Jest decyzja! Nauka zdalna co najmniej do końca lutego 2022! Rozporządzenie nie dotyczy jednak wszystkich

Wieczorem 25 stycznia przedstawiciele rządu postanowili wreszcie zakończyć ciągnące się od wielu dni spekulacje i ogłosić decyzję dotyczącą funkcjonowania szkół w najbliższym okresie. Wiadomo już, że wraca zdalne nauczanie. Minister Czarnek podczas konferencji poinformował jednak, że ponownie jest to rozwiązanie tylko tymczasowe i nie dotyczy wszystkich uczniów. Kogo obejmie rozporządzenie? I czy nauka zdalna rzeczywiście potrwa tylko do lutego 2022?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Nauka zdalna wraca do szkół od czwartku 27 stycznia. Potrwa do końca okresu ferii, czyli do 27 lutego 2022.
  • Rozporządzenie obejmie uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych.
  • Zajęcia w klasach I-IV, zerówkach i przedszkolach będą się odbywać w normalnym trybie.

Nauczanie zdalne styczeń 2022

Koniec niepewności i ciągłego sprawdzania najnowszych informacji. W obliczu gwałtownego rozwoju V fali pandemii rząd postanowił oficjalnie wprowadzić nauczanie zdalne. Minister edukacji Przemysław Czarnek poinformował na wtorkowej, wieczornej konferencji, że od czwartku 27 stycznia uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych oraz wszyskich klas szkół ponadpodstawowych rozpoczynają lekcje online. Podkreślał, że jest to rozwiązanie tylko tymczasowe, a do podjęcia takiej decyzji zmusza trudna sytuacja epidemiczna. Zgodnie z założeniami dzieci mają powrócić do tradycyjnych zajęć po zakończeniu okresu ferii, czyli po 27 lutego 2022.

Analizując dane z dnia wczorajszego i z dzisiaj musieliśmy, podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej i wprowadzeniu nauki zdalnej na okres do końca ferii zimowych. […] Od czwartku, 27 stycznia do 27 lutego br. wszyscy uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych będą mieli zajęcia w formie zdalnej.Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, 25.01.2022

Wprowadzona do lutego 2022 nauka zdalna nie będzie natomiast dotyczyła młodszych dzieci. W klasach I-IV, zerówkach oraz w przedszkolach zajęcia będą odbywały się nadal w trybie stacjonarnym.

Zgodnie z rozporządzeniem, które będzie jutro podpisane i będzie obowiązywać od czwartku, w szkołach nadal naukę stacjonarną kontynuować będą uczniowie z klas I-IV i uczniowie zerówek. Do przedszkoli będą chodzić dzieci w wieku przedszkolnym.Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, 25.01.2022

Na razie nie są znane szczegółowe wytyczne dotyczące organizacji pracy różnych placówek w najbliższych tygodniach. Oficjalne rozporządzenie ma zostać ogłoszone 26 stycznia, a jego zapisy wejdą w życie 27 stycznia. Minister Czarnek zdradził jednak kilka wyjątków, które pojawią się w dokumencie. Przede wszystkim uczniowie zdający w tym roku egzaminy (ósmoklasisty i maturę) będą mieli możliwość brania udziału w konsultacjach grupowych bądź indywidualnych. W niezmienionym trybie mają się odbywać również zajęcia praktyczne w szkołach zawodowych i technikach. Natomiast “dyrektorzy szkół specjalnych będą sami decydowali o formie prowadzenia zajęć”.

Zobacz: Dziecko pod opieką nieletniego. W jakim wieku starsze rodzeństwo może opiekować się młodszym?

Nauka zdalna do lutego 2022: “Efekt kuli śnieżnej jest nie do zatrzymania”

Rozporządzenie w sprawie zdalnego nauczania od 27 stycznia jest już pewne. Eksperci są jednak zdania, że rząd zbyt długo zwlekał z tą decyzją. Ostatnie dwa tygodnie, kiedy to uczniowie brali udział w zajęciach stacjonarnych, w dużej mierze przyczyniły się do gwałtownego rozprzestrzenienia się nowego, bardziej zaraźliwego wariantu wirusa. Najnowsze dane mówią o ponad 50 tysiącach nowych przypadków, a te pociągną za sobą nowe, rekordowe liczby.

Nauka zdalna do 25.02. cieszy, bo uczniowie klas od 5 wzwyż będą bezpieczni, ale nie zapominajmy, że nauka stacjonarna przez ostatnie 2 tygodnie była kolejnym koszmarnym błędem rządu, doprowadzającym do transmisji Omikron w Polsce. Można było tego uniknąćTwitter: @medexit

Zdaniem specjalistów wzrosty zachorowań można było (i trzeba było) zahamować wcześniej, przedłużając nauczanie zdalne po 10 stycznia 2022. Wówczas jednak przedstawiciele rządu twierdzili, że nie ma takiej konieczności.

Rodzice pytają o nauczanie zdalne luty 2022

Nauka zdalna do lutego 2022 od kiedy?

Nauka zdalna rozpocznie się w czwartek 27 stycznia 2022.

Kiedy dzieci wrócą do szkoły 2022?

Zgodnie z planem dzieci mają wrócić na zajęcia stacjonarne po okresie ferii, czyli w poniedziałek 28 lutego 2022.

Czy zdalne będą przedłużone 2022?

Na razie nie ma takich informacji, wszystko będzie zależało od aktualnej sytuacji epidemicznej i związanej z nią sytuacji w ochronie zdrowia.

Zajęcia zdalne 2022 do kiedy?

Nauka zdalna ma potrwać do 27 lutego 2022.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo