Decyzją Ministerstwa Zdrowia nauka zdalna rozpocznie się we wszystkich szkołach podstawowych i średnich 20 grudnia. To nie tylko duża zmiana dla uczniów, ale także kłopot dla części rodziców. Dzieci będą wymagały opieki podczas nadchodzących zajęć online, zwłaszcza te najmłodsze. Nauka zdalna grudzień 2021 – czy rodzicom przysługuje zasiłek opiekuńczy?
Nauka zdalna grudzień 2021 a zasiłek opiekuńczy
Nauka zdalna to dla wielu rodziców prawdziwe wyzwanie logistyczne. Od 20 grudnia spora część z nich znów będzie musiała głowić się nad organizacją opieki, szczególnie w przypadku młodszych dzieci. Nie zawsze możliwe jest poproszenie o pomoc dziadków czy innych bliskich, ponieważ mieszkają za daleko albo mają swoje obowiązki. W takich sytuacjach rodzice mają kilka możliwości. Jedną z opcji jest wzięcie urlopu, mogą także – o ile praca daje taką możliwość – poprosić przełożonego o tymczasowe przejście na pracę z domu (home office).
Niestety nie mamy dobrych informacji dla rodziców, którzy liczyli na skorzystanie z zasiłku opiekuńczego w okresie przedświątecznym, kiedy rozpocznie się nauczanie zdalne. Okazuje się, że prawo do niego przysługuje tylko w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia placówki. Jeśli informacja o tym została przekazana z odpowiednim wyprzedzeniem (min. 7 dni przed planowanym zamknięciem), to o zasiłek nie można się ubiegać.
Sprawdź: Przerwa świąteczna 2021 inna niż poprzednie. Kiedy się rozpocznie?
Rodzice nie skorzystają z zasiłku opiekuńczego
Najczęściej w przypadku nagłego zamknięcia szkoły lub wysłania danej klasy na naukę zdalną, rodzice składali u pracodawcy specjalne oświadczenie i przysługiwał im za ten okres zasiłek opiekuńczy z tytułu ubezpieczenia ZUS.
„Zasiłek przysługuje Ci nie dłużej niż przez:
- 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opiekujesz się zdrowym dzieckiem do lat 8. lub chorym dzieckiem do lat 14., w tym także dzieckiem niepełnosprawnym w tym wieku, albo
- 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opiekujesz się dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny” (informacje i cytat za oficjalną stroną ZUS).”
W przypadku nauczania zdalnego rozpoczynającego się 20 grudnia zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma możliwości ubiegania się o zasiłek. Rodzice mogą na niego liczyć, kiedy zamknięcie placówki, do której uczęszcza dziecko, nastąpiło nagle. Nieprzewidziane zamknięcie ustawodawca definiuje jako takie, o którym rodzic dowiedział się w terminie nie dłuższym niż 7 dni przed zamknięciem placówki. O nadchodzących planach MZ dotyczących nauki zdalnej rodzice dowiedzieli się prawie dwa tygodnie wcześniej, a więc w myśl obowiązujących zasad zasiłek nie przysługuje (nawet jeśli limit 60 dni nie został wykorzystany).
Zamknięcie żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub szkoły, do których uczęszcza Twoje dziecko jest nieprzewidziane, jeśli zostałeś o tym zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed ich zamknięciem.
strona ZUS
Na razie nie wiadomo, czy rząd ma w planach zmianę przepisów. Być może zostaną wprowadzone tymczasowe mechanizmy, które umożliwią rodzicom ubieganie się o zasiłek opiekuńczy od 20 grudnia.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Do 25 czerwca obowiązywał dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców, właśnie w przypadku ograniczenia funkcjonowania placówki z powodu koronawirusa. W momencie rozpoczęcia wakacji ten przepis został jednak uchylony, ale problem z niewystarczającą liczbą dni przysługujących na opiekę powrócił wraz z początkiem roku i pierwszymi przypadkami kwarantanny uczniów. Obecnie nawet w przypadku nagłego zamknięcia szkół wielu rodziców nie może liczyć na zasiłek, ponieważ wyczerpali już 60-dniowy limit dni na opiekę.
Dodatkowego zasiłku opiekuńczego na chwilę obecną nie ma. Jest tylko zasiłek opiekuńczy za zasadach ogólnych, ale rodzice mogą mieć problem z jego uzyskaniem, jeżeli dotychczas wykorzystali owe 60 dni, do których w roku kalendarzowym mają prawo. Rząd mógłby ten problem szybko rozwiązać. Wystarczy bowiem przepis szczególny wyłączający stosowanie owego 60-dniowego limitu w 2021 r.
dr Tomasz Lasocki z Katedry Prawa Ubezpieczeń Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz też: Obowiązek szczepień a przymus szczepień: czym się różni? Czy nauczyciele finalnie będą musieli się szczepić?
Zobacz też: Szczepienia dzieci 5-11 lat przeciw Covid! MZ podało termin! Kiedy rozpocznie się akcja szczepień?