 13 do 28 marca
- mazowieckie – 15 do 28 marca
- lubuskie – od 15 do 28 marca
Zastrzegł jednak, że terminy te mogą ulec przedłużeniu. Oznacza to, że w powyższych województwach od poniedziałku będą zamknięte galerie handlowe, muzea, galerie sztuki, hotele oraz kina i teatry. Mieszkańcy tych województw nie skorzystają z basenów i kortów. W szkołach podstawowych klasy I-III będą mogły funkcjonować w trybie mieszanym.
Na czym będzie polegała nauka hybrydowa?
Edukacja zdalna dla uczniów klas 4-8 zostanie przedłużona we wszystkich województwach conajmniej o dwa tygodnie (do 28 marca). W czterech województwach (warmińsko-mazurskie, pomorskie, mazowieckie i lubuskie) do normalnej nauki stacjonarnej nie wrócą także uczniowie młodszych klas. Ich nauka będzie odbywała się w trybie hybrydowym.
Sprawdź: Ulga na dziecko, to nawet 6 924,12 złotych, ale nie każdy tyle otrzyma
Edukacja hybrydowa – co to?
Jedni uczniowie w szkole, a inni zdalnie, czyli nauka hybrydowa w pigułce.
Minister Czarnek w czasie konferencji poinformował, że edukacja hybrydowa ma przede wszystkim zmniejszyć liczbę dzieci przebywających w szkole w tym samym czasie. Ma to pomóc w zatrzymaniu rozprzestrzeniania się wirusa. Według ministra Czarnka, we wskazanych województwach w szkole będzie mogło przebywać maksymalnie 50% uczniów z klas 1-3. Oznacza to, że połowa najmłodszych szkolniaków powróci do nauki zdalnej.
Nauka hybrydowa – której połowy uczniów będzie dotyczyła?
Która połowa dzieci będzie uczyła się zdalnie, a która przejdzie na edukację hybrydową? O tym mają zdecydować dyrektorzy konkretnych placówek edukacyjnych ze szkół na terenach objętych dodatkowymi obostrzeniami.
Sprawdź: Od kiedy bezwarunkowe 1200 zł dla każdego?
Dyrektorzy szkół czekają jednak na rozporządzenie w tej sprawie. Ma ono skonkretyzować zasady podziału uczniów. Biorąc pod uwagę, że nauka hybrydowa ma wejść w życie od najbliższego poniedziałku, to frustracja rodziców jest zrozumiała. Nie wiadomo, która część uczniów będzie musiała zostać w domu, a co za tym idzie będzie wymagała opieki dorosłych. Znów pojawią się problemy z urlopami.
Edukacja hybrydowa – od kiedy?
Dodatkowe obostrzenia będą w nowych województwach (mazowieckie oraz lubuskie) będą obowiązywały od 15 marca. Od 15 marca także nauka hybrydowa będzie obowiązywała w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskim. Na Warmii i Mazurach ograniczenia obowiązują już od 27 lutego. W tym czasie wszystkie dzieci z klas 1-3 odbywały naukę w trybie zdalnym. Zmiany, które będą w tym regionie obowiązywały od soboty, to dla uczniów tak naprawdę złagodzenie obostrzeń, ponieważ przynajmniej połowa z nich będzie mogła wrócić do szkoły.