Nauka online to sposób zdobywania wiedzy z wykorzystaniem sieci internetowej. Kursy prowadzone na żywo, nagrane wykłady, zajęcia z korepetytorem przez łącze wideo – oto rodzaje nauki online. W tym artykule przedstawimy zalety i wady nauki online.
Nauka online jest trendem w krajach wysoko rozwiniętych
W 2019 roku jeszcze przed pandemią i globalnym przejściem na nauczanie zdalne, urząd statystyczny Unii Europejskiej przeprowadził badanie sektora uczenia się online. Okazało się, że średnio 8% Europejczyków w wieku od 16 do 74 lat brało udział w kursach online w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Najwyższe wskaźniki odnotowano w Finlandii i Szwecji – 21% i 18%. Z badania wynika również, że w ciągu roku liczba ta wzrosła o 1%.
Pandemia zebrała swoje żniwo w edukacji online, a wzrost przyspieszył kilkukrotnie. Przewiduje się, że w 2026 roku rynek edukacji online będzie wart 457 miliardów dolarów. Coraz więcej instytucji edukacyjnych oferuje możliwości kształcenia na odległość osobom z odległych regionów, dlatego rynek będzie rósł w tempie 10% rocznie.
Zatem kształcenie online to globalny trend, którego nie da się uniknąć w Polsce. Być może popularność tego typu edukacji dotrze do nas nieco później. Statystyki pokazują jednak globalne przesunięcie edukacji do świata internetowego.
Zalety nauki online
Uniwersalny rytm. Nauka w domu sprawia, że uczeń nie musi dostosowywać się do innych kolegów z klasy. Pozwala to na nadanie tempa, w którym dziecku jest komfortowo się uczyć. Ktoś potrzebuje więcej czasu na matematykę, a mniej na angielski. Można to uwzględnić w planie lekcji i pozbyć się stresu i zmartwień związanych z brakiem czasu.
Materiał jest lepiej przyswajany. W szkole dzieci realizują wspólny program nauczania. Opuszczenie nawet jednego tematu może utrudnić dogonienie reszty uczniów. Szczególnie na lekcjach dziecko może krępować się, żeby zapytać o czymś jeszcze raz. Taki problem nie istnieje na zajęciach online, ponieważ wszystkie niezrozumiałe informacje można sobie ponownie przypomnieć. Dzięki temu uczeń może dokładnie przestudiować temat, a nie doganiać kolegów z klasy.
Umniejsza stres. Nie trzeba zmuszać dziecka do odpowiedzi przy tablicy, spieszyć się na pierwszą lekcję i odwoływać je, gdy źle się poczuje. Nauka odbywa się w wygodnym i znanym im otoczeniu, gdzie mogą się zrelaksować i skoncentrować. W klasie, w której gromadzi się wielu uczniów, łatwo jest oderwać myśli od słów nauczyciela.
Wspomaga samoorganizować się. Organizując samodzielnie proces nauki, dziecko zdobywa cenne umiejętności zarządzania czasem. 87% amerykańskich studentów przyznało, że mogliby dostawać lepsze oceny, gdyby nauczyli się zarządzać swoim czasem. Czyli samodyscyplina, której w szkole poświęca się mało uwagi, daje lepsze wyniki w nauce. Umiejętności samokontroli będą również potrzebne podczas przygotowań do matury, kiedy dziecko będzie musiało samodzielnie przepracować wiele informacji. O tym, jak samodzielnie przygotować się do matematyki pisaliśmy na blogu szkoły MATEMA.
Minimalizuje konflikty z nauczycielem. Relacje między dzieckiem, nauczycielem i wychowawcą to rzecz nieprzewidywalna. Jeśli dziecko uczy się na kursie internetowym, nie będzie miało konfliktów z nauczycielem. A korepetytor online, który nie znajdzie podejścia do ucznia, może być łatwo zastąpiony przez innego. Jest łatwiej, nie trzeba całkowicie zmieniać szkoły i ryzykować zdrowia moralnego dziecka.
Wady edukacji zdalnej
Niski poziom socjalizacji. Wiele umiejętności życiowych dzieci uczą się nie w klasie, ale na przerwie, gdy wchodzą w interakcje z rówieśnikami. Poczucie przynależności do grupy buduje pewność siebie i rozwija umiejętności komunikacyjne. Dziecko, które całkowicie izoluje się od rówieśników i komunikuje się tylko z rodzicami, ryzykuje, że nie będzie przygotowane do dorosłego życia. Problem ten można rozwiązać poprzez uczęszczanie na zajęcia i granie w gry w wolnym czasie.
Przeciążenie gadżetami. Lekarze radzą, aby dzieci nie spędzały przed komputerem więcej niż dwie godziny dziennie. Biorąc pod uwagę czas poświęcony na naukę i czas wolny z gadżetem, może się to potroić w przypadku uczniów, którzy wybierają studia online. To źle wpływa na wzrok ucznia i rozwija problemy z układem mięśniowo-szkieletowym. Nieukształtowany jeszcze szkielet dziecka nie jest przystosowany do długotrwałego siedzenia w jednym miejscu. Rodzice, którzy chcą przenieść swoje dziecko na naukę online, powinni zadbać o to, by uczeń był w stanie wykonywać wysiłek fizyczny i regularnie przeprowadzać z nim badania lekarskie.
Mała wiedza praktyczna. Około 20% dzieci w Polsce to kinestetycy. Tacy uczniowie najlepiej przyswajają informacje poprzez zadania praktyczne: pracę laboratoryjną z chemii czy komunikację na żywo w języku angielskim. Studiując nagrane kursy online, dziecko otrzymuje minimum umiejętności praktycznych, co negatywnie wpływa na przyswajanie nowej wiedzy. W takim przypadku lepiej, aby rodzice skorzystali z usług korepetytora online lub ćwiczyli samodzielnie z dzieckiem.
Nie wszyscy nauczyciele dobrze integrują naukę online. Nauka online w Polsce to nowa nisza. Warto zauważyć, że w polskiej sieci trudno znaleźć tak dobrze rozwiniętych stron internetowych czy platform do nauczania. Dlatego też czasami nauczyciele nie wiedzą, czego użyć, aby stworzyć wysokiej jakości lekcję. Jeśli rodzice zdecydują się na wybór korepetytora online dla swojego dziecka, lepiej szukać go z pomocą specjalnych serwisów. Takie firmy odpowiadają za jakość edukacji i szkolą nauczycieli do pracy w sieci. Nie zalecamy szukania korepetytorów na tablicach ogłoszeń i portalach społecznościowych.