Nauka zdalna a dodatkowy zasiłek opiekuńczy – znów nie wszyscy rodzice będą mogli z niego skorzystać

Polska znów się zamyka! Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że od 20 marca w całej Polsce zostają zaostrzone restrykcje. Między innymi, dzieci z klas I-III, które do tej pory uczyły się stacjonarnie lub w formie hybrydowej, zostają teraz w domu! Czy rodzice znów mogą starać się o zasiłek opiekuńczy?

Jako główną przyczynę zaostrzenia restrykcji i wprowadzenia ich na terenie całej Polski Ministerstwo Zdrowia podało coraz szybsze rozprzestrzenianie się brytyjskiej mutacji koronawirusa – to już 52 proc. zakażeń w kraju. Najwięcej dziennych zakażeń notują województwa: mazowieckie, śląskie, małopolskie i wielkopolskie.

By ograniczyć mobilność społeczną, odgrywającą kluczową rolę w walce z koronawirusem, Ministerstwo Zdrowia wspólnie z ekspertami zdecydowało się na wprowadzenie lockdownu na terenie całego kraju od 20 marca.

Nauka zdalna, co z zasiłkiem opiekuńczym?

Ze względu na powrót nauki zdalnej, rodzice znów będą musieli udać się na zwolnienia, by otoczyć je w domu opieką. Czy zasiłki opiekuńcze nadal będą przyznawane? Tak, ale wciąż obowiązuje kontrowersyjna zasada, że przysługują one tylko rodzicom dzieci do lat 8.

Kolejnym warunkiem jest ważne ubezpieczenie rodzica. Oznacza to, że świadczenie otrzymają tylko ci, którzy opłacali składkę chorobową w ZUS.

Sprawdź: Jak otrzymać zasiłek opiekuńczy na dziecko.

Nauka zdalna w całym kraju! Co jeszcze?

W poniedziałek 22 marca w szkołach nie pojawią się już dzieci, które do tej pory uczyły się stacjonarnie lub w przypadku województw wcześniej objętych restrykcjami, w trybie hybrydowym.

Swoją działalność muszą też zawiesić:

 • hotele (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczy, a także świadczonych w ramach podróży służbowych)
 • galerie handlowe (z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi usług fryzjerskich, optycznych, bankowych)
 • kina,
 • teatry, muzea,
 • salony odchudzające,
 • kasyna
 • baseny,
 • sauny, solaria, siłownie, kluby fitness,
 • stoki narciarskie
 • obiekty sportowe (wyjątkiem są potrzeby sportu zawodowego).

Obostrzenia mają obowiązywać do 9 kwietnia.

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Nauka zdalna a dodatkowy zasiłek opiekuńczy – znów nie wszyscy rodzice będą mogli z niego skorzystać

 1. A co z przedszkolami? Też zamknięte będą?

  Suknie Ślubne

  Ceny sukien ślubnych

  Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

  Czytaj dalej →
  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo