Nauka zdalna a dodatkowy zasiłek opiekuńczy – znów nie wszyscy rodzice będą mogli z niego skorzystać

Polska znów się zamyka! Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że od 20 marca w całej Polsce zostają zaostrzone restrykcje. Między innymi, dzieci z klas I-III, które do tej pory uczyły się stacjonarnie lub w formie hybrydowej, zostają teraz w domu! Czy rodzice znów mogą starać się o zasiłek opiekuńczy?

Jako główną przyczynę zaostrzenia restrykcji i wprowadzenia ich na terenie całej Polski Ministerstwo Zdrowia podało coraz szybsze rozprzestrzenianie się brytyjskiej mutacji koronawirusa – to już 52 proc. zakażeń w kraju. Najwięcej dziennych zakażeń notują województwa: mazowieckie, śląskie, małopolskie i wielkopolskie.

By ograniczyć mobilność społeczną, odgrywającą kluczową rolę w walce z koronawirusem, Ministerstwo Zdrowia wspólnie z ekspertami zdecydowało się na wprowadzenie lockdownu na terenie całego kraju od 20 marca.

Nauka zdalna, co z zasiłkiem opiekuńczym?

Ze względu na powrót nauki zdalnej, rodzice znów będą musieli udać się na zwolnienia, by otoczyć je w domu opieką. Czy zasiłki opiekuńcze nadal będą przyznawane? Tak, ale wciąż obowiązuje kontrowersyjna zasada, że przysługują one tylko rodzicom dzieci do lat 8.

Kolejnym warunkiem jest ważne ubezpieczenie rodzica. Oznacza to, że świadczenie otrzymają tylko ci, którzy opłacali składkę chorobową w ZUS.

Sprawdź: Jak otrzymać zasiłek opiekuńczy na dziecko.

Nauka zdalna w całym kraju! Co jeszcze?

W poniedziałek 22 marca w szkołach nie pojawią się już dzieci, które do tej pory uczyły się stacjonarnie lub w przypadku województw wcześniej objętych restrykcjami, w trybie hybrydowym.

Swoją działalność muszą też zawiesić:

 • hotele (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczy, a także świadczonych w ramach podróży służbowych)
 • galerie handlowe (z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi usług fryzjerskich, optycznych, bankowych)
 • kina,
 • teatry, muzea,
 • salony odchudzające,
 • kasyna
 • baseny,
 • sauny, solaria, siłownie, kluby fitness,
 • stoki narciarskie
 • obiekty sportowe (wyjątkiem są potrzeby sportu zawodowego).

Obostrzenia mają obowiązywać do 9 kwietnia.

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Nauka zdalna a dodatkowy zasiłek opiekuńczy – znów nie wszyscy rodzice będą mogli z niego skorzystać

 1. A co z przedszkolami? Też zamknięte będą?

  Prawo, Finanse, Newsy

  Czym są alimenty natychmiastowe?

  Alimenty natychmiastowe ułatwią uzyskanie dodatkowych pieniędzy na dziecko tym rodzicom, którzy czekają na zasądzenie właściwych alimentów. Alimenty natychmiastowe będą przyznawane bez orzeczenia sądu w przeciągu zaledwie kilkunastu dni od momentu...

  Czytaj dalej →
  Zdrowie dziecka

  Co na męczący kaszel u dziecka?

  Czym jest kaszel? Męczący kaszel u dziecka sprawia, że nie może ono spokojnie spać, przez co jest zmęczone i rozdrażnione. W rzeczywistości kaszel to gwałtowne wypchnięcie powietrza z dróg oddechowych...

  Czytaj dalej →
  Co jeść w ciąży?, Co jeść podczas karmienia piersią?

  Czereśnie w ciąży i podczas karmienia piersią

  Czereśnie to owoce, które nieodłącznie kojarzą się ciepłymi, letnimi dniami. Sezon na nie zaczyna się na początku czerwca. Wedle niektórych nazwa tego miesiąca może pochodzić właśnie od nazwy tych pysznych...

  Czytaj dalej →
  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo
  Enable registration in settings - general